TRĄDZIK

Trądzik, inaczej trądzik pospolity, to schorzenie tłustej skóry, której gruczoły łojowe wydzielają nadmiar sebum. Powoduje to zatykanie się porów martwymi komórkami i sebum. Czasami proces ten zatrzymuje się na tym etapie, powodując powstawanie wągrów i zaskórników otwartych. Nazywamy to wówczas „trądzikiem niezapalnym”. W cięższych przypadkach w zablokowanym sebum namnażają się bakterie i powodują stan zapalny skóry, w wyniku czego powstają powierzchowne wykwity zwane grudkami lub głębsze, twarde i bolesne zmiany zwane krostami i cystami. Nazywamy to trądzikiem zapalnym, trądzikiem torbielowatym lub trądzikiem guzkowym. Ciężkie nawroty trądziku lub wyciskanie pryszczy mogą pozostawiać ślady i blizny, które utrzymują się na skórze nawet po ustąpieniu wyprysków.

TWOJE PYTANIA
NASZE ODPOWIEDZI

1 quote-marks

Jakie są przyczyny trądziku?

Przyczyną trądziku jest zaburzenie równowagi hormonów, zwiększających produkcję sebum w gruczołach łojowych. Te same hormony zwiększają produkcję komórek skóry wyściełających pory. Mieszanka komórek i sebum zaczyna zatykać pory, stając się doskonałą pożywką dla bakterii powodujących trądzik. W efekcie pojawiają się różne rodzaje wyprysków, od czerwonych krost po zwykłe lub głębokie pryszcze.

Czy to było pomocne?

1 quote-marks

Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają na trądzik?

Trądzik jest wywoływany głównie zaburzeniami hormonalnymi. Leczenie u kobiet może odbywać się za pomocą środków antykoncepcyjnych, znanych również jako doustne tabletki antykoncepcyjne, które przywracają równowagę hormonów. Skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy kwalifikujesz się do tego typu leczenia, ponieważ nie jest ono odpowiednie dla wszystkich.

Czy to było pomocne?

1 quote-marks

Jak pozbyć się zmian potrądzikowych?

Zmiany potrądzikowe są bardzo trudne do wyleczenia. Pomocne mogą być niektóre zabiegi wykonywane w gabinecie kosmetycznym: mikrodermabrazja lub peelingi chemiczne. Należy też zapobiegać powstawaniu zmian potrądzikowych stosując odpowiednie leki, zarekomendowane przez lekarza Zapytaj również w aptece o specjalistyczne produkty do codziennej pielęgnacji skóry, takie jak produkty linii EFFACLAR.

Czy to było pomocne?

1 quote-marks

Jak załagodzić niedoskonałości i zmiany potrądzikowe?

Z łagodnym formami można sobie poradzić, stosując odpowiednie dermokosmetyki. Oczyszczaj skórę dwa razy dziennie wodą micelarną lub żelem oczyszczającym. Stosuj codzienną pielęgnację z aktywnymi składnikami, takimi jak: kwas salicylowy, niacynamid czy procerad. Jeśli te zabiegi okażą się niewystarczające, udaj się do dermatologa, aby uzyskać informację na temat leczenia z wykorzystaniem leków.

Czy to było pomocne?

PRAWDA
CZY FAŁSZ

CZEKOLADA JEST NIEWSKAZANA 
SKÓRZE SKŁONNEJ DO TRĄDZIKU.

FAŁSZ Ikona informująca, że odpowiedź na stronie La Roche-Posay nie jest poprawna

Czy czekolada powoduje trądzik? Nie ma konkretnych dowodów na to, że czekolada ma jakikolwiek wpływ na powstawanie trądziku, aczkolwiek każdy jest inny, dlatego u niektórych osób trądzik może powodować wykwity. W rzeczywistości gorzka czekolada jest pełna dobroczynnych dla skóry antyoksydantów!
Dowiedz się więcej

TŁUSTA ŻYWNOŚĆ
RÓWNA SIĘ TŁUSTA SKÓRA.

FAŁSZ Ikona informująca, że odpowiedź na stronie La Roche-Posay nie jest poprawna

Powszechny mit głosi, że tłuste potrawy zwiększają ilość sebum zatykającego pory, jednakże w rzeczywistości nie ma między nimi żadnego bezpośredniego związku. Nie zmienia to faktu, że dieta bogata w tłuszcze nasycone może spowodować mikroskopowy stan zapalny we wszystkich narządach ciała, m.in. w skórze. Podsumowując, boczek i frytki nie wywołują trądziku, jednak umiarkowanie w konsumpcji tłustych potraw to najlepszy sposób na zachowanie zdrowia.
Dowiedz się więcej

CUKIER MOŻE
ZAOSTRZYĆ PRZEBIEG TRĄDZIKU.

PRAWDA Ikona informująca, że odpowiedź na stronie La Roche-Posay jest poprawna

Czy cukier powoduje trądzik? Najnowsze badania pokazują, że żywność o wysokim indeksie glikemicznym, czy zawierająca ogromne ilości cukru, może zaostrzać przebieg trądziku. Łatwiej powiedzieć, niż zrobić, ale jeśli chcesz mieć piękną skórę, trzymaj się z dala od słodyczy, słodkich napojów i produktów wytworzonych z białej mąki. Zamiast nich wybieraj żywność zawierającą duże ilości błonnika, np. produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe.
Dowiedz się więcej

WYCISKANIE PRYSZCZA
NIE PRZYNIESIE CI WIELE POŻYTKU.

PRAWDA Ikona informująca, że odpowiedź na stronie La Roche-Posay jest poprawna

Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się, że wyciskanie pomogło, taki zabieg pogarsza tylko stan skóry podatnej na trądzik, ponieważ uszkadza mieszek włosa i zaostrza stan zapalny. Istnieje nawet ryzyko spowodowania nowej infekcji za pośrednictwem paznokci, a więc wyciskanie pryszczy jest szkodliwym nawykiem i najlepiej tego unikać!
Dowiedz się więcej

CO JEST PRZYCZYNĄ
TRĄDZIKU?

Główną przyczyną trądziku są czynniki hormonalne: Narządy płciowe (jądra u mężczyzn i jajniki u kobiet) produkują hormony zwane androgenami, które wysyłają do gruczołów łojowych nadmiar wytwarzanego w dużych ilościach sebum, powodując zatykanie porów. Istnieje jednak kilka innych czynników wywołujących trądzik, do których należą promieniowanie UV, zanieczyszczenie powietrza, dieta i stres. Ponieważ trądzik jest przede wszystkim uwarunkowany hormonalnie, najczęściej występuje u nastolatków w okresie dojrzewania, ale trądzik hormonalny dotyka również coraz większą populację osób dorosłych, zwłaszcza kobiet w okresie cyklu menstruacyjnego. Zmiany hormonalne mogą również być przyczyną trądziku ciążowego.

JAK PIELĘGNOWAĆ
SKÓRĘ SKŁONNĄ DO TRĄDZIKU?

Ciężkie zmiany trądzikowe można zwalczać za pomocą leków wydawanych na receptę. Gdy niedoskonałości stają się mniej widoczne, pomocne są również specjalistyczne dermokosmetyki lub stosowanie ich jednocześnie. Produkty oczyszczające do skóry tłustej dostępne bez recepty oraz produkty redukujące widoczność przebarwień i zmian potrądzikowych, można stosować w połączeniu z lekami na receptę, dla jeszcze lepszych wizualnych efektów.

Niezależnie od tego, czy zmagasz się z trądzikiem na czole, brodzie czy plecach, jeśli niedoskonałości skóry wpływają na Twoją pewność siebie, ważne jest, aby działać. Porozmawiaj ze swoim lekarzem lub farmaceutą o możliwościach leczenia trądziku oraz o tym, jak pozbyć się zmian potrądzikowych. Dzięki odpowiedniemu leczeniu i pielęgnacji, dostosowanej do różnych rodzajów niedoskonałości skórnych, można je skutecznie korygować i stopniowo zmniejszać.
W tej sekcji dowiesz się o wszystkich przyczynach i objawach tłustej i skłonnej do trądziku skóry, a także dowiesz się, jak ją prawidłowo pielęgnować, korzystając z najlepszych zaleceń dotyczących produktów. Przeciągnij palcem, aby odkryć artykuły zarówno na temat skóry skłonnej do trądziku u nastolatków, jak i u dorosłych, a także nasze eksperckie porady dotyczące tuszowania niedoskonałości przy pomocy odpowiedniego makijażu.

IDEALNE DOPASOWANIE
DLA TWOJEJ SKÓRY

ZWYCIĘSKIE TRIO EFFACLAR

EFFACLAR to gama produktów dedykowana skórze tłustej ze skłonnością do trądziku, które redukują niedoskonałości na wszystkich etapach rozwoju. Cechuje się wysoką skutecznością i zapewnia bardzo wysoką tolerancję.
NASILONE NIEDOSKONAŁOŚCI I PRZEBARWIENIA

Effaclar Żel Oczyszczający delikatnie oczyszcza skórę, usuwa zanieczyszcz...

SPRAWDŹ

Effaclar Tonik Złuszczający skutecznie oczyszcza skórę i redukuje widoczn...

SPRAWDŹ
Na zdjęciu widoczny jest znak zapytania La Roche-Posay

Czy wiesz
o tym?

DidYouKnow Desktop 1 | La Roche Posay

Zbyt silne produkty mogą wywołać łojotok i nasilić trądzik. Dermatolodzy zalecają delikatne oczyszczanie, dostosowane do indywidualnych potrzeb.

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa poza międzynarodowymi regulacjami kosmetycznymi.

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.

DRODZY
CZYTELNICY

Informacje wyświetlone tutaj są przeznaczone wyłącznie do ogólnych celów edukacyjnych i nie powinny, w żadnym przypadku, zastępować profesjonalnej porady medycznej. W przypadku wszelkich pytań należy zawsze zasięgnąć porady wykwalifikowanego personelu medycznego.