Blizny i przebarwienia - jak się ich pozbyć?

Article Read Duration 7 min. czas czytania

Blizny i przebarwienia po słońcu lub po trądziku stanowią spory defekt kosmetyczny, dlatego większość zmagających się z nimi osób chce się ich za wszelką cenę pozbyć. Współcześnie istnieje wiele metod, dzięki którym możemy usunąć niechciane blizny i przebarwienia. Podpowiadamy, jak sobie radzić z konkretnymi rodzajami tych niedoskonałości!

Blizny i przebarwienia


Blizny i przebarwienia to rodzaje defektów kosmetycznych, które możemy nabyć w każdym wieku. Co więcej istnieje wiele różnych przyczyn ich powstawania: na skutek działania słońca, po trądziku, zabiegach operacyjnych, przebytych chorobach, urazach czy poparzeniach.

Blizny mogą stanowić duży problem nie tylko pod względem estetycznym - równie często wiążą się z bólem, nieprzyjemnym efektem ciągnięcia skóry, a nawet dysfunkcjami w danej okolicy ciała. Blizny mogą także zmieniać swój kolor, a pod wpływem temperatury pękać. Szczególnym rodzajem blizn są rozstępy, z którymi bardzo często zmagają się nastolatki, kobiety w ciąży czy osoby, które gwałtownie chudną, a następnie przybierają na wadze.

Blizna jest zmianą skórną, która powstaje w wyniku uszkodzenia skóry właściwej i zastąpienia jej tkanką łączną włóknistą. Podczas procesu gojenia fibroblasty (komórki tkanki łącznej) produkują bardzo duże ilości kolagenu, który staje się niejako “rusztowaniem” dla powstającej blizny.

Zaraz obok blizn, bardzo często pojawiającymi się niedoskonałościami są przebarwienia, które tworzą się w wyniku zaburzeń wytwarzania barwnika oraz jego nadmiernego i nierównomiernego gromadzenia się w skórze. W większości przypadków czynnikiem, który prowokuje powstawanie tych zmian jest słońce. Dużą rolę odgrywają jednak w tym przypadku nasze indywidualne predyspozycje, bowiem w podobnych warunkach u jednych osób skóra może opalać się równomiernie, podczas gdy u drugich powodować plamy. Przebarwienia to również bardzo często efekt przebytego trądziku - szczególnie jeśli nie podjęliśmy się jego szybkiego i właściwego leczenia.

 

Blizny potrądzikowe na twarzy - jak się ich pozbyć?


Wbrew pozorom blizny po trądziku to problem, który dotyczy nie tylko dojrzewających nastolatek, ale wielu osób w dojrzałym wieku - trądzik jest bowiem bardzo często efektem zaburzeń hormonalnych związanych z menopauzą, ciążą czy przyjmowaniem antykoncepcji hormonalnej. Może być jednak także wynikiem nieodpowiednio skomponowanej diety czy zanieczyszczeń środowiska.

Blizny potrądzikowe stanowi nierównomierna i w pewnym sensie “podziurawiona” struktura skóry, z którą najczęściej mamy do czynienia na policzkach i na brodzie, rzadziej zaś na czole czy na nosie. Nie zmienia to jednak faktu, że blizny po trądziku stanowią bardzo widoczny defekt kosmetyczny, który jest trudny do ukrycia nawet pod makijażem, dlatego jak najbardziej warto walczyć z tym problemem przy pomocy wszelkich dostępnych metod.

Jakie metody usuwania blizn potrądzikowych są najskuteczniejsze? U niektórych osób skóra z potrądzikowymi bliznami bardzo dobrze reaguje na proste zabiegi złuszczania chemicznego czy mikrodermabrazji - to zabiegi, które poprzez ścieranie wierzchnich warstw naskórka pobudzają procesy regeneracyjne w głębszych warstwach skóry, dzięki czemu po pewnym czasie uszkodzoną skórę z blizną zastępuje zdrowa tkanka.
Coraz popularniejsza staje się jednak metoda laserowego usuwania blizn, która zapewnia szybsze i bardziej spektakularne efekty niż pozostałe metody. W wyniku działania wiązki światła laserowego, skóra zostaje pobudzona do produkcji kolagenu, a nowe włókna kolagenowe “wypychają” bliznę ku górze, co pozwala na wygładzenie i wyrównanie struktury skóry. Chcąc pozbyć się szpecących blizn po trądziku, możemy też zdecydować się na metodę mikronakłuć.

Wybór konkretnej metody usuwania blizn potrądzikowych uzależniony jest przede wszystkim od głębokości zmian oraz powierzchni skóry, jakie zajmują. Zanim zdecydujemy się na wybraną metodę, warto skonsultować się z dermatologiem, by mieć pewność, że zabieg przyniesie oczekiwane rezultaty.

 

Jaka jest najlepsza maść na blizny po trądziku?


Wielu osobom wydaje się, że jedynym i najlepszym sposobem na pozbycie się blizn i przebarwień potrądzikowych lub blizn innego pochodzenia jest zastosowanie aptecznej maści. Niestety prawda jest taka, że w tym przypadku działanie samej maści może okazać się niewystarczające, by skutecznie przeciwdziałać bliznom. O ile przy przebarwieniach potrądzikowych wybrany krem lub maść o odpowiednim składzie może pomóc nam całkowicie pozbyć się problemu, o tyle w przypadku blizn preparaty kosmetyczne mogą stanowić jedynie uzupełnienie bardziej specjalistycznych zabiegów. Przy leczeniu blizn warto przede wszystkim postawić na stosowanie maści, która pobudzi skórę do regeneracji i szybszego gojenia się.

Maść lub inne preparaty kosmetyczne na blizny okazują się jednak bardzo przydatne w pierwszym etapie ich powstawania - działanie silnych składników aktywnych w wybranych preparatach kosmetycznych zapobiegnie pogłębianiu się zmiany i sprawi, że będzie ona łatwiejsza do całkowitego usunięcia w przyszłości. Pamiętajmy też o tym, że skuteczność wybranych metod usuwania blizn zależy od naszego wieku - u młodych ludzi, u których fibroblasty produkują naturalnie dużą ilość kolagenu, zadanie to jest znacznie ułatwione niż w przypadku osób po 30. roku życia.

 

Co na blizny po oparzeniu?


Blizny po oparzeniu są tym rodzajem blizn, które goją się najdłużej i są bardzo trudne do usunięcia. Aby jednak zwiększyć swoje szanse na łatwe pozbycie się blizny po oparzeniu, właściwą pielęgnację należy rozpocząć już w pierwszych dniach zabliźniania się rany. Szybka reakcja sprawi, że blizna będzie mniejsza i jaśniejsza, a dzięki temu też mniej widoczna. W tym przypadku potrzeba jednak bardzo dużo cierpliwości i wytrwałości, bowiem gojenie się blizny po oparzeniu może trwać nawet kilka miesięcy (wszystko w zależności od głębokości zmiany).

Pielęgnacja blizny po oparzeniu powinna odbywać się przy pomocy wyciągu etanolowego z cebuli, alantoiny i heparyny sodowej. Są to substancje, które wpływają na metabolizm tkanki łącznej i zapobiegają powstawaniu nieestetycznych blizn. Dobrze, by wybrane preparaty zawierały też witaminy C i D, a także wyciągi z niektórych roślin leczniczych (nasion lnu, nagietka lekarskiego, olej z nasion róży), które działają przeciwzapalnie, ułatwiają gojenie się ran, rozjaśniają blizny i redukują wypukłość blizn po oparzeniach.

Wszelkie kremy i maści na blizny po oparzeniu należy regularnie wcierać w świeżą bliznę, by po kilku tygodniach i miesiącach zauważyć widoczną poprawę. Zawarte w kosmetykach składniki aktywne będą stopniowo zmiękczać i rozluźniać tkanki bliznowate, a tym samym przywracać skórze zdrowy wygląd.

Pamiętajmy jednak o tym, że wybrane zabiegi kosmetyczne mają na celu jedynie zmniejszenie widoczności blizny, nie zaś jej całkowite usunięcie. Im mniejsza i jaśniejsza blizna, tym szybciej i łatwiej usuniemy ją w całości przy pomocy bardziej specjalistycznych metod, np. peelingów chemicznych, mikrodermabrazji, lasera czy zabiegu chirurgicznego.

 

Kolagen naturalny na blizny: opinie


Na blizny różnego rodzaju (potrądzikowe, pooperacyjne, po oparzeniach lub cesarskim cięciu) bardzo dobrze działa również naturalny kolagen. Kolagen rozjaśnia i zmiękcza blizny, a także wygładza stwardniałą i przerośniętą tkankę blizn, co dodatkowo wpływa bardzo korzystnie na strukturę kolagenu zawartego w skórze.

Kolagen najlepiej zastosować już na samym początku, gdy blizna dojrzewa - to pozwoli nam realnie wpłynąć na jej wygląd. Fibroblasty, czyli komórki naszej skóry produkujące kolagen, zostaną odpowiednio pobudzone do działania przez dostarczanie im kolagenu z zewnątrz. Ta metoda pozwoli uporządkować włókna kolagenowe i wyraźnie wygładzić strukturę skóry.

Stosując kolagen naturalny na blizny, musimy jednak pamiętać o regularnym wykonywaniu peelingu - złuszczanie naskórka pozwoli lepiej przygotować skórę na kolagen i sprawić, że będzie on skuteczniej wchłaniał się w głębokie warstwy skóry. Dla wspomagania procesu powstawania nowych włókien kolagenowych, przydatny okaże się naturalny kwas askorbinowy, czyli witamina C. Przy procesie gojenia się ran nasz organizm potrzebuje mocno podwyższonej dawki tej substancji, bowiem witamina C aż ośmiokrotnie zwiększa budowę młodych włókien kolagenu.

Gdzie możemy dostać naturalny kolagen na blizny? Spotkamy go przede wszystkim w specjalistycznych sklepach lub gabinetach kosmetycznych. Zanim zdecydujemy się na zakup naturalnego kolagenu, upewnijmy się, czy pochodzi on z zaufanego źródła i jakie skutki uboczne może on wywołać na naszej skórze.

Plastry silikonowe na blizny


Innym skutecznym sposobem na usuwanie blizn różnego rodzaju mogą być specjalne plastry silikonowe, które nakleja się na bliznę, a zawarte w nich substancje aktywne skutecznie wygładzają i rozjaśniają szpecące zmiany. Silikonowe plastry można stosować w przypadku leczenia blizn pooperacyjnych, poparzeniowych, po cesarskim cięciu i po urazach. Plastry zmniejszają widoczność świeżych i dojrzałych blizn (powstałych nawet kilka lat wcześniej) i są odpowiednie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Plastry mogą być stosowane także jako środek zapobiegający przekształcaniu się blizn w bliznowce, które są znacznie trudniejsze do usunięcia.

Innowacyjna struktura plastrów, zawierających specjalny żel silikonowy, jest zbliżona do zdrowej ludzkiej skóry - zapewniają one odpowiednią elastyczność i przepuszczalność tlenu, a dodatkowo zapobiegają procesowi nadmiernej utraty wody. Te cechy pozwalają również redukować wszelki dyskomfort związany z posiadaniem blizny, np. ból, swędzenie, uczucie ciągnięcia. Dzięki temu, że plastry silikonowe są kompatybilne z naszą skórą, mogą być także stosowane przez alergików. Bardzo dużą zaletą silikonowych plastrów na blizny jest to, że są cienkie i przezroczyste (a tym samym praktycznie niewidoczne na skórze), dopasowują się do anatomicznych kształtów ciała i charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością.

Czas terapii plastrami silikonowymi uzależniony jest od wielu różnych czynników - w tym wielkości, głębokości i rozmiaru blizny, wieku czy uwarunkowań genetycznych. Zazwyczaj potrzeba jednak około 1-2 miesiące terapii przy bliznach świeżych oraz 3-6 miesięcy przy bliznach dojrzałych, by uzyskać zadowalające rezultaty. Jeden plaster nosi się zazwyczaj przez 3-5 dni, jednak po każdej dobie należy go zdjąć, przemyć bliznę neutralnym mydłem, osuszyć i ponownie nałożyć go na skórę.

 

Przebarwienia: rodzaje przebarwień i ich metody usuwania

Plamy i przebarwienia na twarzy to zaraz po bliznach jeden z częstszych problemów klinik medycyny estetycznej. Istnieje wiele różnych przyczyn powstawania przebarwień (przebyty trądzik, problemy hormonalne, działanie słońca), a tym samym wiele sposobów na ich usuwanie. Duża ilość metod stosowanych przy usuwaniu blizn sprawdza się również przy przebarwieniach, dlatego mając do czynienia z obydwoma rodzajami tych niedoskonałości, warto postawić na takie preparaty pielęgnacyjne lub zabiegi dermatologiczne, które pozwolą nam podejść do tych problemów kompleksowo.

Na jakie zatem metody usuwania przebarwień warto zwrócić uwagę?

Kosmetyki wybielające ze składnikami hamującymi aktywność komórek barwnikotwórczych i przeciwdziałającymi rozprzestrzenianiu się melaniny w skórze. Często zawierają one dodatkowe substancje złuszczające. Kosmetyki rozjaśniające najlepiej sprawdzą się przy usuwaniu piegów posłonecznych i ostudy.

Maści lecznicze od dermatologa, które działają nieco silniej niż kosmetyki wybielające. Zawierają one takie substancje, jak: kwas azelainowy, kwas kojowy, hydrochinon czy tretynoinę. Po maści warto sięgnąć w przypadku przebarwień po trądziku, a także ostudy.

Peeling chemiczny polegający na złuszczaniu naskórka przy pomocy kwasów. Zabieg ten pobudza pierwsze warstwy naskórka i pobudza skórę do regeneracji, by po czasie skórę z przebarwieniami mogła przykryć zdrowa tkanka. Tradycyjny peeling sprawdza się przy przebarwieniach zlokalizowanych płytko pod skórą. Głębokie przebarwienia można jednak postarać się usunąć przy pomocy silnie działającego kwasu trichlorooctowego.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

 

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.