Pękająca skóra na palcach - czy to objawy atopowego zapalenia skóry?

Article Read Duration 2 min. czas czytania

Pękająca skóra na palcach może być objawem atopowego zapalenia skóry, warto jednak przypuszczenia potwierdzić za pomocą właściwych testów alergicznych. Jakie są przyczyny pękającej skóry na dłoniach?

O czym może świadczyć pękająca skóra na palcach?

Przyczyn pękającej skóry na palcach u rąk może być wiele. Wysuszenie skóry rąk może być spowodowane czynnikami atmosferycznymi, takimi jak zimny wiatr i mróz, a także czynnikami chemicznymi. Kontakt rąk z detergentami lub wysuszającym skórę mydłem i ich nieodpowiednia pielęgnacja również mogą spowodować pojawienie się pękającej skóry między palcami. Uszkodzoną strukturę skóry przypisać możemy czynnikom genetycznym i chorobom skóry. Bolesne owrzodzenia, przerwanie ciągłości naskórka i jego złuszczanie to objawy, których nie należy ignorować, gdyż mogą świadczyć one o dolegliwościach dermatologicznych. Pękająca i łuszcząca się skóra na rękach może świadczyć o łuszczycy, drożdżycy lub różycy. Jedną z trudniejszych do wyleczenia chorób skóry jest AZS (atopowe zapalenie skóry), które ma związek z nieadekwatną do bodźca odpowiedzią systemu immunologicznego.

 

Popękana skóra na palcach objawem atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła, niezakaźna choroba skóry, występująca często rodzinnie, charakteryzująca się obecnością nasilonego świądu. W wyniku rozwoju AZS, oprócz pękających palców u rąk, mogą pojawić się też pęcherze wypełnione płynem surowiczym; nadżerki wysuszają się i złuszczają, co powoduje bolesne pęknięcia skóry. Osoby podejrzewające u siebie AZS powinny jak najszybciej skonsultować się z dermatologiem, gdyż choroba ta ma podłoże alergiczne. Układ odpornościowy organizmu nadmiernie reaguje na kontakt skóry z występującą powszechnie w środowisku substancją, która u większości osób nie powoduje dolegliwości chorobowych.

 

Łuszcząca się skóra na rękach - jak leczyć?

Pękającej skórze na palcach rąk towarzyszyć może silne złuszczanie się naskórka, toteż aby uniknąć podrażnień i rozwoju dolegliwości warto zwrócić większą uwagę na profilaktykę. Jeśli mamy zamiar zmyć stos naczyń, lepiej jest założyć rękawice ochronne i zastosować płyn do mycia naczyń z balsamem. Bardzo ważna jest pielęgnacja pękającej na palcach skóry, dlatego warto mieć zawsze przy sobie nawilżający krem ochronny. W przypadku AZS leczenie pękającej skóry na palcach odbywa się przez kremy przeciwzapalne, leki sterydowe oraz immunosupresyjne. Pomocne mogą być maści i leki przeciwhistaminowe. Jeśli zależy nam na właściwej formie pielęgnacji, warto zainwestować w balsam uzupełniający poziom lipidów Lipikar AP+ od La Roche-Posay. Preparat jest przeznaczony dla osób ze skórą wrażliwą i atopową. Pękająca skóra na palcach przestanie dzięki temu swędzieć, a rumień stopniowo będzie ustępował. Balsam jest delikatny, szybko się wchłania i sprawia, że nasza skóra odzyskuje właściwy poziom nawilżenia.
Pękająca skóra na palcach potrzebuje nie tylko głębokiego nawilżenia, ale też odbudowy naturalnej bariery lipidowej. I choć objawy te zwykle wskazują na atopowe zapalenie skóry, lepiej rozwiać wątpliwości podczas wizyty u dermatologa lub wykonując odpowiednie testy alergiczne.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.