JAK SKUTECZNIE POZBYĆ SIĘ WĄGRÓW?

Article Read Duration 8 min. czas czytania

Każdy z nas marzy o idealnie gładkiej oraz nieskazitelnej cerze. Nie da się jednak ukryć, że na skutek różnych czynników, na skórze naszej twarzy mogą pojawić się różnego rodzaju niedoskonałości – często spotykane są w szczególności zaskórniki, które potocznie nazywa się wągrami. Zazwyczaj są one zlokalizowane w tzw. strefie T, czyli na środku czoła, nosie oraz na policzkach. Towarzyszy im często nadmiar sebum. Mimo że zaskórniki zazwyczaj nie są groźne, to jednak mogą być powodem wielu kompleksów i obniżenia samooceny. Jak zatem skutecznie je usunąć i co zrobić, aby gruczoły łojowe nie produkowały nadmiernej ilości łoju?

Co to są wągry i jak powstają?

Zaskórniki powstają na skutek zatkania ujść mieszków włosowych – dzieje się tak wówczas, kiedy na powierzchni skóry zalega duża ilość sebum oraz innych zanieczyszczeń, a dodatkowo naturalny proces złuszczania naskórka zostaje zaburzony. Czasami samo usunięcie nadmiaru sebum nie będzie wystarczające, ponieważ gruczoły będą stale produkowały łój. Okazuje się, że dodatkowo martwe komórki naskórka osadzają się w porach, blokują je i powodują, że na powierzchni skóry widoczne są grudki lub małe, czarne kropki. Wągry powstają w różnym wieku, a przyczyn ich występowania jest naprawdę wiele.

Zaskórniki dzielimy na dwa rodzaje:

• zaskórniki zamknięte, które przybierają postać niewielkich wyprysków o białawym zabarwieniu i są doskonale wyczuwalne pod palcami lub bardziej widoczne po naciągnięciu skóry;
• zaskórniki otwarte, w przypadku których charakterystyczny jest ich ciemny kolor, a wynika on z utleniania się masy łojowo-rogowej blokującej pory. To właśnie te najbardziej widoczne zaskórniki bywają zazwyczaj nazywane wągrami.

Mimo że zaskórniki są tzw. wykwitem pierwotnym o niezapalnym charakterze, to jednak mogą się przekształcić w poważniejsze wypryski, a nawet ropne torbiele. Przy martwych komórkach naskórka, które stale zatykają ujścia gruczołów, nietrudno jest o stan zapalny. A jakie najczęściej spotykamy zmiany skórne na ciele wynikające z niepoprawnego złuszczania martwego naskórka? Wyróżniamy takie zaskórniki otwarte jak:

• wągry na nosie;
• wągry na plecach;
• wągry na brodzie;
• wągry w uchu;
• wągry na czole;
• wągry na policzkach;
• oraz wągry na ustach.

 

Czy można wyciskać wągry?

Regularne oczyszczanie twarzy jest ważne, ale polega najczęściej na delikatnym ścieraniu warstwy rogowej, aplikacji maseczek czy codziennym myciu skóry. Tymczasem pod żadnym pozorem nie należy wyciskać powstałych zmian – w ten sposób możemy doprowadzić do nadkażenia i rozwoju stanu zapalnego. Oprócz tego warto zaznaczyć, że wągry nie są jedynie jedną z cech skóry trądzikowej. Mogą się one pojawić niezależnie od współistniejących problemów skórnych, nawet u osób, które na co dzień nie mają większego kłopotu z wyglądem swojej cery.

Wyciskając zaskórniki (otwarte i zamknięte), możemy wyrządzić sobie więcej krzywdy, niż na tym zyskać. Nie sprawi to, że wydzielanie sebum będzie mniejsze, a ujścia gruczołów łojowych przestaną się zatykać. Ponadto na naszej skórze znajduje się wiele bakterii, które łatwo przenieść na zdrowe fragmenty skóry. Samodzielne wyciskanie wągrów nie jest zalecane, czasami stosuje się co prawda manualne oczyszczanie, ale powinno być ono wykonywane przez specjalistę, czyli w tym przypadku kosmetyczkę.

Nieestetyczne dziury po wągrach są najczęściej wynikiem wyciskania zmian skórnych. Jeżeli pojawiają się stany zapalne, to nierzadko ich następstwem są właśnie blizny. To kolejny powód, aby pozbyć się zaskórników w inny, znacznie bezpieczniejszy sposób.

Zaskórniki otwarte i zamknięte – przyczyny ich powstawania

Wiedząc już, czym są zaskórniki i jak wygląda praca gruczołów łojowych, warto zastanowić się, dlaczego tak naprawdę powstają na naszej skórze tego rodzaju niedoskonałości. Powodem mogą być tutaj zaburzenia hormonalne, które zdarzają się nie tylko w okresie dojrzewania. Występują również u osób dorosłych, a także bardzo często u kobiet w ciąży.

Powodem powstawania tego rodzaju zmian na skórze może być nawet zanieczyszczone powietrze, dlatego też tak wiele mówi się o ochronie przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Najwięcej gruczołów łojowych znajduje się na twarzy, ale warto też wspomnieć o gruczołach potowych. Można zauważyć, że po większym wysiłku fizycznym na naszej cerze również pojawiają się zaskórniki. Nie tylko martwy naskórek, ale także pot może być powodem występowania wągrów.

Każdego dnia powinniśmy stosować odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne, ale także te do makijażu. Podkłady, korektory czy pudry nie powinny powodować zaskórników. Wybieraj te kosmetyki, które nie zatykają porów. Do codziennego makijażu używaj sprawdzonych produktów, a zwłaszcza tych, które dobrze toleruje tłusta skóra. Wągry powstają również przez niepoprawnie przeprowadzony demakijaż. Źle zmyte produkty bywają idealną pożywką dla bakterii.

Nadmierne wydzielanie sebum i zaskórniki – czego unikać?

Jak już zostało wspomniane, zaskórników nie należy pod żadnym pozorem wyciskać, ponieważ w ten sposób doprowadzimy do pogorszenia stanu cery. Warto także unikać nadmiernej ekspozycji na słońce. Chociaż początkowo może się wydawać, że promieniowanie UV zmniejsza objawy trądziku poprzez wysuszenie wyprysków, to z biegiem czasu skóra stanie się podrażniona i bardziej podatna na rozwój stanów zapalnych. Produkty z filtrami UV powinny być zatem naszym stałym sprzymierzeńcem, jeżeli chcemy uniknąć powstawania zaskórników. Aplikujemy je codziennie, niezależnie od pory roku. Ekspozycja na słońce powoduje nie tylko wągry na twarzy, ale jest też bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia. Przyspiesza także procesy starzenia się skóry.

Naszej twarzy nie należy zbyt często dotykać, ponieważ w ten sposób możemy nanieść na nią szkodliwe bakterie i inne zanieczyszczenia. Nasze dłonie powinny dotykać skóry głównie w przypadku porannej czy wieczornej pielęgnacji, czyli wtedy, gdy są odpowiednio czyste. Jeżeli nie chcemy, aby na naszej skórze pojawiały się czarne kropki czy zaskórniki otwarte, powinniśmy regularnie wymieniać naszą pościel, a w szczególności poszewki.

Prawdopodobnie nie będziemy też musieli zastanawiać się, jak usunąć wągry, jeżeli zadbamy o regularne czyszczenie ekranu naszego telefonu. To właśnie na jego wyświetlaczu znajduje się wiele bakterii, które mogą być niebezpieczne nie tylko dla naszej skóry, ale także ogólnego zdrowia.

Oprócz tego, komponując swoją rutynę pielęgnacyjną w walce z wągrami, dobrze jest wystrzegać się takich substancji, jak alkohol, eukaliptus czy mentol. Zamiast złagodzić zmiany na skórze, działają drażniąco i wysuszająco, co może prowadzić do wzmożonej pracy gruczołów, a co za tym idzie – czarne wągry będą występowały częściej. Warto również przyjrzeć się bliżej potrzebom naszej skóry, aby mieć pewność, że stosowane kosmetyki są dla nas odpowiednie. Ale jak skutecznie eliminować wągry, jeżeli chcemy zrobić to w domu i z pomocą kosmetyków?

Jak pozbyć się wągrów?

Przede wszystkim w procesie likwidacji zaskórników powinniśmy się uzbroić w cierpliwość. Jak usunąć wągry z nosa i innych fragmentów skóry, jeżeli stale nawracają? Mimo swojego niepozornego wyglądu – tego rodzaju zmiany skórne bywają bardzo uporczywe i trudno jest całkowicie się ich pozbyć. Mogą nawracać, a powodem tego są wymienione wcześniej przyczyny. Kluczową kwestią jest tutaj regularne oczyszczanie twarzy. To właśnie dzięki niemu pozbędziemy się zalegającego, martwego naskórka oraz innych zanieczyszczeń, które blokują pory. Usuwanie wągrów bywa czasochłonne, ale przynosi zaskakujące rezultaty. Od czego powinniśmy zacząć?

Wiele mówi się o tym, jak ważny jest demakijaż oraz samo mycie twarzy. Powtarzamy je przynajmniej dwa razy dziennie. Oczyszczanie należy wykonywać więc zarówno rano, jak i wieczorem. Szczególnie rutyna pielęgnacyjna przed snem powinna obejmować wykorzystanie płynu micelarnego lub mleczka do demakijażu (jeśli w ciągu dnia nosiliśmy makijaż), żelu do mycia twarzy, a także toniku. Możemy też sięgnąć po rękawice myjące, szczoteczki soniczne oraz waciki. Produkt tonizujący pozwoli na przywrócenie skórze naturalnego pH, na dodatek, jeśli będzie zawierał odpowiednie składniki, może czasowo zwęzić pory.

Wieczorne oczyszczanie to absolutnie obowiązkowy zabieg w walce z zaskórnikami. W ciągu dnia na powierzchni cery osadzają się zanieczyszczenia różnego pochodzenia – zazwyczaj mamy styczność z licznymi bakteriami i drobnoustrojami chociażby w przestrzeni publicznej (przykładem może być tutaj komunikacja miejska). Oprócz tego konieczne jest usunięcie kosmetyków kolorowych i nagromadzonego łoju, gdyż w przeciwnym wypadku stworzymy zaskórnikom wprost idealne warunki do rozwoju.

Rankiem zaś oczyszczanie ma ogromne znaczenie, ponieważ gruczoły łojowe w trakcie snu wciąż pracują, na dodatek w skórze zachodzą procesy regeneracyjne. Dzięki umyciu jej letnią wodą i żelem uzyskamy efekt świeżości, a składniki aktywne zawarte w kremach na dzień łatwiej będą w nią wnikać. A jak pozbyć się wągrów z nosa i innych fragmentów skóry, jeżeli już się pojawiły?

Regularne złuszczanie jest konieczne, by pozbyć się martwego naskórka i jeszcze bardziej oczyścić cerę. Do tego zadania możemy wykorzystać kosmetyki z kwasem salicylowym, który w odpowiednim stężeniu działa naprawdę delikatnie, a jednocześnie skutecznie, odblokowując pory i złuszczając naskórek. Możemy także sięgać po tradycyjne peelingi, jednak zalecane jest korzystanie z enzymatycznych – są one pozbawione drobinek, które mogą działać drażniąco na skórę trądzikową. Nie unikajmy też takich składników jak kwas azelainowy czy migdałowy.

Walcząc z zaskórnikami, nie powinniśmy także zapominać o stosowaniu kremów nawilżających. To właśnie dbanie o odpowiednie nawodnienie pozwala na uregulowanie pracy gruczołów łojowych – nadmiar sebum wytwarza się m.in. wtedy, kiedy cera jest przesuszona. Warto zatem wdrożyć do pielęgnacji kosmetyki nawilżające, np. na bazie kwasu hialuronowego.

Jak pozbyć się wągrów z twarzy – pielęgnacja skóry z La Roche-Posay

Przy każdym rodzaju cery bardzo ważną rolę odgrywają produkty oczyszczające. Aby zapobiegać zatykaniu porów skóry, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić nie tylko na sam demakijaż, ale także poranne mycie twarzy. Tłusta skóra czasami wymaga nawet częstszego mycia, a zwłaszcza jeżeli w czasie dnia chcemy zaaplikować produkty kojące, nawilżające czy po prostu pomagające zwalczać nieestetyczne zaskórniki. Warto stosować kosmetyki, które przeznaczone są do pielęgnowania skóry trądzikowej, tłustej bądź skłonnej do występowania niedoskonałości.

Effaclar żel oczyszczający - packshot | La Roche-Posay

Naszą poranną rutynę możemy zacząć od takiego produktu, jak Effaclar Żel oczyszczający do twarzy od La Roche-Posay, w którego składzie występuje między innymi cynk oraz woda termalna. Tym kosmetykiem możemy rozpocząć poranne mycie skóry, jeżeli chcemy pozbyć się zaskórników. Żel nadaje się idealnie do cery tłustej, ale także tej, która jest wrażliwa i skłonna do trądziku. Formuła o fizjologicznym pH nie wysusza skóry, a jednocześnie oczyszcza pory i sprawia, że skóra jest gotowa na dalsze zabiegi pielęgnacyjne. Kosmetyk ten jest hipoalergiczny i nie zawiera alkoholu etylowego. Został przetestowany na skórze skłonnej do trądziku i sprawdzony pod kontrolą dermatologa oraz okulisty. Najlepiej stosować go zarówno rano, jak i wieczorem. Niewielką ilość produktu wystarczy spienić w dłoniach, a następnie zaaplikować na twarz (omijając okolice oczu). Żel spłukujemy letnią wodą.

Effaclar mikrozłuszczający tonik - packshot | La Roche-Posay

W przypadku nadmiernej pracy gruczołów łojowych nie możemy zapominać o roli tonizacji. Przy pomocy delikatnych kosmetyków myjących pozbywamy się różnego rodzaju zanieczyszczeń, jednak bardzo ważne jest, aby przywrócić cerze świeżość i ukoić ją po procesie oczyszczania. W takim przypadku powinniśmy sięgnąć między innymi po Effaclar Tonik do cery tłustej i trądzikowej. Działa nie tylko ściągająco, ale także redukuje widoczność zaskórników. Doceni go między innymi cera tłusta, która potrzebuje takiego kroku odpowiedzialnego za dodatkowe oczyszczenie. W składzie występuje woda termalna, nawilżająca gliceryna oraz stosowany przy prawidłowym złuszczaniu kwas salicylowy. Powyższe składniki doskonale wpływają na pracę gruczołów łojowych. Powyższy tonik jest hipoalergiczny, niekomedogenny oraz testowany pod kontrolą dermatologiczną.

Effaclar Duo+M - packshot

W skutecznej walce z zaskórnikami istotną rolę odgrywa nawilżenie skóry, dlatego w Twojej kosmetyczce nie powinno zabraknąć kremu nawilżającego o lekkiej konsystencji. Świetnie sprawdzi się tutaj krem na zaskórniki i przebarwienia potrądzikowe Effaclar DUO+M. W jego składzie znalazł się m.in. kojący niacynamid, który reguluje wydzielanie sebum. W walce z zaskórnikami pomocny okaże się nowy, opatentowany składnik aktywny Phylobioma. Korzystnie wpływa na zaburzoną równowagę mikrobiomu oraz przeciwdziała namnażaniu się bakterii, które mają wpływ na powstawanie niedoskonałości.

Podsumowanie

Niezależnie, czy jesteś właśnie w okresie dojrzewania, czy też dawno masz za sobą młodzieńcze problemy ze skórą – rozszerzone pory mogą dotyczyć również Ciebie. Przyczyny bywają bardzo różne – czasami delikatną skórę twarzy traktujemy źle dobranymi kosmetykami pielęgnacyjnymi, innym razem narażamy ją na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych lub po prostu towarzyszą nam zaburzenia hormonalne.

Czarne kropki często określa się jako wągry. Są to zaskórniki otwarte, których eliminacja bywa nieco prostsza. Wariant zamknięty znajduje się nieco głębiej i często bywa trudniejszy w rozpoznaniu. Rozszerzone pory sprzyjają pojawianiu się zmian skórnych.

Co na wągry na twarzy i zaskórniki zamknięte warto zastosować? Przede wszystkim należy zmniejszyć produkcję sebum. Najwięcej gruczołów łojowych znajduje się co prawda na twarzy, ale możemy z powodzeniem stosować kosmetyki o działaniu matującym i ściągającym. Aby martwy naskórek i inne zanieczyszczenia nie zatykały porów, powinniśmy regularnie używać między innymi peelingów enzymatycznych. Na zaskórniki dobrze działają też produkty z kwasem azelainowym czy kwasem migdałowym. Stosuje się też takie substancje aktywne, jak niacynamid, cynk czy kwas salicylowy.

Aby usunąć wągry, można zastosować oczyszczanie manualne, ale powinno być wykonane przez kosmetyczkę. Znacznie lepsze w pozbywaniu zaskórników jest jednak stosowanie odpowiednio dopasowanej do potrzeb skóry pielęgnacji, unikanie szkodliwych czynników zewnętrznych i dbanie o codzienną higienę oraz zdrowy styl życia. Upewnijmy się również, czy nie występuje u nas niedobór witamin i czy nasze wyniki badań są odpowiednie (zwłaszcza te związane z hormonami).

PRAWDA
CZY FAŁSZ

TŁUSTE POTRAWY
TO TŁUSTA SKÓRA.

FAŁSZ Ikona informująca, że odpowiedź na stronie La Roche-Posay jest poprawna

Powszechny mit głosi, że tłuste potrawy zwiększają ilość sebum zatykającego pory, jednakże w rzeczywistości nie ma między nimi żadnego bezpośredniego związku. Nie zmienia to faktu, że dieta bogata w tłuszcze nasycone może spowodować mikroskopowy stan zapalny we wszystkich narządach ciała, m.in. w skórze.  Podsumowując, boczek i frytki nie wywołują trądziku, jednak umiarkowanie w konsumpcji tłustych potraw to najlepszy sposób na zachowanie zdrowia.
Dowiedz się więcej

CZEKOLADA NIE ZAWSZE SZKODZI
SKÓRZE SKŁONNEJ DO TRĄDZIKU.

FAŁSZ Ikona informująca, że odpowiedź na stronie La Roche-Posay jest poprawna

Brakuje solidnych dowodów na to, że czekolada ma jakikolwiek wpływ na przebieg trądziku, nawet w przypadku osób ze skłonnością do tej choroby. Ciemna czekolada zwykle zawiera ogromne ilości przeciwutleniaczy, które korzystnie wpływają na stan skóry!
Dowiedz się więcej

WYCISKANIE PRYSZCZY
NIE PRZYNIESIE CI NICZEGO DOBREGO.

PRAWDA Ikona informująca, że odpowiedź na stronie La Roche-Posay jest poprawna

Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się, że wyciskanie pomogło, taki zabieg pogarsza tylko stan skóry podatnej na trądzik, ponieważ uszkadza mieszek włosa i zaostrza stan zapalny. Brud na paznokciach może nawet zapoczątkować nową infekcję. Unikaj więc wyciskania pryszczy, bo to szkodliwy nawyk!
Dowiedz się więcej

CUKIER MOŻE
ZAOSTRZYĆ PRZEBIEG TRĄDZIKU.

PRAWDA Ikona informująca, że odpowiedź na stronie La Roche-Posay jest poprawna

Najnowsze badania pokazują, że żywność o wysokim indeksie glikemicznym, czy zawierająca ogromne ilości cukru, może zaostrzać przebieg trądziku.  Łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale jeśli chcesz mieć piękną skórę, trzymaj się z dala od słodyczy, słodkich napojów i produktów wytworzonych z białej mąki. Zamiast nich wybieraj żywność zawierającą duże ilości błonnika, np. produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe.
Dowiedz się więcej
Na zdjęciu widoczny jest znak zapytania La Roche-Posay

Czy wiesz
o tym?

Loreal.Foundation.FieldTypes.Extensions.CropImage?.Alt

Zanieczyszczenia powodują podwyższenie poziomu sebum, przez co skóra staje się bardziej tłusta i podatna na trądzik.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

EFFACLAR to pełna gama produktów redukujących niedoskonałości na wszystkich etapach rozwoju. Cechuje się wysoką skutecznością i zapewnia całkowitą tolerancję.

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa poza międzynarodowymi regulacjami kosmetycznymi.

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.