Rumień wielopostaciowy: przyczyny, objawy i leczenie rumienia

Article Read Duration 2 min. czas czytania

Rumień wielopostaciowy (erythema multiforme) powstaje w wyniku nadwrażliwości na zróżnicowane czynniki. Najczęściej są one chemiczne, wirusowe, bakteryjne, infekcyjne oraz wywołane przez leki. Większość osób, u których występuje ta choroba, ma mniej niż 20 lat. Jedna trzecia chorych zmaga się z nawrotami choroby. Jakie się bronić przed rumieniem wielopostaciowym?

Rumień wielopostaciowy - objawy

W przebiegu tej choroby na skórze pojawiają się zmiany rumieniowe oraz pęcherze w różnym stopniu rozwoju. Rumień wielopostaciowy ma zróżnicowany obraz kliniczny. W niektórych przypadkach objawy samoograniczają się (postać lekka), w innych mogą nawet zagrażać życiu (postać ciężka).

Odmiany i przyczyny rumienia wielopostaciowego

Wyróżnia się trzy odmiany rumienia wielopostaciowego, a każda z nich charakteryzuje się innym przebiegiem oraz podłożem.

1. Postać zwykła (Erythema multiforme minor)
Zmiany mają formę rumieniowo-obrzękową i znajdują się przeważnie na dłoniach, ramionach i podudziach, ale mogą też jednocześnie zająć błony śluzowe. W obrębie pierścieni mogą pojawić się pęcherze, które z czasem przekształcą się w bolesne nadżerki. Objawy utrzymują się przez tydzień do dwóch, pozostawiając brązowe przebarwienia. Ta postać choroby dotyczy ok. 80% cierpiących na rumień wielopostaciowy. Najczęściej wywołuje ją wirus opryszczki, infekcje wirusowe czy bakteryjne oraz reakcja na leki.

2. Zespół Stevensa-Johnsona
Poważna odmiana rumienia wielopostaciowego, charakteryzująca się nagłym pojawieniem objawów. Zmiany w postaci pęcherzy zajmują zazwyczaj błony śluzowe jamy ustnej, spojówek oraz narządów płciowych. Po pewnym czasie pękają, przekształcając się w bolesne nadżerki lub strupy krwotoczne. Chory czuje ból i dyskomfort podczas jedzenia czy czynności fizjologicznych. Oprócz tego występują: gorączka, bóle mięśniowe i stawowe. Ta postać rumienia wielopostaciowego wciąż prowadzi do zgonów wśród ok. 10% pacjentów, jednak dzięki nowoczesnej medycynie ich liczba się zmniejsza. Najprawdopodobniej przyczyną pojawienia się zespołu Stevensa-Johnsona są zaburzenia systemu odporności oraz długotrwałe zażywanie sulfonamidów. By dokładnie określić przyczynę należy wykonać biopsję skóry.

3. Zespół Lyella (toksyczna nekroliza naskórka)
Równie poważna odmiana choroby, pojawiająca się przeważnie pod wpływem zażytych leków. Skórę oraz błony śluzowe jamy ustnej, spojówek i narządów płciowych zajmują rumieniowo-pęcherzowe zmiany, następnie dochodzi do masywnego oddzielania się naskórka. Dochodzi do całościowego zajęcia skóry, charakteryzującego się zaczerwienieniami oraz złuszczaniem skóry. Do powikłań tego stanu należy nadkażenie bakteryjne, co może prowadzić do odwodnienia lub zaburzeń elektrolitowych. Czynniki te oraz fakt, że śmiertelność tej odmiany choroby wynosi ok. 30 % sprawiają, że leczenie rumienia wielopostaciowego odbywa się w szpitalu.

Rumień wielopostaciowy u dzieci

Ponad połowę osób cierpiących na erytheme multiforme stanowią młodzi poniżej 20 roku życia. Inne statystyki wskazują, że najczęstszymi pacjentami z tą przypadłością okazują się dzieci poniżej 12 roku życia. Rzadko rumień wielopostaciowy u dziecka dotyka najmłodszych poniżej trzech lat oraz dorosłych po 50. roku życia. Leczenie rumienia wielopostaciowego u dzieci i dorosłych wygląda podobnie.

Rumień wielopostaciowy - leczenie

Przede wszystkim należy przeciwdziałać infekcji oraz zaleczyć jej objawy. W celu powstrzymania świądu chory przyjmuje leki przeciwhistaminowe. By obniżyć gorączkę oraz zmniejszyć dyskomfort, dobrze jest przykładać do skóry wilgotne kompresy. Zmiany w obrębie błon śluzowych jamy ustnej należy smarować miejscowym preparatem znieczulającym.

W tym czasie bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja. Stąd warto też zaopatrzyć się w preparat, który zmniejszy nasilenie objawów i zapobiegnie ponownemu pojawieniu się zaczerwienień skóry. W takiej sytuacji bardzo dobrym wyborem będzie Toleriane Rosaliac AR Concentrate od La Roche-Posay. To kosmetyk o działaniu kojącym oraz łagodzącym. Jego użycie przynosi szybkie rezultaty, sprawiając, że podrażniona skóra zostaje nawilżona, dzięki czemu zmniejsza się uczucie dyskomfortu, jak pieczenia czy ściągnięcia skóry. Co bardzo ważne, kosmetyk nie zawiera alkoholu etylowego, substancji zapachowych i jest komedogenny. Znajdziesz w nim natomiast specjalnie dobrane zielone pigmenty korygujące zaczerwienienia, neurosensynę zmniejszającą reaktywność skóry oraz sphingobioma – ekstrakt z bakterii wspomagający funkcje mikrobiomu skóry. 

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.