Co zwęża pory? Czyli sprawdzone sposoby na piękną skórę twarzy!

Article Read Duration 2 min. czas czytania

Rozszerzone pory na twarzy są defektem kosmetycznym typowym dla tych rodzajów skóry, które na co dzień zmagają się z nadmiernym przetłuszczaniem w wybranych partiach twarzy. Rozszerzone pory to zatem problem, który najczęściej dotyczy posiadaczek skóry tłustej lub mieszanej i objawia się jako nierównomierna i “podziurawiona” struktura skóry. Skąd wynika ten problem? I co najlepiej zwęża pory? Przedstawiamy sprawdzone sposoby na rozszerzone pory!

Co powoduje problem rozszerzonych porów?

Pory skóry są naturalnym elementem skóry i pozwalają na jej prawidłowe funkcjonowanie, bowiem stanowią one ujście dla włosa, potu, łoju i łuszczących się komórek naskórka, a przy tym umożliwiają wydzielenie substancji toksycznych. W wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji, przebytego trądziku, niekorzystnych warunków atmosferycznych czy naszych predyspozycji genetycznych, w porach może zacząć zalegać nadmierna ilość sebum, złuszczonego naskórka oraz zanieczyszczeń, która spowoduje rozszerzanie się kanalików gruczołów łojowych, a tym samym powstawanie efektu rozszerzonych porów. Warto zaznaczyć, że rozszerzonym porom bardzo często towarzyszy też poszarzały i zmęczony koloryt skóry, co dodatkowo pogłębia nieestetyczny wygląd twarzy.

 

Co zwęża pory? Kosmetyki na rozszerzone pory

Zwężanie rozszerzonych porów nie jest wcale prostym zadaniem - wymaga to przede wszystkim posiadania odpowiednich kosmetyków, a także ich właściwego zastosowania. Najważniejszym punktem w walce z rozszerzonymi porami jest ich dogłębne oczyszczanie przy pomocy wybranego żelu oczyszczającego i peelingu, a następnie ich zwężanie odpowiednio dobranym tonikiem. Niezwykle istotna jest też aplikacja właściwego kremu zwężającego pory - dostosowanego do indywidualnych potrzeb skóry mieszanej, tłustej czy trądzikowej.

 

Co na rozszerzone pory? Oczyszczenie krok po kroku

Przy rozszerzonych porach niezbędne będzie regularne złuszczanie naskórka peelingiem, który pomoże dogłębnie oczyścić zanieczyszczone pory, a także przygotować skórę na dalsze zabiegi pielęgnacyjne. W tym przypadku warto sięgnąć po peeling gruboziarnisty, który skuteczniej poradzi sobie z zalegającymi w skórze warstwami sebum, martwych komórek naskórka oraz innych zanieczyszczeń. Pamiętajmy jednak, że peelingu nie należy wykonywać częściej niż 1-2 razy w tygodniu - częste złuszczanie skóry może wywołać jej podrażnienie i pobudzić do pracy gruczoły łojowe.

Codzienne oczyszczanie twarzy powinno natomiast odbywać się przy pomocy żelu do twarzy o właściwościach głęboko oczyszczających i ograniczających nadmierną aktywność gruczołów łojowych. Powinien być to jednak delikatny i łagodny w działaniu preparat, który nie spowoduje nadmiernego przesuszania się skóry i jej podrażnienia. Do oczyszczania skóry tłustej, mieszanej lub trądzikowej należy szukać żelu do twarzy bez dodatku alkoholu i detergentów, które mogą wywołać na skórze właśnie takie problemy. Możemy też połączyć oczyszczanie skóry ze złuszczaniem naskórka, wybierając oczyszczający i peelingujący żel do mycia twarzy 2w1 dostosowany specjalnie do codziennych potrzeb skóry z rozszerzonymi porami.

W końcowym etapie oczyszczania skóry nie możemy natomiast zapomnieć o zastosowaniu odpowiedniego toniku zwężającego pory, np. toniku Effaclar La Roche-Posay, który pomoże skutecznie zminimalizować widoczność rozszerzonych porów, będzie przeciwdziałał ich zatykaniu się, ureguluje poziom wydzielanego sebum i poprawi koloryt skóry. Tonik przywróci też skórze prawidłowe pH i doskonale przygotuje ją na przyjęcie kremu do twarzy. Pamiętajmy jednak, by tak samo, jak w przypadku żelu do twarzy, wybrać produkt pozbawiony wszelkich drażniących i wysuszających substancji.

 

Co zwęża pory? Pielęgnacja po oczyszczaniu

Przy rozszerzonych porach bardzo pomocny może okazać się krem na rozszerzone pory z dodatkiem mikrozłuszczających kwasów czy maseczka ściągająca pory, którą szczególnie warto zastosować po wykonanym wcześniej peelingu. Pamiętajmy jednak o tym, by nie przesadzać zanadto ze stosowaniem kosmetyków o właściwościach złuszczających i ściągających skórę - mogą one spowodować jej przesuszenie, a następnie pobudzenie do pracy gruczołów łojowych i jeszcze większy problem z rozszerzaniem się porów. Jeżeli wyposażyłyśmy się w cały arsenał środków oczyszczających na rozszerzone pory, możemy z powodzeniem postawić na codzienną pielęgnację skóry zwykłym kremem dopasowanym do naszego typu skóry.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

 

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.