Rodzaje trądziku - sprawdź, jaki masz trądzik

Article Read Duration 2 min. czas czytania

Trądzik to jedna z najczęściej występujących chorób skóry. Schorzenie może dotyczyć każdego bez względu na wiek i płeć. Dowiedz się zatem, jakie są rodzaje trądziku, naucz się je odróżniać i poznaj skuteczne sposoby leczenia trądziku!

Czym jest trądzik: definicja trądziku skóry

Trądzik jest chorobą skóry, wywołaną zakażeniem mieszków włosowych oraz gruczołów łojowych. Występuje na skutek nadmiernego wydzielania sebum. W takim przypadku łój prowadzi do zamykania porów skóry. W następstwie powstaje zakażenie bakteryjne, głównie bakteriami Propionibacterium acnes. W zależności od rodzaju trądziku, jego objawy są nieco inne. Mogą być bardziej lub mniej intensywne i pojawiać się na różnych miejscach skóry ciała i twarzy. Diagnoza konkretnego rodzaju trądziku jest niezbędna do jego skutecznego leczenia.

 

Rodzaje trądziku - charakterystyka

Trądzik niezapalny. Najłatwiej rozpoznać go po zaskórnikach, które mogą być otwarte (czarne), często nazywane również wągrami lub zamknięte (białe). Pierwszy rodzaj zaskórników powstaje w wyniku kierowania się łoju na powierzchnię skóry. Wówczas kontakt sebum z powietrzem sprawia, że staje się ciemny i przybiera postać czarnych kropek. Z kolei zaskórniki białe pojawiają się wtedy, gdy sebum zostaje zablokowane i znajduje się pod skórą, nie mając możliwości kierowania się ku wierzchniej warstwy skóry. Z tego względu zaskórniki te są białymi plamkami.

Trądzik zapalny. Ten rodzaj schorzenia powstaje w momencie, gdy ściana mieszka włosowego (wewnątrz którego znajduje się zaskórnik otwarty lub zamknięty) zostaje przerwana. Podczas trądziku zapalnego pojawiają się podskórne grudki, charakteryzujące się stałą konsystencją oraz średnicą, która nie przekracza 1 cm. W zależności od specyfiki zmian skórnych przy trądziku zapalnym, wyróżnia się:

* trądzik grudkowy (grudki mogą być rozmieszczone na skórze twarzy i ciała, a szczególnie strefie T i plecach; są trudne do usunięcia i sprawiają, że ich posiadacz odczuwa ogromny dyskomfort; skóra pokryta grudkami swędzi i jest zaczerwieniona, a mimo to zabrania się drapania, ponieważ w ten sposób można nasilić problem);

* trądzik krostkowy (przy tym rodzaju trądziku zapalnego, główny problem stanowią krosty, które mogą przerodzić się w poważniejsze nieczystości; co istotne, równocześnie z krostami pojawiają się również zaskórniki)
* trądzik guzkowy (zmiany skórne przyjmują postać małych guzków, które znajdują się pod skórą; dodatkowo są one twarde, bardzo często bolesne i utrzymują się nawet przez wiele miesięcy);
* trądzik torbielowaty (zmiany skórne nazywane są cystami, można je rozpoznać po tym, że są wypełnione ropą, a zdarza się, że również i krwią; to najbardziej drastyczny rodzaj trądziku, ponieważ jest związany ze zmianami hormonalnymi, a z tego względu trudno go usunąć; dodatkowo pozostawia nieestetyczne ślady na skórze, w postaci blizn, plam i przebarwień).

 

Leczenie trądziku powinno zależeć od jego rodzaju

Tok leczenia trądziku powinien być uwarunkowany rodzajem tego schorzenia. W inny sposób eliminuje się trądzik zapalny i niezapalny, a także trądzik pojawiający się u nastolatków (trądzik młodzieńczy) czy też u dorosłych. Diagnoza schorzenia jest niezbędna nie tylko dla skutecznej eliminacji niedoskonałości lecz również dla bezpieczeństwa. Zastosowanie nieodpowiednich środków czy produktów może pogorszyć stan skóry. Z tego względu pamiętaj, aby każdy zastosowany kosmetyk skonsultować z lekarzem dermatologiem lub wybierać takie produkty, które są bezpieczne do stosowania przy większości rodzajach trądziku. Przykładem jednego z nich jest Tonik zwężający pory skóry, mikrozłuszczający Effaclar La Roche-Posay. Może on okazać się pomocny w codziennej walce z trądzikiem, jednak pamiętaj, aby toku leczenia nie opierać na tak uniwersalnym produkcie. Bezwzględnie skonsultuj się ze specjalistą.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

 

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.