LECZENIE
EGZEMY

W leczeniu egzemy Twojej lub Twojego dziecka można wyodrębnić dwie rożne fazy. Egzema dotyczy osób w każdym wieku. Szacuje się, że choroba dotyka aż 10% populacji.
Egzema objawia się stanem zapalnym wierzchnich warstw skóry.
Jest to reakcja alergiczna na drażliwe substancje.
Nasilenie objawów bywa różne – w zależności od tego jak silnie nasz organizm reaguje na dany alergen.
Na skórze pojawiać się mogą wysypki kontaktowe, a nawet rumień.
Warto dokładnie czytać skład kosmetyków do codziennej pielęgnacji i rezygnować z tych, które zawierają. potencjalnie szkodliwe substancje.
W niektórych przypadkach pomocne mogą okazać się tylko maści i kremy wydawane na receptę.
Dużą rolę w walce z egzemą odgrywa także prawidłowa dieta.

IDEALNE DOPASOWANIE
DLA TWOJEJ SKÓRY

ZWYCIĘSKIE TRIO
GAMY LIPIKAR

LIPIKAR to wiodąca, europejska gama kosmetyków do pielęgnacji ciała i higieny, obejmująca produkty dla całej rodziny, od noworodków po seniorów. Stosując Lipikar Balsam AP+M, Lipikar Syndet AP+, zapewnisz optymalną pielęgnację skóry, która ukoi, zregeneruje i ochroni jej barierę lipidową.
SKÓRA ZE SKŁONNOŚCIĄ DO ATOPII
Lipikar SYNDET AP+ to krem myjący do pielęgnacji noworodków, niemowląt, d...
SPRAWDŹ
Nowy LIPIKAR Baume AP+M przywraca równowagę mikrobiomu skóry. Naty...
SPRAWDŹ

TWOJE PYTANIA
NASZE ODPOWIEDZI

1 quote-marks

Jak pozbyć się atopii?

Podstawę leczenia atopii stanowią kremy na bazie kortykosteroidów, gdy jej objawy ulegają zaostrzeniu oraz pielęgnacja przy pomocy substytutów do mycia dla mydła w kostce oraz regularne stosowanie kremów z emolientami. Aby trwale ograniczyć nawroty objawów, należy przywrócić równowagę mikrobiomu skóry (mikroflory bakteryjnej, która występuje na skórze).

Czy to było pomocne?

1 quote-marks

Czy egzemą można się zarazić?

Nie! Egzema to choroba atopowa (alergiczna), która jest dziedziczna i występuje głównie u niemowląt i dzieci. Egzemą nie można się zarazić.

Czy to było pomocne?

1 quote-marks

Na czym polega różnica między atopią a łuszczycą?

Łuszczyca to grube, zaczerwienione, łuskowate plamy na skórze tworzące się zwykle na łokciach i kolanach. Atopia również powoduje powstawanie suchych, zaczerwienionych miejsc, jednak zwykle nie są one tak grube i tworzą się przede wszystkim w fałdach skóry na karku, łokciach i kolanach (lub na twarzy u dziecka). W przypadku atopii swędzenie jest naprawdę silne; wraz z pęknięciami skóry.

Czy to było pomocne?

1 quote-marks

Co powoduje zaostrzenie atopii?

Czynniki wywołujące zaostrzenia atopii są różne. Należą do nich: przesuszenie skóry, a także czynniki podrażniające i alergeny pochodzące z otoczenia. Pot jest głównym czynnikiem wywołującym atopię po wysiłku fizycznym lub w nocy, podobnie jak stres. Stosowanie zamiennika dla mydła w kostce i aplikowanie emolientu dwa razy dziennie sprawi, że zaostrzenia będą rzadsze.

Czy to było pomocne?

1 quote-marks

Czy atopią można się zarazić?

Atopia nie jest zaraźliwa i nie rozprzestrzenia się między ludźmi. Rozwija się w określonych okolicach ciała. U niemowląt występuje zwykle na policzkach i podbródku, natomiast u starszych dzieci często pojawia się w fałdach skóry na karku, łokciach i kolanach. Dzieci powinny nauczyć się, jak unikać drapania zmian spowodowanych atopią, ponieważ mogą się one powiększyć i objąć inne okolice skóry.

Czy to było pomocne?

PRAWDA
CZY FAŁSZ

ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY
MOŻE BYĆ ZAKAŹNE.

FAŁSZ Ikona informująca, że odpowiedź na stronie La Roche-Posay nie jest poprawna

Atopowe zapalenie skóry lub egzema to choroba genetyczna, która w żaden sposób nie jest zakaźna. Leczenie objawów atopowego zapalenia skóry jest oparte na substytutach mydła - syndetach, emolientach i kortykosteroidach do stosowania miejscowego.
Dowiedz się więcej

ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY
ZNIKA Z UPŁYWEM CZASU.

PRAWDA Ikona informująca, że odpowiedź na stronie La Roche-Posay jest poprawna

W zależności od dziecka atopowe zapalenie skóry może utrzymywać się od kilku miesięcy do kilku lat. Połowa dzieci z egzemą atopową w okresie niemowlęcym ulega wyleczeniu przed ukończeniem 5 lat. W niektórych przypadkach egzema utrzymuje się w dorosłości, ale nie można tego przewidzieć. Nie ma ostatecznego leku na egzemę, który zapewniałby wyleczenie, ale chorobę można kontrolować dzięki właściwemu leczeniu.
Dowiedz się więcej

ZAOSTRZENIA EGZEMY MOGĄ
ZOSTAĆ WYWOŁANE PRZEZ STRES.

PRAWDA Ikona informująca, że odpowiedź na stronie La Roche-Posay jest poprawna

Nie możemy wyjaśnić, dlaczego, ale eksperci potwierdzili, że emocje, szok i stres mogą odgrywać istotną rolę w wyzwalaniu zaostrzeń egzemy. Jednakże wiadomo również, że atopowe zapalenie skóry jest chorobą genetyczną. Jeśli w Twoim przypadku czynnikiem wyzwalającym jest stres, zainteresuj się technikami zarządzania stresem, takimi jak mindfulness.
Dowiedz się więcej

CZY DIETA
MOŻE NASILAĆ EGZEMĘ?

PRAWDA Ikona informująca, że odpowiedź na stronie La Roche-Posay jest poprawna

Niektóre pokarmy mogą działać jak czynniki wyzwalające egzemę i powodować nawroty. Jeśli sądzisz, że pokarm może być czynnikiem zaostrzającym egzemę u Ciebie lub Twojego dziecka, umów się z lekarzem, który może zlecić badania krwi i testy skórne, aby ustalić, czy masz uczulenie na różne pokarmy (zazwyczaj podejrzewa się orzechy ziemne, soję, pszenicę, ryby i jaja).
Dowiedz się więcej

STYL ŻYCIA, KTÓRY POMOŻE
UTRZYMAĆ POD KONTROLĄ SKÓRĘ SKŁONNĄ DO EGZEMY

Oprócz wspomnianych faz powodzenie leczenia egzemy atopowej zależy od stylu życia. Na co dzień warto: brać letnie i krótkie prysznice lub kąpiele, obniżyć temperaturę w domu, rozprawić się z roztoczami, wybierać bawełniane ubrania, niezwłoczne usuwać nadmiar potu ze skóry.

W poniższych artykułach znajdziesz szczegółowe informacje i porady dotyczące rekomendowanego stylu życia w przypadku skóry skłonnej do egzemy, a także zalecenia ekspertów odnośnie prawidłowej rutyny pielęgnacyjnej dla skóry skłonnej do egzemy oraz opis środków leczniczych, które mogą zostać przepisane przez Twojego lekarza. Jeśli poszukujesz czegoś lżejszego do pielęgnacji skóry skłonnej do egzemy, znajdziesz tam także rekomendacje odpowiednich produktów.

PRODUKTY-
DO LECZENIA EGZEMY ATOPOWEJ

Faza 1: Podczas nasilenia objawów Lekarz przepisze Ci produkty lecznicze wydawane wyłącznie na receptę, takie jak miejscowe glikokortykosteroidy czy takrolimus w maści. Leki te wyciszają reakcję immunologiczną skóry (rumień, suchość i silny świąd), a tym samym złagodzą swędzenie i wspomagą gojenie się zmian skórnych powstałych z powodu egzemy.

PODTRZYMYWANIE EFEKTÓW LECZENIA —
PIELĘGNACJA SKÓRY SKŁONNEJ DO EGZEMY

Faza 2: Podtrzymywanie efektów leczenia i zapobieganie nawrotom Aby skóra ze skłonnością do egzemy była prawidłowo nawilżona i wyglądała na zdrową, używaj do mycia zamienniki mydła lub Syndety, a także stosuj dwa razy dziennie emolienty, aby wzmocnić mikrobiom skóry (mikroorganizmy, które żyją na skórze i pomagają utrzymać jej równowagę). Możesz również spryskać skórę naturalnie kojącą wodą termalną, która przyniesie ulgę w przypadku swędzenia.

Na zdjęciu widoczny jest znak zapytania La Roche-Posay

Czy wiesz
o tym?

DidYouKnow Desktop 1 | La Roche Posay

Co piąte dziecko cierpi na egzemę. W 80% przypadków choroba ustępuje samoistnie przed osiągnięciem dorosłości.

Źródło: CHU Nantes, unité de cancérologie dermatologie spécialisation dermatite atopique, kwiecień 2015 r.  

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa poza międzynarodowymi regulacjami kosmetycznymi.

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.

DRODZY
CZYTELNICY

Informacje wyświetlone tutaj są przeznaczone wyłącznie do ogólnych celów edukacyjnych i nie powinny, w żadnym przypadku, zastępować profesjonalnej porady medycznej. W przypadku wszelkich pytań należy zawsze zasięgnąć porady wykwalifikowanego personelu medycznego.