JAKIE SĄ PRZYCZYNY
HIPERPIGMENTACJI?

Article Read Duration 4 min. czas czytania

Plamy starcze, maska ciążowa, melasma i ciemne ślady, które pozostają na skórze długo po wygojeniu się trądziku, strupów lub ukąszeń… Przebarwienia objawiają się w wielu postaciach, ale przyczyna jest zawsze ta sama: nadprodukcja melaniny, zwykle wywołana przez zapalenie skóry.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, co powoduje ciemne plamy, jak je korygować i co możesz zrobić, aby przede wszystkim zapobiec ich powstawaniu.

MELANINA: KOLOROWY SYSTEM OBRONY TWOJEJ SKÓRY

Aby zrozumieć, co powoduje przebarwienia, musimy najpierw przyjrzeć się kluczowemu składnikowi odpowiedzialnemu za pigmentację: melaninie.

Melanina to substancja naturalnie występująca w naszej skórze, włosach i oczach, która nadaje im kolor. Jest wytwarzana przez komórki zwane melanocytami w procesie znanym jako synteza melaniny lub melanogeneza. Ponieważ więcej melaniny oznacza więcej pigmentu, ciemna skóra i włosy na ogół zawierają wyższe stężenie melaniny niż jasna skóra.

Sama w sobie melanina w naszej skórze jest dobra. Jej głównym celem jest między innymi ochrona poprzez pochłanianie promieniowania UV, zapobieganie tworzeniu się wolnych rodników i uszkadzaniu naszej skóry. Kiedy skóra jest atakowana przez czynniki środowiskowe (takie jak ekspozycja na promieniowanie UV czy zanieczyszczenie) lub poddawana jest stanom zapalnym spowodowanym trądzikiem, zmianami atopowymi lub ranami, automatycznie uruchamia mediatory stanu zapalnego, które mówią naszym komórkom melanocytów, aby produkowały więcej melaniny dla dodatkowej ochrony. Dlatego mniej prawdopodobne jest, że doznasz oparzeń słonecznych, jeśli masz opaleniznę — dodatkowa melanina, która nadaje opaleniźnie jej kolor, zapewnia również skórze dodatkową warstwę ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UVB. (Bez względu jednak na odcień skóry i intensywność opalenizny, zawsze należy chronić skórę przed uszkodzeniami słonecznymi za pomocą kremu przeciwsłonecznego o szerokim spektrum działania).

ZA DUŻO DOBREGO

Problem pojawia się, gdy czynniki środowiskowe, takie jak promieniowanie UV, zanieczyszczenia czy zaburzenia gospodarki hormonalnej, nadmiernie stymulują wbudowane mechanizmy obronne naszej skóry, powodując stan zapalny i produkcję zbyt dużej ilości melaniny. Powstały nadmiar pigmentu może gromadzić się nierównomiernie w naszych komórkach naskórka, tworząc przebarwienia - uporczywe, ciemne plamy, które pozostają na naszej skórze długo po ustąpieniu pierwotnego źródła stanu zapalnego.

PRZYCZYNY HIPERPIGMENTACJI

Co powoduje przebarwienia? Nie ma jednej prostej odpowiedzi, ponieważ różne rodzaje przebarwień mogą być spowodowane różnymi czynnikami wewnętrznymi lub zewnętrznymi.

Przebarwienia mogą być genetyczne lub hormonalne; rozwijają się wraz z wiekiem lub ekspozycją na słońce; mogą być wywoływane przez niektóre leki; wynikają ze stanu zapalnego po urazie fizycznym skóry, takim jak trądzik, ukąszenia owadów, skaleczenia i zadrapania oraz zabiegi kosmetyczne.

Wśród szerokiej gamy przyczyn przebarwień jest kilka, które powodują je najczęściej.

GENETYKA
Niektóre schorzenia, które dziedziczymy mogą powodować przebarwienia. Plamy soczewicowate lub słoneczne – brązowe lub czarne, które nazywamy plamami starczymi lub plamami wątrobowymi – często występują w rodzinie. Typy skóry o wyższym poziomie melaniny mają również predyspozycje genetyczne do rozwoju przebarwień.

PRZEBARWIENIA A PRZYJMOWANIE LEKÓW
Niektóre leki, w tym antybiotyki i leki na trądzik, takie jak kremy i tabletki z retinoidami, mogą zwiększać nadwrażliwość skóry na światło, czyniąc ją bardziej podatną na powstawanie przebarwień pod wpływem światła UV.

ZMIANY HORMONALNE
Melasma, czyli hiperpigmentacja, która tworzy się w miejscach wystawionych na działanie słońca – zwykle na twarzy – może pojawić się, gdy równowaga hormonalna organizmu radykalnie się zmienia. To wyjaśnia, dlaczego melasma została również nazwana maską ciążową i dlaczego czasami może być wywołana przez pigułki antykoncepcyjne. Trądzik, który jest również związany z hormonami, może pozostawiać ślady na skórze, które pod wpływem światła UV przekształcają się w przebarwienia.

HIPERPIGMENTACJA POZAPALNA (PIH)
Fizyczny uraz skóry, czy to z powodu trądziku, powierzchniowych infekcji skóry, takich jak łupież pstry, zabiegów kosmetycznych, takich jak peelingi chemiczne lub zabiegi laserowe, ukąszenia, oparzenia, skaleczenia, zadrapania, a nawet golenie (!) powoduje stan zapalny, który może potencjalnie prowadzić do PIH (przebarwień pozapalnych), kiedy jest wystawiony na działanie światła UV. Skóra o wysokiej zawartości melaniny jest bardziej podatna na przebarwienia pozapalne, które mogą pozostawiać trwałe ciemne ślady na skórze utrzymujące się nawet przez lata.

Aby dobrać odpowiednią pielęgnację do skóry z przebarwieniami, ważne jest, aby najpierw zrozumieć ich przyczynę i wtedy zdecydować się na konkretne kosmetyki czy zabiegi kosmetyczne.

WSPÓLNY MIANOWNIK: ŚWIATŁO UV

Patrząc na różne przyczyny przebarwień, wspólnym mianownikiem wśród nich jest światło słoneczne lub ekspozycja na promieniowanie UV. Światło UV wywołuje reakcję zapalną w skórze, która mówi naszym komórkom melanocytów, aby zwiększyły produkcję melaniny. Promienie UVB wywołują reakcję zapalną, którą rozpoznajemy jako oparzenie słoneczne, podczas gdy promienie UVA generują wolne rodniki lub stres oksydacyjny, wywołując przewlekły stan zapalny, który może również prowadzić do przebarwień. Długotrwała i wielokrotna ekspozycja na światło słoneczne powoduje, że z czasem tworzą się plamy starcze lub plamy wątrobowe. Światło UV jest również wyzwalaczem, który powoduje powstawanie hiperpigmentacji w skórze. Tak więc, jeśli chcesz przede wszystkim zapobiec rozwojowi ciemnych plam, pamiętaj, aby codziennie nakładać zdrową dawkę kremu przeciwsłonecznego o szerokim spektrum działania.

SPOSÓB NA PRZEBARWIENIA

Podczas gdy długotrwałe ciemne plamy i plamy mogą być frustrujące, bardziej widoczne przypadki melasmy i innych poważnych zaburzeń pigmentacyjnych mogą być dla niektórych niepokojące, negatywnie wpływając na ich samoocenę, samopoczucie emocjonalne i jakość życia.

Ale nie trać nadziei! Chociaż nie ma magicznego rozwiązania, dzięki któremu ciemne plamy znikną z dnia na dzień, istnieją rozwiązania dermokosmetyczne na przebarwienia, które przy wykorzystaniu składników aktywnych łagodzą podrażnienia, wyrównują koloryt skóry, rozjaśniają istniejące plamy i zapobiegają nadmiernej produkcji melaniny (co bezpośrednio przyczynia się do tworzenia nowych plam).

Regularne stosowanie dermokosmetyków może skutecznie korygować przebarwienia i pozostawiać skórę jaśniejszą, bardziej wyrównaną i promienną.

Kliknij TUTAJ, aby dowiedzieć się, jak super składnik Niacynamid zwalcza ciemne plamy.

PIELĘGNACJA PRZECIW PRZEBARWIENIOM

Odkryj skuteczne dermokosmetyki, które redukują przebarwienia i zapobiegają pojawieniu się kolejnych przebarwień na skórze.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O TYM,
JAK UNIKNĄĆ HIPERPIGMENTACJI

placeholder JAK POZBYĆ SIĘ
HIPERPIGMENTACJI?
SPRAWDŹ TO