Sucha skóra: przywrócenie nawilżenia, aby wyeliminować kłucie i uczucie ściągnięcia

Article Read Duration 7 min. czas czytania

Skóra to największy organ w ciele człowieka, który odpowiada za wiele istotnych funkcji, dzięki czemu organizm może funkcjonować w sposób prawidłowy. Między innymi tworzy skuteczną barierę ochronną pomiędzy wnętrzem organizmu a światem zewnętrznym. Choć skóra każdego z nas zbudowana jest w ten sam sposób (składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej), to mogą występować w niej pewne różnice, które sprawiają, że szybciej się starzeje, jest wrażliwa, reaktywna, ma skłonności do przetłuszczania czy też jest sucha. Sucha skóra to bardzo powszechny problem, który pojawia się niezależnie od płci i może dotyczyć każdej grupy wiekowej. Co więcej, suchość skóry może nasilać się w zależności od pory roku, a także innych czynników. Z poniższego artykułu dowiesz się, skąd bierze się problem suchej skóry, jak skutecznie ją pielęgnować oraz w jaki sposób odróżnić skórę suchą od przesuszonej lub odwodnionej. 

Czym jest cera sucha?

W dermatologii możemy wyróżnić 4 główne typy cery. Są nimi: cera normalna, tłusta, mieszana, a także sucha. I to właśnie skóra sucha w największym stopniu narażona jest na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych, a do tego przedwczesne starzenie. Dlaczego tak się dzieje? Sucha cera, jak i sucha skóra na pozostałych częściach ciała (dłoniach, ramionach czy nogach) to problem, który wiąże się z zaburzeniem budowy warstwy hydrolipidowej w naskórku, a także jego zaburzoną zdolnością do wiązania i zatrzymywania wody.

 Aby skóra człowieka mogła w prawidłowy sposób pełnić swoje funkcje ochronne, jej najbardziej zewnętrzna warstwa, czyli warstwa rogowa naskórka. powinna wykazywać się odpowiednim stopniem nawilżenia. W przypadku skóry suchej sytuacja wygląda zupełnie inaczej, a wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w jej budowie, jak chociażby nieodpowiednia ilość lipidów w warstwie ochronnej, manifestują się szorstkością i łuszczeniem.

 

Bardzo sucha skóra – przyczyny

Skąd bierze się sucha skóra twarzy? Bardzo sucha skóra określana jest jako stan patologii skóry, którego cechami charakterystycznymi są szorstkość, nadmierne łuszczenie, świąd, a nierzadko i charakterystyczne kłucie skóry, co wiąże się z dużym dyskomfortem. Jak już wspomniano, sucha skóra może występować niezależnie od wieku, a przyczyny jej obecności mogą być dość zróżnicowane. Zalicza się do nich:
● uwarunkowania genetyczne – w wielu przypadkach tendencja do nadmiernie suchej skóry jest wrodzona, nie nabyta;
● wiek – wraz ze starzeniem się skóry zmniejsza się jej zdolność do produkcji odpowiedniej ilości lipidów;
● zaburzenia hormonalne – skóra może stać się sucha w okresie menopauzy lub ciąży;
● zażywanie niektórych leków, na przykład kortykosteroidów czy retinoidów;
● ciągłe przebywanie w mocno ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach;
● zmiany klimatu – szczególnie źle wpływa klimat suchy i gorący;
● duże wahania temperatury powietrza;
● zanieczyszczenia powietrza;
● zbyt długie kąpiele w wodzie (szczególnie bardzo ciepłej), a także częsty kontakt z wodą chlorowaną;
● zbyt częsta ekspozycja na działanie promieni słonecznych – zaburza prawidłowe funkcjonowanie bariery ochronnej skóry;
● narażenie skóry na działanie substancji drażniących, alergizujących (na przykład w pracy);
● niedobory witamin w diecie (szczególnie witaminy A), a także zdrowych kwasów tłuszczowych;
● niewłaściwa pielęgnacja skóry – stosowanie produktów zawierających silne detergenty i odtłuszczające mydła, które prowadzą do uszkodzenia warstwy hydrolipidowej. Efekt: sucha skóra po kąpieli;
● stres – życie w silnym stresie może prowadzić do uszkodzenia bariery hydrolipidowej. Oprócz tego kortyzol, czyli hormon stresu, zwiększa ubytek kolagenu i kwasu hialuronowego, przez co skóra zaczyna tracić nawilżenie i sprężystość.

Niestety przyczyny suchej skóry mogą posiadać jeszcze inne źródło, jakim jest obecność chorób. Suchość skóry bardzo często wiąże się z obecnością dermatoz, jak atopowego zapalenia skóry czy łuszczycy. Oprócz tego bardzo sucha i szorstka skóra może towarzyszyć chorobom takim jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy, niewydolność nerek czy schorzeniom neurologicznym.

Przyczyny bardzo suchej skóry - infografika | La Roche-Posay

Jak rozpoznać suchą skórę?

Prawidłowe rozpoznanie bardzo suchej skóry twarzy lub suchej skóry na dłoniach jest kluczowe dla zapewnienia jej komfortu poprzez właściwą pielęgnację. Sucha skóra jest z natury bardziej cienka niż pozostałe typy skóry, co więcej, może być zaczerwieniona ze względu na widoczne naczynia krwionośne. Sucha skóra bardzo często jest matowa, pozbawiona blasku, nierzadko przybiera także szary kolor. 

Oprócz tego charakteryzuje się wyraźną szorstkością, zauważalnym złuszczaniem, nierzadko widoczne są na niej niewielkie pęknięcia, które mogą przekształcać się w stan zapalny. Kolejną cechą charakterystyczną wysuszonej skóry twarzy i ciała jest nieprzyjemne uczucie ściągnięcia, które najczęściej pojawia się po kąpieli lub umyciu twarzy.

Jeśli wymienione wyżej objawy pomimo zastosowania prawidłowej pielęgnacji lub unikania czynników pogarszających jej stan ulegają pogorszeniu, a oprócz tego pojawiają się inne symptomy, jak coraz silniejszy świąd, pieczenie, wyraźne zaczerwienienie czy charakterystyczna lokalizacja zmian, koniecznie udaj się do dermatologa. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że wymienione wyżej objawy wiążą się z obecnością atopowego zapalenia skóry.

 

Skóra sucha a odwodniona

Pojęcia takie jak skóra sucha i skóra odwodniona pojawiają się niezwykle często i w wielu przypadkach są używane zamiennie. Niestety jest to błąd, który sprawia, że nasze problemy skórne możemy interpretować w niewłaściwy sposób. Jakie są zatem różnice pomiędzy skórą suchą i odwodnioną?
Jak już wiadomo, skóra sucha to problem tych osób, u których warstwa hydrolipidowa naskórka nie funkcjonuje w sposób prawidłowy, co może stanowić wynik niewystarczającej ilości sebum, które produkują gruczoły łojowe. Co więcej, w większości przypadków suchość skóry jest uwarunkowana genetycznie.

Z kolei skóra odwodniona to stan, który wiąże się z brakiem odpowiedniego nawilżenia i zbyt szybką utratą wody z naskórka. Wpływ na odwodnienie skóry mogą mieć także szkodliwe czynniki zewnętrzne, stres, niektóre leki, niedobór wody w organizmie czy stosowanie nieodpowiedniej pielęgnacji. Skóra, której brakuje wody również charakteryzuje się intensywnym ściągnięciem, może też wystąpić łuszczenie lub zaczerwienienie.

Podstawowa różnica pomiędzy odwodnioną a suchą skórą na ciele lub twarzy polega na tym, że odwodnienie skóry jest stanem przejściowym i odwracalnym. Co więcej, skóra odwodniona może wystąpić nie tylko w przypadku cery suchej, ale i tłustej czy mieszanej. Skóra sucha to najczęściej wrodzona dysfunkcja. 

 

Skóra sucha a przesuszona – różnice

Kolejnym, dość częstym problemem jest określanie suchej skóry jako przesuszonej skóry. Przesuszona skóra twarzy, podobnie jak skóra odwodniona, to stan przejściowy, który także jest efektem działania czynników zewnętrznych lub nieodpowiedniej pielęgnacji. Występuje zarówno w przypadku cery normalnej, trądzikowej, tłustej czy mieszanej. Skóra, która jest przesuszona, po zastosowaniu odpowiedniej pielęgnacji szybko wraca do swojego normalnego stanu. 

Sucha skóra wokół oczu – co robić?

Skóra wokół oczu również bardzo często ulega przesuszeniu. Warto pamiętać, że jest ona znacznie cieńsza niż pozostałe partie twarzy, co więcej, praktycznie nie posiada gruczołów łojowych, dlatego też warstwa ochronna w postaci sebum jest w tym obszarze niewielka. Niestety sucha skóra pod oczami lub sucha skóra na powiekach to bardzo częsty problem kobiet w różnym wieku. 

Wpływ na suchość skóry w tym obszarze również mogą mieć niekorzystne czynniki zewnętrzne (klimatyzacja, ogrzewanie, wahania temperatur, promieniowanie UV), starzenie się skóry, jak i jej nieodpowiednia pielęgnacja. Sucha skóra pod oczami może wyglądać nie tylko nieestetycznie, ale i sprzyjać szybszemu powstawaniu zmarszczek. Jak radzić sobie z suchą skórą wokół oczu?

Przede wszystkim należy zadbać o nawilżenie naszego organizmu od wewnątrz. Bardzo często przesuszony obszar skóry pod oczami i na powiekach wiąże się z nieodpowiednią ilością spożywanej wody w ciągu dnia. Aby zapewnić naszemu organizmowi odpowiednie nawodnienie, powinniśmy spożywać około 2 litrów wody dziennie. Równie ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Warto zaopatrzyć się w krem do pielęgnacji okolic oczu na dzień i na noc, dzięki któremu zapobiegniemy jej przesuszaniu. Ważne, aby krem pod oczy na dzień posiadał lekką konsystencję i szybko się wchłaniał. Dzięki temu można nałożyć go jako bazę pod makijaż, i dodatkowo zabezpieczyć skórę przed przesuszeniem.

Jak radzić sobie z suchą skórą na rękach?

Sucha skóra na dłoniach to kolejny częsty problem, który może pojawić się niezależnie od wieku lub pory roku, choć najczęściej ma on miejsce w okresie zimy. Dłonie to część ciała, która w tym okresie szczególnie narażona jest na szkodliwe działanie wiatru oraz ujemnych temperatur. Zwykle w tym czasie staje się bardzo szorstka, chropowata, wyraźnie się łuszczy, a w niektórych przypadkach może nawet pękać. 

Sucha skóra rąk to częsty problem osób wykonujących określone zawody, w wyniku których ich dłonie mają częsty kontakt z substancjami, które mogą prowadzić do podrażnienia i przesuszenia skóry. Oprócz tego wysuszona skóra dłoni może stanowić efekt mycia rąk mydłami zawierającymi dużą ilość mocnych detergentów, które uszkadzają barierę hydrolipidową naskórka. Niestety sucha, swędząca skóra na dłoniach, a także uczucie punktowego kłucia skóry może stanowić oznakę atopowego zapalenia skóry. W takiej sytuacji dobrze jest skonsultować to z dermatologiem.

Cicaplast mains - packshot | La Roche-Posay

Jak radzić sobie z suchą skórą na rękach? W tym przypadku podstawę również stanowi właściwa pielęgnacja. Jeśli Twoje dłonie są przesuszone, szorstkie, występuje swędzenie i uczucie kłucia skóry, podstawę w pielęgnacji powinien stanowić odpowiedni krem do rąk. Bardzo dobrze sprawdzi się Cicaplast krem do rąk. To kosmetyk o działaniu regenerującym, który pomaga skórze dłoni odbudować jej barierę ochronną, a także łagodzi i chroni skórę dłoni przed kolejnym przesuszeniem. Produkt posiada lekką konsystencję, która szybko się wchłania, dlatego nie pozostawia na dłoniach tłustego filmu i bez przeszkód może być stosowany w ciągu dnia. To produkt, który bardzo dobrze sprawdzi się również w przypadku skóry wrażliwej oraz ze skłonnością do atopii.

Jak zapobiegać suchej skórze?

Sucha, wysuszona skóra to problem, z którym do czynienia ma coraz większa liczba osób. O ile nie jesteśmy w stanie zmienić typu naszej skóry, o tyle możemy sprawić, aby objawy suchej skóry jak sucha skóra na szyi, sucha skóra na czole czy sucha skóra na brodzie oraz towarzyszący temu dyskomfort nie dawały nam się we znaki. Podobnie jak w przypadku suchej skóry wokół oczu, powinniśmy zadbać o właściwe nawodnienie naszego organizmu. Jeśli często przebywamy w klimatyzowanych lub mocno ogrzewanych pomieszczeniach, warto postarać się, aby w naszym domu lub miejscu pracy zapewnić optymalny poziom wilgotności powietrza. Jeśli nasza skóra twarzy jest bardzo sucha, lepiej zrezygnować z długich, gorących kąpieli i postawić na szybki prysznic. Mokrą skórę należy delikatnie osuszać ręcznikiem, ale nie pocierać, gdyż taka czynność może ją dodatkowo podrażnić.

 

Pielęgnacja wysuszonej skóry twarzy

Toleriane Sensitive Riche - packshot | La Roche-Posay

Co na suchą skórę twarzy sprawdzi się najlepiej? Cera sucha wymaga szczególnego traktowania, ponieważ nieustannie musimy zapewnić jej odpowiednią dawkę nie tylko nawilżenia, ale przede wszystkim odżywienia i natłuszczenia, dzięki czemu możliwa będzie odbudowa jej warstwy hydrolipidowej. W tym celu szczególnie pomocne będą emolienty. Znajdziemy je na przykład w kremie do cery suchej Toleriane Sensitive Riche. To krem nawilżający, który wykazuje się ochronno-kojącym działaniem, a jego bogata i odżywcza konsystencja została stworzona z myślą o bardzo suchej skórze. Ten produkt bardzo dobrze sprawdzi się również w pielęgnacji niemowląt. Krem bardzo dobrze łagodzi nieprzyjemne uczucie ściągnięcia, pieczenia i kłucia, przywracając równowagę mikrobiomu.

Toleriane sensitive krem - packshot | La Roche-Posay

Dla osób z cerą suchą, które poszukują lżejszej formuły, dobrym wyborem będzie lekki krem nawilżający Toleriane Sensitive. To produkt, który również zapewni dużą dawkę nawilżenia i zapobiegnie dyskomfortowi suchej i wrażliwej skóry, a dzięki swojej konsystencji bardzo szybko się wchłania. Produkt ten nie zawiera substancji zapachowych ani alkoholu etylowego. Wykazuje niekomedogenne działanie, dlatego mogą stosować go także osoby z cerą tłustą, które zmagają się z tymczasowym przesuszeniem skóry. 

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

 

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.