Uczulenie u dziecka – objawy, przyczyny i pielęgnacja skóry

Article Read Duration 7 min. czas czytania

Skóra niemowląt i małych dzieci jest bardzo delikatna, przez co znacznie bardziej wrażliwa i podatna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. W przeciwieństwie do dorosłych, skóra małego dziecka nie jest jeszcze w pełni rozwinięta, przez co znacznie łatwiej ulega podrażnieniom, czego efektem może być uczulenie, nadwrażliwość czy zwiększona reaktywność skóry. Co warto wiedzieć na temat uczulenia u niemowlaka i jak pielęgnować wymagającą skórę dziecka?

Czym jest uczulenie?

Kiedy na wrażliwej skórze Twojego małego dziecka zaczynają pojawiać się niepokojące zmiany w postaci krostek, wysypki czy nadmiernej suchości, starasz się znaleźć rozwiązanie. Bardzo możliwe, że w takiej sytuacji mamy do czynienia z uczuleniem.


Czym jest uczulenie u dziecka? Według definicji uczulenie czyli alergia to nadmierna i nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na obce dla organizmu substancje, określane jako alergeny, znajdujące się w środowisku zewnętrznym. Jest to reakcja nabyta, dlatego w momencie kolejnego kontaktu skóry z konkretnym alergenem układ odpornościowy reaguje natychmiast, czego efektem jest uwolnienie histaminy. Histamina odpowiedzialna jest za większość objawów, z jakimi mamy do czynienia w przypadku uczulenia. Można tutaj zaliczyć zaczerwienienie, silne uczucie swędzenia czy bardzo wysuszoną skórę.

La Roche-Posay na uczulenie u dziecka

Uczulenie u niemowlaka i dziecka – przyczyny

Dlaczego to właśnie skóra dziecka jest tak wrażliwa, skłonna do atopii i alergii? Jak już wspomnieliśmy, skóra małych dzieci jest bardzo cienka, delikatna i niedojrzała. Ulega to zmianie dopiero około 3. roku życia. Do tego momentu płaszcz hydrolipidowy skóry małego dziecka, który ma chronić przed czynnikami zewnętrznymi, nie jest w pełni rozwinięty. Z tego względu dochodzi także do zwiększonej utraty wody z naskórka. Oprócz tego, u małych dzieci i niemowląt nie jest jeszcze wykształcona termoregulacja. To sprawia, że maluchy są bardziej podatne na wychłodzenie organizmu i przegrzanie, czego efektem są potówki.

 

To sprawia, że skóra niemowlęcia staje się znacznie bardziej podatna na czynniki zewnętrzne, które są przyczyną swędzącej, podrażnionej czy przesuszonej skóry. Jakie mogą być przyczyny uczulenia na twarzy u dziecka oraz na innych częściach ciała?

 

Można tutaj zaliczyć zarówno czynniki pogodowe, jak silny wiatr, duże wahania temperatur czy promieniowanie słoneczne. Uczulenie u dziecka mogą spowodować niektóre substancje zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych, a także detergentach i proszkach do prania.

 

Dołącz do programu Rodziny Lipikar - La Roche-Posay

Uczulenie u dziecka – objawy

Jak rozpoznać, że skóra dziecka jest podrażniona i możemy mieć do czynienia z uczuleniem? Jednym z najczęstszych objawów jest uporczywy świąd skóry. Dziecko staje się niespokojne i rozdrażnione, czego efektem mogą być problemy ze snem. Oprócz tego w miejscu wystąpienia uczulenia pojawia się zaczerwienienie skóry. Kolejnym objawem, który powinien zwrócić naszą uwagę, są zmiany skórne. Te mogą mieć postać krostek, grudek czy tak zwanej pokrzywki. Warto też zwrócić uwagę na lokalizację zmian. W zależności od tego, czy występują one na twarzy czy też pupie dziecka, możemy mieć do czynienia z inną przyczyną powstawania zmian skórnych. 

Uczulenie na słońce u dzieci

Bardzo częstym problemem, z jakim zmagają się rodzice maluszków jest uczulenie od słońca u dzieci. Najczęściej pojawia się, kiedy dzieci spędzają więcej czasu na zewnątrz, a promienie słoneczne stają się bardziej intensywne. 

 

Uczulenie od słońca, wysypka alergiczna u dzieci mogą być zlokalizowane w różnych częściach ciała, które wystawione są na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Najczęściej są to dłonie, kark i twarz. Jak rozpoznać uczulenie od słońca u dzieci? Do objawów można zaliczyć:

  • zaczerwienienie;
  • swędzenie;
  • łuszczenie się naskórka;
  • opuchliznę;
  • wykwity skórne w postaci pokrzywki bądź grudek.

Objawy zwykle pojawiają się w ciągu doby od ekspozycji na słońce.

Uczulenie u niemowlaka na twarzy

 

Co może oznaczać uczulenie na policzkach u dziecka? Wykwity skórne na policzkach malucha mogą nas bardzo zaniepokoić, jednak najprawdopodobniej to nic innego jak trądzik niemowlęcy. Na jego występowanie mogą mieć wpływ zaburzenia hormonalne, wywołane hormonami androgenowymi, które matka przekazuje dziecku wraz z mlekiem. Wpływ na wystąpienie zmian mają także niewykształcone gruczoły łojowe i potowe. 


Trądzik niemowlęcy zwykle ustępuje samoistnie i nie wymaga konsultacji z lekarzem, jednak w tym czasie bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry malucha.

Uczulenie na pupie u dziecka

 

Uczulenie u dziecka może wystąpić także w okolicach pupy. Wtedy najczęściej mamy do czynienia z pieluszkowym zapaleniem skóry. Objawia się zaczerwienieniem, świądem, a także obecnością wykwitów skórnych w postaci grudek czy pęcherzyków. Do przyczyn należą m.in. zbyt rzadko zmieniane pieluchy, a także używanie pieluch wykonanych ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza materiałów. W tym przypadku również należy zadbać o odpowiednie nawilżenie i regenerację skóry dziecka.

Uczulenie od proszku u dziecka

 

To, w czym pierzemy ubranka swoich dzieci ma również duży wpływ na kondycję ich skóry. Nie bez powodu do prania ubranek niemowlęcych rekomendowane są specjalne proszki o działaniu hipoalergicznym. Warto pamiętać, że w procesie prania na ubrankach, a dokładniej w ich włóknach mogą pozostać niewielkie ilości detergentu, które w kontakcie ze skórą malucha mogą spowodować podrażnienie. Może ono objawiać się zaczerwienieniem, swędzeniem czy pokrzywką. Aby temu zapobiec, należy sięgać po proszki i płyny do prania dla niemowląt, pozbawione substancji zapachowych i silnych detergentów czy środków konserwujących.

 

Krem na uczulenie na skórze u dziecka

Uczulenie na skórze dziecka – kiedy do lekarza?

Chociaż w większości przypadków podrażniona skóra dziecka nie wymaga konsultacji z lekarzem, zdarzają się w sytuacje, w których okazuje się niezbędna. Kiedy udać się z dzieckiem do lekarza? 


Jeżeli jakiekolwiek zmiany skórne u dziecka wzbudzają w nas niepokój, warto skonsultować to ze specjalistą. W ten sposób będziemy mieć 100% pewności, że naszemu maluchowi nic nie zagraża. Wizyta u lekarza jest natomiast niezbędna, jeśli uczuleniu towarzyszą inne objawy, jak wysoka gorączka czy problemy z oddychaniem. Jeśli zauważymy, że krostki na skórze pomimo zastosowanej pielęgnacji nie ulegają poprawie i tworzą się na nich strupki, również należy skonsultować to ze specjalistą, gdyż mogło dojść do nadkażenia zmian i infekcji bakteryjnej. 

Uczulenie u dziecka a odpowiednia pielęgnacja

W przypadku wrażliwej, podrażnionej czy przesuszonej skóry podstawę stanowi odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka. Ta powinna skupić się na łagodnym oczyszczaniu, nawilżaniu i odbudowie płaszcza hydrolipidowego. 


Po jakie produkty pielęgnacyjne warto sięgnąć? Bardzo dobrym wyborem będą kosmetyki La Roche-Posay. Znajdziesz tam łagodne produkty do mycia delikatnej skóry dziecka, jak i jej nawilżania po kąpieli.

 

La Roche-Posay Lipikar delikatny Olejek myjący do skóry z uczuleniem u dziecka

 

Do mycia wrażliwej lub atopowej skóry malucha warto wybierać produkty bezzapachowe, niezawierające mydła oraz takie, które nie naruszą bariery ochronnej skóry. Lipikar Cleansing Oil AP+ to odżywczy olejek myjący przeciwko podrażnieniom i swędzeniu skóry. Produkt w delikatny sposób oczyszcza wrażliwą skórę, jednocześnie chroniąc ją przed wysuszeniem. Można wlać go do wanienki lub używać pod prysznicem. Jest bezpieczny również do mycia głowy i okolic intymnych niemowląt.  

 

La Roche-Posay Lipikar łagodny krem myjący do skóry z uczuleniem u dziecka

 

W przypadku skóry skłonnej do atopii warto sięgnąć po Lipikar Syndet AP+,  ultradelikatny krem myjący, który możesz stosować już od pierwszych dni życia. Jest odpowiedni dla skóry wrażliwej i swędzącej, sprawdzi się także w przypadku ciemieniuchy.

 

La Roche-Posay Lipikar łagodzący balsam do skóry z uczuleniem u dziecka

 

Po kąpieli maluszka warto zastosować Lipikar Baume AP+M. To balsam przeciwko swędzeniu skóry i nawracającej suchości. Natychmiast koi i odżywia podrażnioną skórę, a także odbudowuje jej barierę ochronną. Dodatkowo wspiera równowagę mikrobiomu skóry. Odpowiedni zarówno dla niemowląt, jak i noworodków.

 

La Roche-Posay Lipikar Balsam kojący do skóry skłonnej do uczulenia

Teraz występuje również w wersji Lipikar Baume AP+M Light z lżejszą i szybko wchłaniająca się konsystencja. Zapewnia natychmiastowe ukojenie delikatnej i wrażliwej skóry.

Podsumowanie

Skóra małych dzieci i niemowląt jest bardzo delikatna i wrażliwa, przez co o wiele bardziej podatna na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Aby zapobiec uczuleniu, podrażnieniom i niekomfortowemu przesuszeniu skóry, jako rodzice musimy zadbać o odpowiednią i minimalistyczną pielęgnację skóry malucha. Pomogą w tym kosmetyki dla dzieci i niemowląt bogate w regenerujące składniki, w tym emolienty.

 Bibliografia:

  1. Kmieć M. Pielęgnacja skóry dzieci, Post. Dermatol. Alergol. 2010
  2. Trotter S. Pielęgnacja skóry noworodka w: Lumsden H. Holmes D. i red. Noworodek i jego rodzina. Praktyka położnicza, Warszawa 2012
  3. https://www.mp.pl/pacjent/astma/wszystkooastmie/kacikalergika/49668,co-to-jest-alergia [dostęp: 03.08.2023]
     

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.