Rozszerzone pory - jak się ich pozbyć?

Article Read Duration 7 min. czas czytania

Nie musisz mieć trądziku czy zaskórników, aby mieć rozszerzone pory. Jeśli uważasz je za jedyną skazę na swojej skórze, mamy dobrą wiadomość: możesz je widocznie zmniejszyć. Przekonaj się, co na poszerzone pory na twarzy działa najlepiej.

Rozszerzone pory na twarzy - co oznaczają

Zacznijmy od tego, czym są pory na twarzy. To ujścia mieszków włosowych i gruczołów potowych, którymi na powierzchnię skóry wydobywa się sebum i pot. Są one bardzo ważne dla zdrowia i ochrony skóry. Każdy ma pory, tylko u jednych osób są bardziej widoczne, niż u innych. Rozszerzone pory to na pewno nie te, których można by z lupą szukać i musisz przybliżać lusterko, aby je dostrzec. Są one widoczne gołym okiem i przypominają dziurki na twarzy. Zagłębia się w nie podkład lub korektor, na ich powierzchni osadza puder i po prostu wizualnie Ci przeszkadzają.

Co powoduje poszerzone pory na twarzy?

Rozszerzone pory na nosie, policzkach czy brodzie mogą mieć kilka przyczyn. Dużą rolę odgrywa tu genetyka i rodzaj skóry. Na tłustych i grubszych cerach pory są często bardziej widoczne. Powoduje je m.in. nadmierne wydzielanie sebum, które je “rozpycha”. Widoczne pory skóry mogą być też skutkiem jej niewłaściwego oczyszczania. 

Porowata cera pojawia się też wraz z wiekiem. Skóra zaczyna produkować wtedy mniej kolagenu i elastyny, które stanowią rusztowanie dla skóry i utrzymują jej właściwe napięcie. Gdy skóra traci jędrność, pory zaczynają być też na niej bardziej widoczne. Wyraźnie otwarte pory na twarzy to też skutek uboczny nadmiernego działania słońca. Uszkadza ono kolagen, przez co wpływa negatywnie na jędrność skóry. Słońce może sprzyjać nie tylko rozszerzaniu porów, ale też powstawaniu zaskórników.

Wiedząc już, co może powodować rozszerzanie porów, dowiedz się, jak je skutecznie zminimalizować.

Żel oczyszczający i krem na rozszerzone pory

Co na rozszerzone pory na twarzy sprawdza się najlepiej?

Czy istnieje idealny krem na zmniejszenie porów? I czy zwężenie porów na dobre jest w ogóle możliwe? Pomagamy znaleźć odpowiedzi na najczęstsze pytania.

 

Czy da się całkowicie zamknąć rozszerzone pory?

Zmniejszenie porów przy pomocy odpowiednich kosmetyków i zabiegów jest jak najbardziej możliwe, ale warto zachować tu realistyczne oczekiwania. Jeśli masz widoczne pory na twarzy, szansa na to, że całkowicie je wygładzisz jest niewielka. Nie można też całkowicie zamknąć porów skóry.

Niewiele osób ma skórę z całkowicie niewidocznymi porami. Wielkość porów może też samoistnie zmieniać się w zależności od pory roku czy miesiąca. Przed miesiączką nasilone wydzielanie sebum może je przejściowo poszerzać. Twoje pory mogą wydawać się też większe latem, zwłaszcza przy dużej wilgotności powietrza. A to dlatego, że sebum staje się wtedy bardziej zbite i może je rozciągać. Dlatego Twoja strategia i skuteczny sposób na rozszerzone pory powinny polegać na ich zmniejszeniu do poziomu, który będzie Ci odpowiadał, a nie próbie magicznego pozbycia się ich ze skóry. Taki efekt możesz osiągnąć z pomocy odpowiedniej pielęgnacji, nawet jeśli masz trądzik.

Co na rozszerzone pory?

Właściwa pielęgnacja przy rozszerzonych porach

Wyjaśniliśmy już, czy da się całkowicie zamknąć pory na twarzy. Teraz zastanawiasz się pewnie, jak wyraźnie je zmniejszyć? Tak naprawdę ważny jest każdy etap Twojej pielęgnacji.

Zaczynając od oczyszczania skóry, które powinno być delikatne, ale też niezwykle staranne. Dzięki temu usuniesz resztki makijażu, sebum czy komórek skóry, które mogą gromadzić się w porach i sprzyjać ich rozpychaniu.

Co na pory na nosie, brodzie i policzkach sprawdzi się najlepiej w domowej pielęgnacji? Kwasy! Regularnie stosuj kremy czy peelingi z kwasami AHA i BHA. Pobudzają one produkcję kolagenu, oczyszczają pory i mogą sprzyjać ich zmniejszaniu. W szczególności preparaty z kwasem salicylowym, który jako nieliczny jest w stanie przebić się przez nadmiar sebum na twarzy i dojść bezpośrednio do ujść mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Uważaj jednak, aby nie przesadzić ze złuszczaniem. W reakcji obronnej skóra może wtedy zacząć produkować jeszcze więcej sebum, co w konsekwencji zaszkodzi porom i może spowodować ich powiększenie.

Retinol na rozszerzone pory też sprawdza się fenomenalnie. Pobudza on produkcję kolagenu, delikatnie złuszcza skórę, reguluje wydzielanie sebum, a przy tym rozjaśnia przebarwienia – także przebarwienia potrądzikowe. Retinol to świetny składnik przeciwstarzeniowy, dlatego nie tylko pomoże Ci na widoczne i otwarte pory, ale też na ogólną poprawę jędrności oraz kondycji skóry z wiekiem. Pamiętaj jednak, że w trakcie kuracji nim musisz chronić się przed słońcem.

Pielęgnacja twarzy przy skórze z rozszerzonymi porami powinna opierać się na jej solidnym nawilżaniu, zwłaszcza jeśli stosujesz kosmetyki na trądzik. Przesuszenie skóry porowatej może doprowadzić do nadprodukcji sebum i pogorszenia jej stanu. Dodatkowo krem nawilżający działa na pory w taki sam sposób jak na zmarszczki: przez silne nawilżenie delikatnie je wypycha i optycznie wygładza. Szukaj kremów z delikatnymi, niekomedogennymi składnikami. Twoim ulubieńcem powinien stać się zwłaszcza kwas hialuronowy, bo intensywnie nawilża skórę.

Bardzo ważna jest też ochrona przeciwsłoneczna. Jak wspominaliśmy wcześniej, słońce sprzyja rozszerzaniu porów, bo niszczy kolagen w skórze. Aby temu zapobiec, stosuj kremy z wysokim filtrem UV latem i wiosną. Ich działanie ochronne przed zniszczeniami wywołanymi promieniowaniem UV możesz wzmacniać kosmetykami z antyoksydantami, na przykład witaminą C. Latem najpierw użyj serum z witaminą C, a potem nałóż warstwę kremu z filtrem. W ten sposób z podwójną mocą ochronisz ją przed negatywnym skutkiem działania promieni słonecznych.

Kosmetyki do pielęgnacji skóry z rozszerzonymi porami

Kosmetyki na rozszerzone pory

Cera porowata, czyli z widocznie rozszerzonymi porami, wymaga odpowiednich kosmetyków do mycia i jej pielęgnacji. Sprawdź, czego warto używać.

Żel oczyszczający do twarzy Effaclar La Roche-Posay

Żel oczyszczający do twarzy na rozszerzone pory Effaclar La Roche-Posay

Do mycia twarzy stosuj delikatne i skuteczne kosmetyki, takie jak Żel oczyszczający do twarzy Effaclar La Roche-Posay. Usuwa on zanieczyszczenia oraz sebum1 z powierzchni skóry, a jednocześnie zachowuje jej prawidłowe pH. Dodatkowo dzięki zawartości składnika Phylobioma, pomaga redukować niedoskonałości2. Phylobioma wpływa na równowagę mikrobiomu skóry regulując namnażanie się bakterii C.acnes typu IA1 odpowiadających za rozwój i nasilenie objawów trądziku.

Tonik złuszczający Effaclar La Roche-Posay

Tonik złuszczający na rozszerzone pory Effaclar La Roche-Posay

W pielęgnacji cery z rozszerzonymi porami bardzo ważne jest jej złuszczanie. Możesz to robić z pomocą peelingów, kremów, czy też toniku złuszczającego Effaclar La Roche-Posay. Zawiera on kwas salicylowy, który pomaga oczyszczać skórę i pory oraz złuszcza martwy naskórek. Tonik dodatkowo pomaga redukować nadmiar sebum.

Skoncentrowane serum Effaclar La Roche-Posay

Serum na rozszerzone pory Effaclar La Roche-Posay

Możesz też używać na noc skoncentrowanego serum Effaclar La Roche Posay. Zawiera on zarówno kwas glikolowy, salicylowy, jak i pochodną kwasu salicylowego - kwas LHA. Pomagają one oczyszczać pory i zmniejszać nagromadzone sebum, a do tego złuszczają skórę. 

Krem o potrójnym działaniu Effaclar Duo+M La Roche-Posay

Krem o potrójnym działaniu na rozszerzone pory Effaclar Duo+M La Roche-Posay

Jeśli zmagasz się z trądzikiem młodzieńczym, rozszerzonymi porami, zaskórnikami, przebarwieniami lub wypryskami w strefie T (czoło, nos, broda), wybierz krem o potrójnym działaniu Effaclar Duo+M La Roche-Posay. To nowa, ulepszona formuła kultowego Effaclar Duo+, wzbogacona składnikiem aktywnym Phylobioma. Substancja ta wpływa na równowagę mikrobiomu skóry, regulując namnażanie się bakterii C.acnes typu IA1, odpowiadających za rozwój i nasilenie objawów trądziku. Krem koryguje uporczywe niedoskonałości, przebarwienia potrądzikowe oraz ujednolica koloryt skóry. Działa jeszcze szybciej na niedoskonałości – pierwsze efekty są widoczne już po 8 godzinach3. Co więcej, krem oferuje 24-godzinne nawilżenie4 i jest odpowiedni już od 10. roku życia.

Podsumowanie

Mimo że rozszerzonych porów nie da się całkowicie zamknąć, można je zmniejszyć tak, aby stały się ledwo widoczne. Już wiesz, co na zwężenie porów działa najskuteczniej i jak wybrać najlepszy krem czy zabieg zmniejszający pory. Pamiętaj, że widoczne pory są jak cellulit czy rozstępy - czymś całkowicie naturalnym, co ma większość z nas i co nie powinno być powodem do wstydu czy kompleksów. 

Spotscan+ dla skóry skłonnej do trądziku od La Roche-Posay

Tekst został zweryfikowany przez mgr inż. Magdalenę Kaczanowicz.

Za deklaracje marketingowe odpowiada La Roche-Posay.

 

Mgr inż. Magdalena Kaczanowicz, chemik i technolog kosmetyczny

 

 

 
1 Badanie konsumenckie, 50 osób.86% potwierdza, że produkt natychmiastowo redukuje nadmiar sebum
2 Badanie kliniczne, 51 osób, 4 tygodnie stosowania. -43% mniej wyprysków, -45% mniej wągrów.
3 Badanie konsumenckie, 54 osoby.
4 Badanie aparaturowe.

Bibliografia:

  1. Seongwoo Lee, Marie Cherel, Sarah Gougeon, Euitaek Jeong, Jun‐Man LIM, Sun Gyoo Park, Identifying patterns behind the changes in skin pores using 3‐dimensional measurements and K‐means clustering, pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9292708/, data wejścia: 23.12.2024
  2. Frederic Flament, Ghislain Francois, Huixia Qiu, Chengda Ye, Tomoo Hanaya, Dominique Batisse, Suzy Cointereau-Chardon, Mirela Donato Gianeti Seixas, Susi Elaine Dal Belo, Roland Bazin, Facial skin pores: a multiethnic study, pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4337418/, data wejścia: 23.12.2024
  3. Daniela Milosheska, Robert Roškar, Use of Retinoids in Topical Antiaging Treatments: A Focused Review of Clinical Evidence for Conventional and Nanoformulations, pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9618501/, data wejścia: 23.12.2024
  4. Mallikarjun Vasam, Satyanarayana Korutla, Raghvendra Ashok Bohara, Acne vulgaris: A review of the pathophysiology, treatment, and recent nanotechnology based advances, www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2405580823001590, data wejścia: 23.12.2024

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

 

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.