4 sposoby na suchą skórę u dziecka - jak radzić sobie z uciążliwymi objawami

Article Read Duration 3 min. czas czytania

Sucha skóra u dziecka wiąże się z wieloma uciążliwymi objawami. To poważny problem. Suchość skóry u najmłodszych może być wywołana  z różnych przyczyn - choćby nieodpowiedniej pielęgnacji lub atopowego zapalenia skóry u dzieci. Poznaj przyczyny wysuszonej skóry u dziecka i sprawdź, jak możesz przywrócić jej zdrową kondycję.

Przyczyny suchej skóry u dziecka

Zarówno zimą, jak i latem prawie wszyscy narzekamy na suchą i szorstką skórę. Większość rodziców uważa, że w okresie silnych wiatrów i siarczystych mrozów wystarczy odpowiednie ubranie, ewentualnie tłusty krem na policzki, a w czasie upałów balsam chroniący przed promieniowaniem UV. Nic bardziej mylnego! Okazuje się bowiem, że skóra dziecka jest tak delikatna, iż drażniący wpływ może wywierać na nią wiele czynników:

 

NIEODPOWIEDNIA PIELĘGNACJA - na rynku kosmetycznych dostępnych jest mnóstwo preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry dziecka. Nie wszystkie jednak prawidłowo spełniają swoją funkcję. Wybierając kosmetyki dla najmłodszych, warto trzymać się kilku zasad. Przede wszystkim wybierać te preparaty, których skład jest wolny od parabenów, konserwantów, alkoholu, sterydów, sylikonów, barwników i silnych kompozycji zapachowych. Są to bowiem te składniki, które najczęściej podrażniają skórę nawet u dorosłych. Kolejną kwestią jest dopasowanie kosmetyków bezpośrednio do ich małych użytkowników -  np. dla dzieci ze skórą wrażliwą lepiej sięgać po produkty hipoalergiczne, dla noworodków adekwatne są te produkty, które mają na etykiecie informację, że mogą być używane od 1. dnia życia. 

ODCZYN ALERGICZNY - sucha skóra u dzieci bardzo często pojawia się jako odczyn alergiczny po kontakcie z silnym detergentem. Uczulający może być płyn lub proszek do prania. Inną kwestią jest alergia pokarmowa, której jednym z objawów również jest przecież zaczerwienienie i suchość skóry - w tym przypadku szczególnie na policzkach.

 

ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY - długotrwały problem z przesuszoną skórą dziecka może być oznaką AZS, czyli tzw. wyprysków alergicznych. Jest to genetycznie uwarunkowana choroba skóry, której głównym symptomem jest zaczerwienienie, suchość, łuszczenie się skóry i tendencja do nawrotowych zakażeń bakteryjnym. Zmianom chorobowym bardzo często towarzyszy świąd i pieczenie, a ich wyleczenie musi odbywać się pod okiem dermatologa.

 

PRZEGRZANIE - ubieranie szczególnie małych dzieci nie jest proste. Wiedzą o tym wszyscy rodzice. Bardzo często zdarza się, że z nadmiernej troski zakładamy na naszych podopiecznych o jedną warstwę za dużo. Wówczas dochodzi do przegrzania, które powoduje, że w miejscach, gdzie wystąpiło najwięcej potu, skóra zaczyna tracić odpowiedni poziom nawilżenia.

SUCHE POWIETRZE W POMIESZCZENIACH - w sezonie grzewczym w większości domów powietrze staje się suche i gorące. I to właśnie ono staje się przyczyną wysuszania skóry.

 

Konsekwencje przesuszonej skóry dziecka

Sucha skóra u dziecka jest nie tylko zaczerwieniona, chropowata i łuszcząca się, ale także towarzyszy jej nieznośne uczucie swędzenia. Liczne badania potwierdzają, że świąd jest dla dorosłego człowieka uczuciem wielce uporczywym. A co ma powiedzieć w takim razie dziecko, któremu często nie sposób wytłumaczyć, aby przestało się drapać? Drapanie się jest bowiem czynnością zmieniającą swędzenie w ból, który, o dziwo, jest znacznie łatwiejszy do zniesienia. Mimo wszystko drapanie się nie jest skutecznym rozwiązaniem, ale efektem błędnego koła - ceną za chwilową ulgę jest uszkodzenie naskórka, a więc doprowadzenie do stanu, w którym skóra jeszcze bardziej swędzi. Dzieci, dla których drapanie się jest działaniem niepohamowanie instynktownym bardzo często doprowadzają swoją skórę do fatalnego stanu - pełnego ran i głębokich zadrapań.

 

Sposoby na suchą skórę u dziecka

Oto cztery kroki, które pozwolą na poradzenie sobie z uciążliwymi objawami suchej skóry dziecka:

  1. PODAWAJ WIĘCEJ PŁYNÓW - dzieci, tak samo jak dorośli, potrzebują nawilżenia skóry nie tylko na zewnątrz, ale i od środka. Jeśli zadbasz o to, by maluch dużo pił, skutecznie przyspieszysz proces nawilżenia skóry, a także jej regeneracji.
  2. NAWILŻAJ SUCHĄ I SZORSTKĄ SKÓRĘ - przynajmniej dwa razy dziennie stosuj specjalne produkty do pielęgnacji suchej skóry u dzieci. W ofercie aptek czy drogerii znajdziesz wiele preparatów tego typu. Najlepiej jednak wybierać te, które stworzone są na bazie wody termalnej, mają bezpieczny skład i są polecane przez pediatrów - jak na przykład linia kosmetyków do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka od La Roche Posay.
  3. NIE UŻYWAJ MYDEŁ - mydło ma właściwości wysuszające, więc jeszcze mocniej podrażni suchą skórę u dziecka. Zamiast tego wybierz emolienty lub inne syndyki uzupełniające ilość lipidów.
  4. CHROŃ PRZESUSZONĄ SKÓRĘ DZIECKA - chroń wrażliwą skórę przed mrozem, wiatrem i słońcem nie tylko aplikując odpowiednie kremy ochronne, ale także zasłaniając narażone na szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych partie ciała.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

 

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.