Sprawdzone sposoby na naczynka - zobacz, jak się ich pozbyć!

Article Read Duration 8 min. czas czytania

Zwykło się mówić, że rumiane policzki są oznaką zdrowia, jednakże wcale nie musi tak być. Jeśli nasza cera to cera naczynkowa, popękane naczynka i pajączki na skórze są w stanie skutecznie uprzykrzyć nam życie. Są nie tylko źródłem potencjalnego dyskomfortu, złego samopoczucia i utraty pewności siebie, ale popękane naczynka na twarzy mogą również przeistoczyć się w inne, poważniejsze problemy skórne, takie jak chociażby trądzik różowaty. Jak radzić sobie z cerą naczynkową i co możemy zrobić, żeby rumieniec nie zaskakiwał nas w najmniej odpowiednich sytuacjach? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule, więc serdecznie zapraszamy do czytania!

Cera naczynkowa, czyli skóra wymagająca szczególnej troski

Pajączki na twarzy, naczynka na nosie – zna to każdy, kogo problemem jest cera naczynkowa. Rumienienie się policzków nie oznacza nic złego, pod warunkiem, że nie dzieje się nagminnie. Jednak jeśli zdarza się, że Twoje policzki nabierają ciemniejszej barwy bez wyraźnego powodu, a pękające naczynka na twarzy zaczynają się utrwalać, nie można tego lekceważyć. Cera naczynkowa wymaga od nas szczególnej opieki i troski, gdyż odpowiednie zamykanie naczynek na twarzy może być dosyć problematyczne. Zanim jednak przejdziemy do tej kwestii i odpowiemy na pytanie, co zrobić w momencie kiedy pojawią się u nas popękane naczynka na nosie i innych częściach ciała, zastanówmy się przez chwilę, co charakteryzuje cerę naczynkową i dlaczego reaguje ona w ten sposób.

 

Cera naczynkowa – czym się charakteryzuje ten rodzaj skóry?

Cera naczynkowa różni się od innych rodzajów cery dwiema rzeczami. Przede wszystkim skóra przy cerze naczynkowej jest niezwykle cienka – zdecydowanie cieńsza niż w przypadku innych rodzajów skóry. Ponadto naczynka przy cerze naczynkowej znajdują się bardzo płytko pod powierzchnią skóry. Te dwa powody sprawiają, że cera mocniej reaguje na środowisko, zmianę diety czy inne czynniki, w efekcie czego pojawiają się u nas popękane naczynka i chociażby pajączki na udach.

Warto wspomnieć tutaj o tym, że naczynka na nogach czy naczynka na twarzy mają tendencję do utrwalania się na naszej skórze. Co to oznacza? Niestety nic dobrego – pęknięte naczynka mogą na stałe zostać na naszej twarzy, nie natomiast pojawiać się na skutek różnych bodźców. Jeśli odpowiednio się nimi nie zajmiemy, ryzykujemy nie tylko utratą komfortu, niską samooceną czy samopoczuciem, ale także pogorszeniem stanu zdrowia. Cera naczynkowa stanowi idealne środowisko pod rozwój wielu chorób skórnych, takich jak trądzik różowaty czy atopowe zapalenie skóry.

 

Pękające naczynka – co sprzyja ich powstawaniu?

Ze względu na to, jak cienka jest skóra z tendencją do pękających naczynek, może nam ona przysporzyć wielu problemów, nie tylko tych pielęgnacyjnych. Przede wszystkim cera naczynkowa cechuje się częstym pojawianiem rumienia, czyli zmiany koloru skóry na ciemniejszy. Najczęściej taki stan jest sygnałem, że zmagamy się z problemem wrażliwej cery naczynkowej. Rumień początkowo będzie pojawiał się na naszej twarzy w momencie, kiedy spotka ku temu sprzyjający czynnik. Co to oznacza?

Za czerwienienie się naszych policzków odpowiadają rozszerzone naczynka na twarzy. To zupełnie naturalny stan, który pojawia się u nas w wielu sytuacjach, kiedy krew jest mocniej pompowana. Może się to wydarzyć w stresujących momentach czy w trakcie wysiłku fizycznego. Problemem jest jednak fakt, że u osoby ze skłonnością do pękających naczynek każdy szybszy obieg krwi w obrębie twarzy będzie widoczny. Co więcej, jest wywoływany przez dużo różnych czynników i jeśli nie zadbamy o ich wyeliminowanie z naszej codzienności, może to skończyć się utrwalonym rumieniem twarzy.

Niekiedy za taki stan rzeczy jest odpowiedzialna nasza genetyka. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które naturalnie posiadają jasną karnację i jasne włosy, gdyż to właśnie u nich najczęściej występuje problem nadmiernego rumienienia się. W wielu przypadkach jednak odpowiedzialne za popękane naczynka na nosie są czynniki środowiskowe. Co więc powoduje pękające naczynka i czerwienienie się policzków? Do tych powodów można zaliczyć przede wszystkim:
● nagłe wahania temperatur, następujące chociażby po wejściu z zimnego dworu do ciepłego pomieszczenia;
● intensywny wysiłek fizyczny;
● duża ilość przypraw;
● pikantne jedzenie;
● alkohol;
● niewłaściwa pielęgnacja skóry, czyli przykładowo używanie kosmetyków, które są źle dobrane pod kątem potrzeb naszej skóry;
● ciepłe kąpiele;
● stres

Jak widać, czynników wpływających na rozszerzone naczynka może być całkiem sporo. Oczywiście wyeliminowanie ich wszystkich, zwłaszcza stresu, może okazać się niemożliwe. Warto jednak spróbować ograniczyć naszą podatność na wyżej wymienione rzeczy, jeśli zależy nam na skutecznej walce z rumieniem twarzy i pękaniem naczynek.

Sprawdzone sposoby na naczynka - infografika | La Roche-Posay

Skóra naczynkowa a trądzik różowaty – czy jest się czego obawiać?

Popękane naczynka na policzkach i naczynka na udach to nie tylko wskazówki, że nasza cera to nadreaktywna skóra naczynkowa. Wszystkie te sygnały mogą wskazywać także na to, że nasz problem to trądzik różowaty. Chociaż objawy obu tych przypadłości mogą być podobne i cera naczynkowa często predysponuje nas do zachorowania na trądzik różowaty, nie możemy powiedzieć, że jest to ten sam problem.

Podstawowa różnica pomiędzy tymi dwiema kwestiami polega na tym, że skóra naczynkowa jest po prostu naszą cechą. W tym przypadku nasze naczynka będą miały skłonności do pękania, gdyż są naturalnie kruche i znajdują się pod cienką warstwą skóry. Zamykanie naczynek jest tutaj pomocne dla naszego komfortu, ale nie niezbędne. Trądzik różowaty natomiast jest przewlekłą chorobą skóry, która nieleczona może prowadzić nawet do trwałych zmian skórnych.

Samodzielne rozpoznanie, czy przyczyną pękających naczynek jest u nas wrodzona skłonność, czy trądzik różowaty, może się okazać nieco problematyczne ze względu na bardzo podobne objawy obu tych przypadłości. W celu specjalistycznej diagnozy najlepiej będzie udać się do doświadczonego dermatologa, który pomoże nam rozwiązać ten problem. Jest jednak kilka wskazówek, które mogą pomóc nam samodzielnie rozpoznać trądzik i odróżnić go od skóry naczynkowej.

Przede wszystkim trądzik różowaty to nie tylko pajączki na skórze i popękane żyłki na nogach, ale źródło mocnego dyskomfortu. Ta choroba wywołuje uczucie ściągnięcia skóry i silny świąd, czego nie doświadczymy w przypadku cery naczynkowej. Na skórze mogą pojawić się także niewielkie grudki, przypominające zmiany skórne innych rodzajów trądziku. 

Pielęgnacja cery naczynkowej – o czym musimy pamiętać?

Wróćmy jednak do tematu cery naczynkowej, gdyż pomimo tego, że trądzik różowaty nie powinien być lekceważony, dotyka on około dziesięciu procent populacji. Większe jest zatem prawdopodobieństwo, że za problemy takie jak pęknięte naczynko na nosie czy popękane naczynka na nogach odpowiada nasza naturalna skłonność do nadmiernej reakcji skórnej. Zajmijmy się więc tematem właściwej pielęgnacji, która jest wręcz niezbędna, by utrzymać naszą skórę w zdrowiu i dobrej kondycji.

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że cera naczynkowa wymaga od nas innego traktowania w zależności od obecnej pory roku. Jak było już wspominane, rozszerzone naczynka mogą pojawić się w wyniku wahań temperatur, więc jest szczególnie istotne, by dobrze zadbać o naszą skórę zarówno latem, jak i zimą.

Toleriane Dermallergo krem - packshot

Warto wspomnieć także o tym, że skóra naczynkowa potrzebuje od nas bardzo delikatnych kosmetyków. Krem na naczynka powinien być przede wszystkim kojący i dostosowany do potrzeb skóry wrażliwej, tak jak Toleriane Dermallergo. Produkt intensywnie nawilża przez 48 godzin, redukuje zaczerwienienia i dyskomfort związany z suchością skóry. Oprócz tego regeneruje i wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry.

 

Cera naczynkowa a lato – co na pękające naczynka?

Latem cera naczynkowa jest szczególnie mocno narażona na wiele czynników, które wpływają na zaostrzenie jej objawów. Jednym z nich jest chociażby mocne światło słoneczne – w związku z tym, że skóra naczynkowa i pajączki na twarzy są charakterystyczne dla osób o raczej jaśniejszej karnacji, kwestia zabezpieczenia się przed promieniami UV jest tutaj kluczowa dla utrzymania naszej skóry w dobrej kondycji.

Anthelios uvmune 400 niewidoczny fluid spf50 - packshot

Oprócz kremu na pękające naczynka podstawą powinien być również krem przeciwsłoneczny. Takim produktem jest chociażby Anthelios UVMUNE 400 Niewidoczny Fluid SPF 50+. Zapewnia wysoką ochronę, a do tego jest odpowiedni dla każdego typu skóry. Krem posiada lekką, nietłustą i nieklejącą konsystencję, w dodatku jest alergiczny. Jest też odporny na wodę i pot, wobec czego możemy być pewni, że niezależnie od warunków będziemy zabezpieczeni przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

 

Skóra naczynkowa zimą – jak zlikwidować pajączki na nogach?

Niestety – zima także nie rozpieszcza osób z reaktywną, naczynkową cerą, gdyż to właśnie wtedy jesteśmy najbardziej narażeni na mocne wahania temperatur. O czym należy pamiętać w tym okresie, kiedy zmagamy się z pękającymi naczynkami?

Przede wszystkim ubierajmy się ciepło! Może to brzmieć nieco jak truizm, jednak mroźny wiatr i śnieg są w stanie bardzo źle wpłynąć na naczynka, które będą otrzymywały więcej krwi, by utrzymać ciepłotę ciała. Poza tym pamiętajmy także o kremach ochronnych. Dobra maść na popękane naczynka powinna na stałe zagościć w naszym kosmetycznym arsenale, jednakże przyda się także zwykły krem ochronny, odpowiedni dla reaktywnej skóry. 

Sprawdzone sposoby na naczynka – pielęgnacja

Wiemy już na co szczególnie uważać latem i zimą, ale pielęgnacja skóry naczynkowej nie kończy się tylko na zabezpieczaniu jej przed skutkami niskich i wysokich temperatur. Są pewne wskazówki pielęgnacyjne, które możemy wykorzystać, by rumień zniknął z naszej twarzy.

Skóra naczynkowa, podobnie jak inne problematyczne rodzaje skóry, potrzebuje regularnego oczyszczania. Można do tego celu wykorzystać peeling, pod warunkiem, że nie jest on mechaniczny. Tego rodzaju peelingów osoby ze skłonnością do pękających naczynek powinny unikać, gdyż mogą one prowadzić do podrażnień skóry, tym bardziej kiedy zostaną użyte na tak reaktywnej skórze, jak cera naczynkowa u mężczyzn lub kobiet.

Toleriane emulsja oczyszczająca - packshot | La Roche-Posay

Bardzo dobrym pomysłem na codzienne oczyszczanie skóry będzie tutaj Toleriane łagodna emulsja oczyszczająca. Podobnie jak wspominany wcześniej krem, także ten produkt jest przeznaczony szczególnie dla tych osób, które zmagają się z nadmierną wrażliwością skóry.
Jednak poza jej dobrym oczyszczeniem powinniśmy również pamiętać o produkcie, jakim jest krem na popękane naczynka. Niektóre z nich przeznaczone są do stosowania na dzień, inne na noc, w zależności od specyfiki produktu, jednakże co najwazniejsze, posiadają one szereg właściwości ochronnych i odżywczych, które mogą dobrze wpłynąć na pozbycie się pajączków z naszej twarzy.  

Niezależnie od tego, jakiego kosmetyku planujemy użyć, zawsze upewnijmy się, że jest on przeznaczony dla skóry wrażliwej. Osoby ze skłonnością do pękających naczynek powinny unikać produktów opartych o alkohol czy tych zawierających parabeny, skupiając się raczej na naturalnych produktach bez mocnych substancji zapachowych.

 

Co na popękane naczynka? Dieta i suplementacja

W walce o zdrową skórę i eliminację problemu, jakim są pęknięte naczynka na twarzy, powinniśmy także wprowadzić zmiany do swojej diety i suplementacji. Pierwszą zmianą, jaką powinniśmy się zająć jest wprowadzenie do naszej codziennej rutyny większej ilości wody. Wynika to z faktu, że cienka skóra na twarzy bardzo szybko się wysusza, co będzie szczególnie widoczne przy cerze naczynkowej. Nie tylko wpłynie to ogólnie na nasz wygląd, ale także uwypukli nasz problem z czerwienieniem twarzy i pajączkami.

W walce o piękną twarz bez pajączków powinniśmy zwrócić uwagę także na to, czy w naszej diecie znajduje się odpowiednia ilość witaminy C. Jest ona kluczowa dla wielu procesów w naszym organizmie, ale szczególnie mocno związana jest z krwiobiegiem. Jej niedobory mogą skutkować pękaniem naczynek, ale także wieloma innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.