Objawy odwodnienia widoczne na Twojej skórze

Article Read Duration 9 min. czas czytania

Pieczenie, swędzenie, uczucie ściągnięcia, zaczerwienienia i podrażnienia – z pewnością każdy z nas zmaga się czasem z takim dyskomfortem w obrębie skóry twarzy. Oczywiście przyczyn takiego zjawiska może być wiele, jednak nierzadko wiąże się ono z odwodnieniem. Odwodniona skóra to bardzo częsty przypadek, który zazwyczaj przytrafia nam się zimą, chociaż nie ma na to reguły. Co więcej, odwodnienie skóry bywa często mylone z jej wysuszeniem czy wręcz cerą suchą. W rzeczywistości te pojęcia nie są ze sobą tożsame, a ich znajomość pozwoli nam lepiej zadbać o zaspokojenie potrzeb naszej skóry. Jak zatem wygląda skóra odwodniona i co robić, by redukować jej symptomy oraz zapobiegać ich powstawaniu?

Skóra odwodniona a skóra sucha – różnice

Bardzo często między posiadaniem skóry suchej a odwodnionej stawiamy znak równości, traktując te dwa określenia jako synonimy. W praktyce natomiast są to dwa różne zjawiska, które są jednak do siebie zbliżone pod względem objawów. Dlatego też tak łatwo jest mylnie uznać, że jesteśmy posiadaczami suchej cery.

Na czym zatem polega różnica? Skóra sucha jest jednym z podstawowych typów cery, do których zaliczamy także skórę normalną, mieszaną oraz tłustą. Nasz rodzaj skóry jest nam poniekąd przypisany „z góry”, tj. stanowi wynik uwarunkowań genetycznych i naturalnych predyspozycji, a także kontaktu z czynnikami zewnętrznymi i zastosowania określonej pielęgnacji. Dodatkowo wyróżniamy też podtypy skóry, takie jak skóra wrażliwa, naczynkowa czy dojrzała.

Sucha skóra, jak sama nazwa na to wskazuje, to rodzaj skóry, który charakteryzuje się szczególną tendencją do odparowywania wody znajdującej się w warstwach naskórka. Jak wiadomo, woda jest jednym z istotnych elementów składowych skóry, który odpowiada za jej elastyczność, gładkość i miękkość. W chwili, w której jej poziom nie jest wystarczający, może pojawiać się spory dyskomfort.

W przypadku skóry suchej często mamy zatem do czynienia z szorstkością, której towarzyszy także uczucie ściągnięcia. Sucha skóra jest szczególnie narażona na czynniki zewnętrzne, ponieważ jej płaszcz hydrolipidowy – czyli podstawowa warstwa ochronna – nie funkcjonuje prawidłowo. Niedobór wody skutkuje też obecnością suchych skórek (które stają się szczególnie widoczne po nałożeniu makijażu).

Innymi słowy: skóra sucha jest poniekąd naszą nieodłączną cechą, którą oczywiście możemy utrzymać w ryzach za sprawą skutecznej pielęgnacji, w skład której wchodzą nie tylko kosmetyki nawilżające, ale także odżywcze i wzmacniające. Dzięki temu jesteśmy w stanie wspierać jej naturalne funkcje ochronne.

Czym w takim razie jest odwodnienie skóry? To przejściowy stan, który może się pojawić niezależnie od posiadanego rodzaju cery. Odwodnienie może nam zatem towarzyszyć przy skórze suchej, mieszanej, tłustej czy normalnej.

Jak rozpoznać odwodnioną skórę? Objawy

Jak rozpoznać, że dotyczy nas skóra odwodniona? Poprawne zidentyfikowanie jej objawów to absolutna podstawa, jeżeli chcemy jak najszybciej przywrócić cerę do poprzedniego stanu. O tym, jak „zachowuje się” cera pozbawiona właściwej dawki nawilżenia, powiedzieliśmy już sobie co nieco wyżej – warto jednak bliżej przyjrzeć się poszczególnym symptomom. Bogatsi w taką wiedzę będziemy w stanie lepiej rozpoznawać potrzeby swojej skóry i odpowiadać na nie w natychmiastowym tempie.

Do najważniejszych objawów skóry odwodnionej możemy zaliczyć:

• nierównomierny koloryt;
• poszarzały lub ziemisty odcień skóry;
• wiotkość, cienkość skóry;
• brak elastyczności – do tego stopnia, że przy naciągnięciu skóra odwodniona się marszczy;
• nadmierne łuszczenie się naskórka;
• uczucie ściągnięcia, pieczenia i swędzenia;
• obecność przesuszonych, szorstkich w dotyku miejsc;
rozszerzone pory;
• matowość;
• zaczerwienienia, czasem wręcz podrażnienia skóry.

Należy też nadmienić, że to, w jaki sposób będzie objawiać się odwodniona skóra, może być uzależnione od tego, jaki typ cery posiadamy.

 

Cera sucha

Jak wiadomo, przy skórze suchej występują naturalne predyspozycje do szybszej utraty nawilżenia z warstw naskórka. Jeżeli posiadamy skórę suchą i w ostatnim czasie zauważyliśmy, że jest ona pozbawiona elastyczności, jej koloryt jest wyraźnie niezdrowy, w dodatku zaczęły pojawiać się suche skórki, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zmagamy się właśnie z odwodnieniem.

 

Cera normalna

Cera normalna występuje zdecydowanie najrzadziej – najczęściej posiadają ją dzieci, głównie ze względu na fakt, że wszystkie funkcje obronne skóry dopiero się u nich rozwijają. Jeżeli jednak nie będziemy dbać o swoje nawyki żywieniowe czy też właściwą pielęgnację, naszym problemem może stać się właśnie szorstkość, uczucie napięcia i ogólnego dyskomfortu.

 

Cera mieszana

Cera mieszana łączy w sobie zarówno cery suchej, jak i tłustej. Najczęściej przetłuszczenie jest widoczne w tzw. strefie T (czoło, nos i policzki), z kolei pozostałe obszary twarzy noszą znamiona przesuszenia. Skóra odwodniona mieszana objawia się poprzez zwiększoną produkcję sebum we wspomnianym obszarze i ściągnięciem w obrębie boków twarzy i żuchwy.

 

Cera tłusta

Rozpoznanie odwodnienia w przypadku cery tłustej może nastręczyć pewnych kłopotów, ponieważ nasilonego łojotoku często nie utożsamiamy z przesuszeniem. Tymczasem to właśnie na skutek braku nawilżenia gruczoły łojowe zaczynają pracować ze zdwojoną siłą. Jeśli więc w ostatnim czasie skóra tłusta błyszczy się bardziej niż kiedykolwiek, a do tego towarzyszy jej ściągnięcie, może to być właśnie wynik odwodnienia.

 

Odwodniona skóra ciała

Niejednokrotnie zdarza się, że koncentrujemy się na pielęgnacji swojej twarzy, a zapominamy o tym, że skóra na innych częściach ciała także potrzebuje opieki. Jak wiadomo, skóra w obrębie twarzy jest najcieńsza i najdelikatniejsza, a jednocześnie najbardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych. Tymczasem odwodnienie może być także widoczne w pozostałych miejscach.

Przykładowo jesienią i zimą bardzo często przesuszone są nasze dłonie, co wiąże się z ekspozycją na niską temperaturę i silny wiatr. Odwodniona skóra dłoni jest szorstka i chropowata, a w skrajnych przypadkach może nawet pękać. Objawy odwodnienia mogą być też widoczne na naszych nogach – wówczas okolice kolan i łydki wyglądają, jakby były pokryte łupieżem, co wiąże się z silnym łuszczeniem naskórka. To zjawisko mogą potęgować takie zabiegi jak częste golenie lub depilacja.

Przyczyny odwodnienia skóry

Zanim przejdziemy do tego, jak zareagować, kiedy dostrzeżemy u siebie objawy odwodnienia, dobrze jest pochylić się jeszcze nad potencjalnymi przyczynami tego zjawiska. Jest ono niestety dość złożone i prawdopodobnego winowajcy możemy się doszukiwać w różnorodnych czynnikach. Skupmy się jednak na tych, które zdarzają się najczęściej.

  • Nieodpowiednia pielęgnacja – o odwodnienie skóry naprawdę nietrudno, kiedy nie przykładamy większej wagi do tego, jakich kosmetyków używamy lub czy systematycznie przeprowadzamy określone zabiegi. Do odwodnienia cery mogą przyczynić się produkty myjące zawierające silne detergenty, a także mydła i ich pochodne. Za utratę właściwego nawilżenia odpowiadać mogą też kosmetyki z dodatkiem alkoholu, parabenów, sztucznych barwników i zapachów.
  • Warunki atmosferyczne – czyli wszelkie czynniki zewnętrzne, z jakimi mamy do czynienia na co dzień. Zaliczyć można do nich promieniowanie UV, silny wiatr, mróz, wahania temperatury, a do tego zanieczyszczenia powietrza. Choć nie jesteśmy w stanie całkowicie unikać kaprysów pogodowych, istnieją skuteczne sposoby na to, by chronić się przed ich oddziaływaniem na skórę.
  • Niezdrowy tryb życia – wlicza się w to m.in. nieodpowiednia dieta (która może spowodować ogólne odwodnienie organizmu), niska jakość snu, a oprócz tego częste sięganie po używki. Zarówno spożywanie alkoholu w obfitych ilościach, jak i dym papierosowy mają bardzo negatywny wpływ na naszą cerę.
  • Częsty stres – długotrwały, silny stres nie jest niczym dobrym dla całego naszego organizmu. Narażenie na sytuacje stresowe, które w dodatku mają charakter przewlekły, nie pozostaje też bez znaczenia w zakresie kondycji naszej skóry.
  • Stosowanie niektórych leków – niestety może się zdarzyć, że także niektóre preparaty stosowane miejscowo lub doustnie będą przyczyniać się do występowania przesuszenia skóry. Dotyczyć może to chociażby leków zalecanych w kuracjach przeciwtrądzikowych.

Jak zapobiegać odwodnieniu skóry?

Nie jest żadnym zaskoczeniem, że najlepszym sposobem na odwodnioną skórę jest niedopuszczenie do tego, by taki stan w ogóle wystąpił. Odpowiednia profilaktyka jest w stanie uchronić nas przed dyskomfortem i wszelkimi nieprzyjemnymi objawami, które wiążą się z utratą niezbędnego nawilżenia. Jednocześnie wypracowanie odpowiednich nawyków pozwoli nam lepiej dbać o skórę odwodnioną, tak by nie tylko była dobrze nawilżona, ale by wyróżniała się także wewnętrznym blaskiem, zdrowym kolorytem, miękkością i elastycznością.

Jak chronić płaszcz hydrolipidowy przed uszkodzeniami? Absolutną podstawą będzie tutaj właściwa rutyna pielęgnacyjna. Powinniśmy się wystrzegać produktów na bazie alkoholu, mydeł czy parabenów. Nie ma też najmniejszej potrzeby, aby w codziennym oczyszczaniu twarzy wykorzystywać bardzo silne kosmetyki myjące. Łagodny żel do mycia twarzy, nałożony po uprzednim demakijażu, w zupełności wystarczy, by dobrze oczyścić cerę.

Pielęgnacja powinna się opierać na produktach nawilżających, odżywczych i natłuszczających, które będą uzupełniały poziom lipidów, dbały o utrzymanie wody w skórze i zabezpieczały przed czynnikami zewnętrznymi. Tego rodzaju formuły są szczególnie potrzebne w przypadku takich chorób skórnych jak łuszczyca i atopowe zapalenie skóry. Są to schorzenia przewlekłe, których objawy również obejmują silne przesuszenie i uczucie pieczenia oraz ściągnięcia. Zwracajmy uwagę, czy stosowane kosmetyki zawierają takie składniki, jak kwas hialuronowy, masło shea czy ceramidy.

Bardzo istotna jest ochrona przed warunkami atmosferycznymi, w tym przed promieniowaniem UV. Nie zapominajmy zatem o stosowaniu kremów i balsamów z wysokim filtrem SPF, bez względu na porę roku. Z kolei kosmetyki zawierające emolienty, czyli natłuszczające substancje tworzące na powierzchni skóry warstwę okluzyjną, zabezpieczą nas przed negatywnym działaniem mrozu czy wiatru.

Duże znaczenie ma też nasz tryb życia. Pamiętajmy o tym, by codziennie pić dużo wody, ponieważ właściwe nawodnienie od środka to także element dbania o kondycję skóry. W miarę możliwości unikajmy również używek i starajmy się, aby skóra odwodniona miała odpowiednie warunki do regeneracji w trakcie snu.

Jak zredukować objawy odwodnienia skóry?

W zwalczeniu odwodnienia skóry bardzo ważna jest szybka reakcja. Powinniśmy zatem na bieżąco przyglądać się naszej cerze i w miarę możliwości odpowiadać na jej potrzeby.

To, co z pewnością pomoże nam w utrzymaniu właściwego poziomu nawilżenia, to picie minimum 2 litrów wody dziennie oraz zdrowa, zbilansowana dieta, w której nie zabraknie świeżych warzyw i owoców. Istotne jest, by wraz z posiłkami dostarczać do organizmu witaminę D3, K2 oraz witaminy z grupy B.

Najważniejsza jest jednak oczywiście pielęgnacja. Co więcej, rozwagę w zakresie dobierania kosmetyków powinniśmy zachować także w przypadku produktów kolorowych. Wybierajmy lekkie, nawilżające i hipoalergiczne formuły podkładów czy pudrów, dzięki którym skóra odwodniona będzie mogła swobodnie oddychać. Świetnym rozwiązaniem będzie sięganie po kosmetyki zawierające pigmenty mineralne, ponieważ nie tylko pozwalają na stworzenie spójnego makijażu, ale jednocześnie pielęgnują też cerę.

 

Pielęgnacja skóry odwodnionej

Żeby odbudować barierę hydrolipidową skóry i zadbać o jej nawilżenie od podstaw, skoncentrowaną pielęgnację należy rozpocząć już od etapu kąpieli bądź prysznica. Kontakt naszej skóry z często twardą wodą może dodatkowo ją wysuszać, powodując ściągnięcie i pieczenie. Jeżeli oprócz tego użyjemy kosmetyków na bazie silnych detergentów, jeszcze bardziej naruszymy funkcje obronne skóry, tym samym doprowadzając do wystąpienia podrażnień.

Lipikar olejek myjący AP+ - packshot | La Roche-Posay

Dlatego też w czasie kąpieli warto sięgnąć po olejek myjący Lipikar AP+. To delikatna formuła wzbogacona o przywracający skórze odwodnionej równowagę składnik Aqua Posae Filiformis, odżywcze masło shea oraz kojący niacynamid. Jest bezpieczna nawet w przypadku bardzo wrażliwej skóry ze skłonnością do atopii i egzemy. Dobrze nawilża, łagodzi podrażnienia i łagodnie oczyszcza, chroniąc przed negatywnym działaniem twardej wody. Olejek myjący Lipikar AP+ może być stosowany przez niemowlęta, dzieci i dorosłych.

Lipikar Baume Ap+M - packshot | La Roche-Posay

Żeby po kąpieli utrzymać w skórze właściwy poziom nawilżenia, koniecznie powinniśmy zaaplikować produkt, dzięki któremu zadbamy o wzmocnienie jej naturalnej bariery ochronnej. Może to być balsam do ciała Lipikar Baume AP+M, który również zawiera Aqua Posae Filiformis, a do tego masło shea i niacynamid. Przywraca on równowagę mikrobiomu skóry, zmniejsza uczucie swędzenia i intensywnie odżywia. Jego nietłuste wykończenie i wygodne opakowanie z pompką ułatwiają aplikację.

 

Odwodniona skóra twarzy – pielęgnacja

Jak już zostało wspomniane, skóra w obrębie naszej twarzy jest najcieńsza, a przez to też wrażliwsza i delikatniejsza niż w innych miejscach naszego ciała. Oznaki odwodnienia mogą pojawić się na niej bardzo szybko, jeżeli nie zatroszczymy się o jej komfort. Podobnie jak w przypadku pielęgnacji ciała, powinniśmy wyeliminować ze swojej rutyny kosmetyki z silnymi detergentami. Zamiast tego należy postawić na łagodne oczyszczanie i oczywiście dogłębne nawilżenie, którego odwodniona skóra potrzebuje.

Zdjęcie produktu Pianka oczyszczająca do twarzy fizjologiczne ph La Roche-Posay

Podczas demakijażu i oczyszczania z pewnością sprawdzi się pianka oczyszczająca do twarzy. Skutecznie usuwa pozostałości makijażu i wszelkie inne zabrudzenia, a jednocześnie jest delikatna i kojąca dla skóry, m.in. za sprawą dodatku w postaci wody termalnej La Roche-Posay. Jej formuła jest hipoalergiczna i pozbawiona alkoholu etylowego, którego zdecydowanie powinny wystrzegać się osoby zmagające się z odwodnieniem cery.

Woda termalna - packshot | La Roche-Posay

Wspomniana woda termalna La Roche-Posay to zresztą produkt, który warto posiadać także w osobnym opakowaniu. Dlaczego? Dzięki wysokiej zawartości cennych minerałów redukuje podrażnienia i koi. Możemy sięgać po nią przykładowo rano i wieczorem, jako ostatni etap oczyszczania twarzy, jak i reaplikować ją w ciągu dnia za każdym razem, kiedy będziemy tego potrzebować. W ten sposób będziemy mogli pozbyć się nieodzownego uczucia dyskomfortu, który jest jednym z objawów odwodnionej cery.

Toleriane sensitive krem - packshot | La Roche-Posay

W codziennej pielęgnacji skóry twarzy nie może też zabraknąć lekkiego, nawilżającego i wzmacniającego kremu. W tej roli doskonale spisze się lekki krem nawilżający Toleriane Sensitive. Wyróżnia go wysoka tolerancja, co pozwala na jego stosowanie już u niemowląt od 3. miesiąca życia. Krem zapewnia intensywne, 24-godzinne nawilżenie, a przy tym cechuje się silnymi właściwościami łagodzącymi. W składzie znalazły się regenerujące ceramidy, nawilżająca gliceryna oraz kojąca woda termalna.

Anthelios uvmune 400 niewidoczny fluid spf50 - packshot

Pamiętajmy również o tym, by w przypadku porannej rutyny pielęgnacyjnej w żadnym razie nie pomijać kosmetyku zapewniającego ochronę przeciwsłoneczną. Fluid Anthelios SPF50+ gwarantuje bardzo wysoką ochronę przed szkodliwym wpływem, jakie posiada promieniowanie słoneczne. W dodatku jego konsystencja jest lekka i nieklejąca, a wykończenie niewidoczne, wobec czego jego aplikacja jest wyjątkowo prosta, a przy tym przyjemna.

Skóra odwodniona – podsumowanie

Odwodniona cera to stan przejściowy, z którym możemy się zmagać niezależnie od rodzaju cery. Odwodniona może być zarówno skóra sucha, jak i tłusta. Do objawów zaliczamy przede wszystkim suchość, szorstkość, brak elastyczności, ziemisty, nierównomierny koloryt, a do tego częste uczucie swędzenia, pieczenia i ściągnięcia.
Jeżeli chcemy zwalczyć symptomy odwodnienia skóry i jednocześnie zapobiec ich występowaniu w przyszłości, powinniśmy pamiętać o sprawdzonej pielęgnacji skóry odwodnionej ciała i twarzy. Delikatne, odżywczo-nawilżające formuły to nasi sprzymierzeńcy w walce o odbudowę bariery hydrolipidowej i utrzymanie nawodnienia głębszych warstw skóry. Zwracajmy uwagę na składy stosowanych kosmetyków, wystrzegając się tych, które powstały na bazie alkoholu, mydła i silnych detergentów.
Oprócz tego troszczmy się o skórę od środka, pijąc codziennie dużo wody i dbając o zdrowe nawyki żywieniowe. Skóra zdecydowanie nam się za to odwdzięczy, pozostając na dłużej gładką, miękką, elastyczną i pełną wewnętrznego zdrowego blasku.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
O TYM, CZYM JEST OCHRONA PRZED SŁOŃCEM

placeholder Objawy stresu widoczne na Twojej skórze
SPRAWDŹ TO
placeholder 10 porad, jak dbać o skórę ciała
SPRAWDŹ TO
placeholder Objawy niedoboru witaminy D
SPRAWDŹ TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.