Objawy stresu widoczne na Twojej skórze

Article Read Duration 3 min. czas czytania

Chociaż powszechnie wiadomo, że przewlekły stres negatywnie oddziałuje na nasz organizm, niewiele mówi się o wpływie stresu na skórę. A przecież kiedy się denerwujemy, to właśnie skóra - największy ludzki narząd - reaguje w pierwszej kolejności zmarszczeniem brwi, napięciem mięśni, skrzywieniem ust w grymasie. Jednak objawy stresu to nie tylko zmarszczki mimiczne, ale także na przykład trądzik! Przekonaj się, że stres nie jest niewidoczny, a jego skutki odbijają wyraźne piętno na Twojej twarzy!

Stres. Czym jest to, co nas zabija?

Trudno jest zdefiniować stres. Jest to na pewno uczucie pewnego napięcia, które pojawia się w chwilach wielkich emocji. Mimo całej pejoratywnej mocy, stres może mieć charakter pozytywny, motywujący nas do działania, dający mocną dawkę adrenaliny. Jednak jego negatywny wydźwięk niestety częściej jest przez nas odczuwalny. Kiedy doświadczamy tego “złego stresu” (czy może raczej zwykłego), wówczas kumulacja obciążenia silnych emocji przekłada się nie tylko na rezygnację, ale także rodzi poczucie przemęczenia, apatii, braku chęci do podejmowania działań, a nawet frustracji i agresji. Tego typu problemy dotyczą dziś bardzo wielu osób. Światowa Organizacja Zdrowia określiła stres jako “chorobę stulecia”. WHO, przeprowadzając badania epidemiologiczne, potwierdziła, że związek między stresem a chorobami nowotworowymi jest bardzo silny. Ale uczucie przewlekłego napięcia wiąże się nie tylko z rakiem. Naukowcy są zgodni, że stres potęguje pojawienie się problemów z tarczycą, nadciśnieniem, cukrzycą, czy chociażby otyłością. Mając na uwadze, że aż 70% Polaków żyje pod taką presją, warto poznać objawy stresu i uzmysłowić sobie, że stres jest czynnikiem dziś najbardziej zagrażającym ludzkiemu życiu i zdrowiu.

Zmarszczki, trądzik, ziemista skóra. Najczęstsze objawy stresu widoczne na skórze.

Stres w ogromnej mierze wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu, a jego skutki widoczne są także na naszej skórze. Wpływ stresu na skórę nie jest jednorodny. Istnieje wiele różnorakich zmian na skórze wywołanych przez silne emocje. Dermatolodzy przede wszystkim wskazują tu na znaczne odwodnienie naskórka i zmianę kolorytu skóry. Istotne jest także to, że w wyniku stresu na twarzy zaczynają pojawiać (utrwalać) się zmarszczki i to nie tylko dlatego, że w chwilach napięcia silnie uaktywnia się mimika. Głównie chodzi tu o wpływ wolnych rodników na skórę, które niszcząc włókna kolagenowo-elastynowe, przyczyniają się do przyspieszenia procesu starzenia się skóry, a więc między innymi pojawienia się zmarszczek. Ponadto istnieje wiele badań potwierdzających, że długotrwałe napięcie nerwowe przekłada się na powstanie wykwitów trądzikowych. Stres wywołuje trądzik w połączeniu z innymi czynnikami (np. genetyką, stylem życia, dietą, sposobem pielęgnacji, itp.). Taka korelacja bodźców bezpośrednio wpływa na pracę gruczołów łojowych i ilość wytwarzanego przez nią sebum, a oprócz tego także na proces keratynizacji, spowalniając rogowacenie obumarłych komórek naskórka (które w wyniku nagromadzenia zatykają ujścia porów, prowadząc do powstania mikrozaskórników często przeistaczających się w krosty). Trądzik i stres to problemy, które często chodzą ze sobą w parze.

Omawiając temat “Stres a skóra” nie można pominąć jeszcze jednej istotnej kwestii. Otóż, jak wiadomo, objawy stresu wiążą się także z zaburzeniami układu krwionośnego. W wyniku silnych emocji komórki naskórka zostają słabiej dotlenione, w wyniku czego dopływ krwi jest do nich ograniczony. A to niesie ze sobą poważne konsekwencje.
Po pierwsze, skóra nie pozbywa się produktów przemiany materii, a po drugie, nie otrzymuje dostarczanych razem z limfą cennych składników odżywczych. Efekt jest widoczny gołym okiem. Poddaj się stresowi, a skóra stanie się ziemista, przesuszona, a na jej powierzchni bez trudu zauważysz rozszerzone naczynka, zlewające się w czerwone plamy.

Na zakończenie należy jeszcze wspomnieć, że stres wywołuje poczucie zmęczenia, które doskonale widoczne jest na naszej twarzy. Osoby zestresowane bardzo często mają cienie pod oczami i opuchnięte powieki. Ich skóra traci jędrność, przez co wydaje się nie tylko starsza, ale i zmęczona. I chociaż na rynku kosmetycznym jest wiele wspaniałych preparatów do maskowania tego typu mankamentów skóry, jak na przykład
krem pod oczy Redermic R, warto obok wprowadzania odpowiedniej pielęgnacji także trochę odpocząć. Relaks to najlepszy sposób na ograniczenie wpływu stresu na skórę.

Podsumowując, objawy silnego stresu widoczne na skórze to:

* sucha, odwodniona skóra,
* niezdrowy, ziemisty kolor skóry,
* zmarszczki,
* przyspieszony proces starzenia się skóry,
* rozszerzone naczynka krwionośne,
* nasilenie zmian trądzikowych,
* cienie pod oczami,
* zmęczony wyraz twarzy.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
O TYM, CZYM JEST PIELĘGNACJA CIAŁA

placeholder Objawy odwodnienia widoczne na Twojej skórze
SPRAWDŹ TO
placeholder Objawy niedoboru witaminy D
SPRAWDŹ TO
placeholder 10 porad, jak dbać o skórę ciała
SPRAWDŹ TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.