Zapalenie mieszków włosowych - 5 rad jak pielęgnować skórę podczas schorzenia

Article Read Duration 2 min. czas czytania

Zapalenie mieszków włosowych jest pospolitą infekcją bakteryjną dotykającą zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Czym charakteryzuje się stan zapalny mieszków włosowych i jak pielęgnować skórę podczas schorzenia? Przedstawiamy 5 rad!

Zapalenie mieszka włosowego - charakterystyka

Stan zapalny mieszków włosowych jest jedną z postaci zakażenia gronkowcowego. Poprzez ujścia gruczołów łojowych bakterie przedostają się do mieszka włosowego, co prowadzi do powierzchniowego lub głębokiego zakażenia. Najczęściej zapalenie mieszków włosowych powstaje w miejscach często ocierających się o ubrania - na karku lub plecach, jednak zakażenie z czasem przechodzi na sąsiadujące mieszki włosowe. Stan zapalny mieszków włosowych może doprowadzić do powstania czyraka.

Objawy zapalenia mieszka włosowego

Podczas zapalenia mieszków włosowych na skórze pojawiają się zaczerwienienia, które z czasem mogą przerodzić się w krosty wokół włosa. Dodatkowo bakterie wywołują świąd. Gdy mieszki włosowe znajdują się w głębokiej warstwie skóry, rozwinąć się może przewlekły stan zapalny zwany figówką.

Leczenie zapalenia mieszków włosowych i pielęgnacja zainfekowanej skóry - 5 rad

1. Odpowiednia higiena
Aby zapobiec infekcji, którą wywołuje gronkowiec złocisty, trzeba dbać o higienę ciała. Dobrze jest używać mydła ze środkami o działaniu dezynfekującymi. Należy również regularnie zmieniać bieliznę.

2. Podrażnienie po depilacji
Często do infekcji dochodzi w wyniku depilacji, dlatego należy pamiętać o regularnym czyszczeniu maszynki do golenia czy depilatora, używając np. wody utlenionej. Zapalenie mieszków włosowych na nogach wyglądem nie różni się od zwykłego podrażnienia. Jednak istnieje sposób na to, żeby odróżnić te dwa schorzenia, można nanieść na miejsce po depilacji lekką maść. W przeciwieństwie do zapalenia mieszków włosowych, podrażnienie zniknie po nałożeniu produktu.

3. Stosowanie maści z antybiotykiem
Gdy mieszek włosowy jest zainfekowany,
. Poprawa powinna przyjść po kilku dniach. W innym przypadku należy zacząć zażywać doustnie antybiotyk. W takiej sytuacji konsultacja z lekarzem wydaje się niezbędna. Oprócz antybiotyku można dodatkowo zażywać witaminę C i witaminy z grupy B.

4. Nie wyciskaj ropnych zmian!
O skórę lepiej dbać, zapobiegając, niż lecząc, jednak gdy powierzchowna infekcja przerodzi się, np. w czyraki, należy stosować się do kilku zasad. Przede wszystkim nie wolno wyciskać czy wyduszać zmian, gdyż może to spowodować spotęgowanie się stanu zapalnego i jego rozprzestrzenienie. Czas sam sprawi, że czyraki samoistnie się zagoją. W celu przyspieszenia dojrzewania czyraka i jego zniknięcia, możemy na zmienione miejsca kłaść wilgotne i rozgrzewające kompresy.

5. Dobrze dobrane kosmetyki 
Oprócz stosowanie mydła o działaniu dezynfekującym, należy wyposażyć kosmetyczkę w odpowiednio dobrane kremy czy żele, które nawilżą i złagodzą naszą skórę. Nie powinny zawierać konserwantów. Kosmetyki takie jak Lipikar Fluid od La Roche-Posay to odpowiedni produkt do codziennej pielęgnacji skóry potrzebującej nawilżenia, ukojenia i wzmocnienia bariery ochronnej. Kojąco-ochronna emulsja pozytywnie wpłynie na promienny wygląd cery, uelastycznienie oraz zredukowanie podrażnień i swędzenia. W skład produktu wchodzą substancje takie jak:

La Roche-Posay Lipikar Fluid może być stosowany do typu skóry, jednak przede wszystkim skierowany jest do osób z cerą suchą i wrażliwą. Stosowanie produktu przyniesie szybką poprawę - sprawi, że zniknie dyskomfort, suchość i swędzenie, a w ich miejsce pojawi się ukojona, gładka i nawilżona skóra.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.