Jak leczyć objawy zapalenia mieszków włosowych?

Article Read Duration 2 min. czas czytania

Zapalenie mieszków włosowych jest chorobą skóry, która pojawia się bardzo często. Niejednokrotnie zdarza się nawet, że mimo iż zauważamy na skórze stan zapalny, nie zdajemy sobie sprawy z jego bakteryjnego podłoża. Mieszkowe zapalenie skóry zazwyczaj pojawia się po depilacji, dlatego też najczęściej obejmuje ogolone miejsca na ciele. Objawy tego schorzenia są zarówno uciążliwe, jak i nieestetyczne, dlatego też wdrożenie odpowiedniego leczenia zapalenia mieszków włosowych powinno stanowić kwestię priorytetową.

Co oznacza zapalenie mieszków włosowych?

Zapalenie mieszków włosowych (Foliculitis) oznacza, że pod powierzchnią skóry, właśnie w okolicy mieszków włosowych pojawił się stan zapalny, pod wpływem którego powstały specyficzne wykwity - guzki, krosty, grudki. Typowe objawy to pęcherze ropne o żółtej barwie, mające napiętą pokrywę, czasem przebite włosem. Charakterystyczną cechą tych ropnych krost jest okalający je pierścień zapalny. Zmiany skórne przy Foliculitis zazwyczaj lokują się w obrębie twarzy, pachwin, klatki piersiowej, pleców oraz na nogach. Mimo tego iż swędzą oraz mogą sprawiać ból, nie powinno się ich wyciskać ani rozdrapywać. A to głównie dlatego, że najczęstszą ich przyczyną jest zainfekowanie skóry przez bakterie - zwłaszcza szczepy gronkowca złocistego. Chociaż są to drobnoustroje, które na ogół i tak występują w ludzkiej mikroflorze, ich nagłe namnożenie się w danym miejscu na ciele, wywołane niedostateczną higieną, nadmierną potliwością i wilgocią, sprawia, że gronkowce stają się inwazyjne. Układ immunologiczny, chcąc się przed nimi bronić, inicjuje na zainfekowanej skórze stan zapalny, będący naturalną reakcją obronną organizmu.

Inna przyczyną pojawienia się objawów zapalenia mieszków włosowychsą bodźce nieinfekcyjne. Mowa tu szczególnie o negatywnym działaniu promieniowania UVA i UVB, efektach ubocznych przyjmowania niektórych leków (np. kortykosteroidów), a także depilacji. Zapalenie mieszka włosowego po goleniu w terminologii dermatologicznej określa się raczej jako przymieszkowe zapalenie skóry, bowiem wrastające włoski lub mikrouszkodzenia powstałe pod wpływem depilacji uszkadzają nie tyle same mieszki włosowe, co skórę wokół nich.

 

Na czym polega leczenie zapalenia mieszków włosowych?

Chociaż ogólny stan zdrowia osób, u których pojawiło się zapalenie mieszków włosowych jest dobry i nie wywołuje żadnych obaw, skierowanie się do dermatologa wydaje się nieuniknione. Skorzystanie z pomocy specjalisty jest o tyle konieczne, że po pierwsze, pozwala na wykluczenie innych schorzeń, które mogą się podobnie objawiać, a po drugie, umożliwia szybkie leczenie oraz zmniejszenie ryzyka pojawienia się powikłań (czyraki). Ponadto w większości przypadków przepisywane na zapalenie mieszków włosowych leki  to po prostu antybiotyki do stosowania miejscowego, których, jak wiadomo, nie da się wykupić bez recepty. Najczęściej do leczenia zmian skórnych wywołanych przez gronkowca stosuje się neomycynę, tetracyklinę, bacytracynę, mupirocynę czy chociażby kwas fusydowy. Przy bardzo rozległych wykwitach, początkowo zleca się wykonanie antybiogramu, po którym wdraża się odpowiednią antybiotykoterapię, bądź od razu przechodzi się do leczenia preparatami sulfonamidowymi (lekami o szerokim działaniu antybakteryjnym, skutecznie zwalczającymi m.in. właśnie gronkowce złociste).

Kiedy natomiast symptomy są naprawdę niewielkie, zazwyczaj dermatolodzy zalecają stosowanie specjalnej maści na zapalenie mieszków włosowych (ichtiolową) bądź ciepłych okładów. Jednak nawet przy takich pozornie niegroźnych zmianach skórnych, należy pozostawać w konsultacji z lekarzem.


Jeżeli chodzi  o leczenie domowe zapalenia mieszków włosowych, które oczywiście musi odbywać się obok kuracji dermatologicznej, to w głównej mierze opiera się ono na odpowiedniej pielęgnacji chorej skóry. Przede wszystkim warto zadbać o luźniejszą garderobę, która nie będzie podrażniała wykwitów chorobowych. Oprócz tego trzeba zadbać o dezynfekcję. W tym celu stosuje się różnego rodzaju myjące żele antybakteryjne (jak np. Lipikar Gel Lavant), w których składzie nie mogą znajdować się szkodliwe substancje chemiczne. W przypadku przymieszkowego zapalenia skóry ogromne znaczenie ma regularna dezynfekcja sprzętu do depilacji. Niezbędne jest także uważne dbanie o codzienną higieną oraz zneutralizowanie nadmiernej potliwości.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

 • Żel myjący LIPIKAR ŻEL MYJĄCY 400 ml Przód | La Roche Posay
  Żel pod prysznic
  Koi i chroni
  Twarz i ciało
  Lipikar
  ŻEL
  SPRAWDŹ
 • Balsam do bardzo suchej skóry LIPIKAR BAUME AP+M 400 ml Przód | La Roche Posay
  Balsam uzupełniający poziom lipidów.
  Zapobiega podrażnieniom i świądowi.
  LIPIKAR
  BAUME AP+M
  SPRAWDŹ
 • Toleriane Sensitive Prebiotic 40 ml Przód | La Roche Posay
  Innowacyjna pielęgnacja prebiotyczna, która wzmacnia i utrzymuje równowagę mikrobiomu skóry.
  TOLERIANE
  SENSITIVE KREM
  SPRAWDŹ

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.