Jak pozbyć się zaskórników?

Article Read Duration 9 min. czas czytania

Mimo że zaskórniki są problemem, z którym w dużej mierze zmagają się posiadacze skóry tłustej, trądzikowej czy też mieszanej, to jednak tego typu wypryski mogą się pojawić niezależnie od typu cery. Choć są właściwie niegroźne, to ze względu na swoją widoczność bywają częstym źródłem kompleksów. Ich występowanie nieco niweczy plany posiadania idealnie gładkiej skóry, która prezentowałaby się dobrze zarówno w makijażu, jak i bez niego. Jak pozbyć się zaskórników w skuteczny sposób i zarazem odzyskać zdrowy wygląd cery?

Zaskórniki na twarzy – czym są?

Wciąż można spotkać się z przekonaniem, że walka z zaskórnikami dotyczy przede wszystkim nastolatków. To właśnie wówczas, ze względu na wzmożoną produkcję hormonów, bardzo często występują problemy skórne, w tym oczywiście trądzik pospolity, który w tym przypadku nosi nazwę trądziku młodzieńczego. Rzeczywiście zaskórniki są domeną osób w wieku dojrzewania, jednak mogą występować niezależnie od wieku czy nawet rodzaju cery. Nie zawsze też bezpośrednio łączą się z trądzikiem.

Zaskórniki to niezapalne wypryski, które bywają również określane mianem wykwitu pierwotnego. Chociaż rzeczywiście są najbardziej widoczne na twarzy, to mogą się też pojawić na innych miejscach na ciele, szczególnie na plecach. Co istotne, zaskórniki mogą czasem przekształcić się w wypryski o charakterze zapalnym, zwłaszcza wtedy, gdy próbujemy je usunąć w sposób nieprawidłowy. Mowa tutaj o wyciskaniu, które jest zbyt agresywną metodą pozbywania się niedoskonałości, która może bardzo negatywnie wpłynąć na stan naszej skóry i doprowadzić do powstawania kolejnych zmian.

Jak powstają zaskórniki?

Zanim przejdziemy do tego, jak usunąć zaskórniki, warto poznać przyczyny, które stoją za pojawieniem się tego rodzaju wyprysków. Na sam proces powstawania zaskórników przekładają się dwa czynniki: wzmożona produkcja sebum przez gruczoły łojowe oraz zaburzenia procesu złuszczania martwego naskórka. Zalegający na twarzy łój zatyka ujścia mieszków łojowych, podobnie jak fragmenty martwego naskórka, co z kolei prowadzi do zaczopowania gruczołów. Znajdująca się tam masa łojowo-rogowa może gromadzić się zarówno pod powierzchnią skóry, jak i wydobywać się na zewnątrz.

Mimo że zaskórniki są bezbolesne i raczej rzadko towarzyszy im zaczerwienienie lub obrzęk, to jednak mają one tendencje do nadkażeń bakteryjnych, co z kolei może powodować ich przekształcanie w ropne krosty i inne niedoskonałości, które wiążą się ze sporym dyskomfortem i bywają trudniejsze do zredukowania. Właśnie z tego względu w żadnym razie nie należy ich wyciskać, ponieważ wówczas możemy łatwo doprowadzić do namnażania bakterii znajdujących się zarówno na naszej twarzy, jak i na dłoniach.

Na powstawanie zaskórników bezpośrednio wpływają również hormony, stąd też ich powszechność wśród nastolatków. Odpowiedzialne za to są przede wszystkim androgeny, których poziom jest szczególnie wysoki w okresie dojrzewania. Ich ilość wzrasta również w czasie ciąży, w trakcie miesiączki oraz zażywania środków antykoncepcyjnych, co stwarza warunki sprzyjające powstawaniu wszelkich wyprysków.

Są także inne czynniki, które bezpośrednio wpływają na stan naszej cery i mogą łatwo przyczynić się do zaskórników. Zaliczamy do nich m.in.:

 

Rodzaje zaskórników

Chociaż zaskórnik sam w sobie nie jest może niebezpieczny dla ogólnej kondycji naszej skóry, to jednak z całą pewnością nie prezentuje się on zbyt estetycznie, a do tego istnieje ryzyko, że przekształci się w wyprysk o charakterze zapalnym, co może diametralnie odmienić wygląd naszej cery. Żeby wiedzieć, jak szybko pozbyć się zaskórników, istotne jest ich umiejętne rozpoznanie, tym bardziej, że możemy wskazać ich dwa rodzaje: otwarte oraz zamknięte.

  • Zaskórniki otwarte – wyróżniają się ciemnym zabarwieniem, przez co są dużo bardziej widoczne. Potocznie nazywa się je wągrami. Kolor wynika z utleniania się masy łojowo-rogowej, która wydostaje się na powierzchnię, oraz rozwoju zakażenia. Mają szczególną tendencję do przekształcania się w stany zapalne, co skutkuje powstawaniem krost, grudek i torbieli ropnych. Zaskórniki otwarte zazwyczaj wynikają z zatkania porów poprzez zanieczyszczenia i nieodpowiednie kosmetyki, a także bakterii Propionibacterium acnes (które są główną przyczyną trądziku). Wągry najczęściej są zlokalizowane w strefie T, a szczególnie na nosie.
  • Zaskórniki zamknięte – przyjmują postać niewielkich, białawych grudek, które często nie są dostrzegalne na pierwszy rzut oka, jednak stają się widoczne np. po delikatnym naciągnięciu skóry. Oprócz tego są łatwo wyczuwalne pod palcami. W przypadku zaskórników zamkniętych masa łojowo-rogowa nie wydostaje się na powierzchnię skóry, a zalega tuż pod nią, co wyglądem przypomina drobną „kaszkę”. Podskórne zaskórniki bywają trudniejsze do usunięcia.

Infografika - rodzaje zaskórników | La Roche-Posay

Jak walczyć z zaskórnikami?

„Co na zaskórniki?” – to pytanie zadaje sobie z pewnością wiele osób, zarówno tych, którzy na co dzień nie mają większego problemu z cerą, jak i ci, którzy od jakiegoś czasu zmagają się z problematyczną cerą. Dlatego też trzeba na wstępie zaznaczyć, że nie istnieje jeden uniwersalny i w stu procentach działający sposób na zaskórniki. W wielu przypadkach może się okazać, że potrzebne jest szeroko zakrojone działanie, które obejmuje nie tylko to, w jaki sposób dbamy o skórę na własną rękę, ale także profesjonalną pomoc. Warto zatem sprawdzić, co możemy zrobić, by zredukować zaskórniki – usuwanie może być żmudne, ale z całą pewnością będziemy później zadowoleni z efektu gładkiej, miękkiej i zdrowo wyglądającej skóry.

 

Profesjonalne sposoby na wągry na nosie i nie tylko

Jeżeli już od jakiegoś czasu zmagamy się z zaskórnikami oraz innymi niedoskonałościami twarzy, dobrze jest rozważyć wizytę u dermatologa. Dokładnie przyjrzy się on wszelkim zmianom skórnym i zleci konieczne badania. Możliwe, że przepisze nam specjalistyczny preparat na zaskórniki, zwłaszcza jeżeli są one wynikiem trądziku. Zazwyczaj bazują one na takich substancjach aktywnych jak retinol czy kwas azelainowy. Takich składników nie warto stosować na własną rękę, ponieważ ich działanie jest silne, wobec czego samodzielnie może być nam trudno dopasować ich właściwe stężenie oraz częstotliwość nakładania.

Dodatkowo, zarówno w gabinecie dermatologicznym, jak i kosmetologicznym, można zdecydować się na wybrane zabiegi zwalczające trądzik oraz wszelkie niedoskonałości. Jak usunąć zaskórniki zamknięte i otwarte właśnie przy ich pomocy? Z pewnością konieczna będzie konsultacja, której celem jest dobranie odpowiedniej metody. Szczególną popularnością cieszy się mikrodermabrazja, czyli chemiczne złuszczanie naskórka i oczyszczanie porów, która wykazuje dużą skuteczność w zakresie redukcji wyprysków.

 

Sposoby na zaskórniki, czyli zmiana trybu życia

Nawet doświadczony i zaufany dermatolog czy kosmetolog nie będzie w stanie całkowicie wyeliminować niedoskonałości na naszej twarzy – niezależnie, czy są to białe zaskórniki, wągry, czy też poważniejsze wypryski – jeżeli nie zwrócimy uwagi na to, jak wygląda nasz styl życia. Ograniczenie czynników, które bezpośrednio wpływają na pogorszenie kondycji cery, to jedno z kluczowych działań, jakie możemy podjąć, by zredukować zmiany skórne do minimum.

Istotnym elementem jest z pewnością zmiana diety. Jeżeli do tej pory niespecjalnie zwracaliśmy uwagę na jakość produktów spożywczych, w związku z czym w naszym jadłospisie gościły fast foody, gazowane napoje, słodycze, a do tego gotowe przetworzone jedzenie, to najwyższa pora zatroszczyć się o zdrowsze nawyki żywieniowe. Świeże owoce i warzywa, bogate w witaminy i minerały, z pewnością pozytywnie wpłyną na naszą skórę. Dobrze jest także sięgnąć po chude mięso oraz ryby, a w ramach przekąski wybierać orzechy zamiast czekolady. Absolutną podstawą jest też picie minimum 2 litrów wody dziennie, co nie tylko doskonale nawodni cerę, ale też zadba o to, by nasz organizm poprawnie pozbywał się toksyn. Warto też ograniczyć spożywanie alkoholu i zrezygnować z palenia papierosów.

Mimo że czasami może to sprawiać dużą trudność, trzeba zastanowić się, jak w skuteczny sposób możemy zredukować ilość stresu. Jeżeli przykładowo nasza praca wymaga działania pod presją czasu, a na dodatek mamy wiele obowiązków, postarajmy się, by po powrocie do domu znaleźć chwilę na relaks – spędzenie czasu z bliskimi czy po prostu obejrzenie ulubionego filmu pozwoli organizmowi się wyciszyć. Kluczowa jest także właściwa ilość snu; dorosły człowiek powinien przesypiać ok. 7 godzin na dobę. Wbrew pozorom regularny tryb snu w dużej mierze znajduje swoje odzwierciedlenie w wyglądzie naszej skóry.

Krem na zaskórniki. Jak się pozbyć niedoskonałości przy pomocy pielęgnacji?

Karina Kowalczyk Dermokonsultantka - La Roche-Posay

"Chcąc pozbyć się zaskórników wprowadź do swojej rutyny pielęgnacyjnej produkty, które w swoim składzie zawierają kwasy BHA(kwas salicylowy) lub LHA (kwas lipohydroksylowy). Zwiększają one powinowactwo do tłuszczy, dzięki temu posiadają zdolność przenikania przez warstwę łojową oraz wnikania w głąb skóry i tym samym oczyszczania porów skóry.”

 
DERMOKONSULTANTKA
LA ROCHE-POSAY
KARINA KOWALCZYK
 

Nie da się ukryć, że odpowiednio dopasowana pielęgnacja twarzy to tak naprawdę klucz do pięknej cery. Nie inaczej jest w przypadku osób, które chcą pozbyć się zaskórników. To, jakich kosmetyków używamy oraz w jaki sposób je aplikujemy, może w bardzo szybkim tempie przełożyć się zarówno na poprawę, jak i pogorszenie kondycji naszej skóry.

Effaclar Duo plus unifiant - packshot | La Roche-Posay

Zanim przejdziemy do pielęgnacji, warto zaznaczyć, że pod lupę należy wziąć również produkty do makijażu. Ciężkie, oleiste podkłady czy wysuszające pudry mogą zaburzyć proces wytwarzania łoju i doprowadzić do zatykania porów, co realnie przełoży się na powstawanie kolejnych zaskórników, a nawet stanów zapalnych. Dobrze jest zatem postawić na lekkie kosmetyki, które zarówno wyrównają koloryt skóry, jak i nadmiernie jej nie obciążą. Zaliczyć do nich możemy krem tonizujący Effaclar Duo(+) Unifiant. Produkt znakomicie redukuje przebarwienia i sprawia, że cera zyskuje naturalne, zdrowe wykończenie. Zawarte w nim składniki przyspieszają regenerację komórek naskórka, a jednocześnie nie blokują porów.

No dobrze – o ile umiejętnym makijażem jesteśmy w stanie zamaskować pewne niedoskonałości, to jednak najważniejsze jest to, by uderzyć w samą przyczynę problemu. Co pozwoli nam wyeliminować zaskórniki zamknięte i wągry na twarzy? Jak się pozbyć nieestetycznych wyprysków?

 

Oczyszczanie twarzy

Jest to kwestia, której absolutnie nie należy pomijać. Jak już zostało wspomniane, za powstawanie zaskórników odpowiada nagromadzenie łoju, martwych komórek naskórka i innych zanieczyszczeń, które dostają się do ujść mieszków włosowych, blokując je. Oczyszczanie twarzy będzie zatem odgrywało najważniejszą rolę w procesie ich redukcji, jako że to właśnie za jego sprawą pozbędziemy się wszelkich bakterii i innych niepożądanych substancji.

Effaclar żel oczyszczający - packshot

To właśnie dlatego każdego dnia rano i wieczorem (w drugim przypadku po wcześniejszym wykonaniu demakijażu) powinno się dokładnie umyć twarz. Przy wyborze odpowiedniego kosmetyku oczyszczającego, który ma pomóc nam w pozbyciu się zaskórników, warto zwrócić uwagę na skład produktu i zawarte w nim substancje aktywne. Kosmetyki bazujące na zbyt silnych detergentach mogą wykazywać wysuszające i drażniące działanie, przez co zaskórników może pojawić się jeszcze więcej. W takiej sytuacji warto sięgnąć po skuteczny, ale jednocześnie delikatny w działaniu kosmetyk, jak Żel oczyszczający do twarzy Effaclar o ulepszonej formule. Dzięki zawartemu w nim cynkowi o działaniu oczyszczającym i seboregulującym, redukuje nadmiar sebum i pomaga odblokować pory. Skutecznie usuwa zanieczyszczenia, pozostawiając skórę czystą i odświeżoną. Jego nowa formuła została wzbogacona w Phylobiomę. To składnik aktywny, który wspiera równowagę mikrobiomu skóry.

 

Tonik zwężający pory

Effaclar mikrozłuszczający tonik - packshot | La Roche-Posay

Po umyciu naturalne pH naszej skóry może być zaburzone, dlatego warto później użyć toniku, który pozwoli na jego wyrównanie, a przy tym delikatnie zwęzi pory. Właśnie takie działanie posiada Effaclar tonik do cery tłustej zweżający pory. Wystarczy zwilżyć nim wacik kosmetyczny, a następnie delikatnie przemyć nim skórę. Oprócz wyraźnego zmniejszenia widoczności porów ma on także właściwości kojące i przeciwutleniające, dzięki czemu m.in. wpłyniemy na uregulowanie ilości wytwarzanego sebum. Jest to zatem idealny wybór dla osób z cerą tłustą i trądzikową, gdzie występują właśnie zaskórniki.

 

Krem na rozszerzone pory i zaskórniki

Po zakończeniu etapu oczyszczania konieczne jest nałożenie kremu do twarzy, bez względu na to, czy mówimy o porannej, czy o wieczornej rutynie pielęgnacyjnej. Składniki takiego kosmetyku powinny wspomagać skórę w procesie regeneracji, co znacząco wpłynie na redukcję niedoskonałości. Jeżeli zmagamy się z przetłuszczaniem się skóry, w żadnym razie nie należy ulegać wrażeniu, że jej nawilżanie jest niepotrzebne – to właśnie brak odpowiedniego nawodnienia uaktywnia gruczoły łojowe i stymuluje je do wzmożonej pracy. Jeśli będziemy zatem na siłę przesuszać cerę, będzie się ona próbowała bronić poprzez wytwarzanie nadmiernej ilości sebum. Nawilżający krem na wągry i zaskórniki zamknięte zapobiegnie takiemu rezultatowi.

Effaclar Duo+M - packshot

Krem na zaskórniki i przebarwienia potrądzikowe Effaclar DUO+M okaże się Twoim sprzymierzeńcem również w przypadku zaskórników. Zapewnia skórze niezbędne nawilżenie, które jest kluczowe także w przypadku cery tłustej czy trądzikowej. Dodatkowo zawarty w nim niacynamid skutecznie redukuje wydzielanie sebum, którego nadmiar może mieć wpływ na powstawanie zaskórników. Warto wspomnieć także o Phylobioma. To opatentowany składnik aktywny, który łagodzi i redukuje niedoskonałości. Krem Effaclar DUO+M może być stosowany zarówno w porannej, jak i wieczornej rutynie pielęgnacyjnej.

 

Peeling do twarzy na zaskórniki

Uzgodniliśmy już, że nieprawidłowe złuszczanie naskórka to jedna z głównych przyczyn powstawania zaskórników. Dlatego też, jeżeli chcemy, by nasza skóra znów była gładka, konieczne jest systematyczne wykonywanie peelingu, który wspomoże ten proces i tym samym dogłębnie oczyści cerę. Ważne jest, by nie wykorzystywać do tego silnych preparatów zawierających duże drobinki, ponieważ w ten sposób moglibyśmy podrażnić skórę i narazić ją na przesuszenie.

Zaskórniki otwarte i wągry na nosie – domowe sposoby

Wiemy już, jak pozbyć się zaskórników – domowe sposoby zaś mogą być doskonałym uzupełnieniem kuracji. Właśnie tak powinniśmy je traktować, nie jako jedyny możliwy sposób na zredukowanie niedoskonałości. Domowe sposoby na oczyszczanie twarzy z zaskórników obejmują m.in.:

  • parówkę – jest to niezwykle prosta metoda, którą łatwo można wykonać. Wcześniej warto umyć twarz, a nawet przeprowadzić delikatny peeling, który wstępnie otworzy pory skóry. Następnie przygotowujemy sobie miskę z gorącą wodą, nad którą nachylamy się na odległość mniej więcej 30-40 centymetrów. Na głowę należy zarzucić ręcznik, tak by para skupiała się na wskazanym obszarze naszej skóry. Parówka nie powinna trwać dłużej niż 15 minut. Ciepło i wilgoć rozchylą i oczyszczą pory, a do tego ułatwią wnikanie składników aktywnych, w związku z czym po tym zabiegu warto nałożyć ulubioną maseczkę lub krem;
  • maseczka z jajka – wystarczy ubić białko jednego jajka i nałożyć pianę na skórę. Ponieważ taki sposób działa ściągająco, pory ulegną lekkiemu zwężeniu. Systematyczna aplikacja takiej maseczki może zapobiec powstawaniu kolejnych zaskórników;
  • maseczkę z żelatyny – po rozpuszczeniu żelatyny należy nałożyć ją w miejscach, gdzie mamy zaskórniki. Gdy zastygnie, zdejmujemy ją jak tradycyjną maskę typu peel-off. Warto jednak pamiętać, że ten zabieg może być niewskazany u osób posiadających wrażliwą cerę;
  • maseczkę z sody oczyszczonej – soda oczyszczona posiada działanie przeciwbakteryjne, ale i tutaj należy zachować szczególną ostrożność. Po zmieszaniu dwóch łyżek z ciepłą wodą, całość aplikujemy na twarz na 10 minut. Jeżeli w trakcie tego procesu poczujemy pieczenie, całość należy jak najszybciej zmyć.

Ważne jest, by domowe sposoby na wągry i inne niedoskonałości wykorzystywać z rozwagą. Dobrym rozwiązaniem może być wcześniejsza konsultacja z dermatologiem.

Pamiętaj, że...

Zaskórniki to wypryski niezapalne, które mogą przybierać zarówno postać niewielkich, białych grudek, jak i czarnych, charakterystycznych kropek. Tego typu wykwity mogą się pojawić niezależnie od wieku, płci czy też typu skóry, a na ich powstawanie wpływa wiele różnorodnych czynników. Żeby skóra odzyskała zdrowy i promienny wygląd, konieczna może okazać się wizyta u specjalisty. Sami natomiast powinniśmy rozważyć zmianę dotychczasowego trybu życia, a także wprowadzenie dopasowanej do problemu pielęgnacji.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.