Pękająca skóra na palcach - czy to objawy atopowego zapalenia skóry?

Article Read Duration 8 min. czas czytania

Pękająca skóra na palcach to bardzo uciążliwy problem, który może skutecznie utrudnić nam wiele codziennych czynności. Pękające palce to nie tylko źródło niepotrzebnego i silnego bólu, ale przede wszystkim symptom, który może wskazywać na wiele innych dolegliwości, takich jak alergie lub atopowe zapalenie skóry. Jak właściwie zdiagnozować i odpowiedzieć na ten problem?

Dlaczego pęka skóra na palcach?

Pękająca skóra na palcach rąk to problem, który może wynikać z wielu przyczyn, dlatego bardzo trudno jest odpowiedzieć ze stuprocentową pewnością, dlaczego przydarzyły nam się pękające palce. Taki stan rzeczy ma bardzo często związek z wysuszeniem skóry – jeśli straci swoje naturalne nawilżenie i barierę hydrolipidową (czyli naturalną warstwę ochraniającą naszą skórę, składającą się między innymi z sebum), suche opuszki palców są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. 

O ile przyczyną problemu, jakim jest pękająca skóra na zgięciach palców, często jest wysuszenie skóry, to czynników, które wpływają na utratę nawilżenia z powierzchni skóry, może być bardzo dużo. Zaliczyć do nich można niewłaściwą pielęgnację, zbyt mocne detergenty używane do mycia rąk czy nawet czynniki atmosferyczne, takie jak mróz czy nadmierne ciepło. Pomijając jednak tego typu powody, to od czego pęka skóra na palcach, może być znacznie poważniejsze – ta dolegliwość może wskazywać na alergie lub nawet choroby skóry. Schorzeniem, które bardzo często jest odpowiedzialne za pękające palce u rąk, jest atopowe zapalenie skóry, czyli przewlekła, niezakaźna choroba skóry. 

Przyjrzyjmy się chwilę temu, na czym w ogóle polega atopowe zapalenie skóry i jak wpływa na pękające skórki na palcach.

Atopowe zapalenie skóry – czym jest to schorzenie?

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą, która objawia się nadmierną reaktywnością skóry na różne bodźce. Niestety jest to bardzo powszechna choroba i szacuje się, że obecnie występuje u około dwudziestu procent dzieci i od jednego do nawet pięciu procent osób dorosłych, w zależności od tego, na jakie badania spojrzymy. 

Jak można się już domyślić po uprzednio przytoczonej statystyce, atopowe zapalenie skóry dotyka głównie dzieci. Średnim wiekiem zachorowalności na tę chorobę jest wiek niemowlęcy. AZS jest niestety chorobą przewlekłą, co oznacza, że jej leczenie polega głównie na łagodzeniu jej objawów, natomiast sama skłonność do atopii jest nieuleczalna. Jeśli u naszego dziecka lub u nas pojawi się więc schodząca skóra z palców lub pękające palce u nóg, istnieje duża szansa na to, że zostanie to z nami do końca życia.

Skąd w ogóle bierze się atopowe zapalenie skóry? Badacze tematu do tej pory nie są do końca zgodni, co może przyczynić się do rozwoju AZS, jednakże najbardziej prawdopodobnym winowajcą jest tutaj po prostu nasza genetyka. Niestety tutaj także nie możemy dostarczyć dobrych wiadomości – zgodnie z badaniami, jeśli u chociażby jednego z rodziców pojawi się atopowe zapalenie skóry, to znacznie zmniejsza się szansa na to, że ich dziecku uda się tego uniknąć. 

 

Pękająca skóra na palcach u nóg, łuszczenie skóry dłoni... czyli objawy AZS

Pękająca skóra na palcach u nóg czy schodząca skóra z opuszków palców to nie jedyne objawy, jakie jest w stanie wykazać atopowe zapalenie skóry. To, jakie problemy skórne mogą się pojawić przy tym schorzeniu, zależy głównie od wieku, co jest dla nas o tyle istotne, że łatwiej jest poprawnie zdiagnozować problemy z AZS. Jak więc wygląda przebieg i objawy tego schorzenia w określonych grupach wiekowych?

● U niemowląt i małych dzieci atopowe zapalenie skóry zazwyczaj objawia się rumieniem, czyli zaczerwienieniem skóry. Najczęściej dotyka okolic twarzy, głównie szyi, brody i czoła. Z początku choroba przebiega stosunkowo łagodnie, jednakże jej rozwój zaostrza się z czasem. Początkowym objawem jest wspomniane wcześniej zaczerwienienie twarzy i związany z tym świąd, następnie pojawia się wysuszenie skóry i towarzyszące temu problemy, takie jak schodząca skóra z rąk czy pękające palce u nóg u dzieci. W okolicach drugiego roku życia choroba zmienia swój charakter na przewlekły, więc szansa na pękające opuszki palców u rąk u dzieci wzrasta.
● Wiek nastoletni nie różni się w objawach zasadniczo od tych, które były wymieniane u niemowląt i małych dzieci. Schodząca skóra z palców rąk czy pękające palce u nóg u dzieci w wieku nastoletnim to jedne z objawów, jakie mogą się pojawić.
● U dorosłych objawy atopowego zapalenia skóry są najbardziej charakterystyczne i uciążliwe. Skóra na całym ciele jest przesuszona i szorstka w dotyku, co więcej, zaczynają się problemy z jej łuszczeniem. Przy AZS nasza skóra zaczyna odchodzić dużymi płatami, więc ten objaw jest nie tylko wyjątkowo kłopotliwy, ale także mało estetyczny.

 

Prawidłowa pielęgnacja skóry przy AZS – co zrobić, kiedy skóra schodzi z palców?

Prawidłowa pielęgnacja skóry przy AZS - infografika | La Roche-Posay

Z racji faktu, że atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, trudno będzie się nam go w stu procentach pozbyć, więc nasze leczenie powinno obejmować odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, nawilżające i ochraniające naszą skórę przed wszelkimi utrapieniami wynikającymi z AZS. Na jakie sposoby pielęgnacji i kosmetyki powinniśmy postawić, żeby pozbyć się objawów atopii, takich jak sucha, pękająca skóra na palcach?

Pierwszym wyborem przy leczeniu atopowego zapalenia skóry jest tak zwana terapia podstawowa. Obejmuje ona szereg działań profilaktycznych, których głównym zadaniem jest łagodzenie objawów. Najważniejszym aspektem terapii podstawowej jest zwiększanie świadomości chorego na temat samej choroby i odpowiedniego sposobu pielęgnacji skóry atopowej, dzięki czemu nie musi on bać się o zaognienie objawów, takich jak chociażby pękająca skóra przy palcach czy pękająca skóra na dużym palcu u nóg.

Jak w taki sposób możemy pielęgnować skórę ze skłonnością do atopii? Podstawą jest tutaj unikanie sytuacji, gdzie objawy zaczynają nabierać na sile. Mogą być to niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak duży mróz czy upał, ale także nieodpowiednia dieta, alkohol czy papierosy. Skóra atopowa nie lubi też zbyt mocnego dotyku, zwłaszcza w okolicach występujących podrażnień. W związku z tym, niezależnie od tego, jak bardzo silne uczucie świądu nam towarzyszy, powinniśmy powstrzymać się od drapania zmian atopowych.

Ważnym aspektem naszej codziennej walki z atopowym zapaleniem skóry jest także noszenie przewiewnych i delikatnych ubrań, co wynika z niechęci skóry atopowej do drapania i mocnego dotyku. Żeby ją przed tym uchronić, wybierajmy miękkie, lniane lub bawełniane ubrania, które będą mogły zapewnić skórze odpowiednią dawkę powietrza. Warto też nadmienić, że nasza odzież to nie jedyna tkanina, która ma styczność z naszą skórą. Zadbajmy także o to, by wybrać odpowiednio miękkie ręczniki i ścierki, co uchroni nas chociażby przed takimi problemami jak łuszcząca się skóra na dłoniach.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem dbania o skórę atopową jest stałe zapewnianie jej odpowiedniego poziomu nawilżenia. Maść na pękające palce u rąk z całą pewnością pomoże, ale nie jest jedynym środkiem, jakiego możemy użyć w tej sytuacji. Przyda nam się zasadniczo każdy kosmetyk, który ma za zadanie zapewnić naszej skórze właściwy poziom nawodnienia i jednocześnie nie wywołać żadnych podrażnień. Tym samym osoby ze skłonnością do atopii powinny skupić się na wykorzystaniu przede wszystkim naturalnych, delikatnych kosmetyków. 

Cicaplast mains - packshot | La Roche-Posay

Regenerujący krem barierowy do rąk La Roche-Posay Cicaplast sprawdzi się tutaj bardzo dobrze ze względu na delikatną formułę i obecność w składzie nawilżającej gliceryny. Dodatkowo krem barierowy Cicaplast bardzo korzystnie wpływa na regenerację naszej warstwy hydrolipidowej, co przekłada się na lepsze utrzymanie cząsteczek wody pod powierzchnią naszej skóry. 

Lipikar Xerand - packshot | La Roche-Posay

Jeśli natomiast używanie konwencjonalnego kremu do rąk nie pomaga nam na problem, jakim jest pękająca skóra na palcach przy paznokciach, warto zastosować krem do rąk Lipikar Xerand. Został on stworzony z myślą o tych z nas, których skóra jest zniszczona i wysuszona.

Lipikar Lait

Przydatna może się również okazać Lipikar Lait emulsja nawilżająca, która w swojej formule zawiera masło shea, dzięki czemu emulsja jest w stanie zapewnić nam nawilżenie utrzymujące się wewnątrz skóry przez całe dwie doby. Dodatkową zaletą tego kosmetyku jest obecność w jego składzie wody termalnej ze źródeł La Roche-Posay – działa ona bardzo dobrze na skórę ze skłonnością do atopii.

Dlaczego pęka skóra na palcach przy paznokciach? To nie musi być AZS

Atopowe zapalenie skóry jest jednym z wielu możliwych czynników, który może wpłynąć na wystąpienie pękających palców u rąk. Ze względu na to, że atopia często daje podobne objawy do innych, mniej poważnych schorzeń lub po prostu wpływa na kondycję naszej skóry, nadmiernie ją przesuszając, nie można powiedzieć, że AZS jest jedyną przyczyną pękania naskórka w okolicy palców. Co jeszcze może się do tego przyczynić?

Najczęstszym powodem, przez który pęka skóra na palcu lub w okolicach wierzchu dłoni, jest po prostu przesuszenie skóry. Jak już wiemy, taki objaw towarzyszy atopowemu zapaleniu skóry, jednakże wcale nie musi być wywołany konkretnie przez to schorzenie. Jednym z powodów, przez które skóra się przesusza, jest jej niewłaściwa pielęgnacja. Mocna chemia zawarta w kosmetykach i detergentach myjących jest bardzo skuteczna nie tylko w zmywaniu z naszej skóry zabrudzeń, ale też w niszczeniu naszej bariery hydrolipidowej. Podobnie jak w przypadku atopii, konieczne jest stosowanie na tyle delikatnych kosmetyków, żeby nie podrażnić i nie wysuszyć naszych dłoni. Krem na pękające palce u rąk powinien być wręcz obowiązkowym kosmetykiem w naszej codziennej pielęgnacji.

Pękająca skóra na palcach – brak witaminy B lub D także może być przyczyną takiego stanu rzeczy. Warto poświęcić chwilę, by zorientować się w temacie właściwej suplementacji. O ile niedobór witaminy D jest stosunkowo łatwo uzupełnić poprzez różne produkty spożywcze i tabletki, witamina B jest nieco trudniejsza w suplementacji. Na całe szczęście możemy znaleźć ją w kosmetykach przeznaczonych do nawilżania i odżywiania skóry.

Warto także zwrócić uwagę na czynniki zewnętrzne, które wysuszają nasze dłonie i prowadzą do pęknięć. Należy do nich chociażby mocny mróz lub upał. Jeśli więc czeka nas wyjście z domu w gorący lub lodowaty dzień, konieczne będzie sięgnięcie po właściwy, zabezpieczający naszą skórę kosmetyk.

Co na pękające palce? Podsumowanie

Jeśli nasza skóra pęka na palcach, niestety istnieje prawdopodobieństwo, że cierpimy na atopowe zapalenie skóry. Jest to jedna z wielu przewlekłych chorób skórnych, dająca bardzo zróżnicowane objawy – odwodnione opuszki i popękane palce mogą być jednymi z nich. Nie oznacza to jednak, że jeśli tylko pojawią się u nas pękające skórki na palcach, konieczne będzie zastosowanie terapii przeciwko atopii skóry. Łuszcząca się skóra na palcach dłoni i pękające palce przy paznokciach czy pękająca skóra na zgięciach palców mogą oznaczać równie dobrze przesuszenie skóry lub niedobór witamin. 

Najważniejsze jest jednak, aby kosmetyki, których używamy, nie podrażniały naszej skóry i jednocześnie wpływały dobrze na stan jej nawilżenia. W ten sposób odbudujemy barierę hydrolipidową, czyli naturalną warstwę ochronną obecną na naszej skórze. Jeśli będzie ona w dobrym stanie, naszej skórze łatwiej będzie utrzymać w swoim wnętrzu niezbędną jej do prawidłowego funkcjonowania wodę. W efekcie będzie ona znacznie mniej przesuszona i zmniejszy się także jej tendencja do pękania i łuszczenia się.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.