Stan zapalny skóry - jak załagodzić podrażnienia skóry?

Article Read Duration 2 min. czas czytania

Stan zapalny skóry, objawiający się podrażnieniem, zaczerwienieniem, świądem, pieczeniem oraz łuszczeniem naskórka, to problem wywoływany najczęściej przez alergeny lub drażniące czynniki zewnętrzne. Zapalenie skóry może być także wiele innych przyczyn. Warto zatem zasięgnąć porady lekarza dermatologa. Oprócz zaleconego leczenia w łagodzeniu podrażnień bardzo pomocna może okazać się domowa pielęgnacja skóry. Podpowiadamy, na co szczególnie uważać przy stanie zapalnym skóry i w jaki sposób możemy zredukować zaczerwienienia na skórze twarzy lub ciała.

Objawy zapalenia skóry - wpływ czynników drażniących

W większości przypadków za stan zapalny na twarzy lub ciele odpowiedzialny jest kontakt skóry z czynnikami zewnętrznymi Najczęściej są to składniki kosmetyków i słońce. W tym drugim przypadku mamy wówczas do czynienia z zapaleniem skóry potocznie określanym jako poparzenie słoneczne. Nie należy jednak zapominać, że zapalenie skóry może wiązać się z chorobami ogólnoustrojowymi (jak np. anemia, czy niedobory witaminowe). Może być także wyrazem poważnej choroby dermatologicznej.

 

Stan zapalny skóry - nie unikaj wizyty u dermatologa

Stan zapalny na skórze może być nie tylko wynikiem nadwrażliwości skóry na działanie czynników zewnętrznych, ale też objawem dużo poważniejszych chorób skóry. Atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, zapalenie opryszczkowate czy liszajec - to tylko niektóre choroby, które mogą odpowiadać właśnie za podrażnienia i zaczerwienienia na naszej twarzy lub ciele. Jeśli prawidłowa pielęgnacja twarzy nie przynosi oczekiwanych rezultatów, warto skonsultować swój problem z dermatologiem, który postawi diagnozę i zaproponuje właściwą metodę leczenia.

 

Pieczenie i zaczerwienienia na twarzy - jak pielęgnować skórę?

Bez względu na przyczynę stanu zapalnego, podrażniona skóra twarzy i ciała wymaga od nas specjalistycznej pielęgnacji przy pomocy aptecznych produktów. Do codziennej pielęgnacji skóry należy wybierać łagodne preparaty, które pozwolą nawilżyć naskórek, ale też jednocześnie złagodzić objawy stanu zapalnego i wzmocnić barierę ochronną skóry przed działaniem czynników zewnętrznych. Przydatnym kosmetykiem do pielęgnacji podrażnionej i zaczerwienionej skóry twarzy i ciała może okazać się La Roche-Posay Lipikar Fluid - kojąco-ochronna emulsja nawilżająca, która przynosi natychmiastową ulgę skórze zmagającej się ze stanem zapalnym. Nie możemy jednak zapominać o równie łagodnym traktowaniu skóry przy jej codziennym oczyszczaniu - do kąpieli oraz demakijażu należy wybierać delikatne środki myjące, które zapewnią skórze dodatkowe wzmocnienie przed działaniem czynników zewnętrznych.

 

Stan zapalny skóry - unikaj szkodliwych czynników

Przy stanie zapalnym skóry niezmiernie ważne jest unikanie wszelkich szkodliwych czynników zewnętrznych, które mogą być odpowiedzialne za podrażnienia i zaczerwienienia na naszej twarzy lub ciele. Należy przede wszystkim skutecznie chronić skórę przed drażniącym działaniem substancji chemicznych oraz promieni słonecznych. Podczas wykonywania różnych prac domowych trzeba dokładnie zabezpieczać ciało przed kontaktem ze środkami chemicznymi, a także stosować preparaty z wysokim filtrem przed wyjściem na słońce. Pamiętajmy też o tym, by do kąpieli stosować letnią, nie zaś gorącą wodę, która może wzmagać problem stanu zapalnego na skórze. Niekorzystny wpływ na podrażnioną i zaczerwienioną skórę twarzy i ciała mogą mieć również niektóre kosmetyki - szczególnie te, które zawierają składniki drażniące np. alkohol, parabeny, sztuczne barwniki i konserwanty. Podczas leczenia stanu zapalnego zdecydowanie lepiej przestawić się w całości na stosowanie sprawdzonych i hipoalergicznych produktów z apteki.


MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

 • Lipikar Syndet AP 400 ml Przód | La Roche Posay
  Przeciw podrażnieniom
  Przeciw swędzeniu skóry
  Ultradelikatny produkt do mycia twarzy i ciała
  LIPIKAR
  SYNDET AP+
  SPRAWDŹ
 • Balsam do bardzo suchej skóry LIPIKAR BAUME AP+M 400 ml Przód | La Roche Posay
  Balsam uzupełniający poziom lipidów.
  Zapobiega podrażnieniom i świądowi.
  LIPIKAR
  BAUME AP+M
  SPRAWDŹ
 • Cicaplast Baume B5 100 ml Przód 1 | La Roche Posay
  Uniwersalnie regenerujący
  Kojąca ochrona
  Twarz, usta i ciało
  CICAPLAST
  BAUME B5
  SPRAWDŹ

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.