Alergia skórna - czyli jak radzić sobie z czerwonymi plamami na skórze?

Article Read Duration 8 min. czas czytania

Skóra to jeden z największych i jednocześnie najbardziej fascynujących organów w ciele człowieka. Uczestniczy w wielu istotnych procesach, jakie zachodzą w naszym organizmie i są kluczowe dla zachowania homeostazy, czyli równowagi organizmu. Odbiera bodźce z otoczenia, wspomaga wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii, odpowiada za prawidłową termoregulację, a także umożliwia wchłanianie substancji czynnych. Niestety przez cały czas narażona jest na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Te mogą powodować uszkodzenia w jej barierze ochronnej i przyczyniać się do powstawania reakcji alergicznych na skórze, które stanowią poważny problem zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Jak objawia się alergia skórna? Jak sobie z nią radzić? Poznaj nasze praktyczne wskazówki, które pomogą Ci rozpoznać uczulenie skórne.

Czym jest alergia skórna?

Nie ulega wątpliwości, że ludzka skóra to bardzo wytrzymały organ, który posiada zdolności do szybkiej regeneracji. Jeśli jej bariera ochronna jest zdrowa, skutecznie chroni nasz organizm przed czynnikami termicznymi, fizycznymi, a także chemicznymi, które mogą mieć na nią niekorzystny wpływ. Dobrze funkcjonująca warstwa ochronna zapobiega również nadmiernej utracie wody, co zapobiega suchości i łuszczeniu się skóry.

Jednocześnie wpływ różnych czynników zewnętrznych sprawia, że ochronny płaszcz hydrolipidowy może ulec uszkodzeniu. Efektem takiego działania jest nie tylko utrata nawilżenia i suchość skóry, ale również zwiększone prawdopodobieństwo występowania różnego rodzaju reakcji alergicznych na skórze.

W obecnych czasach, ze względu na zmieniający się styl życia, a często również postępujące zanieczyszczenie środowiska, u coraz większej liczby osób zostaje wykrywana alergia na skórze lub różne zmiany o podłożu alergicznym, takie jak krosty uczuleniowe.

Czym tak naprawdę jest alergia skórna? Pojęcie to po raz pierwszy zostało wprowadzone do terminologii przez Clemensa Petera von Pirqueta. Oznacza powtarzające się i nawracające objawy ze strony różnych organów w wyniku kontaktu z konkretnym alergenem w dawce, która jest tolerowana przez osoby zdrowe. Innymi słowy, jest to nadmierna reakcja układu immunologicznego na konkretny czynnik, który nie wywołuje objawów u innych osób.

Warto zwrócić także uwagę na różne drogi przedostawania się alergenu do naszego organizmu. Możemy mówić o alergii kontaktowej, wziewnej czy też pokarmowej. Każda z nich w określony sposób może objawiać się w postaci zmian skórnych.

Alergiczne choroby skóry – rodzaje

Alergia skórna to bardzo ogólne określenie odnoszące się do dermatoz skóry. Znajomość ich objawów oraz rodzajów jest bardzo istotna, ponieważ może pomóc nam we wstępnym rozpoznaniu problemu. Jest to bardzo ważne, gdyż niektóre z chorób alergicznych swoimi objawami mogą przypominać chociażby trądzik pospolity, którego leczenie przebiega w zupełnie odmienny sposób.

Alergia skóry i dermatozy to tak naprawdę zbiorcze określenie chorób skóry, w przypadku których pojawiają się wyraźne zmiany na powierzchni tkanki. Typologia chorób skóry jest bardzo rozległa i co ciekawe, może obejmować nawet kilkaset jednostek chorobowych. Mimo to wśród najczęstszych chorób alergicznych skóry można wyróżnić:

 • atopowe zapalenie skóry (AZS);
 • alergiczny wyprysk kontaktowy;
 • alergiczne zapalenie skóry;
 • wyprysk zawodowy;
 • wyprysk łojotokowy;
 • pokrzywkę alergiczną;
 • wyprysk fotoalergiczny.

Chorobą alergiczną skóry, która pojawia się u zdecydowanej większości osób, jest atopowe zapalenie skóry. To dermatoza o zapalnym i przewlekłym charakterze. Najczęściej swój początek ma już we wczesnym dzieciństwie i często może towarzyszyć choremu przez całe życie.

W przypadku osób zmagających się z atopowym zapaleniem skóry jedną z przyczyn występowania choroby są uwarunkowania genetyczne oraz uszkodzona bariera ochronna skóry. To sprawia, że w przypadku osób zmagających się z AZS o wiele szybciej i bardziej gwałtownie pojawiają się objawy alergiczne na skórze. Wynika to z faktu, że różnego rodzaju alergeny czy substancje chemiczne mogą znacznie łatwiej przedostawać się do głębszych warstw skóry i wywoływać objawy alergii skórnej.

Częstym problemem jest także pokrzywka alergiczna. Ta alergia skórna pojawia się stosunkowo często i może zostać wywołana zarówno przez alergeny mające bezpośredni kontakt ze skórą, alergeny wziewne, pokarmowe czy jad owadów. Pokrzywkę alergiczną i zmiany skórne alergiczne na twarzy i innych częściach ciała mogą zostać wywołane również przez zażywanie niektórych leków, suplementów diety, napary ziołowe w połączeniu z bezpośrednim wpływem promieni słonecznych.

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry – skąd się bierze?

Alergiczne zapalenie skóry często funkcjonuje także pod inną nazwą, jaką jest wyprysk alergiczny. Jest to najczęstsza spotykana forma wyprysku i wpływ na jego powstawanie mogą mieć substancje o działaniu drażniącym lub uczulającym. Stąd w przypadku wyprysku kontaktowego możemy mówić o wyprysku alergicznym lub z podrażnienia.

Alergia kontaktowa ma miejsce w momencie zetknięcia się skóry z konkretnym alergenem. Objawy alergii skórnej w tym przypadku stają się zauważalne po kilku godzinach – pojawia się wtedy stan zapalny. Silna alergia skórna może obejmować miejsce bezpośredniego kontaktu z alergenem, jednak może rozprzestrzeniać się także na inne obszary skóry.

Jakie możemy wyróżnić alergeny kontaktowe? Do najczęstszych zalicza się substancje będące składnikami kosmetyków bądź leków. Oprócz tego za takie zmiany alergiczne na skórze mogą być odpowiedzialne alergeny występujące w roślinach, odzieży czy też biżuterii.

W przypadku wyprysku z podrażnienia (niealergicznego) uczulenia na skórze są wywołane bezpośrednim działaniem substancji drażniącej w bardzo silnym stężeniu. Mogą to być detergenty, środki piorące, mydła, konserwanty czy roztwory kwasowe i zasadowe. Jeśli skóra jest ciągle narażona na kontakt z taką substancją, dochodzi do uszkodzenia jej bariery ochronnej i rozwoju stanu zapalnego.

Przyczyny alergii skórnych

Objawy alergii skórnej, o których opowiemy za chwilę, mogą zostać wywołane przez różne czynniki. To sprawia, że tak naprawdę nie istnieje jedna przyczyna, która byłaby odpowiedzialna za pogorszenie kondycji skóry. Niezależnie od tego, czy miejsce ma alergia skórna u dziecka, czy też u osoby dorosłej, przyczyny w wielu przypadkach mogą być podobne.

Alergia, swędzenie skóry oraz inne objawy mogą wynikać ze wspomnianych już uwarunkowań genetycznych oraz niewłaściwej budowy skóry (ma to miejsce w przypadku atopowego zapalenia skóry). Do pozostałych czynników mających wpływ na alergię skórną zaliczamy:

 • alergeny pokarmowe – na przykład gluten, białka mleka krowiego, glutaminian sodu, orzechy, owoce morza;
 • alergeny wziewne – zarodniki pleśni, pyłki roślin, roztocza, sierść zwierząt, zanieczyszczenia powietrza;
 • składniki kosmetyków pielęgnacyjnych i makijażowych – substancje zapachowe, konserwanty, barwniki;
 • naturalne olejki eteryczne;
 • detergenty, środki piorące, SLS, SLES;
 • niektóre metale: kobalt, chrom, nikiel;
 • wybrane leki;
 • jad owadów;
 • lateks.

Reakcje alergiczne na skórze – objawy alergii

Znajomość objawów alergii oraz świadomość tego, jak wygląda alergia skórna, są bardzo ważne, gdyż pozwalają nam na wstępne rozpoznanie problemu i podjęcie działania. Oczywiście należy być świadomym tego, że reakcja alergiczna skóry, szczególnie jeśli nie ustępuje, wymaga konsultacji ze specjalistą dermatologiem.

Jak wyglądają objawy skórne alergii? W zależności od tego, jaki czynnik ją wywołał, zmiany skórne mogą występować punktowo lub w skupiskach. Mogą także stale pojawiać się w jednym miejscu lub mieć charakter wędrujący.

Mówiąc o alergii skórnej, jednym z jej pierwszych objawów jest zaczerwienienie bądź rumień, które wyglądają po prostu jak czerwone plamy. Często towarzyszy mu pieczenie zmienionego obszaru skóry oraz świąd, który może wywoływać chęć drapania się. Wysypka alergiczna powoduje, że z czasem na skórze może wystąpić obrzęk oraz niewielkie pęcherze. Te z czasem pękają i mogą tworzyć nadżerki i strupy. Jeśli drapiemy zmieniony chorobowo obszar, często dochodzi do pojawiania się wykwitów skórnych.

W przypadku alergii skórnej często dochodzi do nadmiernego przesuszenia zmienionego chorobowo obszaru, skóra staje się szorstka i może dojść do jej rogowacenia.

Leczenie alergii skórnej

Mówiąc o leczeniu alergii skórnej, należy przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, że nie może ono obyć się bez nadzoru lekarza. Jest to istotne przede wszystkim ze względu na to, że specjalista, po przeprowadzeniu szczegółowej diagnostyki, będzie w stanie określić, z jakim problemem skórnym mamy do czynienia i co odpowiada za wystąpienie alergii.

W tym celu często wykorzystuje się testy płatkowe, które pozwalają na wykrycie zarówno alergenów kontaktowych, pokarmowych i wziewnych, jak i tzw. próby prowokacyjne oraz testy skórne punktowe. W zależności od opinii lekarza może zostać przeprowadzone odczulanie (jednak jest ono możliwe tylko w przypadku alergii wziewnych oraz pokarmowych).

Poznanie czynników stojących za alergią skórną jest istotne również ze względu na fakt, że w przyszłości pozwoli nam na skuteczne unikanie alergenów, co zalicza się do profilaktyki.

Co na uczulenie skóry? Leczenie najczęściej posiada charakter objawowy i polega na miejscowym stosowaniu maści, kremów czy też płynów, które łagodzą objawy alergii. Należy pamiętać, że wszelkie tabletki na alergie skórne oraz inne preparaty jak chociażby kortykosteroidy czy leki przeciwhistaminowe powinny zawsze być przyjmowane pod ścisłym nadzorem lekarza.

Alergie skórne – jak ukoić skórę?

Alergia skórna sprawia, że nasza skóra może znajdować się w złej kondycji. Świąd, zaczerwienienie, silne przesuszenie, wysypka alergiczna i łuszczenie się sprawiają, że wygląda ona niekorzystnie, jest nadwrażliwa i bardzo reaktywna.

Jak już wspomniano, objawy alergii skórnej mogą uszkadzać płaszcz hydrolipidowy skóry, który odpowiada za utrzymanie równowagi mikrobiomu. By go odbudować, ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry alergicznej, w tym stosowanie naturalnych kosmetyków i innych produktów przystosowanych do potrzeb tak wymagającej skóry

W tym celu należy jednak podkreślić, że kosmetyki pielęgnacyjne nie pełnią funkcji leczniczej. Stąd nie sprawią, że problem skórny jak alergia, świąd skóry czy plamy alergiczne na twarzy zniknie. Niemniej stosowanie właściwych kosmetyków pielęgnacyjnych pozwala ukoić skórę, nawilżyć ją, odżywić oraz zabezpieczyć przed wpływem czynników zewnętrznych. Pożądane jest również działanie przeciwświądowe, by zmniejszyć dyskomfort, który powoduje uczulenie na skórze.

Rutyna pielęgnacyjna skóry skłonnej do alergii powinna rozpocząć się od jej właściwego oczyszczania. W tym celu warto sięgnąć po produkty charakteryzujące się łagodnym oczyszczaniem. Jest to istotne, ponieważ pozwala zapobiec podrażnieniu skóry i nie narusza jej delikatnej warstwy ochronnej.

Lipikar Żel myjący - packshot | La Roche-Posay

W tym celu dobrze sprawdzi się Lipikar żel myjący, który został wzbogacony w masło shea oraz niacynamid o działaniu kojącym. Posiada neutralne i korzystne dla naszej skóry pH. Z kolei Lipikar olejek myjący AP+  będzie optymalnym rozwiązaniem dla osób o bardzo wrażliwej i podrażnionej skórze, również skłonnej do atopii. Oba produkty La Roche-Posay mogą być stosowane zarówno u niemowląt, dzieci oraz osoby dorosłe.

Woda termalna - packshot | La Roche-Posay

Alergia na twarzy podobnie jak innych części skóry może okazać się bardzo problematyczna. Swędzenie, pieczenie i ściągnięcie to tylko niektóre objawy, jakie daje uczulenie na twarzy – czym złagodzić te nieprzyjemne odczucia? By po oczyszczaniu jeszcze bardziej ukoić swoją skórę oraz przywrócić jej komfort, warto sięgnąć po produkt, jakim jest Woda termalna do twarzy. Konsystencja delikatnej i kojącej mgiełki to idealne rozwiązanie dla wymagającej i podrażnionej skóry. Naturalne właściwości antyoksydacyjne wody termalnej sprawiają, że reakcje skórne o podłożu alergicznym stają się znacznie mniej uciążliwe.

Toleriane Dermallergo krem - packshot

Jeśli doskwiera nam uczulenie na twarzy, nie powinniśmy zapominać o stałym nawilżaniu skóry twarzy, jak i całego ciała. W przypadku pielęgnacji twarzy warto sięgnąć po krem o działaniu hipoalergicznym oraz o lekkiej konsystencji, która dobrze się wchłania i nie pozostawia po sobie uczucia tłustości, np. Toleriane Dermallergo krem przeznaczony do skóry skłonnej do alergii.

Reakcje alergiczne na skórze – jak zapobiegać?

Nie ulega wątpliwości, że alergia skórna jest bardzo uciążliwa i może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie, a także codzienne funkcjonowanie. Jak w takim razie zapobiegać alergii?

Bardzo ważne znaczenie odgrywa tutaj profilaktyka. Wiedząc, jaka substancja wywołuje u nas reakcję alergiczną i silne podrażnienie skóry, jesteśmy w stanie skutecznie jej unikać. Może to być zarówno wybieranie kosmetyków hipoalergicznych, unikanie wybranych materiałów czy pokarmów.

Szczególnie istotna jest odpowiednia pielęgnacja. Najlepiej unikać kosmetyków mocno perfumowanych, zawierających sztuczne kompozycje zapachowe, duże ilości konserwantów czy silnych środków myjących. Dobrze zwracać uwagę również na detergenty, których używamy do prania swojej odzieży i pościeli. Dobrym wyborem będą proszki i płyny do prania przeznaczone dla niemowląt. Pamiętajmy też, że wysypka alergiczna na twarzy może być wynikiem nieodpowiednich produktów do makijażu.

Jeśli Twoja skóra posiada skłonności do alergii i atopii, koniecznie zadbaj o jej regularne nawilżanie. W ten sposób ukoisz ją i wspomożesz odbudowę płaszcza hydrolipidowego. Skóra alergiczna podziękuję Ci za stosowanie dermokosmetyków o charakterze nawadniającym, natłuszczającym i ochronnym.

Alergia skórna może zostać wywołana również przez zarodniki pleśni i inne alergeny lotne, dlatego zwróć uwagę na częste zmienianie pościeli i dbaj o czystość w swoim domu.

Uczulenia na skórze – podsumowanie

Jak można zauważyć, alergia skórna to problem, który dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Może przyjmować różne formy, inne mogą być też przyczyny jej występowania. Istnieje wiele objawów, które może dać uczulenie – czerwone plamy, krostki, szorstkość i miejscowe przesuszenia, stan zapalny, świąd. Bardzo częsty jest wyprysk alergiczny na twarzy – stąd może pojawić się alergia na policzkach, brodzie czy też na całym obszarze naszej cery. Niezależnie od tego, jak czynnik ją wywołuje, bardzo istotne jest świadome dbanie o swoją skórę i stosowanie produktów, które zapewnią jej komfort i ukojenie.

Nie należy jednak zapominać, że reakcja alergiczna na twarzy i ciele może stanowić objaw poważnej dermatozy. Stąd tak istotne jest, by nigdy nie lekceważyć takich symptomów jak plamy uczuleniowe i zawsze zasięgnąć porady lekarza.

 1. I. Lewandowska, Wyprysk, czyli egzema jako jedna z najczęstszych chorób alergicznych skóry, w: Pielęgniarstwo Polskie 2013, nr 2.
 2. M. Kieć-Świerczyńska, Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, w: Alergia, Astma, Immunologia 1998, nr 3.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

 

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.