Uszkodzenie naskórka - jak przyspieszyć proces gojenia?

Article Read Duration 2 min. czas czytania

Nasza skóra potrafi samodzielnie się regenerować, jednak z wiekiem proces ten trwa dłużej i nie jest tak efektywny jak wcześniej. Dlatego warto wspomóc regenerację naskórka, tak, by uszkodzona skóra szybciej wróciła do pięknego wyglądu. Poznaj sposoby, dzięki którym możliwe będzie szybsze zregenerowanie naskórka!

Warstwy skóry

Największym organem ludzkiego ciała jest właśnie skóra. Składa się ona z dwóch głównych warstw: skóry właściwej i naskórka, czyli warstwy wierzchniej będącej na powierzchni skóry. Naskórek składa się z różnych warstw, z których w głównej mierze wymienić należy warstwę podstawną oraz kolczastą - to one odpowiadają za procesy regeneracyjne. Na szczęście komórki skóry mają zdolność do tworzenia się i odnawiania przez całe życie, jednak z wiekiem zdolność ta zmniejsza się, a skóra nie może powrócić do dawnego wyglądu.

Co wpływa na zmiany skórne?

1. Działanie słońca - w dużej mierze osłabia tworzenie się kolagenu, odpowiadającego za elastyczność skóry. Nadmierny kontakt ze słońcem sprawi też, że skóra stanie się cieńsza i mniej odporna na kontakt z czynnikami zewnętrznymi. Aby zapobiec odwodnieniu i wysuszeniu, należy stosować odpowiednie filtry słoneczne i ograniczyć do minimum kontakt z promieniami UV.
2. Zanieczyszczenia występujące w środowisku - przez nie powstają wolne rodniki, które uszkadzają komórki znajdujące się na powierzchni skóry. W walce z nimi pomoże regularne stosowanie kremów bogatych w witaminę C i E.
3. Długotrwałe unieruchomienie - jego skutkiem jest powstawanie odleżyn.
4. Cukrzyca - chorzy na nią tracą elastyczność skóry.

Składniki wspomagające regenerację uszkodzonego naskórka

Warto przede wszystkim sięgnąć po odpowiednie kosmetyki. Przed zakupem, dobrze jest przyjrzeć się składowi i wybrać te, które zawierają m. in.:
* witaminę A - dzięki niej pobudzimy nowe komórki do tworzenia się i wzrostu. Uszkodzony naskórek zostanie zregenerowany, a skóra znów będzie jędrna i elastyczna.
* witaminę C - pobudzi metabolizm, ochroni przed wolnymi rodnikami oraz zregeneruje komórki.
* kwas foliowy - wspomoże komórki do przetrwania w trudnych warunkach oraz ułatwi wzrost komórek skóry.
* mocznik - pomoże nawilżyć przesuszoną skórę. Okaże się też pomocny w przypadku osób chorych na cukrzycę, które mają problemy ze skórą.

Cicaplast - skuteczna regeneracja naskórka

Warto wybrać kosmetyki, które stworzone zostały z myślą o regeneracji uszkodzonego naskórka, takie jak te z serii Cicaplast od La Roche-Posay. Idealnie sprawdzą się w przypadku pielęgnacji szorstkiej, popękanej i podrażnionej skóry. Używając ich regularnie, uda się odbudować barierę ochronną oraz przywrócić komórkom właściwy poziom nawilżenia. Dzięki nim naskórek będzie bardziej odporny na ewentualne następne uszkodzenia oraz działanie czynników zewnętrznych.

Peeling - pomoc w odbudowie naskórka

Dobrą praktyką jest pobudzanie skóry do odnowy. Pomocne w tym okazuje się stosowanie silnych peelingów. Dzięki nim skóra początkowo jest czerwona i podrażniona, co sprawia, że produkowane zostają nowe komórki. Różnicę odczujemy już po tygodniu od zabiegu, natomiast po około miesiącu widać będzie, że wyrównał się koloryt skóry, a zmarszczki uległy wygładzeniu. Najbardziej efektywnymi zabiegami tego typu są te wykonywane na bazie kwasów dostępne w gabinetach kosmetycznych.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.