Stan zapalny skóry - jak załagodzić podrażnienia skóry?

Article Read Duration 8 min. czas czytania

Nasza skóra to tarcza, która chroni organizm przed dostaniem się do niego drobnoustrojów. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, skóra każdego dnia narażona jest na działanie różnych czynników zewnętrznych. Te mogą mieć negatywny wpływ na jej barierę ochronną i sprawiać, że staje się przesuszona, bardziej reaktywna czy podrażniona. Często występuje stan zapalny skóry, któremu towarzyszą uciążliwe objawy. Jak sobie z nim radzić? Jakie są przyczyny podrażnionej skóry? W jaki sposób zapobiec podrażnieniom?

Czym jest stan zapalny skóry?

Stan zapalny skóry to termin używany w przypadku różnych dermatoz i problemów skórnych. Dotyczy przede wszystkim zmian, jakie mają miejsce w przypadku wystąpienia trądziku, atopowego zapalenia skóry czy też łojotokowego zapalenia skóry. Może pojawiać się także w przypadku podrażnienia skóry. W jaki sposób rozpoznać, że mamy do czynienia z zapaleniem skóry twarzy i ciała?

 

Objawy zapalenia skóry

Podrażniona skóra, która często stanowi efekt zapalenia, dla zmagających się z nią osób stanowi źródło bardzo silnego dyskomfortu. W jaki sposób rozpoznać podrażnioną skórę, a także stan zapalny twarzy i ciała? Objawy mogące świadczyć o tym problemie to:

 • zaczerwienienie skóry;
 • szorstkość skóry;
 • nieprzyjemne uczucie pieczenia;
 • uczucie ściągnięcia;
 • świąd;
 • podrażnienia skóry;
 • nadmierna suchość naskórka;
 • wykwity skórne.

Jednym z pierwszych objawów, jaki najczęściej towarzyszy stanowi zapalnemu twarzy lub ciała, jest zaczerwienienie. Stanowi ono źródło dużego dyskomfortu, głównie ze względu na to, że jest łatwo zauważalne przez inne osoby. To sprawia, że posiadając zaczerwienienia na twarzy, czujemy się mniej pewnie i zamiast sięgnąć kosmetyki umożliwiające regenerację skóry, ukrywamy czerwone plamy pod makijażem.

Oczywiście pozostałe symptomy jak świąd, pieczenie, nadmierna suchość czy uczucie napięcia skóry również są bardzo uciążliwe, szczególnie jeśli występują w tym samym czasie. Kolejnym problematycznym elementem okazują się wykwity skórne, które w przypadku stanu zapalnego skóry twarzy stanowią dość rozległe zagadnienie. Dlaczego?

Stan zapalny towarzyszy wykwitom, jakie są charakterystyczne chociażby dla trądziku pospolitego. Niestety nie każda niedoskonałość pojawiająca się na podrażnionej skórze twarzy musi oznaczać tę chorobę. Stąd właściwe rozpoznanie jest bardzo ważne – dzięki temu będziemy wiedzieć, po jakie kosmetyki sięgnąć, by złagodzić podrażnienia.

Wymienione wyżej objawy zapalenia skóry w zależności od nasilenia mogą być charakterystyczne dla konkretnej dermatozy. Jednocześnie niektóre z nich nie zawsze muszą świadczyć o chorobie skóry, a jedynie stanowić skutek reakcji alergicznej lub długotrwałej ekspozycji na czynniki zewnętrzne.

Dlaczego skóra jest podrażniona? Różne przyczyny zapalenia skóry

Jak można zauważyć, stan zapalny skóry to bardzo rozległy temat, który może dotyczyć zarówno poważnych dermatoz, jak i delikatnego podrażnienia skóry, które objawia się zaczerwienieniem. Z tego względu trudno wyodrębnić jedną przyczynę tego problemu. Mówiąc o przyczynach stanu zapalnego na twarzy lub pozostałych częściach ciała, należy mieć świadomość, że istnieje cały szereg czynników, które mogą za niego odpowiadać. Można tutaj zaliczyć:

 • alergeny;
 • stres;
 • niewłaściwie dobrane kosmetyki do pielęgnacji;
 • sztuczne barwniki i substancje chemiczne;
 • picie niewystarczającej ilości wody;
 • brak zbilansowanej diety;
 • promienie słoneczne.

 

Stan zapalny skóry twarzy

Mówiąc o stanie zapalnym skóry, warto zwrócić uwagę na to, że nie jest to odrębna jednostka chorobowa. Jak sama nazwa wskazuje, jest to stan, który towarzyszy przebiegowi różnych dermatoz. Może pojawiać się w przypadku trądziku pospolitego, różowatego czy atopowego zapalenia skóry.

Zapalenie skóry bardzo często towarzyszy alergii kontaktowej lub jest wywoływane przez czynniki zewnętrzne. W takiej sytuacji czynnikiem drażniącym może okazać się niska temperatura, wiatr, promieniowanie słoneczne czy nawet substancje chemiczne, które mogą zawierać niektóre kosmetyki.

Jak rozpoznać stan zapalny w takiej sytuacji? Na Twojej skórze w różnych miejscach mogą pojawiać się czerwone plamy, którym towarzyszyć będzie łuszczenie i świąd.

 

Skóra podrażniona a AZS

Jak zasygnalizowano, podrażnienie skóry to jeden z typowych objawów AZS, czyli atopowego zapalenia skóry. To przewlekła choroba skóry, której towarzyszy stan zapalny. Dermatoza ma charakter nawrotowy: do wystąpienia pierwszych objawów dochodzi już we wczesnym dzieciństwie. AZS może jednak nawracać w późniejszych okresach życia po tym, jak wejdzie w fazę uśpienia. Czynnikiem, który w obecnych czasach ma szczególny wpływ na zaostrzenie lub nawrót objawów, jest stres oraz zanieczyszczenia środowiska.

Przebiegowi tej choroby towarzyszą wymienione już wyżej objawy zapalenia skóry. Szczególnie uciążliwy jest świąd, który powoduje drapanie zmienionych chorobowo obszarów, a w przypadku małych dzieci może powodować problemy ze snem.

Kolejnym problemem w przypadku AZS i podrażnionej skóry są zmiany przybierające postać grudek, pęcherzyków, nadżerek lub przeczosów. Bardzo często są one wypełnione płynem surowiczym i pękają na skutek drapania. W efekcie tworzą nieestetyczne strupy, a ciągłe drapanie naskórka prowadzi do jego pogrubienia (lichenizacji). Ciągłe drapanie skóry może prowadzić także do zakażeń bakteryjnych skóry.

W przypadku atopowego zapalenia skóry ważna jest także lokalizacja zmian i podrażnień. Podrażniona skóra twarzy jest typowa przede wszystkim dla okresu niemowlęcego, choć może występować również u dorosłych. W większości przypadków przesuszenie i świąd obejmują także pozostałe partie ciała, takie jak nadgarstki, zgięcia łokci i kolan, a do tego inne miejsca (w zależności od tego, w jakim stadium jest choroba).

W przypadku atopowego zapalenia skóry twarzy i ciała nie istnieje jedna przyczyna, która odpowiada za uszkodzony naskórek. Należy tutaj zaliczyć zarówno uwarunkowania genetyczne, alergeny, stres, zaburzenia hormonalne, pokarmy, klimat, drażniące substancje chemiczne stanowiące składniki kosmetyków czy mikroorganizmy.

 

Podrażnienia skóry twarzy a trądzik

Skóra reaguje podrażnieniem nie tylko w przypadku atopowego zapalenia skóry. Bardzo często ma ono miejsce także przy trądziku. Trądzik pospolity to choroba skóry twarzy, równie powszechna jak AZS. Jest charakterystyczna dla okresu dojrzewania, jednak obecnie coraz częściej chorują na nią osoby dorosłe.

W przypadku trądziku pospolitego można wyróżnić zmiany o charakterze niezapalnym (zaskórniki), jak i zapalnym (krosty, grudki, wypryski). Zmiany zapalne pojawiają się w wyniku nadkażenia bakteryjnego, a dokładniej namnażaniem się bakterii z gatunku Propionibacterium acnes. Wpływ na zaognienie zmian może mieć nieodpowiednia pielęgnacja, brak nawilżenia czy też uwarunkowania genetyczne.

Podrażnieniami, pieczeniem, a także silnym zaczerwienieniem charakteryzuje się również trądzik różowaty. On też jest zaliczany do przewlekłych i zapalnych chorób skóry twarzy. Jego cechą charakterystyczną jest rumień, jednak towarzyszą mu również objawy typowe dla zapalenia skóry twarzy.

 

Czy słońce podrażnia skórę twarzy?

Jak wiadomo, słońce ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Jednocześnie promienie słoneczne mogą okazać się bardzo niekorzystne dla naszej skóry twarzy. Odpowiadają one za wiele podrażnień, nie tylko przy wrażliwej cerze czy też trądziku różowatym.

Nawet jeśli Twoja skóra twarzy nie posiada żadnych problemów i na co dzień wygląda zadowalająco, promienie słoneczne mogą doprowadzić do jej podrażnienia. Pamiętaj, promieniowanie ultrafioletowe wpływa na nią przez cały rok, dlatego by zapobiec jego negatywnym skutkom, warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji krem z filtrem.

 

Podrażniona skóra i uczulenie

Równie częstym problemem, jakiego możesz doświadczyć na swojej skórze, jest jej uczulenie na wybrane substancje, które mogą znajdować się w kosmetykach, z których korzystasz. Wpływ na wystąpienie alergii kontaktowej mogą mieć także detergenty czy też inne substancje, które w danym momencie miały kontakt ze skórą.

Objawy alergii w takim przypadku mogą mieć różny przebieg. Może wystąpić ona nagle, tuż po aplikacji produktu, lub po jego dłuższym zastosowaniu. W takiej sytuacji mówimy o alergii kontaktowej lub wyprysku kontaktowym. Objawy zaczerwienienia i pieczenia pojawiają się dokładnie w miejscu aplikacji, więc w zależności od tego, czego użyliśmy, mogą obejmować całą twarz. Jeśli symptomy nie ustępują, warto skonsultować to z dermatologiem.

Podrażnienia skóry – jakich błędów unikać?

Świadomość tego, co wywołuje podrażnienie skóry, jest bardzo ważna i pozwala nam unikać tego w przyszłości. Jednocześnie istnieje wiele błędów, które popełniamy w przypadku podrażnionej skóry, na które bardzo często nie zwracamy uwagi. Czego unikać, kiedy nasza skóra jest podrażniona?

Jednym z najczęstszych i jednocześnie najpoważniejszych błędów popełnianych przez wiele osób jest bagatelizowanie objawów. To prawda, bardzo często podrażniona skóra twarzy jest wynikiem zastosowania nieodpowiedniego kosmetyku lub niewłaściwej pielęgnacji. Pieczenie czy podrażnienie skóry może zostać spowodowane także przez czynniki zewnętrzne.

Jednocześnie podrażniona skóra twarzy lub ciała może stanowić symptom poważnej dermatozy, o której obecności nie zdajemy sobie sprawy. Atopowe zapalenie skóry, trądzik różowaty i pospolity, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry czy liszajec to tylko niektóre z chorób, których objawem jest podrażniona skóra.

Pamiętaj, jeśli stosowane przez Ciebie produkty, oczyszczanie dwuetapowe czy aplikowane kremy nie przynoszą rezultatów, warto skonsultować ten problem z dermatologiem. Specjalista po zbadaniu Cię i zebraniu wywiadu postawi skuteczną diagnozę, a także zaproponuje odpowiednią metodę leczenia.

Kolejnym błędem, którego efekt stanowi podrażniona skóra twarzy, jest nieodpowiednia pielęgnacja, w tym stosowanie zbyt agresywnych produktów do oczyszczania twarzy. Podrażnienia mogą być wywołane przez żel do mycia twarzy, który w swoim składzie zawiera substancje o ściągającym i wysuszającym działaniu. Naskórek twarzy może uszkodzić także zbyt mocny peeling. Nie jest on wskazany w przypadku cery wrażliwej i naczynkowej. By uniknąć rozwoju podrażnień, mocnego peelingu nie należy stosować, jeśli na naszej skórze znajdują się niedoskonałości skóry o zapalnym charakterze.

Przy stanie zapalnym skóry niezmiernie ważne jest unikanie wszelkich szkodliwych czynników zewnętrznych, które mogą być odpowiedzialne za podrażnienia i zaczerwienienia na naszej twarzy lub ciele. Należy przede wszystkim skutecznie chronić skórę przed drażniącym działaniem substancji chemicznych oraz promieni słonecznych.

Podczas wykonywania różnych prac domowych trzeba dokładnie zabezpieczać ciało przed kontaktem ze środkami chemicznymi, a także stosować preparaty z wysokim filtrem przed wyjściem na słońce, szczególnie w czasie lata. Pamiętajmy też o tym, by do kąpieli stosować letnią, nie zaś gorącą wodę, która może wzmagać problem stanu zapalnego na skórze.

Jakie produkty stosować na podrażnioną skórę?

Podrażniona skóra może w bardzo dużym stopniu negatywnie oddziaływać na nasze samopoczucie, a także mieć wpływ na wykonywanie codziennych obowiązków czy kontakty z innymi. Jak nietrudno zauważyć, objawy podrażnionej skóry mogą okazać się bardzo uciążliwe.

Dlatego też w przypadku codziennej pielęgnacji warto wprowadzić produkty, które będą ją we właściwy sposób pielęgnować. Na problemy z różnymi podrażnieniami przede wszystkim poleca się dermokosmetyki.

Dermokosmetyki to specjalne produkty przeznaczone dla podrażnionej skóry, wrażliwej, reaktywnej czy problemowej. Tym, co wyróżnia dermokosmetyki na tle innych produktów, jest potwierdzona hipoalergiczność, a także wysoka zawartość substancji o działaniu kojącym i łagodzącym. Dermokosmetyki charakteryzują się bardzo łagodną formułą, dzięki czemu większość z nich może być stosowana zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.

Lipikar Syndet AP+ - packshot | La Roche-Posay

 W jaki sposób powinna być pielęgnowana skóra podrażniona? W jej rutynie pielęgnacyjnej nie powinno zabraknąć kosmetyku, który będzie odpowiedni zarówno do mycia twarzy, jak i ciała. Tutaj na szczególną uwagę zasługuje krem myjący Lipikar Syndet AP+ od La Roche-Posay. To produkt do mycia podrażnionej skóry noworodków, niemowląt czy też dorosłych, skłonnej do atopii. W natychmiastowy sposób koi i jednocześnie pozwala zredukować silną suchość, która może pojawiać się po kąpieli lub prysznicu. Lipikar Syndet AP+ jest rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Dermatologiczne. W jego składzie występują łagodne środki powierzchniowo czynne, nie znajdziemy w nim natomiast wysuszającego mydła. Oprócz tego został wzbogacony ochronnym masłem shea, kojącym niacynamidem oraz Aqua Posae Filiformis, opatentowanym składnikiem aktywnym.

W przypadku podrażnionej skóry niezwykle ważne jest zatrzymanie w niej nawilżenia. To właśnie jego brak nawilżenia lub jego nieodpowiedni poziom odpowiadają za podrażnienie, suchość czy też pieczenie.

Jeśli jesteś posiadaczem podrażnionej lub atopowej skóry, musisz pamiętać o tym, by zaraz po wyjściu z kąpieli lub spod prysznica zaaplikować kosmetyk, który ukoi skórę i zamknie wilgoć w naskórku. Dla uzyskania jak najlepszych efektów taki produkt należy stosować na wilgotną skórę.

Lipikar Baume Ap+M - packshot | La Roche-Posay

Odpowiednim wyborem okaże się Lipikar Baume AP+M Balsam do bardzo suchej skóry. Jest zalecany w przypadku skóry suchej, a także skłonnej do alergii czy atopii. Może być stosowany zarówno przez dorosłych, jak i małe dzieci. Lipikar Baume AP+M skutecznie przywraca równowagę zaburzonego mikrobiomu skóry. Przyjemnie koi, zmniejsza swędzenie, a dzięki właściwościom zapobiegającym nawrotom eliminuje zaostrzenia. Został stworzony w taki sposób, by odżywiać skórę i przywracać jej barierę ochronną. Balsam posiada bardzo lekką konsystencję, która szybko się wchłania i nie pozostawia na skórze tłustej warstwy. Dzięki temu jego stosowanie jest szybkie i przyjemne. Dodatkowo został on wzbogacony o wodę termalną La Roche-Posay oraz niacynamid i masło shea. Swoje zastosowanie znalazła w nim technologia AP+M.

Cicaplast Baume B5 - packshot | La Roche-Posay

Jeśli Twoja podrażniona skóra twarzy i ciała wymaga dodatkowej ochrony, wybierz Cicaplast Baume b5 balsam regenerujący. To wielofunkcyjny kosmetyk do zadań specjalnych, który powinien znaleźć się rutynie każdej osoby, której problemem jest podrażniona skóra. Jest odpowiedni dla całej rodziny, więc bez przeszkód mogą korzystać z niego dorośli oraz dzieci. Na czym polega jego działanie? Baume 5 Cicaplast to kosmetyk, który umożliwia regenerację skóry, wspomagając odbudowę bariery ochronnej. Oprócz tego chroni wrażliwą skórę twarzy i ciała, przynosząc ukojenie suchym i podrażnionym obszarom. Balsam jest bezzapachowy, szybko się wchłania, nie pozostawia białych plam. Posiada lekką, nietłustą i kojącą konsystencję, jaką z pewnością doceni podrażniona skóra. Został wzbogacony pantenolem, madeksozydem (regenerującym składnikiem aktywnym) oraz substancjami o działaniu przeciwbakteryjnym. Sprawdzi się w przypadku pielęgnacji skóry skłonnej do atopii, nadmiernej suchości skóry oraz ust czy rumienia pieluszkowego u noworodków i niemowląt.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.