Krem z filtrem – najlepszy produkt w walce z fotostarzeniem skóry

Article Read Duration 7 min. czas czytania

Czy wiedziałeś, że włączenie kremu z filtrem do codziennej rutyny pielęgnacyjnej pomaga chronić skórę przed wieloma szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi poza promieniami słonecznymi? Kiedy słońce przenika przez naszą skórę, regeneracja komórek ulega modyfikacji, co prowadzi do utraty elastyczności, powstawania plam i zmarszczek. W tym artykule podpowiadamy, dlaczego tak ważne jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych, jakie są ich zalety i jak dobrać odpowiedni profesjonalny kosmetyk do potrzeb skóry.

Ochrona przeciwsłoneczna – zalety

Oto niektóre z wielu zalet stosowania filtrów przeciwsłonecznych. Dzięki nim dowiesz się, dlaczego warto włączyć ten produkt do codziennej pielęgnacji skóry.

Ochrona przed promieniowaniem UV
Słońce emituje promieniowanie ultrafioletowe (UV), które może być szkodliwe dla naszej skóry, jeśli jest wystawiona na jego nadmierne działanie. Promienie ultrafioletowe A (UVA) i ultrafioletowe B (UVB) są głównymi winowajcami uszkodzeń, takich jak fotostarzenie się skóry, przebarwienia posłoneczne, zmarszczki na czole i w okolicach oczu i, co najważniejsze, rak skóry. Kremy z filtrem do twarzy, zwłaszcza te o wysokim współczynniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF), wraz z zapewnieniem wysokiej ochrony przed promieniowaniem UVA, pomagają chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV i negatywnymi skutkami ekspozycji na słońce.

Zapobiega fotostarzeniu skóry
Oprócz zagrożeń dla zdrowia długotrwała ekspozycja na słońce może również powodować przedwczesne starzenie się skóry, znane także jako fotostarzenie
Co to jest? Promienie UV uszkadzają kolagen i elastynę, co może powodować powstawanie zmarszczek, przebarwień i drobnych linii.

Stosując codziennie filtry przeciwsłoneczne, możesz chronić skórę przed tymi skutkami i zapobiegać fotostarzeniu skóry. Ponadto wiele kremów do opalania ma za zadanie nawilżać, odżywiać skórę i korygować oznaki starzenia, co może dodatkowo pomóc w utrzymaniu zdrowego, młodzieńczego wyglądu.

Zmniejsza ryzyko wystąpienia przebarwień posłonecznych
Plamy słoneczne lub przebarwienia są częstym problemem wielu osób, niezależnie od rodzaju skóry. Plamy te są spowodowane wieloma czynnikami, ale zawsze główną przyczyną jest nadmierna ekspozycja na słońce. Regularne stosowanie kremu z filtrem do twarzy może zmniejszyć ryzyko powstawania przebarwień posłonecznych, które są niezwykle trudne do usunięcia. Ochrona przed promieniowaniem UV pomoże zapobiegać nadmiernej produkcji melaniny w skórze, co z kolei może okazać się pomocne w utrzymaniu jej jednolitego kolorytu.

Poprawia ogólną kondycję skóry
Kiedy skóra jest wystawiona na słońce bez jakiejkolwiek ochrony, może stać się sucha, zaczerwieniona, podrażniona. Co więcej, możemy mieć do czynienia nawet ze stanem zapalnym. Wiele kremów do opalania zawiera składniki aktywne o dobroczynnym działaniu, takie jak witamina E i niacynamid, które mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego i tym samym poprawić wygląd skóry. Składniki te mogą również pomóc zminimalizować pojawianie się rozszerzonych porów, przebarwień i innych problemów skórnych.

Wypróbuj krem z filtrem La Roche-Posay

Krem z filtrem do twarzy – profilaktyka uszkodzeń posłonecznych

Kiedy jesteśmy wystawieni na działanie promieni słonecznych, nasza skóra „ostrzega” nas, że przekroczyliśmy jej próg tolerancji. Objawia się to zaczerwienieniem, bólem i stanem zapalnym, czyli pieczeniem. I tak, skóra ma pamięć. W dłuższej perspektywie może zacząć wykazywać oznaki starzenia, takie jak przedwczesne zmarszczki czy przebarwienia, jeśli nie zadbamy o nią w należyty sposób.

Właśnie dlatego filtry przeciwsłoneczne składają się ze składników, które pomagają zapobiegać przenikaniu promieni UV przez skórę, takich jak tlenek cynku lub Meroxyl XL, SX i 400. Składniki te tworzą na skórze fizyczną barierę, która odbija promienie UV, zamiast je pochłaniać. Ponadto wiele z tych produktów zawiera składniki nawilżające, które sprawiają, że skóra jest miękka i elastyczna.

 

Konsekwencje wpływu słońca na skórę

Ekspozycja na słońce jest jednym z głównych czynników ryzyka przedwczesnego starzenia się skóry i zachorowania na raka skóry. Chociaż większość ludzi lubi przebywać na słońcu i opalać się, bardzo ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z negatywnych skutków, jakie może to mieć na naszą skórę w przyszłości.

  • Hiperpigmentacja: zaburzenia pigmentacji mogą powodować ciemne lub białe plamy na skórze. Hiperpigmentacja objawia się ciemnymi plamami starczymi i plamami związanymi z hormonami np. wywołane zmianami hormonalnymi, wystąpieniem stanu zapalnego czy pojawiające się wraz z wiekiem. Prowadzi to do nierównomiernej pigmentacji, co w przyszłości może wiązać się z nierównomiernym opalaniem  (ciemniejsze obszary, jaśniejsze plamy), wynikającego ze zróżnicowania rozkładu melaniny w organizmie. Oba rodzaje przebarwień są spowodowane ekspozycją na promieniowanie UV i oparzeniami.
  • Uwydatnione zmarszczki i bruzdy: ekspozycja na słońce bez odpowiedniej ochrony może zwiększyć widoczność zmarszczek i bruzd na skórze. Produkty z filtrem przeciwsłonecznym i przeciwutleniaczami mogą pomóc zmniejszyć te oznaki starzenia i pomóc zachować zdrową, młodzieńczą skórę.
  • Degradacja kolagenu: promieniowanie UV może uszkodzić naturalny kolagen skóry, prowadząc do jej zwiotczenia i powstania zmarszczek. Produkty ze składnikami takimi jak kwas hialuronowy mogą pomóc w poprawie produkcji kolagenu i utrzymaniu jędrnej, młodzieńczej skóry.
  • Zmniejszona elastyczność: długotrwała ekspozycja na słońce może również zmniejszyć elastyczność skóry i sprawić, że ta będzie wyglądać na wiotką i pozbawioną życia. Produkty ze składnikami nawilżającymi i przeciwutleniającymi mogą pomóc poprawić elastyczność skóry oraz zachować jej jędrność i zdrowie.
  • Matowa skóra: słońce może sprawić, że skóra będzie wyglądać na matową, pozbawioną kolorytu i poszarzałą. Produkty z witaminą C i innymi składnikami przeciwutleniającymi mogą pomóc ożywić skórę i poprawić jej naturalny blask, aby zapewnić promienny, zdrowy wygląd.
  • Odwodnienie skóry: słońce i ciepło mogą odwodnić skórę, prowadząc do jej suchości i łuszczenia się. Produkty ze składnikami nawilżającymi i odżywczymi pomagają zachować miękkość i nawilżenie skóry oraz zapobiegają utracie wody, dzięki czemu wyglądasz zdrowo i promiennie.

 

Jak słońce wpływa na skórę w zależności od jej rodzaju?

Czy wiesz, jak promienie słoneczne oddziałują na kondycję Twojej skóry? Ważne jest, aby wiedzieć, jak ją prawidłowo chronić:

  • Skóra tłusta. Ekspozycja na słońce może być szczególnie problematyczna dla osób ze tłustą skórą, ponieważ może zwiększać produkcję sebum i sprawiać, że skóra wydaje się jeszcze bardziej błyszcząca. Ważne jest, aby używać produktów o lekkiej, nietłustej konsystencji i unikać formuł zatykających pory. Zaleca się również stosowanie filtrów przeciwsłonecznych o działaniu matującym.
  • Skóra sucha. Słońce może pogorszyć suchość i napięcie skóry. Ważne jest odpowiednie nawilżanie skóry przed i po ekspozycji na słońce oraz stosowanie produktów pomagających zatrzymać wilgoć w jej wnętrzu. Zaleca się również stosowanie kremów przeciwsłonecznych ze składnikami nawilżającymi i odżywczymi.
  • Skóra wrażliwa. Wrażliwa skóra może negatywnie reagować na ekspozycję na słońce, czego efektem jest zaczerwienienie, swędzenie i pieczenie. Ważne jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych zaprojektowanych specjalnie dla skóry wrażliwej i unikanie bezpośredniej ekspozycji na słońce w godzinach szczytu. Zalecana jest również odzież ochronna i czapka z daszkiem.
  • Skóra mieszana. Pielęgnacja skóry mieszanej może być szczególnie trudna podczas ekspozycji na słońce, ponieważ niektóre obszary mogą się przetłuszczać, a inne wykazywać objawy przesuszenia. Ważne jest, aby znaleźć odpowiednią równowagę produktów nawilżających i unikać produktów, które zatykają pory. Zaleca się również stosowanie niekomedogennych filtrów przeciwsłonecznych i unikanie bezpośredniej ekspozycji na słońce w godzinach szczytu.

Jak długo krem z filtrem chroni skórę?

Czas trwania ochrony przeciwsłonecznej zależy od kilku czynników, takich jak intensywność nasłonecznienia, pora dnia i ilość nałożonego produktu. Zaleca się ponowne nakładanie kremu przeciwsłonecznego co dwie godziny, zwłaszcza po spoceniu się lub pływaniu. Ważne jest, aby nałożyć wystarczającą ilość kremu z filtrem, aby pokryć całą odsłoniętą skórę i unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce, kiedy promieniowanie jest najsilniejsze. Ponadto zaleca się noszenie odzieży ochronnej i nakrycia głowy, aby ograniczyć ekspozycję na słońce.

Najlepsze kremy z filtrem dla Twojej cery

W La Roche Posay zdrowie Twojej skóry jest naszym priorytetem, dlatego opracowujemy filtry przeciwsłoneczne odpowiednie dla każdego rodzaju skóry i potrzeb, abyś mógł odpowiednio chronić swoją skórę i unikać uszkodzeń spowodowanych promieniowaniem i zanieczyszczeniami.

 

Krem z filtrem dla cery tłustej

Anthelios Oil Correct SPF50+

Jeśli szukasz kremu do twarzy, który pomoże zwalczyć fotostarzenie spowodowane ekspozycją na słońce, Anthelios Oil Correct SPF50+ będzie dla Ciebie idealny. Zapewnia szerokie spektrum ochrony przed promieniami UV, zanieczyszczeniami i utlenianiem. Zawiera składniki o działaniu korygującym: kwas salicylowy, niacynamid i cynk. Jego lekka konsystencja pomaga szybko wnikać w skórę, dzięki czemu idealnie nadaje się jako baza pod makijaż. Zapewnia również matowe wykończenie przez 12h i pozwala skórze oddychać, dzięki czemu jest doskonałym wyborem podczas codziennej pielęgnacji. Ponadto jest to produkt niekomedogenny i hipoalergiczny, idealny w celu regulacji wydzielania sebum.

 

Krem z filtrem do cery suchej

ANTHELIOS UVMUNE 400 KREM NAWILŻAJĄCY SPF50+

Wszyscy wiemy, że sucha i wrażliwa skóra potrzebuje dodatkowego nawilżenia i odpowiedniej ochrony przed słońcem, dlatego nasz krem nawilżający do skóry wrażliwej Anthelios UVMUNE 400 SPF50+ został specjalnie opracowany, aby sprostać tym potrzebom.
Posiada wysoki współczynnik ochrony (SPF 50+), a kremowa konsystencja z wodą termalną La Roche Posay głęboko nawilża skórę, pozostawiając ją miękką i gładką bez uczucia tłustości. Jego formuła zawiera Mexoryl 400, najskuteczniejszy filtr UV chroniący przed najbardziej podstępnymi (ultradługimi) promieniami UV. Zawiera również glicerynę, która już od pierwszego użycia przyczynia się do poprawy nawilżenia skóry.

 

Krem z filtrem do cery wrażliwej

Anthelios uvmune 400 niewidoczny fluid spf50 - packshot
 
Anthelios UVMUNE 400 Invisible Fluid SPF50+, krem przeciwsłoneczny do skóry wrażliwej, oferuje wszystkie zalety serii Anthelios, takie jak odporność na ścieranie, niewidoczny filtr i wysoka ochrona przed słońcem oraz zanieczyszczeniami. Ponadto jest bezzapachowy i hipoalergiczny, dzięki czemu nadaje się do skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień.

Anthelios uvmune 400 fluid barwiący spf50 plus - packshot

Jeśli jednak szukasz kremu koloryzującego z filtrem przeciwsłonecznym do skóry wrażliwej, Anthelios UVMUNE 400 Invisible Tinted Fluid SPF50+ jest idealny dla każdego, kto szuka odrobiny koloru i chce uzyskać naturalny, zdrowy wygląd skóry. Dostępny w kilku odcieniach, ten koloryzujący fluid doskonale stapia się ze skórą, zapewniając jednocześnie lekkie krycie i wysoką ochronę przed słońcem. Idealnie nadaje się do włączenia do codziennej rutyny przez cały rok. Jest również testowany na wszystkich typach i fototypach skóry.

 

Krem z filtrem do cery mieszanej

Anthelios Age Correct spf50 - packshot
 
Krem Anthelios Age Correct SPF50+ zawiera filtr przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania, który jest również skuteczny w walce z zanieczyszczeniami, zapobiegając w ten sposób przyleganiu cząsteczek zanieczyszczeń do skóry. Ale to nie wszystko, co ma do zaoferowania. To także zabieg przeciwstarzeniowy, który pomaga zredukować zmarszczki i wiotkość w ciągu czterech tygodni. Zawiera potężną kombinację składników aktywnych: 
– kwas hialuronowy, który pomaga nawilżyć i ujędrnić skórę; 
– niacynamid, który zmniejsza widoczność porów i poprawia teksturę skóry;
– Phe-Rezorcynol, który niweluje wypryski i ujednolica cerę.

Podsumowanie 

Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych powinno stanowić integralną część naszej codziennej pielęgnacji skóry, zwłaszcza w miesiącach letnich lub gdy jesteśmy narażeni na działanie promieni słonecznych przez długi czas. Dlatego wybierając krem z filtrem, pamiętaj o wszystkich czynnikach wymienionych w tym artykule, aby zachować zdrową skórę bez oparzeń i przebarwień posłonecznych. Pamiętaj, aby odpowiednio dbać o swoją skórę!

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
O TYM, CZYM JEST OCHRONA PRZED SŁOŃCEM

placeholder Objawy niedoboru witaminy D
SPRAWDŹ TO
placeholder 10 porad, jak dbać o skórę ciała
SPRAWDŹ TO
placeholder Świerzbiączka letnia − niezwykle często spotykana alergia słoneczna
SPRAWDŹ TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.