Przebarwienia na twarzy – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Article Read Duration 7 min. czas czytania

Brązowe plamy na twarzy czy ciele to problem, z którym boryka się wiele osób. Niezależnie od wieku czy płci, przebarwienia mogą pojawić się na skórze, co nierzadko jest powodem gorszego samopoczucia i kompleksów. Chociaż tego rodzaju zmiany nie powinny być powodem do wstydu, to mogą być one jednak sygnałem, że codzienna pielęgnacja nie jest kompletna – przykładowo może brakować w niej odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Co więc zrobić, gdy pojawią się pierwsze przebarwienia na ciele i twarzy? Kluczowe będzie w tym przypadku stosowanie odpowiednio dobranych produktów i poznanie podstawowych, ale też niezawodnych sposobów dbania o skórę.

Plamy na twarzy – jak powstają przebarwienia?

Plamy na ciele o brązowym zabarwieniu, zwane również przebarwieniami lub hiperpigmentacją, mogą pojawić się na skórze niespodziewanie. Jak powstają? Zależne jest to od rodzaju zmiany. Najogólniej można jednak opisać to zjawisko, jako nieprawidłowe bądź zaburzone działanie komórek barwnikowych, czyli tak zwanych melanocytów. W konsekwencji dochodzi do nadprodukcji melaniny.

Czy jednak brązowe plamy na ciele to powód do niepokoju? Najczęściej mają one postać niegroźnych zmian, jednak nie warto ich bagatelizować. W razie jakichkolwiek wątpliwości wizyta u specjalisty powinna być obowiązkowa. Lekarz przyjrzy się bliżej powstałym przebarwieniom, aby wykluczyć ich podłoże chorobowe.  

Co na plamy na twarzy warto zastosować? W pierwszej kolejności należy wspomnieć o tym, że kluczowe będzie poznanie przyczyny ich występowania, a dobrze jest to zrobić zanim jeszcze przystąpimy do wprowadzenia zmian w codziennej pielęgnacji skóry.

Grafika przedstawiająca różne typy przebarwień na twarzy

Przebarwienia na twarzy i ciele – przyczyny

Nawet najlepsze serum na przebarwienia nie zapewni oczekiwanych rezultatów, jeżeli nie znajdziemy źródła problemu występujących na skórze zmian. Na samym wstępie warto wspomnieć, że brązowe plamy nie pojawiają się jedynie na twarzy, chociaż tutaj problem ten jest szczególnie widoczny i czasami bywa powodem kompleksów. Przebarwienia na ciele bywają równie uciążliwe. A oto najczęstsze powody występowania brązowych plam:

 • Promieniowanie UV. Jeżeli skóra poddawana jest nadmiernej ekspozycji na słońce, a jednocześnie nie jest przy tym odpowiednio chroniona, prowadzi to nie tylko do występowania poparzeń, ale także przebarwień. Jest to skutek pobudzenia komórek barwnikowych do produkcji melaniny. 
 • Naturalny proces starzenia skóry. Wraz z wiekiem na twarzy i ciele pojawiają się nie tylko zmarszczki, ale również przebarwienia. 
 • Stany zapalne, które mogą występować na skórze na przykład przy łuszczycy czy trądziku (na przykład młodzieńczego lub różowatego). W takim przypadku brązowe plamy widoczne są m.in. na brodzie, policzkach czy czole.
 • Mechaniczne uszkodzenia skóry, jak te, które występują na przykład podczas próby samodzielnego usuwania (czyli po prostu wyciskania) pryszczy.
 • Ciąża, czy nawet przyjmowana antykoncepcja również bywają powodem występowania na skórze brązowych plam. W tym przypadku winne są przede wszystkim hormony. Sprzyjają one nadprodukcji melaniny, a skutkiem tego są  przebarwienia na twarzy w ciąży.
 • Zażywanie leków lub składników o działaniu fotouczulającym. Bardzo ważne jest, aby dokładnie czytać ulotki przyjmowanych lub stosowanych preparatów. Może się okazać, że w przypadku niektórych z nich szczególnie ważne okazuje się unikanie promieniowania słonecznego lub zrezygnowanie z poszczególnych zabiegów kosmetycznych.

Jak widać, powodów występowania brązowych plam na ciele jest wiele. Takiego określenia, jak przebarwienia hormonalne używamy w przypadku tych zmian, które mogą powstawać zarówno w okresie ciąży, dojrzewania, jak i na przykład menopauzy. A z jakim jeszcze nazewnictwem można się spotkać?

Przebarwienia na twarzy i ciele – rodzaje

 • Przebarwienia powstałe na skutek gojenia się ran i towarzyszące bliznom. Są to również przebarwienia potrądzikowe, które początkowo mają kolor różowy, a z czasem stają się ciemnobrązowe. Warto wyjaśnić także, czym jest hiperpigmentacja pozapalna. Ta występuje w momencie ustąpienia stanu zapalnego skóry (na przykład po przebytej egzemie czy łuszczycy).
 • Plamy starcze, czyli efekt  zachodzących procesów starzeniowych. Bardzo często takie przebarwienia widoczne są m.in. na dłoniach czy twarzy. 
 • Piegi również są jednym z rodzajów przebarwień. Nierzadko występują u osób, które wyróżnia jasna karnacja oraz rude włosy. To efekt genetyczny, który nasilić może długi czas ekspozycji na promieniowanie UV.
 • Melasma (Ostuda): Często występuje u kobiet w ciąży lub przyjmujących hormonalne środki antykoncepcyjne. Pojawia się głównie na twarzy, zwłaszcza na czole, nosie i wargach.

Dlatego tak ważne jest, aby sięgać po bezpieczny i skuteczny krem na przebarwienia na twarzy w ciąży i po urodzeniu dziecka. By upewnić się, czy dany kosmetyk jest odpowiedni dla kobiet w ciąży lub w trakcie karmienia piersią, należy sprawdzić jego skład.

Twarz z przebarwieniami przed i po wdrożeniu leczenia i odpowiedniej pielęgnacji.

Jak zapobiegać przebarwieniom na twarzy i ciele?

Może się wydawać, że wystarczy jedynie krem na przebarwienia na twarzy, aby pozbyć się uciążliwych plam. Tymczasem jest to problem nieco bardziej złożony. Oprócz działania na obecne objawy, konieczne będzie też zapobieganie powstawaniu nowych zmian. Jeżeli przebarwienia stale się pojawiają, pomimo zastosowania poniższych kroków, warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże wskazać, czy są to na przykład przebarwienia hormonalne na twarzy. 

Jak usunąć szczególnie widoczne plamy? Pomocne może okazać się na przykład stosowanie kwasów złuszczających. Skuteczna bywa też krioterapia czy zabiegi wykonywane przy użyciu lasera. Wykonuje się je natomiast pod okiem specjalisty/ przez specjalistę.

Ochrona przeciwsłoneczna przeciw przebarwieniom

Zapobieganie powstawaniu przebarwień okazuje się być całkiem proste! Najważniejsza jest fotoprotekcja, na którą składa się aplikacja produktu z SPF. Ten powinien mieć odpowiednio wysoki faktor, np. Anthelios UV Mune 400 Niewidoczny Fluid SPF 50+. Należy dodać, że ochrona przeciwsłoneczna powinna być stosowana niezależnie od pory roku, czyli nie tylko w okresie wakacyjnym! Wtedy promieniowanie słoneczne/ promieniowanie UV jest najsilniejsze, a czas ekspozycji na słońce powinien być skracany w miarę możliwości.

Oprócz kosmetyków z filtrem doskonałą ochronę stanowi również noszona przez nas odzież. Jeżeli nie chcemy smarować całego ciała kremem, możemy założyć długie spodnie, zakryć ramiona, a twarz osłonić kapeluszem z szerokim rondem. Skórę wokół oczu osłonimy okularami, ale upewnijmy się, że wybrane szkła również mają filtr UV.

Przebarwienia na twarzy i skuteczna domowa pielęgnacja

Wyżej wymienione działania bez wątpienia pomogą skutecznie przeciwdziałać powstawaniu przebarwień. Jak zostało już jednak wspomniane – niemałą rolę odgrywa tutaj także pielęgnacja. Ważny jest zarówno właściwy dobór produktów (szczególną uwagę należy zwrócić na zawarte w dermokosmetykach składniki aktywne), jak i również wykazanie się cierpliwością oraz pamiętanie o systematyczności. To właśnie klucz do pięknie wyglądającej skóry. A gdzie szukać produktów, które pomogą w walce z przebarwieniami? Oczywiście w asortymencie La Roche-Posay!

W przypadku tematu przebarwień konieczne jest dodatkowe podkreślenie tego, jak ważna jest w tym przypadku redukcja stanów zapalnych. Ich obecność bardzo często prowadzi do powstawania brązowych plan, dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na to, by w codziennej pielęgnacji nie zabrakło składników aktywnych, odpowiedzialnych za łagodzenie objawów tego rodzaju. Co powinny zawierać więc dermokosmetyki? Polecanym składnikiem aktywnym o działaniu przeciwzapalnym jest niacynamid

Tutaj może jednak nasunąć się istotne pytanie – czy lepiej stosować krem na plamy na twarzy czy może lepiej, jeżeli zastąpi go serum na przebarwienia na twarzy? W przypadku występowania tak uciążliwych zmian – im więcej lepiej dobrze dopasowanych produktów pielęgnacyjnych, które przeciwdziałają powstawaniu problemu, tym lepiej. Dlatego w codziennej rutynie pielęgnacyjnej znajdzie się zarówno miejsce dla kremu, jak i serum! 

MELA B3 SERUM na przebarwienia


Do codziennej rutyny warto dodać także serum do twarzy na przebarwienia. Będzie to jednakowo kosmetyk nawilżający, jak i ten, którego zadaniem jest ujednolicenie kolorytu. Dlatego też w asortymencie La Roche-Posay nie mogło zabraknąć takiego produktu jak MELA B3 SERUM. Oto kosmetyk odpowiedni dla skóry wrażliwej, który jest niekomedogenny. Został przetestowany pod kontrolą medyczną. Serum jest hipoalergiczne i posiada delikatny, przyjemny zapach. Przeprowadzany podczas badania klinicznego test konsumencki  wykazał, że 73 kobiety po 4 i 8 tygodniach używania produktu wskazały, że widocznie rozświetla on i poprawia koloryt skóry, a także widocznie odmładza już po 1. miesiącu stosowania

MELA B3 Krem przeciw przebarwieniom na dzień z SPF 30

Aby w jak największym stopniu zapobiegać powstawaniu przebarwień, kluczowe jest stosowanie kremów z filtrem. To właśnie z ich pomocą skórą chroniona jest przed fotostarzeniem. W tym przypadku doskonałą propozycją będzie MELA B3 Krem przeciw przebarwieniom na dzień z SPF 30. Doskonale uzupełni poranną rutynę. Aplikację tego rodzaju produktów zaleca się przed nałożeniem makijażu. Krem z serii MELA B3 ma aksamitną formułę, która nie klei się i bez problemu rozprowadza na twarzy. Skuteczność produktu została przetestowana na wszystkich fototypach skóry. W składzie znajduje się nie tylko Melasyl™, lecz także nawilżający i łagodzący stany zapalne niacynamid. Produkt redukuje nawet uporczywe przebarwienia oraz zapobiega ich nawrotom.

Myjący żel na przebarwienia Mela B3

Nie zapominajmy o skutecznym, ale jednocześnie łagodnym oczyszczaniu twarzy. MELA B3 Mikropeelingujący żel oczyszczający nie powoduje podrażnień. Zadaniem tego kosmetyku jest widoczne rozświetlenie skóry oraz wyrównanie jej kolorytu. Efekty można zauważyć już po pierwszym użyciu. Skuteczność dermokosmetyku została przetestowana na wszystkich fototypach skóry. W składzie znalazł się między innymi niacynamid wraz z kwasami PHA (stężenie 1%). Na szczególną uwagę zasługuje natomiast cząsteczka Melasyl™, która pomaga w walce z widocznymi przebarwieniami. Żel można stosować zarówno do mycia twarzy, szyi, dekoltu, jak i dłoni.

dr Agnieszka Bańka-Wrona

 

Przebarwienia pojawiają się, gdy dochodzi do nadmiernej produkcji melaniny – naturalnego barwnika, nadającego kolor naszej skórze. Aby tak się stało, w skórze muszą znajdować się składniki, niezbędne do jej produkcji oraz enzym, który nadzoruje cały proces. Większość dostępnych na rynku produktów przeciwko przebarwieniom działa hamując ten enzym. Całkowicie nowatorskim podejściem, opracowanym przez laboratorium marki La Roche-Posay jest działanie na składniki, z których powstaje melanina - czyli jej prekrusory, w taki sposób, że stają się one niewidoczne. W ten sposób proces zostaje zahamowany na najwcześniejszym etapie, ponieważ nie występują składniki niezbędne do syntezy barwnika. To działanie przypisujemy właśnie nowemu składnikowi w dermatologii o nazwie Melasyl.

 

dr Agnieszka Bańka-Wrona

Przebarwienia na twarzy i ciele – podsumowanie

Niezależnie od tego, czy problemem są przebarwienia hormonalne na twarzy, czy plamy starcze powstałe na ciele wraz z wiekiem – walka z tego rodzaju niedoskonałościami jest możliwa i skuteczna. Na początku należy jednak znaleźć źródło występujących zmian. Możliwe, że w ten sposób ograniczone zostanie dalsze występowanie nowych przebarwień.


Powodem nieestetycznych plam na ciele bywają na przykład zmiany hormonalne, przyjmowane leki, uszkodzenia mechaniczne skóry, niewłaściwie stosowane kosmetyki czy niektóre choroby, ale niezwykle często spotykanym problemem jest brak właściwej ochrony przeciwsłonecznej i częsta ekspozycja na słońce.


A jak walczyć z przebarwieniami? Kluczem jest dobór właściwej pielęgnacji, w której nie zabraknie kosmetyków z silnie działającymi składnikami aktywnymi! Przykładem jest seria produktów La Roche-Posay, gdzie do składu produktów została dodana nowa, przełomowa cząsteczka Melasyl™. Jej zadaniem jest przechwytywanie nadmiaru prekursorów melaniny. Skuteczność tego składnika została potwierdzona klinicznie na różnych fototypach skóry. Dzięki systematycznemu stosowaniu kosmetyków z cząsteczką Melasyl™, przeciwdziałanie powstawaniu widocznych przebarwień staje się nie tylko możliwe, ale również niezwykle proste!

Bibliografia:
 1. Arct J., Pytkowska K., Kosmetyki do pielęgnacji skóry suchej, Cosmetology Today, Warszawa 2009.
 2. Czerwonka W., „Przebarwienia skóry. Etiologia i leczenie za pomocą lasera”, Instytut Kosmetologii i Medycyny Estetycznej, Kosmetologia Estetyczna, 2/2015/ vol. 4, Rzeszów 2015.
 3. Materiały prasowe marki

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

 

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.