Blizny i przebarwienia - jak się ich pozbyć?

Article Read Duration 10 min. czas czytania

Blizny i przebarwienia po słońcu lub po trądziku stanowią spory defekt kosmetyczny, dlatego większość zmagających się z nimi osób chce się ich za wszelką cenę pozbyć. Współcześnie istnieje wiele metod, dzięki którym możemy usunąć niechciane blizny i przebarwienia. Podpowiadamy, jak sobie radzić z konkretnymi rodzajami tych niedoskonałości!

Blizny na twarzy i przebarwienia – skąd się biorą?

 

Zarówno blizna na twarzy, jak i przebarwienia stanowią defekty kosmetyczne, które mogą pojawić się u osób niezależnie od wieku czy płci. Blizny mogą dotyczyć skóry twarzy, ale mogą także pojawiać się na różnych częściach ciała, w zależności od tego, jaki czynnik wywołał ich powstawanie. Szczególnie częste są chociażby blizny na nogach, które powstają w wyniku różnego rodzaju urazów. 


Blizny, szczególnie jeśli są łatwo zauważalne, mogą stanowić dość poważny problem zarówno natury estetycznej, jak i psychicznej. Ich obecność i wygląd często sprawiają, że zmagające się z nimi osoby nie są w stanie zaakceptować swojego wyglądu. Co więcej, obecność blizn bardzo często wiąże się z bólem, ogólnym dyskomfortem, a także dysfunkcjami w danej okolicy ciała. Blizny na ciele mogą przyjmować różną barwę – delikatnie czerwone blizny to objaw pojawiających się rozstępów, które najczęściej pojawiają się w okresie dojrzewania bądź ciąży. Zmagają się z nimi także te osoby, które bardzo gwałtownie chudną lub przybierają na wadze. Z kolei perłowe, białe blizny w okolicach ud, pośladków czy brzucha to blizny po rozstępach, których pozbycie się jest o wiele trudniejsze.


Skąd biorą się blizny na twarzy i ciele? Blizna to zmiana skórna, która powstaje na skórze w wyniku jej uszkodzenia poprzez zranienie, oparzenie czy też przecięcie (częste blizny po zabiegach chirurgicznych). Kiedy w wyniku uszkodzenia ciągłość tkanki zostaje przerwana, najpierw dochodzi do powstania rany wypełnionej skrzepem krwi, a następnie strupem. Po pewnym czasie uszkodzona skóra właściwa zostaje zastąpiona włóknistą tkanką łączną.

 

 

Blizny na twarzy a przebarwienia

 

Kolejnym, bardzo częstym defektem skóry, dotyczącym przede wszystkim obszaru twarzy, a także pleców i dekoltu, są przebarwienia. Zdarza się, że dość często mylone są z bliznami, jednak mechanizm ich powstawania jest inny. 


Przebarwienia najczęściej powstają w wyniku działania promieni słonecznych, jednakże ich obecność może stanowić pozostałość po nieodpowiednio leczonym trądziku, zażywaniu hormonów lub mieć związek ze schorzeniami wątroby, trzustki czy też nadnerczy.  


W przeciwieństwie do blizn na twarzy przebarwienia są zmianami o charakterze barwnikowym. Mają one związek z zaburzeniami wytwarzania barwnika oraz nadmiernego i nierównomiernego nagromadzenia w skórze. Przebarwienia mogą przyjmować brązowe lub czerwone zabarwienie i zdecydowanie najczęstszą przyczyną ich występowania jest szkodliwy wpływ promieniowania UV.

Rodzaje blizn

Aby wiedzieć, w jaki sposób radzić sobie z obecnością blizn, warto poznać ich rodzaje. Zaliczamy do nich:

 • blizny zwykłe – drobne ślady po niewielkich zranieniach przyjmujące postać jasnych zabliźnień. W początkowym etapie mogą być twarde i powodują swędzenie, jednak z czasem ulegają zmiękczeniu i rozjaśnieniu. Z czasem mogą zaniknąć całkowicie lub pozostają prawie niewidoczne;
 • blizny przerostowe – powstają podczas zaburzonego procesu gojenia się rany, mogą wychodzić poza miejsce zranienia, stawać się zgrubiałe i nieelastyczne;
 • blizny atroficzne – znane także pod nazwą blizn zanikowych. Ich najczęstsze przykłady to blizny powstałe po ospie wietrznej lub źle wyleczonym trądziku. Mają kształt niewielkich wgłębień, stanowiących efekt niewystarczającej ilości włókien tkanki łącznej;
 • keloidy – znane także jako bliznowce, powstają po zagojeniu się rany. Mają kształt nieregularnych i twardych zgrubień, które powstają w sytuacji, gdy organizm wykazuje skłonności do nadprodukcji kolagenu. Keloidy wykazują tendencje do rozrastania się;
 • blizny pooperacyjne – powstają po przecięciu skóry skalpelem, najczęściej wzdłuż naturalnych bruzd na skórze. Najczęstszym rodzajem są blizny pooperacyjne powstałe w wyniku cięcia cesarskiego.

 Rodzaje blizn, sprawdź jak się ich pozbyć

 

Blizny po oparzeniach

 

Blizny po oparzeniu są bardzo nieestetyczne, a ich gojenie się to proces długotrwały. Mogą mieć niewielkie rozmiary, ale równocześnie być dość rozległe i obejmować znacznie większe obszary skóry. Mogą powstawać w wyniku wystawienia skóry na działanie promieni słonecznych, ale równocześnie stanowić wynik działania ciepła, prądu czy żrących substancji chemicznych. Możemy wyróżnić 3 stopnie oparzenia, w zależności od tego, jakie tkanki ono obejmuje:

 • oparzenia I stopnia – najczęściej mają miejsce w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce bez odpowiedniego zabezpieczenia. Obejmują naskórek i najczęściej nie pozostawiają po sobie blizn. Objawami tego rodzaju oparzenia są najczęściej zaczerwieniony, piekący naskórek i mocny świąd. Objawy ustępują najczęściej po kilku lub kilkunastu dniach;
 • oparzenia II stopnia – dzielą się na powierzchowne i głębokie. Oparzenia powierzchowne obejmują naskórek i część skóry właściwej. Po takim oparzeniu na skórze pojawiają się pęcherze wypełnione surowiczym płynem (nie wolno ich przebijać!). Oparzenia głębokie obejmują zarówno naskórek, jak i skórę właściwą, pozostawiając po sobie blizny;
 • oparzenia III stopnia – obejmują zarówno skórę właściwą, jak i naczynia, nerwy podskórne czy podskórną tkankę tłuszczową. Ten rodzaj blizn jest bardzo widoczny i nierzadko rozległy. Może się zdarzyć, że niezbędny jest przeszczep skóry.

 

Jak pozbyć się blizn po oparzeniu?

Blizna po oparzeniu to ten rodzaj blizn, który goi się najdłużej i jest bardzo trudny do usunięcia. Aby jednak zwiększyć swoje szanse na łatwe pozbycie się blizny po oparzeniu, właściwą pielęgnację należy rozpocząć już w pierwszych dniach zabliźniania się rany. Szybka reakcja sprawi, że blizna będzie mniejsza i jaśniejsza, a dzięki temu też mniej widoczna. W tym przypadku potrzeba jednak bardzo dużo cierpliwości i wytrwałości, bowiem gojenie się blizny po oparzeniu może trwać nawet kilka miesięcy (wszystko w zależności od głębokości zmiany). Pielęgnacja blizny po oparzeniu powinna odbywać się przy pomocy wyciągu etanolowego z cebuli, alantoiny i heparyny sodowej. Są to substancje, które wpływają na metabolizm tkanki łącznej i zapobiegają powstawaniu nieestetycznych blizn. Dobrze by wybrany krem na blizny po oparzeniu zawierał też witaminy D i C, a także wyciągi z niektórych roślin leczniczych (nasion lnu, nagietka lekarskiego, olej z nasion róży), które działają przeciwzapalnie, ułatwiają gojenie się ran, rozjaśniają blizny i redukują wypukłość blizn po oparzeniach.

Wszelkie kremy i maści na przebarwienia po oparzeniach należy regularnie wcierać w świeżą bliznę, by po kilku tygodniach lub miesiącach zauważyć widoczną poprawę. Zawarte w kosmetykach składniki aktywne będą stopniowo zmiękczać i rozluźniać tkanki bliznowate, a tym samym przywracać skórze zdrowy wygląd.

Cicaplast Baume B5+ La Roche-Posay - packshot

Kosmetykiem, który w tym miejscu zasługuje na szczególną uwagę, jest Kojący balsam regenerujący Cicaplast Baume B5+. Zawiera unikatowy kompleks prebiotyczny Tribioma oraz opatentowany składnik Aqua Posae Filiformis, które wspierają odbudowę bariery ochronnej skóry. W składzie znalazł się też łagodzący pantenol, regenerujący Madekasozyd, odżywcze masło shea i cynk oraz mangan o działaniu antybakteryjnym. To kosmetyk, który z powodzeniem mogą stosować zarówno dorośli, jak i dzieci.

Pamiętajmy jednak o tym, że zarówno najlepsza maść na blizny po oparzeniu, jak i wybrane zabiegi kosmetyczne mają na celu jedynie zmniejszenie widoczności blizny, nie zaś jej całkowite usunięcie. Im mniejsza i jaśniejsza blizna, tym szybciej i łatwiej usuniemy ją w całości przy pomocy bardziej specjalistycznych metod, np. peelingów chemicznych, mikrodermabrazji, lasera czy zabiegu chirurgicznego.

 

Czym są blizny potrądzikowe?

 

Blizny potrądzikowe to dość poważny problem, który dotyczy nie tylko nastolatków, ale i osób dorosłych. Są nieestetyczne, łatwo zauważalne, a samo ich leczenie to nierzadko długotrwały proces. Skąd biorą się blizny po trądziku? Są to zmiany skórne, które powstają w wyniku uszkodzenia skóry właściwej. Najczęściej stanowią one efekt niewłaściwej pielęgnacji skóry w trakcie kuracji przeciwtrądzikowej, a także samodzielnego usuwania zmian poprzez ich wyciskanie czy rozdrapywanie. W jego wyniku dochodzi do nadkażenia bakteryjnego i rozwinięcia stanu zapalnego, w wyniku czego tkanka nie goi się w sposób prawidłowy.

 

Blizny potrądzikowe na twarzy mogą mieć zarówno kształt grubych i wypukłych guzków, wgłębień i pofałdowanej skóry lub przebarwień. Blizny potrądzikowe stanowi nierównomierna i w pewnym sensie „podziurawiona” struktura skóry, z którą najczęściej mamy do czynienia na policzkach i na brodzie, rzadziej zaś na czole czy na nosie. Nie zmienia to jednak faktu, że blizny po trądziku stanowią bardzo widoczny defekt kosmetyczny, który jest trudny do ukrycia nawet pod makijażem, dlatego jak najbardziej warto walczyć z tym problemem przy pomocy wszelkich dostępnych metod.

 

Jak pozbyć się blizn potrądzikowych?

 

Jakie metody usuwania blizn potrądzikowych okażą się najskuteczniejsze? U niektórych osób skóra z potrądzikowymi bliznami bardzo dobrze reaguje na proste zabiegi złuszczania chemicznego czy mikrodermabrazji – to zabiegi, które poprzez ścieranie wierzchnich warstw naskórka pobudzają procesy regeneracyjne w głębszych warstwach skóry, dzięki czemu po pewnym czasie uszkodzoną skórę z blizną zastępuje zdrowa tkanka. 

 

Coraz popularniejsza staje się jednak metoda laserowego usuwania blizn, która zapewnia szybsze i bardziej spektakularne efekty niż pozostałe metody. W wyniku działania wiązki światła laserowego skóra zostaje pobudzona do produkcji kolagenu, a nowe włókna kolagenowe „wypychają” bliznę ku górze, co pozwala na wygładzenie i wyrównanie struktury skóry. Chcąc pozbyć się szpecących blizn po trądziku, możemy też zdecydować się na metodę mikronakłuć.Wybór konkretnej metody usuwania blizn potrądzikowych uzależniony jest przede wszystkim od głębokości zmian oraz powierzchni skóry, jakie zajmują. Zanim zdecydujemy się na wybraną metodę, warto skonsultować się z dermatologiem, by mieć pewność, że zabieg przyniesie oczekiwane rezultaty.

 

Maść na blizny potrądzikowe

 

Wielu osobom wydaje się, że jedynym i najlepszym sposobem na pozbycie się blizn i przebarwień potrądzikowych lub blizn innego pochodzenia jest zastosowanie aptecznej maści. Niestety prawda jest taka, że w tym przypadku działanie samej maści może okazać się niewystarczające, by skutecznie przeciwdziałać bliznom. O ile przy przebarwieniach potrądzikowych wybrany krem lub maść o odpowiednim składzie może pomóc nam całkowicie pozbyć się problemu, o tyle w przypadku blizn preparaty kosmetyczne mogą stanowić jedynie uzupełnienie bardziej specjalistycznych zabiegów. Przy leczeniu blizn warto przede wszystkim postawić na stosowanie maści, która pobudzi skórę do regeneracji i szybszego gojenia się.

 

Co na blizny na twarzy sprawdzi się najlepiej? Maść lub inne preparaty kosmetyczne na blizny okazują się jednak bardzo przydatne w pierwszym etapie ich powstawania – działanie silnych składników aktywnych w wybranych preparatach kosmetycznych zapobiegnie pogłębianiu się zmiany i sprawi, że będzie ona łatwiejsza do całkowitego usunięcia w przyszłości. 

 

Pamiętajmy też o tym, że skuteczność wybranych metod usuwania blizn zależy od naszego wieku –  u młodych ludzi, u których fibroblasty produkują naturalnie dużą ilość kolagenu, zadanie to jest znacznie ułatwione niż w przypadku osób po 30. roku życia.

Effaclar Duo plus unifiant - packshot | La Roche-Posay

Kosmetykiem, po który warto sięgnąć, jeśli naszym problemem są blizny potrądzikowe, jest Krem tonizujący Effaclar Duo+ Unifiant. To produkt zapewniający kompleksową pielęgnację wymagającej skóry. Jest skuteczny zarówno w zwalczaniu niedoskonałości, jak i przebarwień czy nawrotów. To produkt, który jednocześnie nawadnia i matowi skórę, zapewniając naturalne wykończenie i długotrwałe efekty. Skutecznie redukuje zarówno niedoskonałości, jak i czerwone czy brązowe przebarwienia po oparzeniu i trądziku.

Rodzaje przebarwień na skórze

 

Plamy i przebarwienia na twarzy to zaraz po bliznach jeden z najczęstszych problemów klinik medycyny estetycznej. Jak już wspomniano, istnieje wiele różnych przyczyn powstawania przebarwień (przebyty i źle leczony trądzik, problemy hormonalne, wpływ promieni słonecznych). Obserwując swoją skórę i zachodzące w niej zmiany, czasami odnosimy wrażenie, że przebarwienia pojawiają się na niej niespodziewanie. Warto jednak pamiętać, że proces powstawania przebarwień jest długotrwały i nie pojawia się z dnia na dzień. Proces powstawania przebarwień na skórze wiąże się z zaburzeniami pracy melanocytów, które wytwarzają barwnik skóry zwany melaniną. 

 

Przebarwienia mogą wyglądać zarówno jak niewielkie, ledwo zauważalne kropki, mogą jednak uwidaczniać się także jako plama o różnym zabarwieniu i dość nieregularnym kształcie. Przebarwienia skóry mogą mieć charakter pierwotny, związany z uwarunkowaniami genetycznymi jak piegi czy hiperpigmentacja. Mogą pojawić się także po zażyciu niektórych leków (tzw. przebarwienia polekowe) lub mieć podłoże hormonalne.

 

Częstym rodzajem przebarwień są również przebarwienia wtórne, które można podzielić na:

 • słoneczne – skutek działania promieni UV;
 • chemiczne – wpływ bodźca chemicznego;
 • pozapalne – efekt przebytej choroby (trądzik, liszaj, łuszczyca);
 • mechaniczne – przewlekły uraz, uszkodzenie skóry;
 • cieplne – stanowią efekt długotrwałego i bezpośredniego nagrzewania skóry.


Jak skutecznie pozbyć się przebarwień?

 

W przypadku usuwania przebarwień skuteczna może okazać się duża ilość metod stosowanych przy pozbywaniu się blizn. Dlatego też mając do czynienia z obydwoma rodzajami tych niedoskonałości, warto postawić na takie preparaty pielęgnacyjne lub zabiegi dermatologiczne, które pozwolą nam podejść do tych problemów kompleksowo. Na jakie zatem metody usuwania przebarwień warto zwrócić uwagę?

Sposobem, od którego warto zacząć, choć jego zastosowanie należy skonsultować z dermatologiem, jest rozjaśnianie blizn i przebarwień. Kosmetyki wybielające ze składnikami hamującymi aktywność komórek barwnikotwórczych i przeciwdziałającymi rozprzestrzenianiu się melaniny w skórze znajdziemy w aptece. 

 

Często preparaty do wybielania blizn zawierają dodatkowe substancje złuszczające. Kosmetyki rozjaśniające z kolei najlepiej sprawdzą się przy usuwaniu piegów posłonecznych i ostudy. Kolejnym rozwiązaniem są maści lecznicze od dermatologa, które działają nieco silniej niż kosmetyki wybielające. Zawierają one takie substancje jak: kwas azelainowy, kwas kojowy, hydrochinon czy tretynoinę. Po maści warto sięgnąć w przypadku przebarwień po trądziku, a także ostudy.

 

Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest peeling chemiczny, polegający na złuszczaniu naskórka przy pomocy kwasów. Zabieg ten ściera pierwsze warstwy naskórka i pobudza do regeneracji, by po czasie skórę z przebarwieniami mogła przykryć zdrowa tkanka. Ważne, aby taki zabieg przeprowadzał profesjonalista. Z kolei tradycyjny peeling sprawdza się przy przebarwieniach zlokalizowanych płytko pod skórą. 

 

Czy powstawaniu przebarwień da się zapobiegać? O ile nie są to przebarwienia wynikające z naszych uwarunkowań genetycznych, profilaktyka jest w tym przypadku jak najbardziej możliwa i skuteczna. Dotyczy to przede wszystkim przebarwień wtórnych. Podstawą jest unikanie wystawiania skóry na działanie czynników drażniących, co odnosi się głównie do przebarwień posłonecznych. Aby zapobiec ich powstawaniu, należy stosować właściwą ochronę przeciwsłoneczną, szczególnie jeśli przebywamy na słońcu. 

Anthelios uvmune 400 niewidoczny fluid spf50 - packshot

Ochrona przeciwsłoneczna jest istotna także wtedy, gdy stosujemy kurację przeciwtrądzikową lub kosmetyki czy leki, których składniki w reakcji ze słońcem mogą spowodować powstanie przebarwienia. W tym celu warto zaopatrzyć się w UVMUNE 400 Niewidoczny Fluid spf50+ z gamy Anthelios. Posiada on najwyższy stopień ochrony przeciw szkodliwym promieniom UVA ze wszystkich kosmetyków w gamie. Oprócz tego zapobiega powstawaniu uszkodzeń wywołanych przez promieniowanie UVB, promieniowanie podczerwone typu A i zanieczyszczenia. Cechuje się lekką, nietłustą konsystencją, jest bardzo odporny na działanie piasku i wody, dlatego świetnie sprawdzi się w czasie wakacji nad morzem.

Plastry silikonowe i kolagen na blizny potrądzikowe

Na blizny różnego rodzaju (potrądzikowe, pooperacyjne, po oparzeniach, blizny po strupach lub cesarskim cięciu) bardzo dobrze działa również naturalny kolagen. Kolagen rozjaśnia i zmiękcza blizny, a także wygładza stwardniałą i przerośniętą tkankę blizn, co dodatkowo wpływa bardzo korzystnie na strukturę kolagenu zawartego w skórze. Kolagen najlepiej zastosować już na samym początku, gdy blizna dojrzewa – to pozwoli nam realnie wpłynąć na jej wygląd. Fibroblasty, czyli komórki naszej skóry produkujące kolagen, zostaną odpowiednio pobudzone do działania przez dostarczanie im tej substancji z zewnątrz. Ta metoda pozwoli uporządkować włókna kolagenowe i wyraźnie wygładzić strukturę skóry.

Stosując kolagen naturalny na blizny, musimy jednak pamiętać o regularnym wykonywaniu peelingu – złuszczanie naskórka pozwoli lepiej przygotować skórę na kolagen i sprawić, że będzie on skuteczniej wchłaniał się w głębokie warstwy skóry. Dobrym wyborem będzie peeling mechaniczny, jeśli jednak na Twojej skórze znajdują się niedoskonałości, sięgnij po peeling enzymatyczny, który złuszczy i usunie martwy naskórek, nie powodując tarcia. Dla wspomagania procesu powstawania nowych włókien kolagenowych przydatny okaże się naturalny kwas askorbinowy, czyli witamina C. Przy procesie gojenia się ran nasz organizm potrzebuje mocno podwyższonej dawki tej substancji, bowiem witamina C aż ośmiokrotnie zwiększa budowę młodych włókien kolagenu.

Naturalny kolagen na blizny znajdziesz w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych, niektórych specjalistycznych sklepach czy aptek. Zanim dokonasz jego zakupu, pamiętaj aby upewnić się, że pochodzi on ze sprawdzonego źródła.

Innym skutecznym sposobem na usuwanie blizn różnego rodzaju mogą być specjalne plastry silikonowe, które nakleja się na bliznę, a zawarte w nich substancje aktywne skutecznie wygładzają i rozjaśniają szpecące zmiany. Silikonowe plastry można stosować w przypadku leczenia blizn pooperacyjnych, pooparzeniowych, po cesarskim cięciu i po urazach. Plastry zmniejszają widoczność świeżych i dojrzałych blizn (powstałych nawet kilka lat wcześniej) i są odpowiednie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Plastry mogą być stosowane także jako środek zapobiegający przekształcaniu się blizn w bliznowce, które są znacznie trudniejsze do usunięcia.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

 

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.