Sucha skóra na kolanach i łokciach

Article Read Duration 7 min. czas czytania

Suche łokcie i sucha skóra na kolanach nie stanowią może zagrożenia dla naszego zdrowia, potrafią być jednak niezwykle uciążliwe. Co więcej, szorstkie łokcie i szorstkie kolana są w stanie wiele powiedzieć nam o ogólnej kondycji skóry i być podstawą do zdiagnozowania niektórych schorzeń, takich jak atopowe zapalenie skóry. Łuszcząca się skóra na łokciach może także wskazywać na problemy z łuszczycą lub trądzikiem. Jak zlikwidować ciemne kolana i brązowe łokcie w taki sposób, żeby te części naszego ciała już na zawsze pozostały gładkie? Odpowiedzi na to pytanie znajdziecie w poniższym artykule, więc zapraszamy do czytania!

Suche łokcie i suche kolana – dlaczego nasza skóra traci wilgoć?

Łokcie i kolana stanowią szczególne miejsca na mapie naszej skóry. Ze względu na swoje położenie, skóra w tych miejscach jest nieco grubsza, by optymalnie chronić nas przed różnego rodzaju urazami i otarciami. Taki stan rzeczy ma jednak jedną wadę – skóra na łokciach i kolanach potrzebuje niezbędnej pielęgnacji, by utrzymać ją w dobrej kondycji. W innym wypadku może stać się chropowata i nieprzyjemna w dotyku. Takie łokcie i kolana nazywa się czasem „brudnymi” ze względu na możliwą zmianę odcienia skóry w tych okolicach. Dlaczego suche łokcie i kolana mogą nas dotknąć?

Szorstka skóra na łokciach i zrogowaciałe kolana mogą mieć przeróżne przyczyny, co niestety nie ułatwia diagnozy i radzenia sobie z problemem. Jedną z najczęstszych przyczyn przesuszania się miejsc na naszej skórze może być po prostu genetyka. Niestety nie jest to dobra wiadomość, gdyż oznacza, że brudne łokcie i objaw brudnych kolan zostanie z nami wręcz do końca życia i będziemy musieli odpowiednio pielęgnować i nawilżać te miejsca na skórze, by uchronić się przed dyskomfortem.

 

Łuszcząca się skóra na łokciach i sucha skóra na kolanach – przyczyny

Odpowiedzialna za sine łokcie może być także ich niewłaściwa pielęgnacja. Z racji budowy skóry w okolicy kolan i łokci wymaga ona od nas odpowiedniego nawilżenia i procesów pielęgnacyjnych, nawet jeśli nie skarżymy się na plamy na kolanach i brązowe łokcie. Jeśli jednak mamy do ich przesuszania dodatkowe predyspozycje, jesteśmy w stanie pogorszyć ich stan poprzez używanie chociażby niewłaściwych kosmetyków, które nie odpowiadają na nasz skórny problem.

Za sine łokcie i efekt brudnych kolan może być także odpowiedzialna niewłaściwa praca tarczycy. Jest to niezwykle ważny organ w naszym ciele, od którego zależy nasza gospodarka hormonalna. W efekcie chorób, niedoborów, złej diety czy przyjmowanych leków, praca tarczycy może zostać zakłócona, co prowadzi do wielu problemów, często znacznie poważniejszych niż chropowate łokcie i szorstkie kolana. Jeśli podejrzewamy, że przyczyną naszych problemów skórnych może być sytuacja z naszymi hormonami, nie wahajmy się umówić wizyty u specjalisty. Niezależnie od tego, czy będziemy mieli rację, endokrynolog przyjrzy się pracy naszych hormonów, co może dać nam ogólny obraz naszego stanu zdrowia.

Bardzo często winę za suche kolana i łokcie ponoszą także odniesione przez nas urazy. Z racji tego, jak zbudowana jest nasza skóra na kolanach i łokciach, gojenie się na niej ran może przebiegać w nieco inny sposób i kończyć się zmianami skórnymi na tym obszarze. Wynika to z tego, że skóra na łokciach i kolanach jest nieustannie zginana i rozkurczana, a także narażona na otarcia i inne podrażnienia czy uszkodzenia mechaniczne. Tkanki nie mają odpowiedniej ilości czasu, by optymalnie się zrosnąć, co z kolei może prowadzić do bliznowaceń i rogowaceń. W efekcie nasza skóra staje się chropowata i nieprzyjemna w dotyku. Częste urazy i nieprawidłowa pielęgnacja tych miejsc to najczęstsza i najbardziej prawdopodobna przyczyna odpowiedzialna za szorstkie kolana i brązowe łokcie.

przyczyny suchej skory na łokciach i kolanach - infografika | La Roche-Posay

 

Suche kolana i szorstkie łokcie – czy to atopowe zapalenie skóry?

Kolejną potencjalną przyczyną, odpowiedzialną za zrogowacenia na łokciach, może być atopowe zapalenie skóry. Jest to na tyle poważny problem, że warto poświęcić mu osobny akapit. Atopowe zapalenie skóry, inaczej zwane egzemą, to przewlekła choroba skórna, na której wystąpienie jesteśmy narażeni genetycznie. Atopia naszej skóry daje różne objawy, ale choroba brudnych łokci może być dla nas wskazówką, że to, co nam się przytrafiło, to właśnie egzema.

Zgodnie ze statystykami, jeśli chociaż jeden z rodziców cierpi na atopowe zapalenie skóry, to jest niewielka szansa na to, że jego dzieciom uda się tego uniknąć. Jest to o tyle zła wiadomość, że jest to choroba przewlekła, która będzie towarzyszyła nam całe życie, natomiast leczenie będzie skupiało się jedynie na łagodzeniu objawów schorzenia i eliminowaniu towarzyszącego mu dyskomfortu. 

Osoby, u których za objaw brudnych kolan odpowiada atopia, powinny postawić w pierwszej kolejności na wizytę u doświadczonego dermatologa. Swędzenie łokci i sucha skóra na kolanach to tylko jedne z objawów, jakie może dawać egzema. Wraz z czasem najprawdopodobniej pojawią się inne problemy i mocne reakcje organizmu na bodźce. Im szybciej zdiagnozujemy u siebie atopowe zapalenie skóry, tym większa szansa jest na to, że po odpowiednich zabiegach pielęgnacyjnych nasza skóra odzyska sporą część swojego zdrowia i kondycji. Zdecydowanie nie warto więc ignorować tego problemu.

 

Suche kolana i suche łokcie – brak witaminy i zła dieta

Nasza dieta ma kluczowy wpływ na całe funkcjonowanie naszego organizmu, nie wolno więc lekceważyć korelacji pomiędzy nieodpowiednią dietą a wystąpieniem suchych kolan i łokci. Nasza skóra potrzebuje właściwej ilości płynów, by móc utrzymać swoje naturalne nawilżenie, oraz witamin wpływających na jej procesy naprawcze i wytwarzanie się nowych warstw naskórka. Jeśli nie dostarczymy naszemu organizmowi takich składników, których on potrzebuje, to nawet najlepsze zabiegi pielęgnacyjne i nawilżające kremy nie dadzą nam optymalnego i pożądanego efektu.

Jakie niedobory mogą więc wpływać na suche kolana i zrogowaciałe łokcie? Jeśli masz problem z tymi miejscami na skórze, na samym początku skontroluj przyjmowaną przez siebie ilość płynów. Bez prawidłowego nawodnienia nasza skóra będzie nieustannie się przesuszać, gdyż nie będzie po prostu mogła uzupełnić braków wody w swojej strukturze. To, ile płynów powinniśmy przyjmować, jest sprawą indywidualną, jednak zaleca się, by były to przynajmniej dwa litry wody dziennie w przypadku pań i trzy litry wody na dzień w przypadku mężczyzn.

Za brak odpowiedniego nawilżenia w skórze są odpowiedzialne także lipidy i witaminy. Lipidy, czyli po prostu tłuszcze, możemy uzupełnić, jedząc produkty, które są bogate w tłuszcze nienasycone. Są to przede wszystkim ryby, takie jak łosoś czy makrela, ale także produkty, w których znajdziemy dużą ilość tłuszczy roślinnych, takie jak na przykład awokado. Jeśli w naszym jadłospisie brakuje takich pokarmów, warto pomyśleć o dodatkowej suplementacji. Kwasy omega-6 i omega-3 znajdziemy w formie kapsułek w każdej aptece.

Sucha skóra na kolanach i swędzące łokcie – jak sobie z nimi radzić?

Wiemy już, że przyczyn, które powodują pojawianie się na naszych łokciach i kolanach swędzącej i suchej skóry, może być bardzo wiele. Jak zaznaczyliśmy już wielokrotnie w tym tekście, do pozbycia się problemu z przesuszaniem skóry w tych okolicach konieczna będzie właściwa i odpowiednia pielęgnacja. Jeśli włączymy do tego także zmiany w naszej diecie, możemy być pewni, że nasze łokcie i kolana staną się dużo zdrowsze i odzyskają swój naturalny kolor.

 

Po pierwsze: oczyść brudne łokcie!

Zupełną podstawą w walce z przesuszającą się skórą, niezależnie czy mówimy tutaj o twarzy, łokciach kolanach czy stopach, jest jej odpowiednie nawilżenie. Zanim jednak do niego przejdziemy, warto jest oczyścić nasze łokcie i kolana za pomocą peelingu. Pozwoli to nam pozbyć się namnażającego się w tamtych okolicach martwego naskórka, przez co skóra będzie lepiej przygotowana na przyjęcie większej ilości substancji odżywczych.

Ważnym elementem przy wykonywaniu peelingu łokci i kolan jest to, żeby nie podrażniać niepotrzebnie okolicznej skóry. Jeśli ma ona tendencję do przesuszania się, tym bardziej ograniczmy nasze zabiegi tylko do najbardziej newralgicznych miejsc. Pozwoli nam to na uniknięcie podrażnień i nadmiernej reakcji skórnej na peeling. 

Pamiętajmy także o tym, że peeling powinien być w miarę delikatny i gruboziarnisty. Jeśli naszym problemem jest sucha skóra na kolanach, na pewno nie chcemy jeszcze bardziej jej wysuszyć, co mogłoby się zdarzyć w wyniku użycia niewłaściwego peelingu. W celu zminimalizowania tego ryzyka można jeszcze zdecydować się na zabieg oczyszczania peelingiem enzymatycznym, oczywiście jeśli nasza skóra dobrze na niego reaguje. 

Jak często wykonywać peeling łokci i kolan? Trudno zaproponować tutaj jakąś regułę, gdyż wiele zależy od naszych indywidualnych preferencji. Najlepiej będzie jednak, jeśli peeling będzie wykonywany przez nas przynajmniej raz lub dwa na tydzień. Pomoże to zoptymalizować efekty i jednocześnie nie narazić się na zbyt dużą eksploatację naszej skóry.

 

Po drugie: suche łokcie i kolana wymagają nawilżenia

Bezpośrednio po wykonaniu peelingu możemy przystąpić do nawilżania naszych kolan i łokci. Pamiętajmy, że ten element jest kluczowy, jeśli zależy nam na tym, by utrzymać te newralgiczne miejsca na skórze w możliwie jak najlepszej kondycji. Dobry produkt kosmetyczny wpłynie nie tylko na nawilżenie naszych łokci i kolan, ale także pomoże nam odbudować zniszczony płaszcz hydrolipidowy. Jest to naturalna warstwa na naskórku, złożona z cząsteczek wody i tłuszczu. Jej obecność wpływa na kondycję naszej skóry, gdyż chroni ją przed uszkodzeniami, ale nie pozwala także pozbyć się substancji odżywczych, które się w niej znajdują.

Lipikar Baume Ap+M - packshot | La Roche-Posay

Z racji na specyficzne potrzeby, jakie mają suche łokcie i chropowate kolana, musimy mieć świadomość, że zwykły krem nawilżający może nie być w stanie odpowiednio odżywić naszej skóry. Najlepiej będzie wybrać produkt intensywnie nawilżający i wzbogacony w solidną ilość lipidów, taki jak Lipikar Baume AP+M balsam do bardzo suchej skóry. To wręcz idealny kosmetyk, jeśli chodzi o radzenie sobie z problemem suchej skóry. Został stworzony z myślą o skórze skłonnej do atopii i podrażnień, przez co możemy mieć pewność, że świetnie nawilży on nasz naskórek, nawet w tak trudnych miejscach jak łokcie czy kolana.

Zabieg nawilżania skóry, podobnie jak peeling, zdecydowanie warto jest wykonywać regularnie. Tylko takie potraktowanie naszego problemu, wraz z odpowiednią zmianą diety, może pomóc nam pożegnać problem brudnych łokci i kolan na zawsze.

Zmiany skórne na łokciach i swędzące kolana – możesz z nimi wygrać!

Zrogowaciałe kolana i suche łokcie to bardzo nieprzyjemny i nieestetyczny problem, który może nie jest szczególnie niebezpieczny dla naszego zdrowia, ale może stać się przyczyną sporego dyskomfortu. Chociaż często przyczyną nadmiernie suchej skóry jest tutaj podłoże genetyczne, to swędzące krostki na łokciach i kolanach mogą pojawić się także w wyniku nieodpowiedniej diety, warunków atmosferycznych czy nawet niewłaściwych zabiegów pielęgnacyjnych.

W celu eliminacji naszego problemu najlepiej będzie postawić na gruntowną pielęgnację naszej skóry we wrażliwych miejscach oraz włączenie odpowiedniej ilości płynów, makroskładników i witamin do naszej diety. Nawet najlepsze i najbardziej skrupulatne zabiegi pielęgnacyjne na nic się nam nie zdadzą, kiedy nasza skóra nie będzie mogła dostać odpowiedniej ilości wody, gdyż cały organizm będzie odwodniony. Pamiętajmy o tym i włączmy do naszej diety przynajmniej dwa lub trzy litry wody, w zależności od tego, jakiej jesteśmy płci.

Efekt brudnych kolan i zrogowacenia na łokciach wymagają od nas odpowiedniego złuszczenia, oczyszczenia i nawilżenia naszego naskórka. Tylko wykonując te wszystkie zabiegi, będziemy mogli cieszyć się sprężystą i odżywioną skórą na łokciach jak najdłużej. Pamiętajmy jednak, że jeśli po zastosowaniu przez nas wymienionych wyżej metod skóra w dalszym ciągu jest chropowata i sucha, może być konieczna wizyta u specjalisty. Nie ma się czego obawiać – szorstkie kolana i sine łokcie to nic groźnego dla naszego zdrowia, ale może wskazywać na problemy skórne. Lepiej jest to właściwie skontrolować, aby mieć więcej czasu na zareagowanie na ewentualne dermatozy.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.