EGZEMA

Atopowe zapalenie skóry lub egzema atopowa to swędząca choroba skóry, która występuje bardzo często u niemowląt i dzieci. W rzeczywistości nawet 15–20% dzieci w wieku poniżej 7 lat ma egzemę, przy czym wartość ta wzrosła w górę w ciągu ostatnich 30 lat. W 50% przypadków atopowe zapalenie skóry ustępuje przed ukończeniem 5. roku życia, ale może również utrzymywać się w okresie młodzieńczym i w dorosłości*.

* Źródło: CHU Nantes, unity of cancérology & dermatology, spécialisation atopic dermatitis, kwiecień 2015 r.

TWOJE PYTANIA
NASZE ODPOWIEDZI

1 quote-marks

Jak wygląda atopia?

U niemowląt atopia powoduje powstawanie szorstkich, złuszczonych i zaczerwienionych miejsc, m. in. na policzkach i podbródku. U starszych dzieci i dorosłych miejsca te tworzą się na karku i w fałdach skórnych, na łokciach i za kolanami. Atopii mogą towarzyszyć zadrapania i krwawienie. W niektórych przypadkach tworzą się ropiejące pęcherze. Z czasem skóra staje się grubsza i bardziej szorstka.

Czy to było pomocne?

1 quote-marks

Jak dochodzi do powstania atopii?

Atopia bywa chorobą dziedziczną, która dotyka zazwyczaj całą rodzinę. Taka skóra jest sucha, czyli ma osłabioną barierę ochronną przed alergenami i substancjami podrażniącymi, co powoduje ich wnikanie w skórę, wywołując stany zapalne. U dorosłych atopia może być spowodowana wykonywaniem pracy, która wymaga częstego mycia rąk. Czynniki środowiskowe wywołujące atopię to m.in. roztocza kurzu.

Czy to było pomocne?

1 quote-marks

Czy atopia powoduje swędzenie?

Swędzenie to jedna z głównych cech atopii. Powierzchniowa bariera skóry jest uszkodzona, dlatego alergeny i czynniki podrażniające mogą wnikać głęboko, powodując stan zapalny i uwalnianie powodującej świędzenie histaminy. Suchą, swędzącą atopię można pielęgnować przy pomocy substytutów dla mydła w kostce oraz poprzez stosowanie 2x dziennie emolientów, przywracających równowagę mikrobiomu skóry.

Czy to było pomocne?

1 quote-marks

Czy atopia jest alergią?

Atopia jest związana z alergiami i innymi schorzeniami atopowymi, takimi jak astma i katar sienny. Przy atopii bariera ochronna skóry jest uszkodzona, co pozwala alergenom i substancjom podrażniącym wnikać głęboko i powodować stan zapalny, co skutkuje takimi objawami jak swędzenie, zaczerwienienie, przesuszone miejsca itp.

Czy to było pomocne?

1 quote-marks

Jakie są przyczyny atopii u dzieci?

Atopia to choroba dziedziczna, która dotyka zazwyczaj całą rodzinę. Skóra nie produkuje odpowiednich ilości ochronnego sebum, jest bardziej podattna na działanie alergenów i środków podrażniących. Zaczyna tracić wodę, staje się sucha , swędząc: zwłaszcza na twarzy i w okolicach stawów. U dzieci atopia ustępuje, gdy osiągają wiek szkolny, w niektórych przypadkach utrzymue się aż do wieku dorosłego.

Czy to było pomocne?

PRAWDA
CZY FAŁSZ

ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY
MOŻE BYĆ ZAKAŹNE.

FAŁSZ Ikona informująca, że odpowiedź na stronie La Roche-Posay nie jest poprawna

Atopowe zapalenie skóry lub egzema to choroba genetyczna, która w żaden sposób nie jest zakaźna. Leczenie objawów atopowego zapalenia jest oparte na substytutach mydła, emolientach i kortykosteroidach do stosowania miejscowego.
Dowiedz się więcej

CZY DIETA
MOŻE NASILAĆ EGZEMĘ?

PRAWDA Ikona informująca, że odpowiedź na stronie La Roche-Posay jest poprawna

Niektóre pokarmy mogą działać jak czynniki wyzwalające egzemę i powodować nawroty. Jeśli sądzisz, że pożywienie może być czynnikiem zaostrzającym egzemę u Ciebie lub Twojego dziecka, umów się z lekarzem, który może zlecić badania krwi i testy skórne, aby ustalić, czy masz uczulenie na różne pokarmy (zazwyczaj podejrzewa się orzechy ziemne, soję, pszenicę, ryby i jaja).
Dowiedz się więcej

DRAPANIE EGZEMY
SPRAWIA, ŻE PRZESTAJE SWĘDZIEĆ.

FAŁSZ Ikona informująca, że odpowiedź na stronie La Roche-Posay nie jest poprawna

Drapanie uruchamia błędne koło atopii: paznokcie powodują uszkodzenie delikatnej już skóry, co umożliwia penetrację większej liczby alergenów i czynników drażniących, co prowadzi do dalszego nasilenia drapania i uszkodzenia skóry. LIPIKAR Baume AP+ uzupełnia lipidy występujące na powierzchni skóry, pomagając łagodzić stany zaostrzenia i ograniczając czas nocnego drapania.
Dowiedz się więcej

ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY
ZNIKA Z UPŁYWEM CZASU.

PRAWDA Ikona informująca, że odpowiedź na stronie La Roche-Posay jest poprawna

W zależności od dziecka atopowe zapalenie skóry może utrzymywać się od kilku miesięcy do kilku lat. Połowa dzieci z egzemą w okresie niemowlęcym ulega wyleczeniu przed ukończeniem 5 lat. W niektórych przypadkach egzema utrzymuje się w dorosłości, ale nie można tego przewidzieć. Nie ma skutecznego leku na egzemę, który zapewniałby wyleczenie, ale chorobę można kontrolować dzięki właściwemu leczeniu.
Dowiedz się więcej

CO TO JEST
EGZEMA?

Ale czym dokładnie jest atopowe zapalenie skóry lub egzema? Jest to choroba, w przebiegu której skóra nie wydziela wystarczających ilości lipidów powierzchniowych (naturalnych substancji nawilżających skórę), co oznacza, że jest ona z natury sucha. W konsekwencji pewne alergeny i substancje podrażniące — np. agresywne detergenty piorące lub roztocza kurzu domowego mogą penetrować skórę, powodując świąd i stan zapalny. 

Jak wygląda egzema? Egzema powoduje swędzące i często brzydko wyglądające, czerwone plamy na skórze, zwykle na twarzy u niemowląt oraz w fałdach skóry w okolicy łokci, nadgarstków i kolan starszych dzieci.

EGZEMA I ATOPIA

Egzema jest również znana jako „atopowe zapalenie skóry” lub „egzema atopowa”, ponieważ jest ona związana ze stanem znanym jako atopia. Jeśli jesteś atopikiem, oznacza to, że masz genetyczną skłonność do występowania alergii. Egzema często występuje razem z innymi chorobami atopowymi lub alergicznymi, takich jak katar sienny i astma, a także alergie pokarmowe. Podobnie jak w przypadku egzemy częstość występowania atopii gwałtownie rośnie. W 1960 r. atopia występowała u 5–10% populacji, podczas gdy dzisiaj wartość ta kształtuje się raczej na poziomie 10–20%.

EGZEMA ATOPOWA
I JAKOŚĆ ŻYCIA

Egzema to coś więcej niż tylko choroba skóry, ponieważ przewlekłe swędzenie („świąd”) może być mocno drażniący i rozpraszający. Np. w szkole: stały świąd może naprawdę utrudnić dziecku skupienie uwagi. W nocy świąd i drapanie się mogą utrudniać spokojny sen, powodując dużą frustrację i niepokój zarówno u dzieci, jak i ich rodziców!

Na szczęście pomoc eksperta jest dostępna w aptece. Przewiń, aby dowiedzieć się o najlepszych rozwiązaniach (i poradach dotyczących stylu życia), które mogą szybko przywrócić skórę skłonną do atopii do wolnej od świądu strefy komfortu.

W poniższych podrozdziałach możesz również znaleźć informacje na temat przyczyn występowania skóry skłonnej do atopii oraz jak temu zapobiegać, a także dedykowaną część dotyczącą egzemy u niemowląt i dzieci, w której wyjaśniono jak przechytrzyć atopię w szkole, podczas uprawiania sportów i w porze snu.

Na zdjęciu widoczny jest znak zapytania La Roche-Posay

Czy wiesz
o tym?

DidYouKnow Desktop 1 | La Roche Posay

Spośród wszystkich chorób atopia zajmuje 2. miejsce na świecie pod względem wpływu na jakość życia, co wynika przede wszystkim z jej wpływu na zaburzenia snu.

Badanie porównawcze pogorszenia jakości życia dzieci z chorobami skóry i dzieci z innymi przewlekłymi chorobami wieku dziecięcego. P.E. Beattie* i M.S. Lewis-Jones. Department of Dermatology, Ninewells Hospital, Dundee DD1 9SY, U.K.* Royal Hospital for Sick Children, Yorkhill, Glasgow, Wielka Brytania

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne.

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.

DRODZY
CZYTELNICY

Informacje wyświetlone tutaj są przeznaczone wyłącznie do ogólnych celów edukacyjnych i nie powinny, w żadnym przypadku, zastępować profesjonalnej porady medycznej. W przypadku wszelkich pytań należy zawsze zasięgnąć porady wykwalifikowanego personelu medycznego.