Jak walczyć z nerwicą skóry?

Article Read Duration 2 min. czas czytania

Nerwica skóry to często pojawiający się problem, jednak bardzo rzadko jest nazywany po imieniu. Dowiedz się, czym jest nerwica skóry, jak się objawia i jakie są jej przyczyny. Naucz się walczyć z nerwicą skóry i ją leczyć!

Nerwica skóry, jako jeden z rodzajów nerwicy

Nerwice, inaczej określane neurozami, są wynikiem dysfunkcji ośrodkowego układu nerwowego. Wskutek tego dochodzi do zaburzeń o charakterze psychicznym. Nerwice mogą dotyczyć zarówno sfery emocjonalnej, jak i narządów. Problemy tej natury mogą pojawić się z powodu nadmiernego stresu, chronicznego zmęczenia, a także różnego rodzaju indywidualnych problemów. Wśród nerwic zazwyczaj wyróżniamy anoreksję, bulimię, nerwicę natręctw czy też zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Tymczasem nerwica może dotyczyć również skóry twarzy i ciała, wówczas analogicznie nazywa się nerwicą skóry. To również niebezpieczne zaburzenie, z którym trzeba walczyć. Jego zaniedbanie może prowadzić do licznych skutków ubocznych i znacznego pogorszenia się stanu nie tylko skóry, ale w ogóle całej kondycji organizmu i kondycji psychicznej.

 

Skąd bierze się nerwica skóry?

Nerwica skóry, podobnie jak innego rodzaju neurozy, może być spowodowana różnymi problemami natury psychicznej. Przewlekłe zmęczenie, chroniczny stres, depresja czy też inne kłopoty nacechowane negatywnymi emocjami, mogą mieć wpływ na pojawienie się nerwicy natręctw. W tym przypadku nerwica skóry (jako jeden z rodzajów nerwicy natręctw) pojawia się wskutek wydzielania substancji zapalnych przez zakończenia nerwowe. Z drugiej strony, o nerwicy może świadczyć chociażby trądzik neuropatyczny. To również swego rodzaju zaburzenie związane z uzależnieniem i wręcz nerwicowym usuwaniem niedoskonałości i zmian skórnych, charakterystycznych dla trądziku. Trądzik neuropatyczny bardzo często jest powiązany z nerwicą skóry, a wręcz z niej wynika. Nerwica skóry, rozumiana jako tego rodzaju trądzik, jest spowodowana ciągłym usuwaniem niedoskonałości, rozdrapywaniem grudek i wyciskaniem zmian.

 

Objawy nerwicy skóry

Nerwicę skóry można przede wszystkim rozpoznać, obserwując samego siebie, definiując stan, w którym obecnie się znajdujemy. Dokładna analiza tych aspektów pozwoli, przynajmniej częściowo, zbadać, czy borykamy się z nerwicą. Stres, wynikający z negatywnych przeżyć, a także zmęczenie, spowodowane nadmiernymi obowiązkami, przekładają się na kondycję skóry. Staje się ona zaczerwieniona, jest narażona na podrażnienia, doskwiera nam pieczenie i świąd.

Z drugiej strony, nerwica skóry objawia się przez cechy rozpoznawcze dla trądziku neuropatycznego, określanego też przeczosowym (trądzik z rozdrapania). Otóż osoba, borykająca się z tego rodzaju schorzeniem, jest wręcz uzależniona od nieustannego samodzielnego eliminowania niedoskonałości skórnych. Celem takiego działania jest chęć usunięcia wszelkich zmian wykwitów, krost, pryszczy. Sprzyja temu chęć bycia idealnym i perfekcyjnym, co przejawia się w posiadaniu nieskazitelnej i gładkiej, pięknej i zdrowej skóry.

 

Leczenie nerwicy skóry

Skuteczne leczenie nerwicy skóry powinno rozpocząć się od diagnozy problemów natury psychicznej. To one bowiem są przyczyną  pojawienia się schorzeń skórnych i uciążliwych zmian na skórze. Z drugiej strony należy zadbać o skórę zewnętrznie. W tym celu zaleca się zastosować specjalne preparaty. Jeśli borykasz się z trądzikiem neuropatycznym - do skóry trądzikowej. Jeśli natomiast walczysz z pozostałościami schorzenia, sprawdzić może się produkt nawilżający i regenerujący skórę, np. Hydraphase Intense Serum La Roche-Posay.

Co istotne, leczenie nerwicy skóry jest procesem. Wymaga złożonego toku leczenia, bazującego zarówno na pomocy psychologicznej (lub psychiatrycznej), jak i dermatologicznej. Połączenie tych dwóch form terapii jest jedynym skutecznym sposobem, aby krok po kroku wyeliminować somatyczne objawy nerwicy skóry, a także długotrwale uzdrowić sferę psyche, której zaburzenie funkcjonowania wpływa na pojawienie się opisywanego rodzaju nerwicy.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.