Atopowe zapalenie skóry u niemowląt - objawy AZS i przyczyny

Article Read Duration 7 min. czas czytania

Atopowe zapalenie skóry to jedna z najczęściej występujących chorób natury dermatologicznej u niemowląt. AZS ma charakter przewlekły i nierzadko nawraca po kilku latach uśpienia. Przez pierwsze dni życia dziecka może nie dawać żadnych konkretnych objawów, jednak pod wpływem czynników zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych może ponownie przyprawiać o dyskomfort, a nawet ból. Im wcześniej rozpoznamy egzemę u malucha, tym skuteczniej zadziała leczenie oraz pielęgnacja.

AZS u niemowlaka - objawy

Pierwsze niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o rozwoju choroby najczęściej pojawiają się przed ukończeniem 6. miesiąca życia dziecka. AZS występuje zarówno u dziewczynek, jak i chłopców, jednak w drugim przypadku schorzenie ma najczęściej cięższy przebieg z uwagi na różnice w budowie warstw skórnych. Kiedy należy zacząć się niepokoić?

Objawy towarzyszące atopowemu zapaleniu skóry u dzieci w wieku niemowlęcym to m.in. nadmiernie wysuszona i zaczerwieniona skóra, a także silny, uporczywy świąd, który powoduje niepokój i rozdrażnienie. Rodzice dzieci, u których zdiagnozowano chorobę zwracają również uwagę na wykwity zlokalizowane w newralgicznych miejscach takich jak np. policzki czy dłonie. AZS często przypomina wysypkę, która może przybierać formę grudek, a nawet pęcherzyków powodując dolegliwości bólowe.

Dołącz do programu Rodziny Lipikar - La Roche-Posay

Skóra atopowa u niemowląt - przyczyny

Skąd problemy skórne u niemowląt o tak ostrym przebiegu? Jeśli jako dorośli zmagamy się z atopowym zapaleniem skóry lub mieliśmy z nim do czynienia w przeszłości to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasze dziecko również będzie na nie narażone. Egzema często bywa chorobą dziedziczną, która powoduje poważny dyskomfort u całej rodziny i obniża jakość życia codziennego. Uwarunkowania genetyczne przyczyniają się do upośledzenia funkcjonowania układu odpornościowego oraz występowania wad w budowie naskórka. W praktyce mowa m.in. o zaburzeniach w produkcji ceramidów i lipidów tworzących naturalną barierę ochronną skóry. Nie bez znaczenia pozostaje także rola układu nerwowego i stresu, który może spowodować nasilenie się objawów AZS u niemowlęcia.

Na predyspozycje genetyczne nie mamy żadnego wpływu, jednak możemy wyeliminować czynniki zewnętrzne, które zwiększają ryzyko uaktywnienia się atopowego zapalenia skóry u niemowlaka. Możemy do nich zaliczyć m.in. alergeny w postaci kurzu, roztocz, pyłków roślinnych, alergenów pochodzenia zwierzęcego i grzybiczego. Egzema w wielu przypadkach nasila się również pod wpływem alergenów pokarmowych.

Winą za rozwijanie się choroby dermatologicznej u maluszka możemy również obarczyć zbyt silne detergenty znajdujące się w podstawowych środkach czystości. Niektóre substancje zawarte w proszkach, płynach do płukania tkanin czy kosmetykach do kąpieli i pielęgnacji skóry u niemowlęcia mogą powodować uczulenie, które w wielu przypadkach jest pierwszym krokiem do rozwoju AZS. Punktem zapalnym często okazuje się zanieczyszczenie środowiska, a także twarda woda w kranie.

Jak wygląda AZS u noworodka?

Rozpoznanie atopowego zapalenia skóry u niemowlęcia może być trudnym zadaniem. Skóra u tak małego dziecka nie jest jeszcze w pełni przystosowana do pełnienia funkcji ochronnej, dlatego tzw. “pokrzywki” czy “potówki” to codzienność wielu rodziców. Jeśli jednak objawy reakcji alergicznej nie ustępują, a z czasem zaczynają się nasilać może być to znak, że dziecko zmaga się z AZS.

Egzema u noworodka najczęściej powoduje występowanie zmian na skórze w formie szorstkich i zaczerwienionych placków, które mają tendencję do łuszczenia się. Plamy powodujące uporczywe swędzenie pojawiają się m.in. na policzkach i podbródku. Z czasem jednak choroba obejmuje kolejne partie ciała, w tym m.in. szyję, brzuch, jak również plecy i okolice między fałdami. Wykwity znacznie obniżają jakość życia noworodka nie tylko z powodu dolegliwości bólowych i świądu, ale również ich stopniowego rogowacenia. Naskórek w miejscach występowania AZS staje się nadmierny suchy i zgrubiały.

W jakim wieku objawia się AZS?

Niemal pięćdziesiąt procent dzieci cierpiących na atopowe zapalenie skóry wykazuje jego pierwsze objawy przed ukończeniem szóstego miesiąca życia. Należy być jednak przygotowanym na to, że choroba może pojawić się nieco później, przed ukończeniem pierwszego roku życia, co zdarza się w ok. siedemdziesięciu procentach przypadków. Ryzyko zachorowania spada wraz z wiekiem, jednak wciąż nie można być pewnym, że AZS nie ujawni się później. Warto jednak pamiętać o tym, że egzema może ustąpić w wieku 5-6 lat, ale równie dobrze może nawracać w okresie dojrzewania lub dorosłości.

AZS u niemowlaka - czego unikać?

Po zdiagnozowaniu u niemowlaka atopowego zapalenia skóry należy zwrócić szczególną uwagę na wiele aspektów życia dziecka i unikać czynników, które mogą nasilać objawy choroby. W pierwszej kolejności warto wyeliminować alergeny pochodzenia zwierzęcego i grzybiczego, a także kurz i roztocza, które mogą działać drażniąco na suchą i delikatną skórę malucha. Warto również zmienić podstawowe środki higieniczne i kosmetyki na te dedykowane skórze atopowej, alergicznej lub wrażliwej. W niektórych produktach znajdują się silne detergenty czy substancje zapachowe, które przyczyniają się do pogłębiania problemu.

Negatywny wpływ na skórę z AZS u niemowląt mogą mieć także jego ubrania. Należy unikać wełny i innych, mniej delikatnych materiałów. Nie bez znaczenia okazuje się również unikanie przegrzewania malucha. Podwyższona temperatura organizmu w duecie z potliwością to większe ryzyko występowania uciążliwego świądu i ognisk zapalnych naskórka. Warto również przykładać większą wagę do warunków panujących w pomieszczeniach, gdzie przebywa niemowlę. Wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie min. 70%, a powietrze być wolne od dymu tytoniowego. Należy także dbać o regularne wietrzenie mieszkania.

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt - czy mija?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez rodziców dzieci zmagających się z egzemą. Choroba w wielu przypadkach zaczyna rozwijać się między trzecim a szóstym miesiącem życia, jednak zdarza się, że jej pierwsze objawy pojawiają się nieco później, przed pierwszym rokiem życia. W takich sytuacjach szansa na uśpienie schorzenia znacznie wzrastają. Przyjmuje się, że nawet u połowy niemowląt z AZS jego symptomy ustępują przed ukończeniem piątego roku życia. Należy jednak pamiętać o tym, że choroba może powrócić w wieku młodzieńczym, a nawet później. Kluczowe okazuje się jak najszybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia i łagodzenie objawów egzemy.

AZS u niemowlaka na plecach i innych partiach ciała - pielęgnacja

Odpowiednia pielęgnacja skóry atopowej u niemowlaka to klucz do zminimalizowania jego dyskomfortu. Jedną z najważniejszych kwestii okazuje się intensywne nawilżanie i natłuszczanie naskórka, który pod wpływem różnych czynników jest ich pozbawiony. Wspomaganie odbudowy warstwy wodno-lipidowej warto rozpocząć od zmian w codziennej higienie. Kąpiel noworodka z AZS powinna trwać od kilku do kilkunastu minut. Nie bez znaczenia okazuje się również temperatura wody. Zbyt ciepła może powodować nasilanie się objawów egzemy i powodować nadmierne swędzenie. W trakcie kąpieli należy stosować delikatne kosmetyki dedykowane dzieciom z atopią. Dobrze sprawdzają się emulsje i olejki na bazie środków łagodzących stany zapalne, zaczerwienienia i świąd. Odżywiają skórę i wspomagają odbudowę jej naturalnej bariery ochronnej.

Przy atopowym zapaleniu skóry, po kąpieli zaleca się delikatne osuszenie ciała miękkim ręcznikiem pamiętając o tym, aby unikać pocierania. Tuż po kąpieli warto posmarować skórę dziecka odpowiednim kremem bądź emulsją o właściwościach nawilżających, odżywiających i kojących. Na miejscowe zmiany skórne warto zaaplikować odpowiedni preparat leczniczy, który chroni przed rozwojem ognisk zapalnych i zmniejsza uczucie świądu.

Pielęgnacja skóry u noworodka z AZS wymaga regularności. Większość produktów działa przez ok. pięć lub sześć godzin, dlatego należy pamiętać o ponownym nakładaniu kremów, balsamów i emulsji.

AZS niemowlę - produkty do pielęgnacji

Zdrowe dziecko to szczęśliwe dziecko, dlatego tak ważne jest, aby wspomóc leczenie dermatologiczne atopowego zapalenia skóry za pomocą odpowiednio dobranej pielęgnacji. Dedykowane kosmetyki powinny wyróżniać się nie tylko wysoką skutecznością w działaniu przeciwzapalnym i kojącym, ale również bezpieczeństwem stosowania. Wielu rodziców zaufało kosmetykom La Roche-Posay, które zostały przebadane dermatologiczne i z powodzeniem można je stosować nawet u najmłodszych.

Lipikar Syndet AP+ - packshot | La Roche-Posay

Co na atopowe zapalenie skóry u niemowlaka? Warto zacząć od podstaw, czyli dedykowanych produktów do mycia ciała. Lipikar Syndet AP+ doskonale uzupełnia poziom lipidów w naskórku bez efektu podrażnienia i przesuszenia. Dokładnie usuwa wszelkie zabrudzenia z powierzchni skóry bez konieczności pocierania, co w przypadku skóry z AZS pozwala zapobiec rozwojowi stanów zapalnych. Krem myjący dodatkowo chroni przed wysuszającym działaniem twardej wody. Jego kremowa konsystencja jest przyjemna dla skóry. Z powodzeniem można go stosować podczas kąpieli noworodków z AZS od pierwszego dnia życia, jednak stanowi idealny produkt dla całej rodziny.

W jego składzie znajdziemy trzy główne składniki, które intensywnie nawilżają i natłuszczają uszkodzony naskórek. Jednym z nich jest niacynamid, czyli składnik aktywny o właściwościach kojących. Niweluje uczucie swędzenia i odgrywa ważną rolę w procesie odbudowy naturalnej bariery ochronnej skóry, podobnie jak masło shea. Nie bez znaczenia okazuje się zawartość Aqua Posae Filiformis - opatentowanej substancji, która pomaga przywrócić skórze noworodka jej równowagę.

Lipikar Baume Ap+M - packshot | La Roche-Posay

Tuż po kąpieli należy pamiętać o zabezpieczeniu skóry maluszka za pomocą odpowiednio dobranych kremów i emulsji. Dobrym rozwiązaniem jest Lipikar Baume AP+M balsam do bardzo suchej skóry, który przywraca równowagę mikrobiomu skóry. Natychmiastowo przynosi ulgę i redukuje uczucie swędzenia. Ponadto przeciwdziała stanom zapalnym i dogłębnie odżywia. Jego dużym atutem są zdolności do zapobiegania nawrotom choroby, które znacznie obniżają jakość życia niemowląt, dzieci i dorosłych. Balsam wyróżnia się bardzo lekką konsystencją, która błyskawicznie się wchłania i nie pozostawia lepkiej warstwy na skórze. Dzięki jego regularnemu stosowaniu można zauważyć dużą poprawę w kondycji atopowej skóry u noworodka.

Formuła produktu została opracowana na bazie kilku kluczowych składników, wśród których warto wyróżnić niacynamid. Wspiera on odbudowę bariery wodno-lipidowej. Wsparciem dla niego jest również masło shea z uwagi na wysoką zawartość lipidów. Skład uzupełnia kompleks opatentowanych składników Aqua Posae Filiformis i Microresyl które przywracają równowagę mikrobiomu. Warto zaznaczyć, że stosowanie balsamu jest całkowicie bezpieczne dla dziecka już od pierwszego miesiąca życia, co zostało potwierdzone przez badania kliniczne. Należy nakładać go raz na 24 godziny, co zapewnia skuteczność w walce z atopowym zapaleniem skóry.

Oba produkty rekomendowane są przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

 

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.