Budowa i funkcje skóry – skąd bierze się skóra wrażliwa?
Nasza skóra nazywana jest największym organem i składa się z trzech podstawowych warstw: naskórka, skóry właściwej oraz warstwy podskórnej. To właśnie naskórek, czyli zewnętrzna warstwa naszej skóry pełni funkcję ochronną – chroni skórę przed nadmierną utratą wody.
W przypadku skóry wrażliwej naskórek posiada zaburzoną funkcję ochronną. Efektem tego jest szybsze odwadnianie się skóry i łatwiejsze docieranie do jej głębszych warstw czynników potencjalnie drażniących.
Budowa skóry – czym jest skóra wrażliwa?
Skóra wrażliwa może być trudna do zdiagnozowania, nawet profesjonaliście, z bardzo prostego powodu: jest określana przez odczucia kobiet, a nie przez to, co lekarz widzi w gabinecie. Już 80% kobiet w Polsce deklaruje wrażliwość skóry.*
Z punktu widzenia kobiety, skóra wrażliwa jest irytującą codziennością. Skóra jest podrażniona, zaczerwieniona i piecze w odpowiedzi na środowisko, dietę lub produkty do codziennej pielęgnacji.
Z perspektywy dermatologa, skóra wrażliwa może wyglądać na trochę zaczerwienioną lub suchą, ale jej wygląd jest zasadniczo normalny. Zmiany skórne są bardzo rzadkie i zazwyczaj nieobecne i dotyczą przede wszystkim skóry twarzy i dekoltu.
Nie istnieje jeden rodzaj, ale całe spektrum wrażliwości skóry. Poznanie rodzaju posiadanej skóry wrażliwej jest pierwszym krokiem w przywróceniu spokoju skóry i stosowania codziennej pielęgnacji zgodnej z diagnozą dermatologa.
Co może powodować reakcje skóry wrażliwej?
Czynniki środowiskowe: zmiany temperatury i wilgotności, narażenie na działanie promieni słonecznych, zanieczyszczenie powietrza, pyłki.
Czynniki zewnętrzne: niewłaściwa pielęgnacja twarda woda, centralne ogrzewanie.
Czynniki wewnętrzne:stres psychiczny, palenie tytoniu, pikantne produkty, alkohol, menstruacja.
Bariera ochronna skóry – co właściwie powoduje wrażliwość skóry?
Zdrowa skóra posiada barierę ochronną, która działa jak tarcza zatrzymująca patogeny i substancje drażniące przed wnikaniem do głębszych warstw skóry. Ta bariera ochronna skóry utrzymuje również jej prawidłowe nawilżenie i ma kluczowe znaczenie dla utrzymania jędrności, elastyczności, a przede wszystkim – komfortu!
W przypadku skóry wrażliwej ta bariera jest osłabiona, wystawiając ją na działanie szkodliwych czynników. Aby złagodzić objawy wrażliwości i przywrócić skórze komfort, odpowiednia pielęgnacja musi działać na obie bariery ochronne skóry — jej cenne lipidy i delikatny mikrobiom.
Mikrobiom to ogół wszystkich mikroorganizmów żyjących na Twojej skórze, a jego najważniejszym rolą jest zachowanie funkcji ochronnej skóry.
Dzięki imponującej liczbie badań klinicznych, publikacji naukowych oraz przebadanych pacjentów marka La Roche-Posay jest niekwestionowanym pionierem w dziedzinie badań mikrobiomu skóry. Istnieją kluczowe cechy, które pomagają określić, co sprawia, że dany mikrobiom jest zdrowy. Pierwszą z nich jest różnorodność, odnosząca się do liczby gatunków bakterii na skórze. Druga to obfitość bakterii w obrębie każdego gatunku, jak i ich dużą ilość. Mikrobiom o słabej różnorodności jest często kojarzony z uszkodzoną barierą skórną. Badania wykazały, że w wielu schorzeniach skóry, od łuszczycy przez atopowe zapalenie skóry, po trądzik i trądzik różowaty, brakuje różnorodności bakteryjnej.
Jak dbać o skórę wrażliwą?
Skóra wrażliwa wymaga wyjątkowej pielęgnacji przy pomocy specjalnych dermokosmetyków. Jak dbać o skórę wrażliwą w poprawny sposób? Podpowiadamy w 6 krokach!
Krok 1: Perfekcyjnie oczyszczaj skórę, nie pozbawiając jej delikatnej bariery ochronnej

W ciągu dnia skóra gromadzi na swojej powierzchni pot, sebum, martwe komórki i zanieczyszczenia, które mogą podrażniać Twoją wrażliwą skórę. Wybierz delikatny produkt do oczyszczania:
1. Łagodna emulsja oczyszczająca Toleriane,
Produkty te nie będą usuwać i dodatkowo podrażniać bariery ochronnej. Pielęgnacja skóry wrażliwej wymaga zastosowania produktów pozbawionych silnych substancji myjących, posiadających zrównoważone pH oraz zawierających wodę termalną, która koi, łagodzi podrażnienia i zmniejsza reaktywność skóry. Prawidłowe oczyszczanie pozwoli przygotować Twoją skórę do dalszej pielęgnacji.
Krok 2: Zadbaj o odpowiednie nawilżenie swojej skóry

Zregeneruj delikatną barierę ochronną skóry wrażliwej, stosując preparaty nawilżające i odżywcze dedykowane skórze wrażliwej:
2. Krem Toleriane Dermallergo,
3. Hyalu B5 Serum przeciwzmarszczkowy,
4. Głęboko nawilżający krem Hydraphase HA Light.
Nawilżanie jest najważniejszym etapem pielęgnacji skóry wrażliwej – bez względu na jej typ oraz nasilenie objawów. Przy skórze tłustej i wrażliwej warto wybrać lekki krem nawilżający, przy suchej – krem o bogatszej, odżywczej konsystencji. Wśród składników aktywnych, które wspierają barierę ochronną skóry są ceramidy, masło shea, kwas hialuronowy, gliceryna czy witamina B5 (pantenol). Kojąco i regenerująco na skórę będą działały także kremy z masłem shea, madekasozydem, neurosensyną czy niacynamidem.
Krok 3: Wybierz odpowiednie zabezpieczenie przed słońcem i zanieczyszczeniem

Ekspozycja na promieniowanie UV może pogarszać dyskomfort skóry wrażliwej, a także pogarszać zaczerwienienie. Upewnij się, że stosowanie filtra przeciwsłonecznego jest częścią Twojej codziennej pielęgnacji. Aby uniknąć nadmiernego pocierania skóry, wybieraj lekkie, płynne konsystencje z ochroną przeciwsłoneczną, co najmniej SPF30 UVA/UVB.
1. Anthelios UVMUNE niewidoczny fluid SPF 50+,
Najbardziej zaawansowane rozwiązania dermokosmetyczne oferują również konsystencję zapobiegającą przenikaniu zanieczyszczeń, aby ograniczyć przywieranie drażniącego kurzu do skóry i wywoływaniu stresu oksydacyjnego.
Krok 4: Odkryj makijaż dostosowany do wymagających potrzeb skóry

Niektóre podkłady mogą powodować niepożądane reakcje skórne, należy więc unikać tych, które zawierają składniki znane z właściwości alergizujących jak perfumy lub potencjalnie drażniące. Najwłaściwszy jest wybór podkładów hypoalergicznych, dobrze tolerowanych, opracowanych specjalnie do skóry wrażliwej.
1. Nawilżający podkład w kremie Toleriane Teint,
2. Matujący podkład w musie Toleriane Teint.
W zależności od typu skóry, wybierz ten o właściwościach matujących (dla skóry mieszanej i tłustej) lub nawilżających (dla skóry suchej).
Krok 5: Miej pod ręką produkt SOS, który szybko ukoi skórę

Woda termalna o unikalnym składzie posiada właściwości łagodzące podrażnienia i zaczerwienienia na skórze. Koi i wzmacnia skórę, zabezpieczając ją przed działaniem czynników zewnętrznych. Dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym chroni skórę przed zagrożeniami środowiskowymi, a także wolnymi rodnikami przeciwdziałając tym samym procesowi starzenia się skóry.
1. Woda termalna La Roche Posay
Używaj jej, gdy skóra potrzebuje natychmiastowego ukojenia lub w celu uniknięcia potencjalnego stanu zapalnego.Woda termalna stanowi też skuteczną metodę orzeźwienia w trakcie rutynowej pielęgnacji. Sprawdza się jako preparat odświeżający skórę po aktywności fizycznej lub w trakcie podróży.
Krok 6: Obudź się z ukojoną skórą

Czy Twoja skóra wydaje się podrażniona po przebudzeniu? To nie przypadek, że wiele kobiet odczuwa narastającą wrażliwość skóry jako pierwszą rzecz po przebudzeniu. W nocy skóra wrażliwa zmaga się z neutralizacją wolnych rodników gromadzonych w ciągu dnia. Co gorsza, histamina – naturalnie występująca w naszym organizmie, będąca mediatorem procesów zapalnych takich jak świąd i zaczerwienienie – uwalnia się na chwilę przed przebudzeniem. Rezultat? Skóra po przebudzeniu jest podrażniona, swędzi i piecze.
Aby rozbroić tą bombę podrażnień, spróbuj ukoić skórę wrażliwą przed snem, stosując konkretne rozwiązania dermokosmetyczne, aby oczyścić skórę z wolnych rodników, jednocześnie łagodząc stan zapalny i impulsy nerwowe. W końcu, nawet z wrażliwą skórą, każda z nas zasługuje na to, aby obudzić się i czuć się od rana zadbaną i piękną! Wybierz:
*Raport U&A Face care cosmetics, Nielsen, 2019, Polska.