Jak stosować retinol w codziennej pielęgnacji?

Article Read Duration 4 min. czas czytania

Zmieniające się trendy dotyczą nie tylko mody czy makijażu. Mówimy o nich również w przypadku pielęgnacji. Bardzo duży wpływ social mediów sprawia, że niektóre kosmetyki lub konkretne składniki stają się bardziej popularne. Jedną z takich substancji aktywnych, która na nowo zyskała bardzo dużą popularność, jest retinol. Choć jest to składnik doskonale znany kosmetologii, niektóre osoby teraz dowiadują się o nim po raz pierwszy. Retinol swoją popularność zawdzięcza doskonałym właściwościom przeciwzmarszczkowym, jednak ważne jest, aby stosować go z rozwagą. Jak działa retinol na skórę? Sprawdź, po jakie kosmetyki z tym składnikiem warto sięgnąć!

Czym jest retinol?

Co to jest retinol? To składnik zaliczany do grupy retinoidów i jednocześnie aktywna forma witaminy A, która ze względu na udowodnione działanie przeciwstarzeniowe nazywana jest witaminą młodości. Jak wiadomo, jej obecność w naszym organizmie jest kluczowa. Witamina A bierze udział w istotnych procesach zachodzących w naszym ciele, do których można zaliczyć rozwój narządu wzroku, syntezę hormonów, prawidłowe funkcjonowanie nabłonków. Ma bardzo duży wpływ na procesy gojenia, jak i ogólną kondycję skóry.

Co istotne, witamina A nie może być syntetyzowana przez nasz organizm, dlatego musi być dostarczana wraz z pożywieniem, a dokładniej w formie beta-karotenu, który następnie zmienia się w witaminę A. Wraz z wiekiem poziom witaminy A w naszym organizmie ulega degradacji, czego efektem jest starzenie się skóry, utrata jędrności i większa widoczność zmarszczek. Na degradację witaminy A w naszej skórze ma również wpływ stres oksydacyjny i promieniowanie UV.

Retinol a retinal – różnice

Retinol, retinal… o co w tym chodzi? Jeśli interesuje Cię tematyka beauty i pielęgnacja, z pewnością zwróciłaś uwagę na retinol w kosmetykach. Bardzo prawdopodobne, że słyszałaś też o retinalu. Czy istnieje jakaś różnica pomiędzy tymi składnikami?

Zarówno retinol, jak i retinal to pochodne witaminy A. Retinol przekształca się w skórze do retinaldehydu, a następnie kwasu retinowego, który posiada silne działanie stymulujące fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Z kolei retinal to znacznie łagodniejsza forma witaminy A, która w skórze od razu ulega przekształceniu w kwas retinowy. Dzięki temu szybciej oddziałuje na komórki w skórze. Retinal posiada mniejszy potencjał drażniący niż retinol, dlatego jest chętnie wybierany przez osoby ze skórą wrażliwą.

Jak pozyskiwany jest retinol?

Jak już wspomniano, witamina A jest dostarczana naszemu organizmowi wraz z pożywieniem. W kosmetyce jako składnik kosmetyków pojawiła się po raz pierwszy w latach 80. XX wieku. Przyczynił się do tego dermatolog Albert Klingman, który opisał wpływ retinoidów na skórę podrażnioną działaniem promieni słonecznych. W kosmetykach pielęgnacyjnych wykorzystywana jest syntetyczna forma retinolu. 

 Retinol w kosmetykach La Roche-Posay

Jak działa retinol na skórę?

Jak widać retinol to substancja, która w kosmetologii i dermatologii funkcjonuje już od wielu dekad. Wraz ze wzrostem popularności tego składnika na jego temat narosło wiele mitów, które nie mają wiele wspólnego z prawdą. Warto pamiętać, że działanie retinolu na skórę zostało poparte wieloma badaniami. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, że jest to substancja o wielokierunkowym działaniu: zarówno przeciwstarzeniowym, ujędrniającym, przeciwtrądzikowym oraz regulującym.

Do właściwości retinolu można zaliczyć:

• stymulację fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny (działanie ujędrniające);
• redukcję drobnych, jak i głębokich zmarszczek;
• przywrócenie skórze gładkości, elastyczności i sprężystości;
• przyspieszenie odnowy naskórka i jego pogrubienie;
• wzmacnianie bariery ochronnej skóry poprzez poprawę struktury warstwy rogowej;
• rozjaśnianie przebarwień;
• regulację pracy gruczołów łojowych;
• wygładzenie skóry poprzez złuszczanie martwych komórek naskórka;
• działanie antyoksydacyjne;
• poprawę ukrwienia skory i wzmocnienie naczynek krwionośnych.

Jak stosować retinol w codziennej pielęgnacji?

Kiedy najlepiej zacząć stosować retinol na twarz? Wiele zależy od potrzeb i ogólnej kondycji Twojej skóry. Warto zwrócić uwagę, że pierwsze procesy starzenia zaczynają zachodzić w skórze już około 25. roku życia, a jeśli często wystawiamy twarz na działanie promieni słonecznych bez odpowiedniej ochrony, proces ten może rozpocząć się jeszcze wcześniej. Stąd czysty retinol w serum lub kremie mogą stosować zarówno młodsze kobiety, które chcą zadziałać prewencyjnie i opóźnić procesy starzenia, jak i te panie, u których widoczne są już zmarszczki.

Jeśli zastanawiasz się nad wprowadzeniem retinolu do swojej pielęgnacji, bardzo ważne jest, aby stosować się do kilku istotnych zasadach. Nie zapominajmy, że retinol to substancja aktywna o silnym działaniu, a jej niewłaściwe stosowanie może podrażnić skórę i tym samym zniechęcić nas do stosowania tego składnika. 

O czym trzeba pamiętać, wprowadzając retinol do swojej pielęgnacji?

• Zbuduj tolerancję skóry na retinol. W trakcie stosowania kosmetyków z retinolem może wystąpić lekkie podrażnienie i zaczerwienienie skóry, dlatego tak ważne jest, by zacząć od najniższego stężenia (szczególnie jeśli nigdy wcześniej nie stosowałaś kosmetyków z retinolem).
• Kosmetyki z retinolem stosuj w kilkudniowych odstępach, dając skórze czas na regenerację (tu świetnie sprawdzi się skin cycling).
• Stosuj go w wieczornej pielęgnacji.
• W trakcie stosowania pamiętaj o codziennym stosowaniu kremu z wysokim filtrem, najlepiej SPF 50.
• Kiedy Twoja skóra zbuduje tolerancję na retinol, możesz stopniowo zwiększyć częstotliwość jego stosowania, a z czasem wybrać retinol o wyższym stężeniu.

Kosmetyki z retinolem

Zastanawiasz się, po jakie kosmetyki z retinolem sięgnąć? Sprawdź nasz krótki przewodnik! 

 

Serum z retinolem - Retinol B3 Serum do twarzy

 Serum z retinolem La Roche-Posay

 Jeżeli chodzi o formułę kosmetyku, wiele zależy od naszych osobistych preferencji, stąd niektórzy zdecydują się na serum z retinolem, a inni na krem. Jeżeli Ty również wolisz pierwszą opcję, sięgnij po Retinol B3 Serum od La Roche-Posay. To doskonałe serum przeciwzmarszczkowe z retinolem, witaminą B3 oraz kwasem hialuronowym. Czego możesz się po nim spodziewać? Serum skutecznie koryguje widoczne oznaki starzenia się skóry, jak głębokie zmarszczki i przebarwienia, stymulując syntezę kolagenu i elastyny. Dzięki obecności witaminy B3 i kwasu hialuronowego łagodzi podrażnienia, poprawia nawilżenie i wzmacnia barierę ochronną skóry. Jest odpowiednie również dla cery wrażliwej.

 

Krem z retinolem - Redermic Retinol Koncentrat do twarzy

 Krem z retinolem La Roche-Posay
 
Jeśli z kolei wolisz krem z retinolem, wybierz Redermic Retinol Koncentrat, intensywną przeciwzmarszczkową kurację nawilżającą. Krem wygładza i ujędrnia skórę oraz wyrównuje jej koloryt. Przy jego regularnym stosowaniu zmarszczki i drobne linie stają się mniej widoczne. Krem został wzbogacony w neurosensynę, która zapewnia skórze komfort i ukojenie.

 

Krem pod oczy z retinolem – Redermic Retinol pod oczy

Krem pod oczy z retinolem La Roche-Posay

Nie zapominajmy, że procesy starzenia dotyczą również skóry wokół oczu. Co więcej, to właśnie tam najczęściej uwidaczniają się pierwsze zmarszczki. Dlatego aby temu zapobiec, warto zdecydować się na Krem pod oczy Redemic Retinol. To produkt, który doskonale sprawdzi się w przypadku głębokich, widocznych zmarszczek oraz cieni pod oczami. W trakcie stosowania tego kremu pod oczy z retinolem skóra staje się bardziej elastyczna i wypoczęta.

Podsumowanie

Retinol na zmarszczki to doskonały wybór, jeśli chcesz jak najdłużej cieszyć się młodzieńczym wyglądem skóry oraz opóźnić procesy starzenia. Warto jednak pamiętać o jego pozostałych właściwościach, które okazują się być nieocenione w przypadku cer trądzikowych. Regularne stosowanie retinolu potrafi dać spektakularne efekty, jednak bardzo ważne, aby stosować go w sposób prawidłowy.

Bibliografia:

1. H. Marona, A. Gunia, E. Pękala: Retinoidy – rola farmakoterapii w aspekcie komórkowego mechanizmu działania, Farm. Pol, 2010.
2. https://www.ptfarm.pl/pub/File/Farmacja Polska/2010/03-2010/06 Retinoidy.pdf [dostęp: 02.08.2023]

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.