Jak leczyć objawy zapalenia mieszków włosowych?

Article Read Duration 6 min. czas czytania

Nasza skóra, choć jest niezwykle wytrzymałym organem, każdego dnia narażona jest na różnego rodzaju uszkodzenia. Niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych takich jak wiatr, mróz czy promieniowanie uv, a także zmieniający się klimat, zanieczyszczenia czy nieodpowiednie kosmetyki potrafią mocno nadwyrężyć jej barierę ochronną i sprawić, że różnego rodzaju drobnoustroje i mikroorganizmy łatwo przedostają się do jej wnętrza. Jedną ze szczególnie częstych dermatoz, która może dotyczyć osób w każdym wieku, jest zapalenie mieszków włosowych. To choroba, która pojawia się na skutek zakażenia bakteryjnego, ale może mieć także podłoże wirusowe i grzybicze. Choć wiele osób nie zdaje sobie sprawy z przyczyny utrzymującego się na ich skórze stanu zapalnego, zbagatelizowanie objawów może mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia. Dowiedz się, w jaki sposób leczyć objawy zapalenia mieszka włosowego i zapobiegać ich nawrotom.

Czym są mieszki włosowe?

Zanim przejdziemy do omówienia istoty problemu, jaką jest zapalenie okołomieszkowe, warto poznać istotę samych mieszków włosowych. Mieszki włosowe, podobnie jak włosy, nazywane są przydatkami skóry. To zagłębienia naskórka, w którego wnętrzu umiejscowiony jest korzeń włosa i ujścia gruczołów łojowych. Sam mieszek otoczony jest tzw. brodawką, a w jego wnętrzu ulokowane są komórki włosowe, które po osiągnięciu dojrzałości przebijają się przez skórę. Zadaniem mieszków włosowych jest przede wszystkim ochrona włosa przed uszkodzeniem. 

Mieszkowe zapalenie skóry – co to takiego?

Czym jest zapalenie mieszków włosowych na głowie i innych częściach ciała? Jest to powszechny problem dermatologiczny, za który odpowiada zakażenie bakterią gronkowca złocistego lub paciorkowca ropnego. Może rozwinąć się także w wyniku infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Choć zapalenie mieszków włosowych na głowie lub skórze twarzy może wydawać się błahostką, nigdy nie powinniśmy go lekceważyć. Zbagatelizowanie problemu może doprowadzić do nasilenia objawów, pojawienia się ropnego zakażenia mieszka włosowego lub w najgorszym wypadku – powstania czyraków. 

Zapalenie mieszków włosowych to problem, który może pojawić się bez względu na wiek i płeć, choć najczęściej dotyczy dorosłych mężczyzn. Zmiany skórne mogą obejmować zarówno owłosioną skórę głowy czy twarz, jak i inne części ciała. Szczególnie częste jest zapalenie mieszka włosowego pod pachą lub zapalenie mieszka włosowego na nogach, co najczęściej ma związek z nieprawidłową depilacją. Zapalenie mieszków włosowych pod pachą lub tzw. ropień w pachwinie może być szczególnie bolesny, ponieważ w wyniku rozwijającego się stanu zapalnego powiększeniu mogą ulegać także węzły chłonne. 

 

Przymieszkowe zapalenie skóry – przyczyny

Dlaczego tak naprawdę dochodzi do zapalenia mieszków włosowych? Przyczyny obecności tej dermatozy mogą mieć zarówno charakter infekcyjny, jak i nieinfekcyjny. Zmiany zapalne nieinfekcyjne mogą mieć miejsce w sytuacji, gdy nie dochodzi do wniknięcia czynnika patogennego. Może to być wynik przyjmowania niektórych leków, na przykład glikokortykosteroidów. 

Nie ulega jednak wątpliwości, że najczęstszą przyczyną stanu zapalnego mieszka włosowego jest infekcja, wywołana najczęściej przez bakterie gronkowca złocistego. Przyczyny wystąpienia tej choroby mogą się wydawać bardzo prozaiczne – do zakażenia dochodzi najczęściej podczas golenia lub depilacji, kiedy mieszek włosowy lub obszar otaczającej go skóry uległ uszkodzeniu. Inną równie częstą przyczyną zapalenia mieszków włosowych na udach bądź swędzących pachwin jest ciągłe drażnienie skóry i noszenie zbyt obcisłych ubrań lub bielizny, które dodatkowo wykonane są ze sztucznych, nieoddychających materiałów. Zapalenie mieszków włosowych na twarzy może także zostać wywołane przez podrażnienie skóry substancją chemiczną, dlatego bardzo ważny jest odpowiedni dobór kosmetyków pielęgnacyjnych.

Warto mieć także na uwadze, że istnieją inne, mniej oczywiste przyczyny pojawiania się zapalenia mieszka włosowego na twarzy i innych częściach ciała. Są to:

  • nadwaga i otyłość;
  • nadmierna potliwość;
  • gorący i wilgotny klimat;
  • cukrzyca;
  • ciężką niewydolność nerek;
  • zakażenie wirusem HIV;
  • głębokie uszkodzenia skóry;
  • alkoholizm lub narkomania, czyli uzależnienia, które prowadzą do wyniszczenia organizmu;
  • nieodpowiednia dieta;
  • niewłaściwe kosmetyki pielęgnacyjne (w przypadku zapalenia mieszków włosowych na głowie – szampon z nieodpowiednim składem).

 

Wrastające włoski – stan zapalny

Zaczopowane mieszki włosowe bardzo często mają miejsce w wyniku nieprawidłowego golenia lub depilacji. Wrastające włoski mogą okazać się naprawdę niemałym problemem i stać się przyczyną silnego dyskomfortu, a czasem także i bólu. Wrastające włoski mogą pojawiać się w każdej części ciała, która poddawana jest goleniu. Dlatego też, jeżeli zauważysz u siebie bolący guzek w pachwinie, to znak, że możesz mieć do czynienia z zapaleniem mieszków włosowych. Pamiętaj, jeśli zauważysz u siebie wrastające włoski i towarzyszący im stan zapalny, nie wyciskaj ich ani nie próbuj usunąć w żaden inny mechaniczny sposób. Możesz bowiem doprowadzić do rozprzestrzeniania się infekcji.

Zapalenie mieszków włosowych głowy – objawy

W jaki sposób rozpoznać, że mamy do czynienia z zapaleniem mieszków włosowych? Objawy tej choroby są dość łatwe do samodzielnego zdiagnozowania. Niezależnie od tego, na której części ciała pojawia się dermatoza, symptomem jest żółtawa krostka, bardzo często przebita przez włos. W jej obrębie zauważalne jest zaczerwienienie, które świadczy o rozwijającym się stanie zapalnym. Zmiany mogą pojawiać się pojedynczo lub tworzyć skupiska na twarzy, szyi, głowie i pozostałych częściach ciała.
Jeśli zmiany przejawiają jedynie charakter powierzchniowy, nie towarzyszą im inne objawy. Jeśli jednak zmiany są nasilone, mogą one przyjmować formę czyraków, a chory dodatkowo odczuwa silny świąd skóry głowy i bolesność w obrębie zmian.

Zapalenie mieszków włosowych – czy jest niebezpieczne dla zdrowia?

Czy zapalenie mieszków włosowych może zagrażać naszemu zdrowiu? W większości przypadków nie. Najczęściej po kilku dnia stan zapalny zaczyna się zmniejszać, a zmiany skórne ustępują. Niestety, w niektórych sytuacjach może dojść do powikłań, które wiążą się z ciągłymi nawrotami dermatozy, szybkim rozprzestrzenianiem się zmian, a nawet pojawiania się czyraków. Może dojść także do uszkodzenia skóry, czego efektem będzie nieestetyczna blizna. W przypadku skóry głowy może dojść do całkowitej utraty włosów. Bardzo ważne, aby w przypadku pojawienia się objawów tej dermatozy nie dotykać ani nie wyciskać zmian, gdyż zwiększa to ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji. To właśnie dlatego tak ważne jest korzystanie z maszynek z wymiennym ostrzem. Dzięki temu mamy pewność, że nie rozwinęły się na nich bakterie.

Zapalenie mieszków włosowych – leczenie 

Co na zapalenie mieszków włosowych będzie najlepsze? Bardzo dużo zależy od stopnia nasilenia objawów. Łagodne, pojedyncze zmiany nie zawsze muszą wymagać konsultacji z lekarzem. W takiej sytuacji warto obserwować zmiany na skórze. Jeśli jednak problem nie ustępuje, a wręcz przeciwnie – zaczyna się rozprzestrzeniać na większe obszary skóry, pojawia się świąd, a zmiany stają się bolesne, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Jak leczyć zapalenie mieszków włosowych?

Skuteczne leczenie zapalenia mieszków włosowych polega przede wszystkim na zastosowaniu odpowiedniego antybiotyku. Niestety domowe sposoby na nic się tutaj nie zdadzą. Lek na zapalenie mieszków włosowych najczęściej stosuje się miejscowo lub, jeśli zmiany są bardzo rozległe, wprowadza się leczenie ogólne. W przypadku leczenia miejscowego antybiotykami na zapalenie mieszków włosowych są kwas fusydowy, retapamulina lub mupirocyna. W przypadku kobiet, które narzekają na ropień pachwiny lub częste otarcia pachwin, rekomenduje się depilację laserową. Bardzo ważne, aby nigdy nie wyciskać krost, gdyż doprowadzi to jedynie do pogorszenia stanu.

Zapalenie mieszków włosowych - leczenie - infografika | La Roche-Posay

Stan zapalny mieszków włosowych a pielęgnacja skóry

Wiadomo już, że w przypadku zapalenia mieszków włosowych jedyną skuteczną terapią jest antybiotykoterapia. Niemniej przestrzeganie zasad higieny osobistej, odpowiednia dieta oraz pielęgnacja mogą wspomóc leczenie i sprawić, że nasza skóra będzie w o wiele lepszej kondycji. 

Jeśli stan zapalny dotyczy okolicy głowy, najlepszym rozwiązaniem będzie odpowiedni szampon na zapalenie mieszków włosowych. Bardzo ważne, aby był delikatny, wykazywał działanie nawilżające i zawierał łagodne substancje myjące. Intensywne pocieranie skóry głowy lub substancje drażniące, zawarte w niektórych szamponach do włosów, mogą wywołać zaostrzenie objawów. 

Lipikar Żel myjący - packshot | La Roche-Posay

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku pielęgnacji twarzy i ciała. Zmagając się z zapaleniem mieszków włosowych, powinniśmy unikać produktów, które mocno oczyszczają, a przy tym wysuszają skórę. Do oczyszczania twarzy i ciała warto sięgnąć po żel myjący Lipikar. Produkt wykazuje się niezwykle łagodnym działaniem, nawilża i zmiękcza naskórek. Jest to zasługą obecności kojącego niacynamidu oraz dobroczynnego masła shea, które już w trakcie kąpieli uzupełniają poziom lipidów w skórze, zapobiegając jej przesuszeniu. Żel posiada neutralne pH, neutralizuje szkodliwy wpływ twardej wody na skórę i sprawdzi się do stosowania w okolicach intymnych, a także do kąpieli niemowląt. 

Lipikar Baume Ap+M - packshot | La Roche-Posay

Tuż po kąpieli warto zadbać o zatrzymanie nawilżenia w skórze oraz jej odżywienie. Do tego celu idealnie sprawdzi się Lipikar Baume AP+M balsam do bardzo suchej skóry. To kosmetyk polecany przede wszystkim przy skórze atopowej i wrażliwej, jednak bardzo dobrze sprawdzi się także w przypadku problematycznego zapalenia mieszków włosowych. Kosmetyk w natychmiastowy sposób koi wymagającą skórę i niweluje nieprzyjemne uczucie swędzenia. Dogłębnie odżywia skórę, wspomaga odbudowę jej warstwy hydrolipidowej oraz przywraca naturalną równowagę mikrobiomu. Jego konsystencja jest niesamowicie lekka i szybko się wchłania, dlatego bez obaw można stosować go także w ciągu dnia.

Toleriane sensitive krem - packshot | La Roche-Posay

W przypadku zapalenia mieszków włosowych warto zadbać o właściwą pielęgnację skóry twarzy, zapewnienie jej odpowiedniej dawki nawilżenia i ukojenia. Warto pamiętać, aby unikać kosmetyków o bardzo tłustej, oleistej konsystencji, gdyż mogą one dodatkowo obciążać reaktywną skórę. Skutecznym rozwiązaniem będzie lekki krem nawilżający Toleriane Sensitive. To produkt, który wyraźnie nawilża, koi i wzmacnia skórę. Oprócz tego posiada bardzo lekką i kremową konsystencję, dzięki czemu szybko się wchłania.

Jak zapobiegać zapaleniu mieszków włosowych?

Czy da się uniknąć zapalenia mieszków włosowych? Jest to jak najbardziej możliwe. Oprócz właściwej pielęgnacji powinniśmy przestrzegać zasad higieny osobistej. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia, nie należy korzystać z tych samych przyborów toaletowych oraz ręczników. Maszynki do golenia czy depilacji powinny być jednorazowe lub posiadać wymienne ostrza i być za każdym razem dezynfekowane. Oprócz tego warto pamiętać o noszeniu lekkiej, przewiewnej odzieży i bielizny, wykonanej z naturalnych, oddychających materiałów.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.