Alergia skórna, skóra wrażliwa i skóra reaktywna
KTÓRĄ Z NICH POSIADASZ?

duration time 7 min. czas czytania

Skóra wrażliwa, reaktywna lub skłonna do alergii - każda z nich charakteryzuje się specyficznymi objawami. Ich wspólnym objawem jest pojawianie się wysypki i innych zmian w odpowiedzi na nieodpowiednie produkty, zawierające alergeny i substancje drażniące. Dla każdego z powyższych typów skóry odpowiednim wyborem będzie seria Toleriane Ultra od La Roche-Posay, współpracującej z dermatologami ekspertami od skóry wrażliwej. Pozbawiona substancji zapachowych i alkoholu etylowego, seria Toleriane Ultra zapewnia natychmiastowe nawilżenie, przynosząc ulgę i uczucie komfortu.

CZYM JEST
SKÓRNA REAKCJA ALERGICZNA?

Czym jest skóra alergiczna?

Istnieje kilka różnych rodzajów alergii skórnej. Najczęstszą reakcją alergiczną jest wysypka nazywana kontaktowym zapaleniem skóry. Występuje ona po kontakcie skóry z substancją, na którą jest uczulona (z alergenem). Ten typ alergii skórnej pojawia się 24–48 godzin po kontakcie z alergenem.


Jak wygląda alergia skórna?

Wysypka alergiczna może przybierać różne formy, w tym: zaczerwienienie, obrzęk, pęcherze i sączące się zmiany. Pierwszym objawem, który można zaobserwować, jest silny świąd. Alergiczna wysypka może utrzymywać się przez wiele tygodni.


Co powoduje alergię skórną?

Alergia skórna jest spowodowana kontaktem skóry z substancjami uczulającymi  obecnymi w otoczeniu, biżuterii, kosmetykach, proszku do prania itp. Zwykle winne są środki chemiczne zawarte w nieodpowiednich produktach kosmetycznych (substancje zapachowe, niektóre ekstrakty roślinne), roztocza kurzu domowego, a także niektóre metale, na przykład nikiel. 


Co zrobić w sytuacji pojawienia się alergii skórnej?

Jeśli zaobserwujesz u siebie wysypkę alergiczną, pierwszym krokiem powinno być ustalenie, co ją spowodowało. W wielu przypadkach reakcje alergiczne skóry twarzy są spowodowane składnikami zawartymi w źle dobranych kosmetykach (pamiętaj – “organiczne,” lub “naturalne” produkty również mogą wywoływać alergię skórną). Możesz zdecydować się na wizytę u alergologa, który może przeprowadzić testy płatkowe w celu wykrycia uczulającej substancji. Gdy odkryjesz, co powoduje u Ciebie alergię skórną, ważne jest unikanie tej substancji przy wyborze kosmetyków do codziennej pielęgnacji

 

ODPOWIEDNIA PIELĘGNACJA SKÓRY
SKŁONNEJ DO ALERGII

Jeśli zauważysz, że kremy często powodują u Ciebie pokrzywkę lub innego rodzaju wysypkę alergiczną, musisz zachować szczególną uwagę przy wyborze produktów do pielęgnacji.

 

Produkt oczyszczający do skóry skłonnej do alergii

Kluczowe jest, aby produkt oczyszczający miał hipoalergiczną formułę i był wyjątkowo łagodny, aby nie naruszyć bariery ochronnej naskórka.

Po oczyszczeniu twarzy, spryskaj ją chłodzącą i łagodzącą wodą termalną LA ROCHE-POSAY. Ta wyjątkowa woda, pozyskiwana w Czołowym Europejskim Centrum Dermatologii Termalnej, gdzie co roku leczy się tysiące pacjentów cierpiących na zapalne choroby skóry, naturalnie łagodzi podrażnienia, koi i przynosi ulgę skórze.

 

Produkt nawilżający do skóry skłonnej do alergii

Aby nawilżyć skórę skłonną do alergii, potrzebujesz kojącego kremu barierowego, o minimalistycznym składzie. TOLERIANE Ultra posiada tylko 15 składników, mając jedną z najbardziej minimalistycznych formuł na rynku. Zawiera silnie kojące składniki aktywne, w tym kojącą i łagodzącą wodę termalną La Roche-Posay. Wspierając naturalną barierę ochronną naskórka, TOLERIANE Ultra nawilża i wzmacnia naturalną barierę skóry.

TOLERIANE Ultra jest polecany przez dermatologów, ponieważ jest dobrze tolerowany nawet przez skórę skłonną do alergii — został przebadany na osobach wykazujących tendencję do alergii. Hipoalergiczna formuła TOLERIANE Ultra oraz badania kliniczne sprawiły, że ta seria pielęgnacyjna została zatwierdzona przez Allergy UK i wiele innych instytucji, w tym francuskie AFPRAL oraz niemieckie Allergy and Asthma association.

JAKA JEST RÓŻNICA MIĘDZY SKÓRĄ WRAŻLIWĄ
A SKŁONNĄ DO ALERGII?

W przeciwieństwie do alergii skórnej, wywołującej widoczną wysypkę, skóra wrażliwa może nie powodować żadnych widocznych objawów. Osoby mające wrażliwą skórę mogą mieć uczucie ściągnięcia, kłucia, pieczenia i mrowienia przez cały czas albo w reakcji na wewnętrzne lub zewnętrzne czynniki wyzwalające, przy czym czynniki te nie są uważane za alergeny.

 

Jakie są czynniki wyzwalające wrażliwą skórę?

Objawy wrażliwej skóry mogą być wywołane przez:
1) Czynniki zewnętrzne: zanieczyszczenie powietrza, zmiany temperatury, zmiany w pH skóry, promieniowanie UV, nieodpowiednie kosmetyki.
2) Czynniki wewnętrzne: stres, silne emocje, zaburzenia hormonalne.

 

Jaka jest źródłowa przyczyna wrażliwej skóry?

Ponad połowa populacji ma wrażliwą skórę1, ale patologia ta wciąż pozostaje tajemnicą medycyny. Sądzi się, że wrażliwa skóra jest spowodowana podwyższoną wrażliwością zakończeń nerwowych w skórze, które przesyłają sygnały bólowe w odpowiedzi na nieszkodliwe bodźce.

 

Czy istnieje jakiś test na wrażliwą skórę?

Testem na wrażliwą skórę jest diagnoza przez wykluczenie. Innymi słowy, lekarz wyklucza inne choroby skóry, takie jak alergia skórna, atopowe zapalenie skóry (egzema) i łuszczyca. Dermatolog może wykonać test na wrażliwą skórę, nakładając na nią substancje, takie jak kapsaicyna lub kwas mlekowy i obserwując, czy wywołają one dobrze znane Ci uczucia mrowienia, ściągnięcia i pieczenia skóry.

Jeśli zauważyłeś, że Twoja skóra reaguje na konkretne substancje, być może masz wrażliwą skórę.

JAK PIELĘGNOWAĆ
SKÓRĘ WRAŻLIWĄ?

Jednym z czynników wyzwalających objawy skóry wrażliwej jest stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, trzeba więc być bardzo ostrożnym przy wyborze właściwej rutyny pielęgnacyjnej dla skóry wrażliwej.

 

Produkt oczyszczający do skóry wrażliwej

Wybierając produkt oczyszczający do skóry wrażliwej, sięgaj po:

  • Produkty oczyszczające bez spłukiwania, takie jak płyny micelarne, które usuwają zanieczyszczenia i brud, nie naruszając przy tym ochronnej bariery naskórka.

Po oczyszczeniu skóry, spryskaj obficie twarz, szyję i dekolt naturalnie kojącą wodą termalną LA ROCHE-POSAY. Bardzo szybko schłodzi i ukoi problemy związane z wrażliwością skóry.

 

Produkt nawilżający do skóry wrażliwej

Skóra wrażliwa wymaga silnie kojącego i łagodzącego kremu barierowego, który zabezpieczy ją przed zewnętrznymi czynnikami wyzwalającymi , nieprzyjemnymi uczuciami ściągnięcia i mrowienia oraz objawami, takimi jak suchość czy, rzadko, zaczerwienienie.

W pielęgnacji wrażliwej skóry nie chodzi tylko o regenerację bariery ochronnej skóry (warstwy lipidowej naskórka), ale także o ochronę jej prawidłowej flory bakteryjnej, czyli niewidocznej, żywej bariery zbudowanej z korzystnych bakterii, które w naturalny sposób zabezpieczają skórę, obniżając jej uwrażliwienie. W tej kwestii niezastąpione są prebiotyczne kremy nawilżające, takie jak TOLERIANE Sensitive. TOLERIANE Sensitive robi to wszystko: Zapewnia 48-godzinne nawilżenie, regeneruje i chroni podwójną barierę ochronną skóry, jednocześnie kojąc i łagodząc podrażnienia.

1Taieb, C., Auges, M., Georgescu, V., Perez Cullell, N. & Miséry, L. Sensitive skin in Brazil and Russia: an epidemiological and comparative approach. Eur. J. Dermatol. EJD 24, 372–376 (2014).

SKÓRA REAKTYWNA:
TO CO INNEGO NIŻ SKÓRA WRAŻLIWA

Różnica między skórą skłonną do alergii a skórą wrażliwą jest dość jasna, biorąc pod uwagę, iż ta pierwsza zwykle wywołuje nagłą, widoczną wysypkę, a ta druga powoduje raczej nieprzyjemne uczucia, bez widocznych objawów. Różnica pomiędzy skórą wrażliwą a reaktywną lub ze skłonnością do nietolerancji jest bardziej subtelna.

Skóra wrażliwa powoduje nieprzyjemne uczucia (ściągnięcie, świąd, pieczenie, mrowienie), które mogą stać się permanentne; reaktywna skóra natomiast… „reaguje”, ale chwilowo. Powoduje podobny dyskomfort, ale tylko w odpowiedzi na konkretne czynniki. Skóra reaktywna jest poza tym skłonna do zaczerwienień, które występują równolegle z innymi objawami, a skóra wrażliwa zwykle nie powoduje widocznych zmian.

 

Jakie są czynniki wyzwalające skórę reaktywną?

Podobnie jak w przypadku skóry wrażliwej, kluczowe czynniki wywołujące skórę reaktywną można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne:

1) Czynniki zewnętrzne: Zanieczyszczenie powietrza, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, zmiany temperatury, wiatr.

2) Czynniki wewnętrzne: Pikantne jedzenie, alkohol, stres, silne emocje.

JAK PIELĘGNOWAĆ
SKÓRĘ REAKTYWNĄ

Skóra reaktywna ma skłonność do podrażnień, często wywoływanych przez substancje zawarte w nieodpowiednio dobranych kosmetykach. Jeśli masz skórę reaktywną, Twoją mantrą powinno być „im mniej, tym lepiej.” Zrezygnuj z wyciągów z egzotycznych roślin i silnie drażniących substancji o działaniu przeciwstarzeniowym. Zamiast tego, sięgaj po minimalistyczne formuły opracowane specjalnie do pielęgnacji wrażliwych i reaktywnych typów skóry.

 

Produkt oczyszczający do skóry reaktywnej

Aby oczyścić skórę reaktywną z wszelkich czynników drażniących i zanieczyszczeń, sięgnij po delikatny płyn micelarny.

Tak jak w przypadku skóry wrażliwej, dokończ rutynę oczyszczającą, spryskując skórę chłodzącą i kojącą wodą termalną LA ROCHE-POSAY.

 

Produkt nawilżający do skóry reaktywnej

W przypadku skóry reaktywnej, dodatki obecne w niektórych produktach kosmetycznych mogą wyzwalać reakcje skórne, takie jak zaczerwienienie lub mrowienie, a także uczucie pieczenia lub świąd. TOLERIANE Ultra nie zawiera żadnych substancji zapachowych ani alkoholu etylowego. Stosuj obficie, aby przynieść natychmiastową ulgę nawet najbardziej reaktywnej skórze.

JAKA JEST RÓŻNICA POMIĘDZY SKÓRĄ WRAŻLIWĄ,
REAKTYWNĄ I ALERGICZNĄ?

Ich objawy, czynniki wyzwalające i rozwiązania

Skóra wrażliwa

Co widzi dermatolog: Nic, skóra wydaje się normalna
Co Ty czujesz: Ogólny dyskomfort: Uczucie ściągnięcia, mrowienia lub pieczenia
Gdzie: Twarz, szyja, dekolt
Kiedy: Cały czas: Objawy nie ustępują
Czynniki wyzwalające: Zewnętrzne: Zanieczyszczenie powietrza, zmiany temperatury, zmiany w pH skóry, promieniowanie UV, nieodpowiednie kosmetyki. Wewnętrzne: Stres, silne emocje, zaburzenia hormonalne
Rozwiązanie: Stosuj rutynę pielęgnacyjną odpowiednią dla skóry wrażliwej.

 

Skóra reaktywna  

Co widzi dermatolog: Lekkie zaczerwienienie
Co Ty czujesz: Uczucie pieczenia, ściągnięcia, mrowienia, delikatne swędzenie, zaczerwienienie
Gdzie: Twarz, szyja, dekolt
Kiedy: Objawy trwają krótko po ekspozycji na wewnętrzny lub zewnętrzny czynnik wyzwalający
Czynniki wyzwalające: Zewnętrzne: Zanieczyszczenie powietrza, nieodpowiednie kosmetyki, zmiany temperatury, wiatr. Wewnętrzne: Pikantne jedzenie, alkohol, stres, silne emocje.
Rozwiązanie: Unikaj czynników ryzyka, na ile to możliwe. Wybieraj produkty pielęgnacyjne przebadane na skórze wrażliwej i reaktywnej oraz rekomendowane przez dermatologów.

 

Skóra skłonna do alergii

Co widzi dermatolog: Zaczerwienienie, obrzęk, sączące się zmiany, pokrzywkę…
Co Ty czujesz: Intensywne swędzenie
Gdzie: Twarz i ciało
Kiedy: Objawy pojawiają się 24–48 godzin po kontakcie z alergenem; wysypka może utrzymywać się przez kilka tygodni
Czynniki wyzwalające: Kontakt z alergenem, którym mogą być: substancje zapachowe lub niektóre ekstrakty roślinne zawarte w nieodpowiednio dobranych kosmetykach
Rozwiązanie: Skonsultuj się z alergologiem, aby ustalić, na co masz alergię, i móc wyeliminować tę substancję z diety, otoczenia, kosmetyków itp.

PRAWDA
CZY FAŁSZ

OWOCE I WARZYWA
NIGDY NIE WYWOŁUJĄ ALERGII.

FAŁSZ Ikona informująca, że odpowiedź na stronie La Roche-Posay nie jest poprawna

Niektóre owoce i warzywa zawierają znaczne ilości substancji nazywanych salicylanami (mającymi związek z aspiryną). U osób wrażliwych na salicylany produkty bogate w te substancje mogą nasilać objawy alergii, takie jak katar sienny, astma, egzema i reakcje skórne.
Dowiedz się więcej

KOSMETYKI Do-It-Yourself SĄ ZABRONIONE
W PRZYPADKU WRAŻLIWYCH TYPOW SKÓRY.

PRAWDA Ikona informująca, że odpowiedź na stronie La Roche-Posay jest poprawna

Chociaż może to być świetna zabawa, myszkowanie w kuchennych szafkach i pichcenie własnych produktów do pielęgnacji skóry to przepis na różne reakcje u osób ze skórą skłonną do alergii. Wiele naturalnych składników może mieć silne działanie drażniące.
Dowiedz się więcej

BRAK PRYSZNICA TO NAJLEPSZE ROZWIĄZANIE
DLA ALERGICZNYCH TYPÓW SKÓRY.

FAŁSZ Ikona informująca, że odpowiedź na stronie La Roche-Posay nie jest poprawna

Jeśli nie oczyścisz skóry na koniec dnia, pozostawisz alergeny i substancje drażniące, takie jak pyłki i zanieczyszczenia, na skórze przez całą noc. Mogą one wpływać na działanie funkcji barierowej skóry i powodować podrażnienie.
Dowiedz się więcej

PĘDZEL DO MAKIJAŻU
MOŻE POWODOWAĆ ALERGIE.

PRAWDA Ikona informująca, że odpowiedź na stronie La Roche-Posay jest poprawna

Pędzle do makijażu i aplikatory mogą stać się siedliskami kurzu i alergenów, należy więc regularnie je czyścić. Czyść pędzle hipoalergicznym mydłem lub środkiem do czyszczenia pędzli do makijażu dla własnego zdrowia.
Dowiedz się więcej
Na zdjęciu widoczny jest znak zapytania La Roche-Posay

Czy wiesz
o tym?

DidYouKnow Desktop 1 | La Roche Posay

W przypadku braku właściwej pielęgnacji, skóra wrażliwa zwiększa ryzyko rozwinięcia się zdiagnozowanej alergii skórnej 2-5-krotnie*.

*Źródło: FARAGE 2008 British Association of Dermatologists. British Journal of Dermatology 2008 159, pp231–266

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

TOLERIANE to seria produktów przeznaczonych do nawilżania, kojenia i ochrony skóry wrażliwej i skłonnej do alergii.
  • Krem do cery suchej TOLERIANE SENSITIVE RICHE 40 ml Przód | La Roche Posay
    Innowacyjna pielęgnacja nawilżająca, która wzmacnia i utrzymuje równowagę mikrobiomu skóry.
    TOLERIANE
    SENSITIVE RICHE
    SPRAWDŹ

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne.

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.