JAK SKUTECZNIE POZBYĆ SIĘ WĄGRÓW?

Article Read Duration 3 min. czas czytania

Każdy marzy o idealnie gładkiej, nieskazitelnej cerze. Nie da się jednak ukryć, że na skutek różnych czynników na skórze naszej twarzy mogą pojawić się niedoskonałości – do zdecydowanie najpowszechniejszych należą zaskórniki, potocznie nazywane wągrami. Zazwyczaj są one zlokalizowane w tzw. strefie T, czyli na środku czoła, nosie i policzkach. Mimo że zaskórniki nie są groźne, to jednak mogą być powodem wielu kompleksów i obniżenia samooceny. Jak zatem skutecznie je usunąć – tak by nie nawracały?

Czym są wągry i jak powstają?

Zaskórniki powstają na skutek zatkania ujść mieszków włosowych – dzieje się tak wówczas, kiedy na powierzchni skóry zalega duża ilość sebum oraz innych zanieczyszczeń, a dodatkowo naturalny proces złuszczania naskórka zostaje zaburzony. Wówczas martwe komórki naskórka osadzają się w porach, blokując je i powodując, że na powierzchni skóry widoczne są grudki lub małe, czarne kropki.

Zaskórniki dzielimy na dwa rodzaje:

  • zaskórniki zamknięte – przybierają postać niewielkich wyprysków o białawym zabarwieniu, które są doskonale wyczuwalne pod palcami lub bardziej widoczne po naciągnięciu skóry;

  • zaskórniki otwarte – ich ciemny kolor wynika z utleniania się masy łojowo-rogowej, która blokuje pory. To właśnie one bywają zazwyczaj nazywane wągrami.

Mimo że zaskórniki są tzw. wykwitem pierwotnym o niezapalnym charakterze, to jednak mogą się przekształcić w poważniejsze wypryski, a nawet ropne torbiele. Dlatego pod żadnym pozorem nie należy ich wyciskać – w ten sposób możemy doprowadzić do nadkażenia i rozwoju stanu zapalnego. Oprócz tego warto zaznaczyć, że wągry nie są jedynie jedną z cech skóry trądzikowej. Mogą się one pojawić niezależnie od współistniejących problemów skórnych, nawet u osób, które na co dzień nie mają większego kłopotu z wyglądem swojej cery.

 

Jak usunąć zaskórniki?

Przede wszystkim w procesie likwidacji zaskórników powinniśmy się uzbroić w cierpliwość. Mimo swojego niepozornego wyglądu wągry bywają bardzo uporczywe i trudno je całkowicie usunąć. Kluczową kwestią jest tutaj jednak regularne oczyszczanie twarzy. To właśnie dzięki niemu pozbędziemy się zalegającego martwego naskórka oraz innych zanieczyszczeń, które blokują pory.

Oczyszczanie należy wykonywać zarówno rano, jak i wieczorem. Wieczorna rutyna pielęgnacyjna powinna obejmować wykorzystanie płynu micelarnego lub mleczka do demakijażu (jeśli w ciągu dnia nosiliśmy makijaż), żelu do mycia twarzy, a także toniku. Ten ostatni produkt pozwoli na przywrócenie skórze naturalnego pH, na dodatek, jeśli będzie zawierał odpowiednie składniki, może czasowo zwęzić pory.

Wieczorne oczyszczanie to absolutnie obowiązkowy zabieg w walce z zaskórnikami. W ciągu dnia na powierzchni cery osadzają się zanieczyszczenia pochodzące ze środowiska i nie tylko – zazwyczaj mamy styczność z licznymi bakteriami i drobnoustrojami chociażby w przestrzeni publicznej, jak komunikacja miejska. Oprócz tego konieczne jest usunięcie kosmetyków kolorowych i nagromadzonego łoju, w przeciwnym wypadku stworzymy zaskórnikom wprost idealne warunki do rozwoju.

Rankiem zaś oczyszczanie jest konieczne, ponieważ gruczoły łojowe w trakcie snu wciąż pracują, na dodatek w skórze zachodzą procesy regeneracyjne. Warto też dodać, że nawet na naszej pościeli gromadzą się drobnoustroje, które mogą przenieść się na twarz. Dzięki umyciu jej letnią wodą i żelem uzyskamy efekt świeżości, a składniki aktywne zawarte w kremach na dzień łatwiej będą w nią wnikać.

 

Peeling na zaskórniki

Regularne złuszczanie jest konieczne, by pozbyć się martwego naskórka i jeszcze bardziej oczyścić cerę. Do tego zadania możemy wykorzystać kosmetyki z kwasem salicylowym, który w odpowiednim stężeniu działa naprawdę delikatnie, a jednocześnie skutecznie, odblokowując pory i złuszczając naskórek.

Możemy także sięgać po tradycyjne peelingi, jednak zalecane jest korzystanie z enzymatycznych – są one pozbawione drobinek, które mogą działać drażniąco na skórę trądzikową.

 

Nawilżanie skóry

Walcząc z zaskórnikami, nie powinniśmy także zapominać o stosowaniu kremów nawilżających. To właśnie dbanie o odpowiednie nawodnienie pozwala na uregulowanie pracy gruczołów łojowych – nadmiar sebum wytwarza się m.in. wtedy, kiedy cera jest przesuszona. Warto zatem wdrożyć do pielęgnacji kosmetyki nawilżające, np. na bazie kwasu hialuronowego.

 

Czego unikać, mając zaskórniki?

Jak już zostało wspomniane, zaskórników nie należy pod żadnym pozorem wyciskać, ponieważ w ten sposób doprowadzimy do pogorszenia stanu cery. Warto także unikać nadmiernej ekspozycji na słońce; początkowo może się wydawać, że promieniowanie UV zmniejsza objawy trądziku poprzez wysuszenie wyprysków, jednak z biegiem czasu skóra stanie się podrażniona i bardziej podatna na rozwój stanów zapalnych. Produkty z filtrem powinny być zatem naszym stałym sprzymierzeńcem.

Oprócz tego, komponując swoją rutynę pielęgnacyjną w walce z wągrami, dobrze jest wystrzegać się takich substancji, jak alkohol, eukaliptus czy mentol. Zamiast złagodzić zmiany skórne, działają drażniąco i wysuszająco.

 

PRAWDA
CZY FAŁSZ

TŁUSTE POTRAWY
TO TŁUSTA SKÓRA.

FAŁSZ

Powszechny mit głosi, że tłuste potrawy zwiększają ilość sebum zatykającego pory, jednakże w rzeczywistości nie ma między nimi żadnego bezpośredniego związku. Nie zmienia to faktu, że dieta bogata w tłuszcze nasycone może spowodować mikroskopowy stan zapalny we wszystkich narządach ciała, m.in. w skórze.  Podsumowując, boczek i frytki nie wywołują trądziku, jednak umiarkowanie w konsumpcji tłustych potraw to najlepszy sposób na zachowanie zdrowia.
Dowiedz się więcej

CZEKOLADA NIE ZAWSZE SZKODZI
SKÓRZE SKŁONNEJ DO TRĄDZIKU.

FAŁSZ

Brakuje solidnych dowodów na to, że czekolada ma jakikolwiek wpływ na przebieg trądziku, nawet w przypadku osób ze skłonnością do tej choroby. Ciemna czekolada zwykle zawiera ogromne ilości przeciwutleniaczy, które korzystnie wpływają na stan skóry!
Dowiedz się więcej

WYCISKANIE PRYSZCZY
NIE PRZYNIESIE CI NICZEGO DOBREGO.

PRAWDA

Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się, że wyciskanie pomogło, taki zabieg pogarsza tylko stan skóry podatnej na trądzik, ponieważ uszkadza mieszek włosa i zaostrza stan zapalny. Brud na paznokciach może nawet zapoczątkować nową infekcję. Unikaj więc wyciskania pryszczy, bo to szkodliwy nawyk!
Dowiedz się więcej

CUKIER MOŻE
ZAOSTRZYĆ PRZEBIEG TRĄDZIKU.

PRAWDA

Najnowsze badania pokazują, że żywność o wysokim indeksie glikemicznym, czy zawierająca ogromne ilości cukru, może zaostrzać przebieg trądziku.  Łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale jeśli chcesz mieć piękną skórę, trzymaj się z dala od słodyczy, słodkich napojów i produktów wytworzonych z białej mąki. Zamiast nich wybieraj żywność zawierającą duże ilości błonnika, np. produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe.
Dowiedz się więcej

Czy wiesz
o tym?

DidYouKnow Desktop 1 | La Roche Posay

Zanieczyszczenia powodują podwyższenie poziomu sebum, przez co skóra staje się bardziej tłusta i podatna na trądzik.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

EFFACLAR to pełna gama produktów redukujących niedoskonałości na wszystkich etapach rozwoju. Cechuje się wysoką skutecznością i zapewnia całkowitą tolerancję.

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa poza międzynarodowymi regulacjami kosmetycznymi.

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.