Leczenie trądziku różowatego

Article Read Duration 9 min. czas czytania

Trądzik różowaty to jedna z wielu chorób skóry, która może nas dotknąć. Wbrew nazwie nie ma zbyt dużo wspólnego z trądzikiem pospolitym, objawiającym się występowaniem na skórze krost i wyprysków. Co więcej – sposoby leczenia trądziku pospolitego są w stanie nasilić objawy, jakie wywołuje trądzik różowaty, takie jak zaczerwienienie twarzy czy przebarwienia na skórze. Leczenie tego schorzenia jest dosyć kłopotliwe ze względu na przewlekły charakter choroby. Jak możemy złagodzić objawy trądziku różowatego i sprawić, że nasza skóra odzyska swój naturalny, zdrowy blask?

Trądzik różowaty – co to jest? Charakterystyka choroby

Trądzik różowaty, lub inaczej rosacea, to jedna z wielu przewlekłych chorób skóry, co niestety oznacza, że jej całkowite wyleczenie może nie być możliwe. Ta odmiana trądziku ma podłoże zapalne i dotyka głównie kobiety, chociaż mężczyznom także zdarza się na nią chorować, co więcej – to właśnie u mężczyzn trądzik różowaty bywa najbardziej uporczywy. Szacuje się, że obecnie około dziesięć procent populacji cierpi na to schorzenie. Czym objawia się ta choroba?

Wbrew swojej nazwie trądzik różowaty ma niedużo wspólnego z trądzikiem pospolitym. Skąd więc wzięło się słowo „trądzik”? Wynika to z faktu, że w zaawansowanym stadium choroby na ciele chorego pojawiają się grudki przypominające te wywołane innymi rodzajami trądziku. Jednakże najbardziej charakterystycznym objawem, jaki niesie ze sobą trądzik różowaty, jest czerwony odcień skóry. Objaw ten pojawia się najczęściej na skórze twarzy, która przybiera utrwalony, zaczerwieniony wygląd. Dlaczego tak się dzieje?

 

Trądzik różowaty – jakie ma przyczyny?

Przyczyny trądziku różowatego nie są jeszcze do końca poznane i wciąż trwają badania na ten temat. Nie oznacza to jednak, że nic nie wiemy o czynnikach, które wpływają na pojawienie się tego schorzenia. Zaliczyć możemy do nich przede wszystkim podłoże genetyczne. Nie jest to niestety dobra wiadomość – jeśli któreś z Twoich rodziców cierpiało na problemy wywołane przez trądzik różowaty, jest bardzo duża szansa na to, że ta choroba pojawi się także u Ciebie. W przypadku jednej trzeciej światowych diagnoz rosacea stwierdzono jej występowanie u jednego z rodziców.

Kolejnym istotnym elementem, który może wpłynąć na wystąpienie trądziku różowatego, są rozmaite zaburzenia hormonalne. Głównym winowajcą są tutaj nieprawidłowości w pracy tarczycy, ale nie tylko. Tak jak było wspominane, choroba ta dotyka głównie kobiet, natomiast jej objawy mogą nasilać się podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej, miesiączkowania czy ciąży, czyli właśnie w tych momentach, kiedy nasza gospodarka hormonalna jest najbardziej rozchwiana.

Trądzik różowaty mogą wywoływać także nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu naczyń krwionośnych. Znacznie częściej występuje on na skórze, która ma naturalną tendencję do pojawiania się na niej pękających naczynek. Do innych możliwych przyczyn sprzyjających wystąpieniu trądziku różowatego możemy zaliczyć również zarażenie nużeńcem, czyli specyficznym gatunkiem roztoczy, ale także szereg innych czynników, z czego większość to czynniki środowiskowe. Dużo stresu, niewłaściwa dieta, papierosy, alkohol – to wszystko może wpłynąć na zaognienie objawów trądziku.

Nie warto pomijać też niewłaściwej pielęgnacji skóry jako jednej z przyczyn, która może wpłynąć na to, że na naszej skórze wystąpi trądzik różowaty. Kosmetyki dobrane do innego rodzaju skóry niż posiadamy, zbyt mocna chemia w kosmetykach oczyszczających czy inne pielęgnacyjne błędy również mogą stać się możliwym powodem wystąpienia tego schorzenia.

 

Trądzik różowaty – objawy choroby

No dobrze, wiemy już całkiem sporo o tym, skąd na naszej skórze bierze się rosacea, jednakże aby odpowiedzieć na pytanie, jak leczyć trądzik różowaty, konieczne będzie jeszcze bliższe przyjrzenie się objawom, jakie towarzyszą występowaniu tego schorzenia. Nie są one może szczególnie groźne dla zdrowia, ale z całą pewnością mogą być bardzo uciążliwe i niekomfortowe.

Głównym objawem trądziku różowatego jest zmiana koloru naszej skóry. Najczęściej ten objaw występuje w okolicy policzków, brody, czoła i nosa, czyli na centralnej części naszej twarzy. Dodatkowymi objawami, jakie się pojawiają wraz z rumieniem, mogą być uczucie świądu, pieczenia i miejscowe podniesienie temperatury skóry. Niestety mamy tutaj kolejną złą wiadomość – o ile w początkowej fazie rozwoju choroby zmiany skórne są zazwyczaj tymczasowe i wywołane przez jakiś czynnik, taki jak zanieczyszczenia środowiska, alkohol czy pikantne jedzenie, to im bardziej się ona rozwinie, tym więcej dolegliwości zacznie nam doskwierać. W ostatecznej fazie choroby zaczerwienie skóry będzie towarzyszyło nam praktycznie cały czas, dodatkowo pojawią się krosty i wypryski, a nasza cera stanie się chropowata i nieprzyjemna w dotyku.

Jak więc przebiega rozwój choroby? Na samym początku trądzik różowaty daje sporadyczne objawy, które są zazwyczaj wywołane przez określony czynnik. Skóra nadmiernie reaguje na jakiś bodziec, przez co rozszerzają się naczynka, natomiast nasza skóra nabiera czerwonego odcienia. O ile na początku mamy do czynienia z napadowym zaczerwieniem twarzy, ciągła aktywność naczyń krwionośnych i ich stałe kurczenie się oraz rozkurczanie prowadzi do pogrubienia ich ścianek, a w efekcie utrwalenia teleangiektazji. Co to jest? To nic innego jak specjalistyczna nazwa często spotykanych „pajączków” na skórze. Na tym etapie pojawia się także stan zapalny.

Ostatnim stadium trądziku różowatego są trwałe zmiany skórne, takie jak krosty, nacieki zapalne, zapalenia mieszków włosowych i bruzdy na twarzy. Charakterystycznym objawem dla późnego stadium rozwoju trądziku różowatego jest rhinophyma, zwana też potocznie „nosem pijaka”. Jest to przerost skóry na nosie, powodujący jego trwałą zmianę kształtu. Warto nadmienić, że jego usunięcie jest możliwe jedynie dzięki interwencji chirurgicznej.

 

Trądzik różowaty – leczenie choroby

O ile nieleczone objawy trądziku różowatego nie są dla nas niebezpieczne, to wyglądają bardzo nieestetycznie i jak wiemy już z poprzedniego akapitu, mogą się utrwalić na naszej skórze, prowadząc do niemal nieodwracalnych zmian w jej obrębie. To wystarczający powód, żeby poszukać odpowiedzi na pytanie „jak leczyć trądzik różowaty?”. Jest on niestety chorobą przewlekłą, co oznacza, że ma skłonności do nawrotów i jest bardzo prawdopodobne, że jeśli już raz nas dotknął, to zrobi to ponownie.

Z racji na przewlekły charakter trądziku różowatego, jego leczenie musi się skupiać na kilku płaszczyznach. Oczywiście kremy na trądzik różowaty czy szeroko rozumiana farmakologia to jeden z takich elementów, jednak musimy pamiętać, że trądzik różowaty wynika z nadmiernego reagowania naszej skóry na bodźce płynące z otoczenia. Oznacza to, że nawet najbardziej skuteczny lek czy kosmetyk nie będą w stanie nam pomóc, jeśli odpowiednio nie zadbamy o wyeliminowanie przyczyny choroby. 

 

Co nasila objawy trądziku różowatego?

Niestety lista rzeczy, które mogą wpłynąć na nadmierną reakcję naczynek na twarzy, jest dosyć długa i nie ma sposobu, by unikać ich wszystkich w codziennym życiu. Jednak ograniczenie tych czynników może bardzo pozytywnie wpłynąć na przebieg choroby i zmniejszyć nasilenie jej objawów. Co w takim wypadku może doprowadzić do wystąpienia rumienia na twarzy? Są to:
● alkohol;
● papierosy;
● stres;
● jedzenie pełne pikantnych przypraw;
● mocna kawa i herbata;
● czekolada;
● intensywny wysiłek fizyczny;
● zanieczyszczenia występujące w powietrzu;
● zbyt długa ekspozycja na działanie światła słonecznego;
● zbyt wysoka temperatura;
● niewłaściwa pielęgnacja skóry;
● zbyt niska wilgotność powietrza;
● potrawy zawierające histaminę, siarczany lub glutaminian sodu.

Jak widać po powyższej liście, trądzik różowaty nie lubi ciepła, mocnych przypraw i wysoko przetworzonej żywności. Kwestię diety i używania przy tym schorzeniu właściwych kosmetyków poruszymy później, jednak kluczowe dla nas jest to, że eliminacja przynajmniej części rzeczy z powyższej listy jest w stanie złagodzić dolegające nam objawy.

 

Jak leczyć trądzik różowaty? Leczenie farmakologiczne

W początkowej fazie choroby trądzik różowaty możemy próbować zwalczać zmianami w diecie czy w codziennej pielęgnacji, do których jeszcze przejdziemy. Gdy natomiast choroba jest z nami już jakiś czas i nie możemy sobie poradzić z załagodzeniem jej objawów, konieczna może się okazać wizyta u dermatologa. Najczęściej w takich sytuacjach stosowane są preparaty działające miejscowo. Jakie leki mogą być zastosowane?

Najczęściej wykorzystywany jest metronidazol lub kwas azelainowy. Te dwa specyfiki to bardzo skuteczny sposób, by pozbyć się zaczerwienienia z naszej twarzy. Oba posiadają właściwości przeciwzapalne i pozytywnie wpływają na zwężenie naczynek krwionośnych. Dodatkową zaletą tych leków jest fakt, że bardzo rzadko powodują one wystąpienie reakcji alergicznej i podrażnienia skóry. Oba charakteryzują się także dużą dostępnością – możemy zdecydować się na kremy, płyny i żele.

Co jeszcze pomoże nam na trądzik różowaty? Leczenie tego schorzenia można przeprowadzić jeszcze za pomocą sulfacetamidu sodu, siarki czy niektórych antybiotyków, takich jak tetracyklina, klindamycyna czy erytromycyna. Z racji na wysoką skuteczność wszystkich tych środków na zmiany skórne, takie jak krostki i grudki, są one używane raczej w późniejszych stadiach rozwoju trądziku różowatego. 

 

Trądzik różowaty – leczenie a dieta

Infografika - Leczenie trądziku różowatego | La Roche-PosayDieta jest niezwykle ważnym elementem, jeśli chodzi o właściwe leczenie trądziku różowatego, co zaznaczaliśmy już w poprzednich akapitach. Z racji tego, że jest to choroba przewlekła, nie poradzimy sobie z nią samą farmakologią, która jest w stanie wyeliminować i złagodzić objawy trądziku, ale nie jest w stanie całkowicie zredukować wszelkich symptomów. Jedynie nasz wysiłek w kwestii pielęgnacji oraz odżywiania jest w stanie pozytywnie wpłynąć na kondycję naszej skóry. 

Jak w takim wypadku powinna wyglądać optymalna dieta na trądzik, którą wspomożemy nasze leczenie trądziku różowatego? Przede wszystkim konieczne będzie ograniczenie cukrów prostych i tłuszczy – oba te makroskładniki w diecie mogą zaostrzyć objawy naszej choroby. W miejsce cukrów prostych najlepiej jest włączyć do naszej diety węglowodany złożone pochodzące z warzyw. Ich obecność w diecie ma jeszcze jedną zaletę – zawierają masę potrzebnych nam składników, których obecność w organizmie jest konieczna, by ciało mogło zadbać o właściwą kondycję skóry. Są to między innymi witamina B, selen, potas i cynk. Nie do przeoczenia jest także wysoka zawartość przeciwutleniaczy w warzywach, co również jest przez nas pożądane. Dzięki obecności antyoksydantów w pożywieniu nasza skóra będzie się starzała nieco wolniej. Ze względu na to, że objawy trądziku różowatego nasilają się wraz z wiekiem, nie możemy przeoczyć konieczności odmładzania naszej skóry produktami spożywczymi i kosmetykami.

Na jakie produkty spożywcze warto więc postawić? W naszej diecie koniecznie muszą się znaleźć: brokuły, marchew, pomarańcze, bób, fasola, grejpfruty, kapusta czy awokado. Warto też zadbać o odpowiednią podaż tłuszczy, włączając do swojego jadłospisu orzechy, jaja i tłuszcze roślinne. Nie przesadzajmy z tym jednak, bo nadmiar tłuszczu, nawet tego zdrowego, nie jest pozytywny przy trądziku różowatym.

Co natomiast jeśli chodzi o dodatkową suplementację? Oczywiście można ją stosować i nie powinna nam zaszkodzić, jeśli postawimy na naturalne produkty. Napary z mięty czy szałwii lekarskiej to bardzo skuteczne narzędzie do oczyszczania naszego organizmu z toksyn, potrzebne nie tylko przy walce z trądzikiem różowatym, warto więc pomyśleć o regularnym piciu podobnych napojów. Nie zaszkodzi także dodatkowa podaż oleju z siemienia lnianego czy miodu, które wykazują szereg właściwości przeciwzapalnych.

Czego natomiast nie powinno być w naszej diecie? Są to wszystkie produkty, które zostały wymienione już wcześniej, takie jak czekolada, alkohol, mocne przyprawy, kawa i herbata. Nie powinno się również przesadzać ze słodyczami oraz z wysoko przetworzoną żywnością, jak chociażby fastfoody. Warto pamiętać także o tym, że jedną z możliwych przyczyn zaogniania objawów trądziku różowatego jest histamina, w związku z tym osoby, które cierpią na to schorzenie, powinny jej unikać. Znajduje się ona głównie z makrelach, tuńczyku i serach pleśniowych.

 

Trądzik różowaty – kosmetyki i pielęgnacja

Bardzo ważnym aspektem walki z trądzikiem różowatym jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Z racji tego, jak nietypowym schorzeniem jest trądzik różowaty, kosmetyki i prawidłowa pielęgnacja cery będą czasem ważniejsze niż leki farmakologiczne. Na samym początku warto powiedzieć, że jeśli dotknie nas trądzik różowaty, kremy i inne kosmetyki powinny odpowiedzieć na specyficzne potrzeby naszej skóry. Dlaczego specyficzne? Wynika to z faktu, że cera dotknięta tą chorobą łączy w sobie cechy skóry naczynkowej i skóry wrażliwej, dlatego niezbędne jest traktowanie jej z należytą delikatnością. Odwdzięczy nam się ona jednolitym kolorem i brakiem krost, co powinno zmotywować nas do odpowiedniej pielęgnacji.

Przede wszystkim – jeśli dotknie nas trądzik różowaty, kosmetyki naturalne, pozbawione barwników i mocnej chemii, to nasz największy sojusznik. Bardzo dobrze sprawdzi się tutaj seria Effaclar marki La Roche-Posay. Znajdziemy w niej żel oczyszczający, którego głównym zadaniem jest oczyszczenie naszej skóry z zalegających tam cząstek makijażu i zabrudzeń, tonik do codziennej pielęgnacji, posiadający właściwości zwężające pory, oraz krem zwalczający niedoskonałości i przebarwienia po trądziku. Wszystkie te cechy będą dla nas przydatne i pomogą nam wygrać z wracającymi na twarz przebarwieniami.

Dlaczego tak bardzo istotne jest, żeby kremy na trądzik różowaty i inne kosmetyki, które stosujemy w codziennej pielęgnacji, były naturalne? Przy walce z chorobami skóry chcemy uniknąć narażenia jej na czynniki zaogniające objawy. Wyjątkiem nie jest trądzik różowaty – kosmetyki naturalne są pozbawione związków chemicznych, które mogłyby sprzyjać bardziej intensywnemu rozszerzaniu się naczyń krwionośnych. Ważne jest także to, żeby zadbać o odbudowę naszej warstwy hydrolipidowej, czyli naturalnej bariery ochronnej naszej skóry. Składniki sprzyjające temu procesowi możemy znaleźć w wielu produktach dostępnych na drogeryjnych półkach oraz w aptece.

Effaclar żel oczyszczający - packshot | La Roche-PosayNo dobrze, ale czy pielęgnacja cery dotkniętej przez trądzik różowaty opiera się tylko o stosowanie naturalnych kosmetyków? Absolutnie nie – w celu zapewnienia naszej skórze optymalnych warunków konieczne będzie wdrożenie nieco więcej zabiegów pielęgnacyjnych. Przede wszystkim: skóra dotknięta trądzikiem różowatym nie powinna zostać przesuszona. Żeby uniknąć takiego scenariusza, zalecane jest używanie łagodnych kosmetyków myjących, które nie zawierają w swoim składzie alkoholu np. Effaclar żel oczyszczający do mycia twarzy. Alkohol bardzo szybko wysusza skórę, co więcej, usprawnia cyrkulację krwi w obrębie naczynek na twarzy, co jest dla nas działaniem absolutnie niepożądanym.

Effaclar Duo plus - packshot | La Roche-PosayW celu uniknięcia wysuszenia skóry dotkniętej przez trądzik różowaty, kremy nawilżające powinny na stałe zagościć w naszej łazience. Ich regularne stosowanie jest niezwykle ważne dla kondycji oraz stanu całej naszej skóry. Świetnym wyborem będzie tutaj Effaclar Duo (+) krem nawilżający do cery trądzikowej, który nie tylko nawilża powierzchnię naszej twarzy, ale także ogranicza ryzyko wystąpienia na niej przebarwień i stanów zapalnych, co będzie bardzo wskazane dla cery dotkniętej przez trądzik różowaty.

By zadbać o nią jeszcze lepiej, możemy zastosować delikatne peelingi, które pomogą nam w dokładnym oczyszczeniu skóry z zalegających na niej warstw zanieczyszczeń i martwego naskórka. Ma to dodatkową zaletę – kremy na trądzik różowaty będą wchłaniać się na niej zdecydowanie lepiej. Pamiętajmy jednak o tym, że lepiej jest postawić na peelingi enzymatyczne. Są one bardziej delikatne dla naszej skóry niż peelingi mechaniczne, przez co zmniejsza się u nas szansa na wystąpienie podrażnień. Warto też zwrócić uwagę na to, by nie stosować tak mocnych środków pielęgnacyjnych codziennie. Skóra wrażliwa i naczynkowa lepiej znoszą mniejsze ilości kosmetyków, co dotyczy również peelingów. 

 

Trądzik różowaty – podsumowanie. Jak z nim wygrać?

Trądzik różowaty jest schorzeniem skóry, które początkowo objawia się czasową zmianą koloru twarzy, natomiast w dalszych stadiach może prowadzić nawet do trwałych deformacji powierzchni naszej skóry. Odpowiedzialne są za to głównie czynniki genetyczne i hormony, natomiast sam trądzik jest chorobą przewlekłą i jedyne, co możemy zrobić, to skupienie się na wyeliminowaniu jego objawów. W tym celu konieczna może być zmiana diety i sposobu pielęgnacji – jest bardzo dużo czynników, które wpływają na zaostrzenie objawów trądziku różowatego i jedynie ich pozbycie się jest nam w stanie zagwarantować nieco spokoju. W leczeniu tego schorzenia możemy sięgnąć także po środki farmakologiczne, jednak ich działanie też ogranicza się do miejscowego eliminowania problemu. Aby mieć pewność, że trądzik różowaty i jego nieprzyjemne symptomy do nas nie powrócą, przede wszystkim musimy skupić się zredukowaniu jego przyczyn i wspomaganiu naszej skóry w procesie rozwoju i regeneracji.


MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.