Filtr SPF 50+ do twarzy i ciała – kiedy i jak go stosować?

Article Read Duration 7 min. czas czytania

Kto z nas nie kocha lata? Wraz z nadejściem ciepłych i słonecznych dni czujemy się lepiej, mamy więcej energii i częściej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Choć słońce jest nam niezbędne do życia, nie możemy zapominać, że może mieć również negatywny wpływ na nasze zdrowie. Nie tylko w okresie wakacji, ale i przez cały rok. Jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony przed słońcem jest stosowanie ochronnego kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Tutaj jednak może pojawić się problem, ponieważ różne produkty oferują nam różną ochronę przeciwsłoneczną. Mimo to jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych wariantów jest ochronny krem SPF 50+. Dowiedz się, jak powinna wyglądać prawidłowa ochrona przeciwsłoneczna oraz jak dopasować krem z filtrem SPF 50+ do potrzeb swojej skóry.

Jak powinna wyglądać prawidłowa ochrona przeciwsłoneczna?

Nie ulega wątpliwości, że promienie słoneczne pełnią w naszym życiu istotne funkcje. Można tutaj wymienić chociażby stymulację syntezy witaminy D3 czy poprawę samopoczucia. Niestety negatywny wpływ promieni słonecznych na naszą skórę jest znacznie większy. Nadmierna ekspozycja na słońce i brak odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej mogą powodować oparzenia, trudne do usunięcia przebarwienia, a nawet stać się przyczyną powstania nowotworów skóry. Nie należy zapominać również o tym, że skóra wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych znacznie szybciej ulega procesom starzenia oraz traci jędrność. 

Czy w takim razie oznacza to, że powinniśmy całkowicie unikać słońca? Nic bardziej mylnego. Ważne jest, aby wiedzieć, jak dbać o swoją skórę, by zapobiec niechcianym poparzeniom czy fotostarzeniu. W tym pomoże nam krem do twarzy z filtrem 50+. Oczywiście bardzo ważne jest, aby latem, podczas bardzo słonecznych dni, którym dodatkowo towarzyszy wysoka temperatura, unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce. Jednak nie zapominajmy, że szkodliwe promieniowanie słoneczne oddziałuje na naszą skórę przez cały rok. Co to oznacza?

Przeglądając ofertę różnych kremów z filtrem 50+, z pewnością natknąłeś się na różnego rodzaju oznaczenia na produktach typu UVA, UVB, HEV, IR. To nic innego jak różne rodzaje promieniowania, które są niekorzystne dla naszej skóry:

  • UVA – jest przyczyną fotostarzenia. Posiada zdolność wnikania do głębokich warstw skóry, a jego natężenie jest stałe niezależnie od pory roku, oprócz tego przenika przez szyby;
  • UVB – stanowi główną przyczynę poparzeń i zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworów skóry w przyszłości. Jego natężenie w Polsce jest najsilniejsze latem;
  • HEV – twz. blue light. To światło niebieskie emitowane nie tylko przez słońce, ale również ekrany telefonów czy monitory. Wzmaga stany zapalne skóry, a także powstawanie wolnych rodników;
  • IR – promieniowanie podczerwone, może wnikać w głąb skóry. Odpowiada za degradację kolagenu, może nasilać rumień i prowadzić do trwałego poszerzenia naczyń krwionośnych, stąd jest szczególnie niebezpieczne dla osób z cerą naczynkową.
    Pamiętaj, że podstawą skutecznej ochrony przeciwsłonecznej jest odpowiedni krem z filtrem, dobrany do konkretnych potrzeb naszej cery. W kolejnych akapitach zaprezentujemy różne rodzaje kremów z filtrem 50+.

Jaką ochronę daje filtr przeciwsłoneczny SPF 50?

SPF 20, SPF 30, SPF 50… co tak naprawdę oznaczają te liczby i dlaczego powinniśmy zwracać na nie uwagę, wybierając krem z filtrem zarówno do twarzy, jak i ciała? 

SPF to skrót od Sun Protection Factor, który informuje nas o stopniu ochrony przeciwsłonecznej przed promieniowaniem UVB. Liczba przy SPF informuje, jak długo Twoja skóra jest chroniona przed promieniowaniem w porównaniu do czasu tzw. bezpiecznej ekspozycji na słońce bez zastosowania żadnego filtra. Innymi słowy to czas, kiedy możemy przebywać na słońcu bez ryzyka wystąpienia poparzenia. Oczywiście, im większa liczba w przypadku SPF, tym dłuższy czas ochrony, jaką oferuje. Powinniśmy pamiętać o tym, że są to wartości umowne, a ostateczny wynik może być zależny od pory roku czy stopnia zachmurzenia.

Kremy do twarzy SPF 50+ oferują najwyższy stopień ochrony. Takie kosmetyki mogą pochłaniać nawet 98% promieniowania UV. Warto jednak pamiętać, że żaden kosmetyk nie chroni w 100% przed promieniowaniem, stąd tak istotna jest regularna reaplikacja produktu oraz dodatkowa ochrona w postaci kapelusza, okularów i odpowiedniej odzieży

Wybierając krem SPF 50+ do twarzy, najlepiej sięgać po kosmetyki, które na opakowaniu zawierają oznaczenie UVA w kółeczku. W ten sposób zyskujemy pewność, że kosmetyk chroni nas również przed promieniowaniem UVA. Innym oznaczeniem świadczącym o ochronie przed promieniami UVA jest wskaźnik PPD (Persistent Pigment Darkening).

Dla kogo krem z SPF 50+ będzie odpowiednim wyborem? To idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, szczególnie tych o delikatnej i wymagającej skórze. Krem przeciwsłoneczny 50+ powinny stosować dzieci, a także osoby posiadające cerę problematyczną i zmagające się z trądzikiem, trądzikiem różowatym, łuszczycą czy AZS. Ponadto krem z filtrem 50+ do twarzy to doskonała ochrona przed fotostarzeniem skóry. Dlatego też powinien sięgnąć po niego każdy, kto jak najdłużej chce cieszyć się młodzieńczym wyglądem skóry.

Dziecko kremowane balsamem z filtrem SPF50 dla dzieci

Produkty z filtrem SPF 50+ dla dzieci

Skóra dzieci i niemowląt, w przeciwieństwie do skóry osób dorosłych, nie jest jeszcze w pełni rozwinięta. Oznacza to, że jest wrażliwa i znacznie bardziej podatna na różnego rodzaju uszkodzenia, w tym szkodliwy wpływ promieniowania słonecznego. To powoduje, że dzieci nie powinny przebywać na słońcu. Jeśli jednak jest to nieuniknione, jako rodzice powinniśmy zadbać o właściwą ochronę przeciwsłoneczną, jak stosowanie kremów nawilżających SPF 50+ oraz o odpowiedni ubiór jak kapelusz lub czapeczka, okulary przeciwsłoneczne i odpowiednią odzież. 

Filtr SPF50+ do twarzy i ciała Krem przeciwsłoneczny dla dzieci Anthelios La Roche-Posay

 
W takim razie po jaki krem z filtrem 50+ dla dzieci sięgnąć? Warto rozważyć wybór dermokosmetyków marki La Roche-Posay, która w swojej ofercie posiada produkty skierowane do ochrony przeciwsłonecznej najmłodszych. W przypadku niemowląt i małych dzieci warto sięgnąć po Anthelios Dermo Pediatrics Mleczko SPF 50+. Produkt może być stosowany już od 6. miesiąca życia. Mleczko jest odpowiednie dla skóry wrażliwej, skłonnej do atopii. Oprócz silnych filtrów chroniących przed promieniowaniem UVA i UVB zawiera kojące masło shea, które wzmacnia barierę ochronną skóry.

Filtr SPF50+ do twarzy i ciała Niewidoczny spray dla dzieci Anthelios La Roche-Posay

 
Jeśli natomiast zależy Ci na produkcie odpornym na działanie potu, wody czy piasku, sięgnij po Anthelios Dermo Pediatrics Niewidoczny Spray SPF 50+. Kosmetyk, oprócz szerokiego spektrum ochrony, pomaga zapobiegać stresowi oksydacyjnemu. Nie pozostawia białych śladów ani nie zawiera substancji zapachowych, stąd jest odpowiedni dla skóry wrażliwej. Kolejnym produktem zapewniającym wysoką ochronę przeciwsłoneczną wrażliwej skóry dzieci jest Anthelios Dermo Pediatrics Nawilżające Mleczko SPF 50+. Dzięki zawartości gliceryny doskonale nawilża skórę dziecka już od pierwszego użycia. 

Produkty z filtrem SPF 50+ dla dorosłych

Skóra osób dorosłych z reguły nie jest tak delikatna jak niemowląt i małych dzieci. Mimo to również potrzebuje odpowiedniej ochrony. Z reguły zależy nam na tym, aby aplikowany krem z filtrem SPF 50+ do twarzy dobrze się wchłaniał, nie rolował ani nie zostawiał na skórze białych śladów. Dla wielu osób istotne jest, by dobrze komponował się z makijażem. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby Twój krem SPF 50+ spełniał Twoje potrzeby, sięgnij po dermokosmetyki z gamy Anthelios UVMUNE 400.

Filtr SPF50+ do twarzy Krem żelowy Anthelios La Roche-Posay do twarzy

Jeśli Twoja skóra twarzy jest tłusta lub mieszana i zależy Ci na matowym wykończeniu, sięgnij po Anthelios UVMUNE 400 Oil Control Fluid SPF 50+ lub Anthelios UVMUNE 400 Oil Control Żel-Krem SPF 50+. Obydwa produkty oprócz bardzo wysokiej ochrony przeciwko promieniom UVA i UVB zapewniają matowy wygląd o 12-godzinnej trwałości. Te lekkie kremy SPF 50+ są niekomedogenne, dodatkowo posiadają nietłustą konsystencję o niewidocznym wykończeniu. Nie zawierają substancji zapachowych, dlatego będą odpowiednie również dla cery wrażliwej. 

Filtr SPF50+ do twarzy Niewidoczny fluid Anthelios La Roche-Posay

Natomiast jeśli Twoja twarzy skóra oprócz wysokiej ochrony potrzebuje codziennego nawilżenia, warto wybrać Anthelios UVMUNE 400 Niewidoczny Fluid SPF 50+ lub Anthelios UVMUNE 400 Krem Nawilżający SPF 50+. Te filtry SPF 50+ do twarzy długotrwale nawilżają skórę, posiadają lekką, nietłustą konsystencję i świetnie sprawdzą się pod makijaż. 

Makijaż z filtrem SPF 50+

Czy jeśli noszę makijaż, muszę aplikować krem z filtrem? To bardzo częste pytanie można znaleźć na różnych forach i stronach poświęconych pielęgnacji. Pamiętajmy, że podkład ani krem BB nie są w stanie zatrzymać promieni słonecznych, dlatego stosowanie kremu do twarzy SPF 50+ jest istotne również wtedy, kiedy na co dzień się malujemy.

 Fluid barwiący z filtrem SPF50 do twarzy Anthelios La Roche-Posay

Jak w takim razie stosować krem SPF 50+ pod makijaż? Po oczyszczeniu skóry wystarczy nałożyć krem z filtrem SPF 50+, poczekać, aż dobrze się wchłonie, i na to nałożyć podkład. W takiej sytuacji SPF zadziała niczym baza pod makijaż z filtrem SPF. Można też pominąć ten etap i zastosować produkt 2 w 1, czyli fluid koloryzujący, np. Anthelios UVMUNE 400 Fluid Barwiący SPF 50+. Ten fluid SPF 50+ doskonale wyrównuje koloryt skóry i może stanowić zastępstwo podkładu.

Mgiełka do twarzy z filtrem SPF50 do twarzy Anthelios La Roche-Posay

W przypadku makijażu dla wielu osób dość problematyczna może okazać się reaplikacja lekkiego kremu z filtrem 50+. W końcu jak nałożyć kolejną warstwę produktu i nie zniszczyć sobie makijażu? W tym celu świetnie sprawdzą się filtry z SPF 50 w formie mgiełki, np. Anthelios Niewidoczna Mgiełka SPF 50. Podobnie jak pozostałe produkty z gamy zapewnia szerokie spektrum ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB. Posiada bardzo lekką formułę, szybko się wchłania i zapewnia matowe wykończenie. 

Krem SPF 50+ do cery problematycznej

Jaki krem z filtrem do twarzy SPF 50+ wybrać w przypadku cery problematycznej? Wszystkie posiadaczki skór problematycznych z pewnością zgodzą się, że w ich przypadku znalezienie odpowiedniego kremu z filtrem może stanowić wyzwanie. Takie skóry bardzo często są reaktywne bądź też posiadają konkretne wymagania co do substancji aktywnych zawartych w SPF 50+ do twarzy. W zależności od potrzeb skóry rekomendujemy kolejne produkty z gamy Anthelios:

  • Anthelios Oil Correct SPF 50+ – to lekki krem do twarzy SPF 50+ o kremowo-żelowej konsystencji. Oprócz wysokiej ochrony przeciwsłonecznej koryguje niedoskonałości, zmniejsza widoczność porów (dzięki składnikom aktywnym: kwas salicylowy, niacynamid, cynk) i zapewnia 12-godzinne, matowe wykończenie;
  • Anthelios Age Correct SPF 50 – lekki krem przeciwzmarszczkowy SPF 50. Pomaga chronić skórę i zapobiegać oznakom starzenia spowodowanym codzienną ekspozycją na słońce. Zapewnia długotrwałe, 24-godzinne nawilżenie i skutecznie redukuje zmarszczki oraz przebarwienia;

Jak aplikować produkty z filtrem SPF 50+?

Prawidłowa aplikacja kremu z filtrem jest kluczowa, jeśli zależy nam na jak najlepszej ochronie przeciwsłonecznej. Oczywiście pamiętajmy, że SPF 50+ do twarzy stosujemy nie tylko latem, ale również w pozostałych miesiącach. W ten sposób będziemy w stanie ochronić swoją skórę przed promieniowaniem UVB, UVA, ale również HEV czy IR.

Kremy z filtrem stosujemy jako ostatni krok pielęgnacyjny. Jeśli nasza skóra tego potrzebuje, przed jego aplikacją możemy nałożyć serum z witaminą C lub krem nawilżający. Jeśli natomiast jest w dobrej kondycji, sam krem z filtrem może okazać się wystarczający. 

Jaka ilość kremu z filtrem będzie odpowiednia, by zapewnić skórze właściwą ochronę przed promieniowaniem? Jak wiadomo, krem z filtrem 50+ to produkt, który nakładamy w większej ilości niż inne kosmetyki. Zalecana ilość to 1, 1,25 ml. Nie każdy dysponuje jednak narzędziami, które pozwolą przeliczyć odpowiednią ilość aplikowanego produktu. W tym celu dobrze sprawdzi się metoda na dwa palce. W tym przypadku ilość aplikowanego produktu odmierzamy na palcach wskazującym i środkowym, a następnie nanosimy na skórę.

Jak często należy reaplikować krem z filtrem? Zalecany czas to co 2-3 godziny. Oczywiście należy uwzględnić przy tym panujące warunki, to czy intensywnie się pocimy, pływamy itd. W takich sytuacjach krem z filtrem może wymagać częstszej reaplikacji.

Podsumowanie

Fotoprotekcja jest kluczowym elementem zapobiegania przedwczesnemu starzeniu się skóry. Chroni przed powstawaniem przebarwień, zmarszczek i co bardzo ważne, pozwala nam znacznie dłużej cieszyć się młodym wyglądem skóry. Stosowanie kremu z filtrem SPF 50+ powinno stanowić stały element każdej rutyny pielęgnacyjnej. Jednak bardzo ważne jest, aby wybrany przez nas krem z filtrem był dobrze dopasowany do potrzeb naszej skóry i oprócz wysokiej ochrony dostarczał jej niezbędnych składników aktywnych.

Bibliografia:

1. Joanna Narbutt, Hanna Wolska, Andrzej Kaszuba, Andrzej Langner, Aleksandra Lesiak, Joanna Maj, Waldemar Placek, Adam Reich, Lidia Rudnicka, Barbara Zegarska, Photoprotection. Recommendations of the Polish Dermatological Society. Part 1: Ultraviolet radiation and sunscreens, Dermatol Rev/Przegl Dermatol 2018
2. Dr n. med. Kamila Padlewska, https://www.wiadomoscidermatologiczne.pl/artykul/ochrona-skory-przed-negatywnymi-skutkami-promieniowania-slonecznego [dostęp: 27.07.2023].

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
O TYM, CZYM JEST OCHRONA PRZED SŁOŃCEM

placeholder Objawy niedoboru witaminy D
SPRAWDŹ TO
placeholder 10 porad, jak dbać o skórę ciała
SPRAWDŹ TO
placeholder Świerzbiączka letnia − niezwykle często spotykana alergia słoneczna
SPRAWDŹ TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.