Trądzik różowaty – jak ukoić skórę i zapobiegać nawrotom choroby?

Article Read Duration 5 min. czas czytania

Zaczerwienienie skóry, rumień w środkowej części twarzy oraz zapalne grudki lub krostki oraz tzw. pajączki mogą być objawami trądziku różowatego. Często objawom tym towarzyszy stan zapalny, przejawiający się pieczeniem, szczypaniem i uczuciem „palenia skóry”. Jak przynieść ulgę skórze z trądzikiem różowatym i jak zapobiec nawrotom zaczerwienienia?

Trądzik różowaty – czym jest?

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry, przejawiająca się głównie zaczerwienieniem, uporczywym rumieniem środkowej części twarzy (policzki, podbródek, nos, czoło) o różnym nasileniu, występowaniem teleangiektazji, czyli skupisk poszerzonych naczynek krwionośnym (tzw. pajączków) oraz zapalnych grudek i krostek

Zazwyczaj choroba ta pojawia się po raz pierwszy w wieku dorosłym, pomiędzy 30. a 50. rokiem życia, jednak bywa, że cierpią na nią dzieci i nastolatki lub osoby starsze. Dotyka ona zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

Wbrew nazwie trądzik różowaty ma niewiele wspólnego z trądzikiem pospolitym. Klasyczny trądzik jest najczęściej powodowany przez namnażające się bakterie C. acnes i objawia się nadmierną produkcją sebum i stanem zapalnym oraz związanymi z tym krostami, zaskórnikami i przebarwieniami potrądzikowymi. W przypadku trądziku różowatego bakterie C. acnes nie mają większej roli w rozwoju choroby. Nie towarzyszy jej również nadmierne wydzielanie sebum. To ważne, ponieważ do pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym nie zaleca się produktów przeznaczonych dla skóry trądzikowej.

Podobny jest natomiast wpływ na komfort życia osób zmagających się zarówno z trądzikiem pospolitym, jak i trądzikiem różowatym. Zmiany skórne związane z trądzikiem różowatym są wyraźnie widoczne, mogą więc wpływać na niską samoocenę i złe samopoczucie.

Przyczyny trądziku różowatego

Dokładne przyczyny powstawania trądziku różowatego są nadal badane przez naukowców. Wiadomo, że skłonność do trądziku różowatego może być wrodzona lub nabyta i wyzwalana przez różnorodne organizmy chorobotwórcze, m.in. nużeńce i bakterie związane z nużeńcami. Organizm usiłując walczyć z atakiem drobnoustrojów, aktywuje układ odpornościowy – pojawia się zaczerwienienie, pieczenie, świąd i ból.

Skóra skłonna do trądziku różowatego jest silnie reaktywna, dlatego na jej stan mogą wpływać takie czynniki, jak:

• zmiany temperatury
• ćwiczenia fizyczne
 promieniowanie UV
• spożywanie pikantnych potraw i alkoholu
• stres

Na zaostrzenie objawów trądziku różowatego wpływają również wszelkiego rodzaju uszkodzenia bariery ochronnej skóry, zwłaszcza związane z utratą wody i zaburzeniem prawidłowego nawilżenia skóry, czy zwiększonym pH warstwy rogowej naskórka.

Mikrobiom skóry w trądziku różowatym

Na naszej skórze bytują różnorodne mikroorganizmy – bakterie, wirusy, roztocza, grzyby – których równowaga jest kluczowa dla utrzymania zdrowia skóry. Skład mikrobiomu ma wpływ na funkcje immunologiczne skóry i jej barierę ochronną. W przypadku chorób skóry, takich jak Atopowe Zapalenie Skóry, trądzik pospolity czy trądzik różowaty, równowaga mikrobiomu skóry jest zachwiana. Namnażają się chorobotwórcze organizmy, prowadząc do powstania stanu zapalnego. 

W przypadku trądziku różowatego zauważono, że w szczególności w dużej ilości pojawiają się nużeńce. Roztocza te bytują na skórze, pożywiając się sebum i białkiem w okolicy mieszków włosowych. Nużeńce mają wpływ na powstawanie grudek i krost, a także rumienia i „pajączków”. Alergeny produkowane przez te roztocza mogą dodatkowo aktywować stany zapalne.

Stan zapalny powoduje wzrost temperatury skóry twarzy, co z kolei wpływa na dalszy wzrost flory bakteryjnej i ponownie zaburza równowagę mikrobiomu, powodując nawroty choroby.

Trądzik różowaty a dieta - co jeść, aby unikać objawów trądziku różowatego?

Trądzik różowaty – leczenie choroby

O ile nieleczone objawy trądziku różowatego nie są dla nas niebezpieczne, to wyglądają bardzo nieestetycznie i jak wiemy już z poprzedniego akapitu, mogą się utrwalić na naszej skórze, prowadząc do niemal nieodwracalnych zmian w jej obrębie. To wystarczający powód, żeby poszukać odpowiedzi na pytanie „jak leczyć trądzik różowaty?”. Jest on niestety chorobą przewlekłą, co oznacza, że ma skłonności do nawrotów i jest bardzo prawdopodobne, że jeśli już raz nas dotknął, to zrobi to ponownie.

Z racji na przewlekły charakter trądziku różowatego, jego leczenie musi się skupiać na kilku płaszczyznach. Oczywiście kremy na trądzik różowaty czy szeroko rozumiana farmakologia to jeden z takich elementów, jednak musimy pamiętać, że trądzik różowaty wynika z nadmiernego reagowania naszej skóry na bodźce płynące z otoczenia. Oznacza to, że nawet najbardziej skuteczny lek czy kosmetyk nie będą w stanie nam pomóc, jeśli odpowiednio nie zadbamy o wyeliminowanie przyczyny choroby.

Jak zadbać o skórę z trądzikiem różowatym?

Obecnie leczenie trądziku różowatego skupia się przede wszystkim na łagodzeniu objawów choroby a nie zwalczaniu jej przyczyn. Szuka się także czynników wyzwalających rumień (jak ekspozycja na słońce, pikantne potrawy, zmiany temperatury czy alkohol). Dobre efekty może przynieść miejscowe leczenie przeciwzapalne i roztoczobójcze, jak również ogólnoustrojowe (antybiotyki), laserowe i leczenie światłem.

Skóra skłonna do trądziku różowatego wymaga także odpowiedniej pielęgnacji, łagodzącej widoczność zmian skórnych, redukującej zaczerwienienie i uczucie pieczenia skóry oraz wspierającej mikrobiom skóry.

Oczyszczanie skóry skłonnej do trądziku różowatego

1. Oczyszczanie

Do oczyszczania skóry skłonnej do trądziku różowatego należy stosować delikatne produkty myjące, przeznaczone dla skóry wrażliwej, reaktywnej i skłonnej do alergii (np. TOLERIANE Łagodna emulsja oczyszczająca).

 

2. Pielęgnacja

Do codziennej pielęgnacji należy wybierać hipoalergiczne produkty przeznaczone dla skóry reaktywnej, alergicznej i skłonnej do zaczerwienienia, jak gama Toleriane ROSALIAC AR. Ich zadaniem jest ukojenie skóry, złagodzenie objawów podrażnienia (w tym zaczerwienienia), nawilżenie i zapobieganie wysuszeniu skóry, jak również przywrócenie prawidłowej funkcji bariery skórnej, by zapobiec nawrotom rumienia.

 

3. Ochrona

Niezwykle istotna jest również ochrona skóry przed promieniowaniem UV, które znacząco zaostrza objawy, takie jak zaczerwienienie czy pieczenie skóry. Dlatego obowiązkowo, codziennie i przez cały rok (także w zimie i w pochmurne dni) należy stosować produkty chroniące przed promieniowaniem słonecznym (UVA i UVB) z wysokim wskaźnikiem SPF (powyżej 30).

Sphingobioma – nowy składnik wspierający pielęgnację skóry skłonnej do trądziku różowatego

Sphingobioma to unikalny szczep bakterii pozyskiwany z wody termalnej La Roche-Posay. Ma on wpływ na ograniczenie podrażnienia skóry oraz może pomagać zapobiegać reakcjom na alergeny przenikające przez nieprawidłowo funkcjonującą barierę ochronną. Sphingobioma wykazuje działanie w trzech obszarach:

1. wspierając mikrobiom skóry,

2. wzmacniając barierę naskórkową i zmniejsza złuszczanie skóry,
3. pomagając w przywracaniu funkcji barierowych skóry, jednocześnie tworząc środowisko nieprzyjazne dla roztoczy.

Ten unikalny ekstrakt z bakterii można znaleźć w nowych formułach Toleriane ROSALIAC AR.

Toleriane ROSALIAC AR od La Roche-Posay

Skóra skłonna do trądziku różowatego potrzebuje ukojenia, nawilżenia, jak również wzmocnienia przeciw mikroorganizmom i alergenom, by zapobiec nawrotom rumienia i zatrzymać błędne koło nawrotów.

Sphingobioma zawarta w formułach Toleriane ROSALIAC AR, wraz ze składnikami nawilżającymi, wzmacniającymi i kojącymi (jak zmniejszająca dyskomfort oraz reaktywność i wrażliwość skóry neurosensyna) wpływają na zmniejszenie widoczności objawów trądziku różowatego i polepszenie jakości życia osób zmagających się z tą chorobą.

Codzienna pielęgnacja Toleriane ROSALIAC AR przeciw zaczerwienieniom składa się z 2 kroków:

Krem Toleriane ROSALIAC AR Concentrate do skóry skłonnej do trądziku różowatego

KROK 1: Toleriane ROSALIAC AR Concentrateintensywna kuracja dla skóry skłonnej do zaczerwienienia, trądziku różowatego oraz naczynek. Ma natychmiastowe działanie kojące i korygujące (dzięki specjalnie dobranym zielonym pigmentom tuszującym zaczerwienienie). Redukuje zaczerwienienie i uczucie rozpalenia skóry oraz przywraca jej komfort.

Krem z filtrem SPF30 Toleriane ROSALIAC AR do skóry z trądzikiem różowatym

KROK 2: Toleriane ROSALIAC AR Krem SPF 30kojąca ochrona UV dla skóry wrażliwej, naczynkowej, skłonnej do zaczerwienień i trądziku różowatego. Intensywnie nawilża i chroni przed promieniowaniem UV, które jest jednym z czynników zwiększających zaczerwienienie skóry. Wzmacnia skórę przed czynnikami zewnętrznymi.

Obecna w produktach woda termalna z La Roche-Posay koi skórę i redukuje jej podrażnienia.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.