TRĄDZIK HORMONALNY:
JAKIE SĄ PRZYCZYNY WYSYPU TRĄDZIKU PODCZAS OKRESU I NA KLUCZOWYCH ETAPACH ŻYCIA?

Article Read Duration 4 min. czas czytania

Trądzik to zmiany skórne spowodowane działaniem hormonów, które rozwijają się na pewnych etapach życia:
• Produkcja testosteronu wzrasta w okresie dojrzewania zarówno u chłopców, jak i u dziewczyn.
• Zaburza to równowagę hormonalną i zwiększa produkcję sebum skórnego, który powoduje zatykanie porów, rozrost flory bakteryjnej, a w konsekwencji – trądzik.
• .Zmiany hormonalne występują także u kobiet:

○ Tuż przed okresem
○ Po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych
○ W czasie ciąży
○ W okresie perimenopauzy i menopauzy

Trądzik hormonalny można leczyć za pomocą środków stosowanych miejscowo. W przypadku kobiet jedną z opcji polecanych przez lekarza jest zażywanie doustnych środków antykoncepcyjnych, które przywracają równowagę hormonalną i oczyszczają skórę.

HORMONY ODGRYWAJĄ KLUCZOWĄ ROLĘ
W WYZWALANIU TRĄDZIKU

Tłuszcz występujący na powierzchni skóry zwany jest sebum. Produkcja sebum odbywa się pod wpływem hormonów zwanych androgenami. Są to m.in. testosteron (owszem, występuje on również w ciele kobiet!) i substancje pokrewne. Jeśli ilość tych hormonów przewyższa poziom innych hormonów występujących w Twoim ciele, takich jak estrogen i progesteron, skóra zaczyna produkować więcej sebum.

Nadmiar sebum i martwe komórki zatykają pory, stając się doskonałą pożywką dla żyjących na powierzchni skóry bakterii z gatunku P. acnes, które pod wpływem tych substancji zaczynają się namnażać. W rezultacie rozwija się odpowiedź immunologiczna, która prowadzi do stanu zapalnego i rozwoju dobrze znanych, czerwonych pryszczy.

Kliknij TUTAJ, aby dowiedzieć się wszystkiego o tłustej skórze i trądziku.

Zaburzenia równowagi hormonalnej występują na kilku etapach życia:

Trądzik w okresie dojrzewania

Trądzik najczęściej rozwija się u nastolatków. W okresie dojrzewania poziom testosteronu wzrasta zarówno u chłopców, jak i u dziewczyn. W przypadku chłopców proces ten inicjuje rozwój męskich cech płciowych, takich jak owłosienie ciała i twarzy oraz rozwój masy mięśniowej i kostnej. W ciele dziewcząt poziom testosteronu jest znacznie niższy. Hormon ten pobudza u nich wzrost owłosienia łonowego i włosów pod pachami oraz rozwój masy mięśniowej i kostnej. Testosteron stymuluje również produkcję łoju w mieszkach włosowych.

Masz skłonność do trądziku pojawiającego się przed okresem

U wielu kobiet wysyp trądziku często następuje podczas okresu i przed jego początkiem. Wyniki pewnego badania wskazują na fakt, że „comiesięczne zmiany hormonalne w cyklu menstruacyjnym prawdopodobnie odgrywają kluczową rolę w wysypie trądziku. Aż 85 procent dorosłych kobiet skarży się na zaostrzenie objawów kilka dni przed początkiem miesiączki”. 1

Jeśli więc trądzik pojawia się u Ciebie przed okresem, nie martw się – nie jesteś sama: Aż 85% dorosłych kobiet skarży się na zaostrzenie objawów kilka dni przed początkiem miesiączki.

Dlaczego trądzik atakuje skórę przed okresem?

W tygodniu poprzedzającym okres skóra zaczyna produkować więcej sebum. Dzieje się tak na skutek zmian hormonalnych zachodzących w cyklu menstruacyjnym.

 1. W pierwszej połowie cyklu przeważającym hormonem jest estrogen.
 2. W środku cyklu poziom estrogenu spada i zaczyna przeważać progesteron.
 3. Ilość testosteronu jest mniej więcej stała na wszystkich etapach cyklu, tak więc spadkowi poziomu estrogenu towarzyszy względny wzrost ilości testosteronu. Pamiętaj, że to właśnie ten hormon nadzoruje produkcję sebum.
 4. Wzrost poziomu progesteronu może spowodować lekki obrzęk twarzy, a w konsekwencji – zamknięcie porów. Efekt ściągający w połączeniu z nadmierną produkcją sebum, spowodowaną względnym wzrostem ilości testosteronu, może spowodować uwięzienie martwych komórek skóry w mieszkach włosowych.
 5. W tygodniu poprzedzającym okres poziom progesteronu również ulega obniżeniu; pory otwierają się, a bakterie zaczynają wnikać do wewnątrz, tworząc warunki sprzyjające rozwojowi pryszczy podczas okresu.

Ciąża może spowodować wysyp trądziku

Ciąża to kolejny okres niepowstrzymanych zmian hormonalnych. W pierwszym trymestrze trądzik może się zaostrzyć. Jednak w miarę postępów stan skóry często ulega poprawie. Może to być spowodowane zmianami względnego poziomu estrogenu i progesteronu w tym okresie.

Menopauza to kolejny etap życia sprzyjający trądzikowi

W okresie perimenopauzy i menopauzy poziom estrogenu w ciele zaczyna spadać. Naukowcy zauważyli, że u kobiet skarżących się na trądzik w latach poprzedzających menopauzę poziom androgenów jest często normalny, natomiast poziom estrogenu zaczyna się obniżać. Zmiany stosunku hormonów mogą więc pobudzać produkcję sebum i powodować wysyp trądziku.

1Problemy związane z trądzikiem u dorosłych kobiet (Zeichner i in., 2017)

LECZENIETRĄDZIKU HORMONALNEGO

Lekarze polecają leczenie trądziku środkami antykoncepcyjnymi

Jak wiadomo, trądzik jest zwykle spowodowany działaniem hormonów. Możesz zrobić wiele, aby zminimalizować niekorzystne skutki zaburzenia równowagi hormonalnej - np.stosować zdrową dietę lub metody redukowania stresu - ale nie jesteś w stanie uniknąć kluczowych etapów życia: dojrzewania, miesiączkowania, ciąży i menopauzy.

Codzienny nawyk stosowania skutecznych produktów do oczyszczania i pielęgnacji skóry skłonnej do trądziku, a także produktów do makijażu [link do ART-SENS023 Makijaż do skóry wrażliwej] z pewnością przyczyni się do złagodzenia objawów. Dostępnych jest również wiele produktów pielęgnacyjnych do stosowania miejscowego , które mogą okazać się bardzo skuteczne.
Jeśli jednak trądzik nie ustępuje, zwłaszcza przed okresem, lekarze polecają rozważenie przywrócenia równowagi hormonalnej za pomocą leków.

Leki neutralizujące działanie androgenów na skórę stosowane są w ramach terapii przeciwandrogenowej. Według lekarzy jedną ze skutecznych terapii stosowanych w leczeniu trądziku jest “zażywanie pigułek.” Doustne środki antykoncepcyjne zawierają estrogen i progesteron i blokują działanie androgenów w Twoim ciele. Pigułki nie tylko zapobiegają ciąży, ale również zmniejszają produkcję sebum – pory zatykają się w mniejszym stopniu, a trądzik przebiega łagodniej.

Nie każda kobieta może jednak zażywać pigułki, a wiele z nich nie chce tego robić. Niektóre czynniki ryzyka sprawiają, że pigułka może być dla Ciebie nieodpowiednia, zwłaszcza jeśli wcześniej wystąpiły u Ciebie skrzepy lub wysokie ciśnienie krwi, jeśli masz dużą nadwagę lub jeśli palisz papierosy. Na szczęście istnieje wiele innych metod leczenia; skonsultuj się z lekarzem i poproś o poradę.

PRAWDA
CZY FAŁSZ

CZEKOLADA NIE ZAWSZE SZKODZI
SKÓRZE SKŁONNEJ DO TRĄDZIKU.

FAŁSZ

Brakuje solidnych dowodów na to, że czekolada ma jakikolwiek wpływ na przebieg trądziku, nawet w przypadku osób ze skłonnością do tej choroby. Ciemna czekolada zwykle zawiera ogromne ilości przeciwutleniaczy, które korzystnie wpływają na stan skóry!
Dowiedz się więcej

TŁUSTE POTRAWY
TO TŁUSTA SKÓRA.

FAŁSZ

Powszechny mit głosi, że tłuste potrawy zwiększają ilość sebum zatykającego pory, jednakże w rzeczywistości nie ma między nimi żadnego bezpośredniego związku. Nie zmienia to faktu, że dieta bogata w tłuszcze nasycone może spowodować mikroskopowy stan zapalny we wszystkich narządach ciała, m.in. w skórze.  Podsumowując, boczek i frytki nie wywołują trądziku, jednak umiarkowanie to najlepszy sposób na zachowanie zdrowia.
Dowiedz się więcej

CUKIER MOŻE
ZAOSTRZYĆ PRZEBIEG TRĄDZIKU.

PRAWDA

Najnowsze badania pokazują, że żywność o wysokim indeksie glikemicznym, czy zawierająca ogromne ilości cukru, może zaostrzać przebieg trądziku.  Łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale jeśli chcesz mieć piękną skórę, trzymaj się z dala od słodyczy, słodkich napojów i produktów wytworzonych z białej mąki. Zamiast nich wybieraj żywność zawierającą duże ilości błonnika, np. produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe.
Dowiedz się więcej

WYCISKANIE PRYSZCZY
NIE PRZYNIESIE CI NICZEGO DOBREGO.

PRAWDA

Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się, że wyciskanie pomogło, taki zabieg pogarsza tylko stan skóry podatnej na trądzik, ponieważ uszkadza mieszek włosa i zaostrza stan zapalny. Brud na paznokciach może nawet zapoczątkować nową infekcję. Unikaj więc wyciskania pryszczy, bo to szkodliwy nawyk!
Dowiedz się więcej

Czy wiesz
o tym?

DidYouKnow Desktop 1 | La Roche Posay

Produkty o silnym działaniu mogą przynieść odwrotne skutki i zwiększyć produkcję łoju, a w konsekwencji – zaostrzyć przebieg trądziku. Dermatolodzy zalecają delikatne oczyszczanie, odpowiednie do rodzaju skóry.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

EFFACLAR to pełna gama produktów redukujących niedoskonałości na wszystkich etapach rozwoju. Cechuje się wysoką skutecznością i zapewnia całkowitą tolerancję.
 • Effaclar żel oczyszczający do twarzy EFFACLAR OCZYSZCZAJĄCY ŻEL 200 ml Przód | La Roche Posay
  Usuwa zanieczyszczenia
  Ogranicza wydzielanie sebum
  Do skóry tłustej skłonnej do trądziku
  EFFACLAR
  ŻEL OCZYSZCZAJĄCY
  SPRAWDŹ
 • Krem z filtrem do cery trądzikowej EFFACLAR DUO (+) SPF 30 40 ml Przód | La Roche Posay
  Krem zwalczający niedoskonałości do skóry tłustej skłonnej do trądziku – dla kobiet i mężczyzn
  EFFACLAR
  DUO (+) SPF 30
  SPRAWDŹ
 • Krem nawilżający do cery trądzikowej EFFACLAR DUO (+) KREM ZWALCZAJĄCY NIEDOSKONAŁOŚCI 40 ml Przód | La Roche Posay
  Krem zwalczający niedoskonałości, zatkane pory i przebarwienia potrądzikowe.
  EFFACLAR
  DUO (+)
  SPRAWDŹ
 • Krem kojący EFFACLAR H KOJĄCY KREM NAWILŻAJĄCY DO SKÓRY TŁUSTEJ 40 ml Przód | La Roche Posay
  Kojący krem nawilżający do skóry tłustej
  EFFACLAR H
  SPRAWDŹ

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne.

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.