4 sposoby na suchą skórę

Article Read Duration 6 min. czas czytania

Gładka i nawilżona skóra daje nam poczucie wygody i komfortu. Niestety w obecnych czasach bardzo duża liczba dorosłych, jak i bardzo małych dzieci zmaga się z problemem, jakim jest suchość skóry. Może się wydawać, że nie jest to duży problem, jednak w rzeczywistości szorstka skóra u dziecka czy osoby dorosłej może stanowić przyczynę dyskomfortu. Skąd bierze się sucha skóra u dzieci i dorosłych? Czy to powód do obaw? Poznaj przyczyny suchej skóry i sprawdź, jak skutecznie sobie z nią radzić.

Sucha skóra – powszechny problem dzieci i dorosłych

Skóra to największy organ ludzkiego organizmu i jak się okazuje, jeden z najważniejszych. Może się wydawać, że skóra nie pełni ważnej funkcji w naszym ciele, jednak w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Jednym z jej najważniejszych zadań jest ochrona delikatnych narządów zewnętrznych przed szkodliwym wpływem środowiska, do którego możemy zaliczyć różnego rodzaju drobnoustroje, czynniki chemiczne czy fizyczne, jak i urazy mechaniczne czy szkodliwe promieniowanie uv. Oprócz tego skóra zapewnia naszemu ciału homeostazę oraz prawidłową termoregulację. Umożliwia również usuwanie zbędnych produktów przemiany materii, które mogą być toksyczne dla naszego organizmu, jeśli nie zostaną z niego usunięte.

Niestety w wielu przypadkach okazuje się, że nasza skóra nie funkcjonuje w prawidłowy sposób i równowaga naszego organizmu, za jaką odpowiada, zostaje zaburzona. Pierwszym objawem takiego stanu jest suchość skóry. Może się wydawać, że przesuszona skóra u dziecka czy osoby dorosłej nie jest niczym poważnym, jednak jeśli nie zadbamy o przywrócenie jej gładkości i przede wszystkim optymalnego nawilżenia, może to doprowadzić do poważnych problemów, z którymi będziemy musieli zmagać się przez dłuższy czas. Dlatego też, jeśli zauważymy jej objawy u siebie czy też swoich dzieci, nie powinniśmy ich lekceważyć. 

  

Budowa skóry u dzieci i dorosłych – różnice

Sucha skóra to jeden z najczęstszych problemów pielęgnacyjnych u dzieci mogący mieć miejsce nawet od dnia ich narodzin. Dlatego też jako rodzice powinniśmy przywiązywać bardzo dużą wagę do tego, czy zapewniamy skórze naszego malucha odpowiednią dawkę nawilżenia. Niektórzy, szczególnie debiutujący rodzice, mogą nie zdawać sobie sprawy z różnic, jakie występują pomiędzy ich skórą a skórą ich dziecka, czego efektem jest sucha skóra u dziecka.

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że skóra dziecka jest o wiele cieńsza niż u osoby dorosłej. Wynika to z faktu, że nie jest ona jeszcze w pełni rozwinięta – posiada znacznie mniej lipidów, a obecne w niej gruczoły łojowe nie są jeszcze aktywne. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku termoregulacji i aktywności gruczołów potowych. Wszystkie te czynniki sprawiają, że skóra malucha jest o wiele bardziej podatna na przesuszenie i różnego rodzaju podrażnienia. Warto pamiętać, że właściwości skóry u dziecka zaczynają zmieniać się dopiero około 3. roku życia. Jeśli jako rodzice nie zdamy sobie z tego sprawy i nie zaczniemy przywiązywać do tego większej wagi, narazimy swoje dziecko na duży dyskomfort.

Budowa skóry u dzieci i dorosłych - infografika | La Roche-Posay

Sucha skóra u dziecka – przyczyny

Zrozumienie różnic w budowie skóry małego dziecka i osoby dorosłej stanowi podstawę, aby zapobiec jej przesuszaniu i powinniśmy zwracać na to uwagę już od narodzin malucha. Noworodki i niemowlęta są w szczególności narażone na różnego rodzaju problemy skórne, do których możemy zaliczyć ciemieniuchę, trądzik niemowlęcy czy bardzo dużą ilość potówek, a same przyczyny suchej skóry dziecka mogą okazać się o wiele bardziej złożone niż początkowo się wydaje. 

Niektórzy rodzice wychodzą z założenia, że aby zapobiec problemowi suchej skóry u dziecka, wystarczy odpowiedni ubiór i tłusty krem ochronny w czasie zimy oraz krem z filtrem UV w czasie lata. Niestety jest to częsty błąd. Delikatność i wrażliwość skóry malucha jest w stanie sprawić, że jej przesuszenie mogą wywołać wielorakie czynniki.

 

Przegrzewanie dziecka

Jedną z dość nieoczywistych przyczyn suchej skóry u dziecka jest jego przegrzewanie. Niektórzy rodzice w obawie o to, że ich maluch się przeziębi, ubierają je w zbyt ciepłe ubrania. Jak już wspomniano, niemowlęta i dzieci do 3. roku życia nie posiadają w pełni rozwiniętej termoregulacji, dlatego ich organizm nie poradzi sobie tak szybko ze schłodzeniem, jak w przypadku starszego dziecka czy osoby dorosłej. Aby temu zapobiec, najlepiej ubierać dziecko na tzw. cebulkę. Bardzo ważne jest również zachowywanie odpowiedniej temperatury pomieszczeń, w których przebywa maluch zarówno w ciągu dnia, jak i podczas snu. Sucha skóra dziecka często stanowi efekt zbyt niskiej wilgotności powietrza, co ma miejsce szczególnie w sezonie grzewczym. W takiej sytuacji skuteczny może okazać się nawilżacz powietrza lub rozwieszenie wilgotnych ręczników na kaloryferach.

 

Niewłaściwa pielęgnacja skóry

Liczba kosmetyków w drogeriach, które są przeznaczone do pielęgnacji skóry noworodków, niemowląt i małych dzieci, jest bardzo duża. Niestety w rzeczywistości nie każdy z nich powinien być stosowany w pielęgnacji najmłodszych. Niektóre z produktów pielęgnacyjnych, które teoretycznie są przeznaczone do pielęgnacji skóry maluchów, zawierają w swoim składzie substancje, które pozbawiają delikatną skórę warstwy hydrolipidowej, a w konsekwencji prowadzą do suchości i podrażnień. 

Sięgając po kosmetyki pielęgnacyjne dla najmłodszych, powinniśmy zwracać dużą uwagę na ich składy. Należy unikać produktów, które zawierają alkohol, parabeny, silikony, sztuczne konserwanty, barwniki, a także syntetyczne i intensywne kompozycje zapachowe. Wszystkie te substancje mogą doprowadzić do suchości i podrażnień skóry nawet u osób dorosłych. Wybierając kosmetyki dla dzieci, warto zwracać uwagę na to, czy są one hipoalergiczne oraz sprawdzić, od którego miesiąca życia mogą być stosowane. 

W kwestii niewłaściwej pielęgnacji skóry często pomijanym problemem są również ubranka niemowląt oraz środki, których używamy do ich prania. Istotne jest, aby ubranka dla niemowląt były wykonane z miękkich, oddychających oraz naturalnych materiałów. Wiele syntetycznych tkanin, z jakich wykonywane są ubrania, również może stanowić przyczynę problemów skórnych. Z kolei produkty piorące, jak proszki czy płyny do prania, powinny posiadać możliwie jak najnaturalniejszy skład, a także być pozbawione kompozycji zapachowej. Z tego względu lepiej unikać płynów do płukania, ponieważ często są one mocno perfumowane. 

Objawy suchej skóry u dziecka

W jaki sposób rozpoznać suchą skórę u swojego dziecka? Jednym z pierwszych symptomów jest jej szorstkość, która może pojawić się na różnych częściach ciała. Szczególnie częstym problemem są bardzo suche dłonie u dziecka. Ma to miejsce najczęściej w okresie jesienno-zimowym i zazwyczaj jest wynikiem nieodpowiedniego zabezpieczenia skóry przed działaniem zimnego wiatru i mrozu. W takiej sytuacji sucha skóra na dłoniach u dziecka może stać się dodatkowo zaczerwieniona, chropowata, a także swędząca. 

Sucha skóra na rękach u dziecka to jednak nie jedyny objaw. Miejscem, które jest szczególnie narażone na przesuszenie u noworodków i niemowląt jest główka. Sucha głowa skóry dziecka w tym czasie najczęściej stanowi objaw tzw. ciemieniuchy, która stanowi bardzo łagodną postać łojotokowego zapalenia skóry. Na szczęście sucha skóra na głowie u dziecka nie jest powodem do obaw, a stosowanie odpowiedniej oliwki oraz czesanie główki za pomocą dobrze dobranej szczotki pozwoli dość szybko pozbyć się problemu, jakim są nadmiernie złuszczające się płatki naskórka.

 

Sucha skóra u dziecka – czy to objaw choroby?

Niestety bardzo sucha skóra u dziecka może mieć także poważniejsze podłoże, które może wymagać konsultacji z pediatrą bądź dermatologiem. Zaczerwieniona, sucha, swędząca skóra u dziecka, w szczególności u niemowląt, często stanowi objaw AZS, czyli atopowego zapalenia skóry. Jest to dość powszechna choroba skóry, która w większości przypadków daje o sobie znać we wczesnym dzieciństwie lub okresie niemowlęcym. Dlatego też jeśli zauważysz, że oprócz suchej, szorstkiej skóry u dziecka pojawiają się na niej krostki, pęcherzyki lub nadżerki, a maluch jest niespokojny, ma problemy ze snem i ciągle się drapie, koniecznie udaj się z nim do specjalisty.

W rozpoznaniu atopowego zapalenia skóry istotne jest także charakterystyczne umiejscowienie zmian skórnych. Sucha skóra na policzkach u dziecka to bardzo częsty objaw AZS w wieku niemowlęcym, choć w niektórych poważnych przypadkach zmiany mogą obejmować nawet całe ciało. Sucha skóra na nogach u dziecka, a dokładniej w obrębie kolan czy grzbietów stóp to symptomy atopowego zapalenia skóry u dzieci pomiędzy 3. a 12. rokiem życia. Dość nietypowym objawem, który może wskazywać na obecność AZS, jest sucha skóra pod oczami u dziecka.

Sucha skóra u dziecka – domowe sposoby

Sucha skóra u dziecka to problem, z którym zmaga się wielu rodziców. Na szczęście już przy pomocy prostych, sprawdzonych domowych sposobów jesteśmy w stanie sobie z nią poradzić i zapewnić maluchowi komfort, jakiego potrzebuje. 

 

Odpowiednie nawodnienie

Dbając o nawilżenie skóry swojego dziecka, na pierwszym miejscu powinniśmy zadbać o odpowiednie nawodnienie jego organizmu od wewnątrz. Pamiętaj o tym, aby maluch dużo pił. Staraj się jednak unikać podawania mu słodkich lub gazowanych napojów. W zależności od jego wieku, najlepszym rozwiązaniem będzie woda przegotowana lub mineralna.

 

Właściwa higiena skóry

Właściwa higiena skóry w przypadku najmłodszych jest bardzo istotna. Dotyczy to zarówno ich kąpieli, jak i samego zmieniania pieluszki. W przypadku kąpieli unikaj korzystania z mydła i kosmetyków, które tworzą dużo piany. Najczęściej znajdują się w nich SLS-y, które mogą uszkodzić delikatną warstwę ochronną i tym samym spowodować suchość i podrażnienie. W przypadku kąpieli lepiej sprawdzą się emolienty, czyli preparaty mocno natłuszczające i zabezpieczające skórę, które dodatkowo posiadają neutralne pH. Sama kąpiel dziecka również nie powinna trwać zbyt długo. Choć brzmi to nieprawdopodobnie, zbyt długi kontakt skóry niemowlęcia z wodą także może doprowadzić do jej przesuszenia. Pamiętaj również o tym, aby woda w wanience nie była zbyt gorąca.

W przypadku przewijania malucha i zmiany pieluszki lepiej zrezygnować z korzystania z mokrych chusteczek lub używać ich tylko w wyjątkowych sytuacjach, na przykład w trakcie podróży. Jeśli musisz z nich skorzystać, staraj się wybierać takie, które nie zawierają kompozycji zapachowej ani pozostałych substancji, które mogą prowadzić do przesuszenia skóry dziecka.

 

Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi

Aby zapobiec pojawianiu się suchej skóry u swojego dziecka, zabezpiecz ją także za pomocą odpowiedniej odzieży. Zadbaj o to, aby wychodząc na zewnątrz Twoje dziecko posiadało odpowiednią ochronę przed zimnem i mrozem i chroniło przed nim partie ciała, które w największym stopniu narażone są na ich szkodliwy wpływ.

 

Sucha skóra dziecka – jakie kosmetyki wybrać?

Ostatnim sposobem zapobiegającym suchości skóry u dziecka jest jej odpowiednia pielęgnacja, którą należy stosować już od 1. dnia życia naszego malucha. W tym celu warto zaopatrzyć się w produkty, które będą ją chronić niezależnie od pory roku.

Lipikar Baume Ap+M - packshot | La Roche-Posay 

Po kąpieli malucha musimy pamiętać o odpowiednim nawilżeniu oraz natłuszczeniu skóry. W ten sposób zapobiegniemy nadmiernej utracie wody z naskórka i wspomożemy regenerację warstwy hydrolipidowej. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie Lipikar Baume AP+M balsam do bardzo suchej skóry. To kosmetyk, który z powodzeniem może być stosowany zarówno przez niemowlęta, dzieci, jak i dorosłych i stanowi świetne rozwiązanie w przypadku bardzo suchej, wrażliwej skóry oraz ze skłonnością do atopii. Przede wszystkim przywraca równowagę jej mikrobiomu, koi oraz doskonale odżywia. Bardzo szybko się wchłania i nie pozostawia po sobie tłustej warstwy, dlatego może być stosowany zarówno wieczorem, jak i w ciągu dnia.

Anthelios Dermo Pediatrics - packshot | La Roche-Posay

Skóra dzieci jest bardzo wrażliwa, dlatego powinniśmy zadbać o ich ochronę także w czasie lata, kiedy o wiele więcej czasu spędzamy na słońcu i świeżym powietrzu. Aby wakacje nad morzem czy całodniowy wypad na basen nie zakończyły się przykrą niespodzianką w postaci przesuszonej, zaczerwienionej i łuszczącej się skóry, jako rodzice musimy zadbać o jej odpowiedniej ochronie przed słońcem. Mleczko dla dzieci Anthelios Dermo Pediatrics sprawdzi się w tym celu idealnie. Posiada ochronę przeciwsłoneczną SPF50+, dzięki czemu doskonale zabezpiecza delikatną skórę dzieci przed wpływem promieni słonecznych.

Aby nie dopuścić do powstania poparzeń słonecznych, które również mają wpływ na suchość skóry, bardzo ważna jest profilaktyka. Niemowlęta i małe dzieci nigdy nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie słońca, a ich skórę należy zabezpieczać również za pomocą odpowiedniej odzieży oraz dbać o jej nawilżenie. W przypadku starszych dzieci trzeba pamiętać o regularnej aplikacji balsamu przeciwsłonecznego, a także nakładać go zaraz po wyjściu dziecka z wody na osuszoną skórę. 

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

 

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.