Aby wyleczyć swędzącą skórę głowy należy w pierwszej kolejności usunąć przyczynę tej dolegliwości

Article Read Duration 1 min. czas czytania

Swędzenie skóry głowy jest bardzo rozpowszechnionym objawem. Może być związane z jakąś dolegliwością, z podrażnieniem wywołanym czynnikami zewnętrznymi, niekiedy towarzyszy mu łupież. Jak można je leczyć? Oto rady udzielone przez lekarza dermatologa...

Co pan robi, gdy pacjent się skarży na swędzącą skórę głowy?

NAJPIERW GO BADAM, ABY SPRAWDZIĆ, CZY NIE MA ŁOJOTOKOWEGO ZAPALENIA SKÓRY LUB ŁUSZCZYCY.

Oba problemy są bardzo pospolite. Te choroby objawiają się zbytnim zaczerwienieniem iłuszczeniem się skóry. Jednak najczęściej widzę zwykły, drobny i przylegający do skóry łupież z małym zaczerwienieniem spowodowanym przez podrażnienie skóry czynnikami zewnętrznymi. Może być to zwykły przypadek wszawicy, dlatego też systematycznie szukam jajeczek wszy.

Gdy na pozór wszystko wydaje się w porządku, jak można wyjaśnić swędzenie?

Swędzenie może być wynikiem dużej wrażliwości skóry.

Pytam moich pacjentów, jak często myją włosy i jakiego typu szamponu używają. Zbyt częste mycie włosów nieodpowiednim szamponem może wywołać chroniczne podrażnienie, które jest przyczyną swędzenia. Powstaje błędne koło: drapanie skóry głowy wywołuje zapalenie. Suszenie włosów suszarką, która jest ustawiona na zbyt wysoką temperaturę, może także podrażnić skórę głowy. I nie lekceważę stresu, który często także okazuje się przyczyną swędzenia.

Co pan poleca?

Najpierw trzeba usunąć przyczynę.

Istnieją skuteczne metody leczenia problemów skóry głowy, które właśnie opisałem. Jeżeli źródłem podrażnienia są czynniki zewnętrzne, wyjaśniam pacjentowi, że powinien stosować delikatny szampon, dokładnie spłukać włosy po umyciu i nie używać codziennie szamponów keratolitycznych. Istnieją również produkty kosmetyczne, które mogą być stosowane po myciu włosów, aby ukoić nadmiernie wrażliwą skórę głowy. Suszenie włosów suszarką i stylizacja muszą być wykonywane jak najdelikatniej. Wyjaśniam również, że należy unikać sytuacji stresowych, ponieważ szkodliwy stres może powodować powstanie nadwrażliwości.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.