Czym jest pieluszkowe zapalenie skóry?

Article Read Duration 5 min. czas czytania

Skóra noworodków i niemowląt jest bardzo delikatna i wrażliwa. Nie jest jeszcze w pełni rozwinięta i posiada cienki płaszcz hydrolipidowy. To sprawia, że w tym okresie jest znacznie bardziej podatna na wpływ czynników zewnętrznych, jak infekcje czy podrażnienia i powstały w ich wyniku stan zapalny. Jednym z najczęstszych problemów wieku dziecięcego jest pieluszkowe zapalenie skóry, znane także jako odparzenie pieluszkowe lub rumień pieluszkowy. Jakie są jego przyczyny i jak rozpoznać odparzenie od pieluszki? Dowiedz się, jak mu zapobiegać oraz jaka pielęgnacja będzie w tym czasie odpowiednia dla Twojego maluszka.

Czym jest pieluszkowe zapalenie skóry?

Pieluszkowe zapalenie skóry, czyli rumień pieluszkowy to jedna z najczęstszych zmian chorobowych skóry występujących w wieku noworodkowym i niemowlęcym. Jest to stan zapalny skóry, który pojawia się w miejscu przylegania pieluszki do pupy dziecka. Charakteryzuje się zmianami o charakterze wyprysku (nadżerki, grudki, rumień, złuszczanie naskórka).


Jednak skąd tak naprawdę pieluszkowe zapalenie pojawia się na skórze malucha? Okazuje się, że odparzenia na pupie u niemowlaka mogą być wywołane różnymi czynnikami. Warto zwrócić uwagę, że zarówno tarcie wywołane ruchami nóżek malucha, jak i wilgotne środowisko panujące w pieluszce sprzyja powstawaniu podrażnień i infekcji. Poniżej znajdują się najczęstsze czynniki, jakie mogą wywoływać objawy pieluszkowego zapalenia skóry u noworodka i niemowlęcia:

 

  • częste pocieranie skóry przez pieluszkę;
  • uszkodzenie naskórka i obecność wilgoci – prowadzą do uszkodzenia ciągłości naskórka i zaburzają prawidłowe funkcjonowanie warstwy ochronnej skóry. W ten sposób różnego rodzaju alergeny i patogeny znacznie łatwiej przedostają się do głębszych warstw skóry;
  • nieodpowiednia higiena dziecka i zbyt rzadkie zmienianie pieluszki;
  • uczulenie na alergeny zawarte w pieluszkach – pieluszki, które są wykonane ze sztucznych materiałów, zawierają substancje zapachowe, mogą wywołać reakcję alergiczną w kontakcie z delikatną skórą maluszka.

Warto wspomnieć, że uczulenie pieluszkowe to reakcje alergiczne, które mogą powstawać na skutek kontaktu z bakteriami kałowymi i zasadowym pH moczu dziecka. Wilgoć, która wytwarza się we wnętrzu pieluszki, w połączeniu z wydzielinami organizmu sprzyja powstawaniu podrażnień. Dlatego tak ważna jest prawidłowa higiena maluszka oraz wybieranie pieluszek pozbawionych drażniących substancji chłonnych lub zapachowych. Odparzenie pieluszkowe i krostki mogą nasilić się także w okresach osłabionej odporności dziecka, na przykład w trakcie antybiotykoterapii.

 

Dołącz do programu Rodziny Lipikar - La Roche-Posay

Jak rozpoznać pieluszkowe zapalenie skóry?

Pieluszkowe zapalenie skóry, jak wygląda? To częste pytanie, które zadają sobie rodzice. Wczesne i prawidłowe rozpoznanie objawów jest tutaj ważne, gdyż pozwala na zastosowanie preparatów, które szybko zniwelują dyskomfort i ukoją skórę malucha.

Jednym z pierwszych objawów odparzenia pieluszkowego jest zaczerwienienie skóry (rumień) oraz łuszczenie się naskórka i świąd, który powoduje rozdrażnienie malucha. Jeśli dojdzie do rozwoju procesu zapalnego, może pojawić się obrzęk oraz wspomniane wyżej zmiany skórne w formie pęcherzyków, grudek i nadżerek. Natomiast jeśli w procesie dojdzie do zakażenia drożdżakami, czego objawem są strupki i krosty w odcieniu miodowo-żółtym, należy jak najszybciej udać się z dzieckiem na konsultację z pediatrą. Jeśli pieluszkowe zapalenie skóry przebywa bez krostek i strupków, jesteśmy w stanie poradzić sobie z jego objawami w warunkach domowych.

La Roche-Posay na pieluszkowe zapalenie skóry

Skuteczny sposób na odparzenia pieluszkowe

Jeśli mamy do czynienia z łagodną formą odparzenia pieluszkowego, jesteśmy w stanie poradzić sobie z nim samodzielnie. Podkreślimy to jeszcze raz: jeżeli na skórze dziecka zaobserwujesz zmiany, które mogą wskazywać na nadkażenie bakteryjne lub grzybicze, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, gdyż koniecznie będzie zastosowanie odpowiedniej farmakoterapii.

 

Stąd jednym ze sposobów na pieluszkowe zapalenie skóry jest dokładna obserwacja swojego dziecka. Jeśli zauważymy na skórze zmiany wskazujące na pierwsze objawy, postarajmy się znaleźć czynnik, który wywołuje podrażnienie. Mogą to być zarówno materiały, z jakich zrobiona jest pieluszka (stąd dobrym wyborem są pieluchy wykonane z naturalnych, oddychających materiałów), jak i składniki kosmetyków, których używamy do pielęgnacji skóry dziecka. 

 

Oprócz właściwej pielęgnacji, o której opowiemy za chwilę, bardzo ważna jest odpowiednia higiena skóry dziecka i okolic pieluszkowych. Kluczowe jest częste zmienianie pieluch (co 2-3 godziny), nawet jeśli wydaje nam się, że pielucha jest sucha oraz prawidłowe przemywanie okolic intymnych za pomocą wody. U dziewczynek należy robić to od przodu ku tyłowi, aby uniemożliwić przenoszenie się bakterii z okolic odbytu do warg sromowych. Istotne jest także prawidłowe i dokładne osuszanie skóry. Należy robić to w sposób delikatny, bez pocierania. Bardzo ważne jest także wietrzenie skóry i umożliwienie dziecku przebywania bez pieluszki, co przyspiesza regenerację podrażnionej skóry.

 

Sprawdź jak wygląda odparzenie pieluszkowe bez krostek

Pieluszkowe zapalenie skóry – czym smarować?

Co stosować na odparzenia pieluszkowe? Jeśli mamy do czynienia z łagodnymi zmianami, które nie wymagają konsultacji z lekarzem, powinniśmy zadbać o jak najlepszą regenerację skóry dziecka. W tym celu doskonale sprawdzą się kremy o działaniu ochronnym i regenerującym, bogate w ceramidy, masła i oleje, które zabezpieczą skórę przed utratą nawilżenia, tworząc na jej powierzchni płaszcz ochronny. Podczas kąpieli warto sięgać po emolienty dla niemowląt, które delikatnie oczyszczą skórę, nie naruszając bariery ochronnej skóry. 

 

Kiedy problemem malucha jest odparzona pupa i pieluszkowe zapalenie skóry, nie zaleca się stosowania zasypek i pudrów, ponieważ mogą one spowodować wysuszenie i podrażnienie skóry. Nie zaleca się także kosmetyków perfumowanych i zawierających sztuczne barwniki.

Krem na odparzenia pieluszkowe

Krem na pieluszkowe zapalenie skóry Cicaplast Baume B5+ La Roche-Posay

Jak już wspomnieliśmy, w przypadku pieluszkowego zapalenia skóry bardzo ważne jest, by sięgać po kosmetyki, które ukoją podrażnioną skórę i wspomogą jej regenerację. Jaki krem na odparzenia dla dzieci okaże się odpowiedni? Warto sięgnąć po Cicaplast Baume B5+, silnie regenerujący balsam kojący. To produkt, który skutecznie regeneruje skórę już od 1 dnia życia. Ten krem na odparzenia pieluszkowe nie zawiera substancji zapachowych, dlatego może być stosowany w przypadku wrażliwej skóry niemowląt. 

Oprócz swoich właściwości regeneracyjnych i odbudowujących, krem zapewnia ukojenie podrażnionej i zaczerwienionej skóry, a także nawilża, odżywia i chroni, dzięki zawartości masła shea, cynku i manganu. Dodatkowo znalazł się w nim kojący pantenol, który skutecznie łagodzi swędzenie i pieczenie oraz tribioma, unikatowy kompleks prebiotyczny, który wspomaga równowagę mikrobiomu

Jak zapobiegać powstawaniu odparzeń od pieluszki

Jak sprawić, by pieluszkowe zapalenie skóry nie nawracało? Jak wspomnieliśmy, podstawą jest prawidłowa higiena dziecka i częsta zmiana pieluszek. Ważne jest również regularne wietrzenie okolicy pieluszkowej. Pupę maluszka najlepiej przemywać przy pomocy wody. Nie zaleca się stosowania chusteczek nawilżanych, gdyż te mogą podrażniać skórę i stać się przyczyną alergii (w szczególności perfumowane). 

Aby zapobiec niechcianym otarciom i podrażnieniom, zwróć uwagę na to, czy wybierasz odpowiedni rozmiar pieluszki dla swojego dziecka. Zarówno za duże, jak i za małe mogą stać się przyczyną dyskomfortu, podrażnień, a w ostateczności, bolesnych odparzeń. 

Podsumowanie

Pieluszkowe zapalenie skóry jest problematyczne zarówno dla maluszka, jak i rodzica. Dlatego też, aby przynieść ukojenie wymagającej skórze dziecka w tym okresie, warto sięgać po bezzapachowe kosmetyki o sprawdzonych formułach, które ukoją i zregenerują podrażnioną skórę. Pamiętajmy, że w przypadku odparzeń od pieluszki bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka.

Bibliografia:

  1. Czarnecka-Operacz M., Jenerowicz D. Pieluszkowe zapalenie skóry. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/skora/61801,pieluszkowe-zapalenie-skory [dostęp: 02.08.2023]
  2. Wilmont A., Doboszyńska A. Pieluszkowe zapalenie skóry u dzieci. Pediatr Med Rodz 2012

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

 

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.