CO POWODUJE EGZEMĘ?
JAK MOŻNA TEMU ZAPOBIEC?

Egzema występuje w rodzinach: Dzieje się tak z powodu istnienia uwarunkowania genetycznego. Jeśli w Twojej rodzinie występuje egzema , oznacza to po prostu, że Twoja skóra jest mniej wydajna w wytwarzaniu nawilżających substancji tłuszczowych, przez co jest bardzo sucha. O co chodzi? Twoja skóra jest bardziej wrażliwa na działanie alergenów i substancji drażniących, które mogą wnikać w skórę i powodować intensywne stany zapalne i swędzenie.

TWOJE PYTANIA
NASZE ODPOWIEDZI

1 quote-marks

Jak wygląda atopia?

U niemowląt atopia powoduje powstawanie szorstkich, złuszczonych i zaczerwienionych miejsc, m. in. na policzkach i podbródku. U starszych dzieci i dorosłych miejsca te tworzą się na karku i w fałdach skórnych, na łokciach i za kolanami. Atopii mogą towarzyszyć zadrapania i krwawienie. W niektórych przypadkach tworzą się ropiejące pęcherze. Z czasem skóra staje się grubsza i bardziej szorstka.

Czy to było pomocne?

1 quote-marks

Czy atopia jest alergią?

Atopia jest związana z alergiami i innymi schorzeniami atopowymi, takimi jak astma i katar sienny. Przy atopii bariera ochronna skóry jest uszkodzona, co pozwala alergenom i substancjom podrażniącym wnikać głęboko i powodować stan zapalny, co skutkuje takimi objawami jak swędzenie, zaczerwienienie, przesuszone miejsca itp.

Czy to było pomocne?

1 quote-marks

Jak pozbyć się atopii?

Podstawę leczenia atopii stanowią kremy na bazie kortykosteroidów, gdy jej objawy ulegają zaostrzeniu oraz pielęgnacja przy pomocy substytutów do mycia dla mydła w kostce oraz regularne stosowanie kremów z emolientami. Aby trwale ograniczyć nawroty objawów, należy przywrócić równowagę mikrobiomu skóry (mikroflory bakteryjnej, która występuje na skórze).

Czy to było pomocne?

1 quote-marks

Jak dochodzi do powstania atopii?

Atopia bywa chorobą dziedziczną, która dotyka zazwyczaj całą rodzinę. Taka skóra jest sucha, czyli ma osłabioną barierę ochronną przed alergenami i substancjami podrażniącymi, co powoduje ich wnikanie w skórę, wywołując stany zapalne. U dorosłych atopia może być spowodowana wykonywaniem pracy, która wymaga częstego mycia rąk. Czynniki środowiskowe wywołujące atopię to m.in. roztocza kurzu.

Czy to było pomocne?

1 quote-marks

Czy atopia powoduje swędzenie?

Swędzenie to jedna z głównych cech atopii. Powierzchniowa bariera skóry jest uszkodzona, dlatego alergeny i czynniki podrażniające mogą wnikać głęboko, powodując stan zapalny i uwalnianie powodującej świędzenie histaminy. Suchą, swędzącą atopię można pielęgnować przy pomocy substytutów dla mydła w kostce oraz poprzez stosowanie 2x dziennie emolientów, przywracających równowagę mikrobiomu skóry.

Czy to było pomocne?

PRAWDA

CZY FAŁSZ?

ABY POŁOŻYĆ KRES SUCHEJ SKÓRZE,
NALEŻY ODPOWIEDNIO JĄ NAWILŻAĆ.

PRAWDA Ikona informująca, że odpowiedź na stronie La Roche-Posay jest poprawna

Egzema jest wynikiem niedoboru naturalnej ochronnej warstwy lipidów w skórze (jej funkcji ochronnej). Dlatego tak ważne jest regularne i stałe nawilżanie suchej skóry skłonnej do egzemy i atopii za pomocą odpowiedniego produktu nawilżającego, takiego jak Lipikar Baume AP+M.
Dowiedz się więcej

DRAPANIE EGZEMY 
SPRAWIA, ŻE PRZESTAJE SWĘDZIEĆ.

FAŁSZ Ikona informująca, że odpowiedź na stronie La Roche-Posay nie jest poprawna

Drapanie uruchamia błędne koło atopii: paznokcie powodują uszkodzenie delikatnej już skóry, co umożliwia penetrację większej liczby alergenów i czynników drażniących, co prowadzi do dalszego nasilenia drapania i uszkodzenia skóry. LIPIKAR Baume AP+ uzupełnia lipidy występujące na powierzchni skóry, pomagając łagodzić stany zaostrzenia i ograniczając czas nocnego drapania.
Dowiedz się więcej

SUSZENIE WŁOSÓW I SKÓRY
SUSZARKĄ DO WŁOSÓW MOŻE SPOWODOWAĆ EGZEMĘ.

FAŁSZ Ikona informująca, że odpowiedź na stronie La Roche-Posay nie jest poprawna

Suszenie włosów suszarką jest potencjalnym czynnikiem wyzwalającym egzemę, który może spowodować odparzenia poprzez „atakowanie” skóry i niszczenie chroniącego ją filmu lipidowego, dodatkowo pogłębiając suchą egzemę. Co gorsza, może to spowodować oparzenie delikatnej skóry.
Dowiedz się więcej

ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY
MOŻE BYĆ ZAKAŹNE.

FAŁSZ Ikona informująca, że odpowiedź na stronie La Roche-Posay nie jest poprawna

Atopowe zapalenie skóry lub egzema to choroba genetyczna, która w żaden sposób nie jest zakaźna. Leczenie i pielęgnacja objawów atopowego zapalenia jest oparte na substytutach mydła lub syndetach, emolientach i kortykosteroidach do stosowania miejscowego.
Dowiedz się więcej

EGZEMA, ATOPIA
& HISTAMINA

Egzema jest również chorobą atopową, która idzie w parze z takimi problemami jak katar sienny, astma i alergie pokarmowe. Osoby z atopią mają genetyczną predyspozycję do wytwarzania rodzaju przeciwciała zwanego IgE, które powoduje reakcje alergiczne w różnych częściach ciała, takich jak oczy, nos, płuca, jelita i skóra. Uważa się, że te przeciwciała odgrywają rolę w przypadku egzemy atopowej, wyzwalając uwalnianie histaminy.

EGZEMA &
ZAMKNIĘTY CYKL SWĘDZENIA I DRAPANIA

Histamina jest substancją powodującą swędzenia ciała.

Kiedy substancja ta jest uwalniana przez komórki tuczne skóry, wywołuje to natychmiastowe uczucie swędzenia. Oczywiście, kiedy skóra swędzi, naszą automatyczną chęcią jest drapanie. Ale im bardziej się drapiemy, tym bardziej niszczymy barierę ochronną skóry, co prowadzi do większej penetracji alergenów i większego swędzenia. Jest to tzw. zamknięty cykl swędzenia, a dzieci ze skłonnością do egzemy mogą być tym szczególnie dotknięte.

Jednym z kluczy do walki z egzemą atopową skóry jest zapobieganie temu błędnemu cyklowi poprzez regularne stosowanie emolientów. Więcej o skutecznych rozwiązaniach dla skóry podatnej na egzemę dowiesz się w dedykowanej sekcji poniżej.

ROLA MIKROBIOMU
W PRZYPADKU ATOPOWEGO ZAPALENIA SKÓRY

Poza suchością, atopią i cyklem swędzenia, nowe badania ujawniły nieoczekiwany czynnik związany z atopią: mikrobiom skórny“mikrobiom”. Mikrobom skóry jest zbiorem drobnoustrojów (pomyśl o nich jak o przyjaciołach, a nie krytycznie!) żyjących na jej powierzchni.

Wiedziałaś o tym? Na zdrowej skórze mikrobiom jest jak tropikalny las deszczowy: kwitnący różnorodnością. W przypadku skóry skłonnej do atopii, ta różnorodność jest wyczerpana, a mikrobiom jest zaburzony.

To fascynujące odkrycie otwiera drzwi do nowej ery prebiotycznej pielęgnacji skóry skłonnej do atopii, która wykorzystuje unikalne właściwości prebiotyczne wody termalnej.

Czy można zapobiec egzemie? Tak i nie. Wiele z czynników biorących udział w wywoływaniu egzemy ma charakter genetyczny, jak np. niedobór naturalnej bariery ochronnej skóry i tendencja do atopii. Bezprecedensowe badania kliniczne wykazały jeszcze niedawno, że stosowanie emolientów od pierwszych trzech tygodni życia zmniejsza ryzyko rozwoju skóry podatnej na wystąpienie egzemy atopowej o 50%.*

Jeśli w Twojej rodzinie występuje atopowe zapalenie skóry lub egzema, jest bardzo prawdopodobne, że u Ciebie wystąpi egzema. Nie oznacza to jednak, że nie można podjąć działań: przy odpowiednim postępowaniu można szybko zminimalizować objawy takie jak swędzenie.

Do pielęgnacji skóry skłonnej do egzemy i atopii należy stosować substytuty mydła lub Syndet pod prysznicem i nakładać emolient dwa razy dziennie. Te dwa kroki przyczynią się w znacznym stopniu do zapobiegania nawrotom problemów skórnych. Dalsze, dogłębne informacje na temat eksperckich rozwiązań dla skóry skłonnej do egzemy i atopii znajdziesz w następnym podrozdziale.

W poniższych artykułach dowiesz się więcej o bardzo suchej skórze i sposobach jej pielęgnacji oraz zapobieganiu wysuszania (plus wyjaśnienie różnicy między suchą skórą a egzemą), a także informacje o innych nieoczekiwanych przyczynach egzemy, takich jak zanieczyszczenia. Przedstawiamy również artykuł, którym możesz się podzielić z dzieckiem podatnym na egzemę, zawierający wskazówki, jak uniknąć cyklu swędzenia i dlaczego patyczek zapobiegający swędzeniu może być Twoim nowym przyjacielem!

*“Wzmocnienie bariery ochronnej skóry od urodzenia oferuje skuteczne zapobieganie atopowemu zapaleniu skóry, ”, J ALLERGY CLIN IMMUNOL, TOM 134, NUMER 4.

IDEALNE DOPASOWANIE
DLA TWOJEJ SKÓRY

ZWYCIĘSKIE TRIO
GAMY LIPIKAR

LIPIKAR to wiodąca, europejska gama kosmetyków do pielęgnacji ciała i higieny, obejmująca produkty dla całej rodziny, od noworodków po seniorów. Stosując Lipikar Balsam AP+M, Lipikar Syndet AP+, zapewnisz optymalną pielęgnację skóry, która ukoi, zregeneruje i ochroni jej barierę lipidową.
SKÓRA ZE SKŁONNOŚCIĄ DO ATOPII
Lipikar SYNDET AP+ to krem myjący do pielęgnacji noworodków, niemowląt, d...
SPRAWDŹ
Nowy LIPIKAR Baume AP+M przywraca równowagę mikrobiomu skóry. Naty...
SPRAWDŹ
Na zdjęciu widoczny jest znak zapytania La Roche-Posay

Czy wiesz
o tym?

Loreal.Foundation.FieldTypes.Extensions.CropImage?.Alt

Spośród wszystkich chorób na świecie atopia zajmuje drugie miejsce pod względem wpływu na jakość życia, co wynika przede wszystkim z jej wpływu na zaburzenia snu.

Źródło: A comparative study of impairment of quality of life in children with skin disease and children with other chronic childhood diseases. P.E. Beattie* i M.S. Lewis-Jones. Department of Dermatology, Ninewells Hospital, Dundee DD1 9SY, U.K.*Royal Hospital for Sick Children, Yorkhill, Glasgow, Wielka Brytania

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa poza międzynarodowymi regulacjami kosmetycznymi.

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.

DRODZY CZYTELNICY

Informacje wyświetlone tutaj są przeznaczone wyłącznie do ogólnych celów edukacyjnych i nie powinny, w żadnym przypadku, zastępować profesjonalnej porady medycznej. W przypadku wszelkich pytań należy zawsze zasięgnąć porady wykwalifikowanego personelu medycznego.