Czy pękająca skóra między palcami może być objawem choroby skóry?

Article Read Duration 6 min. czas czytania

Pękająca skóra między palcami jest problemem natury estetycznej oraz zdrowotnej. Sucha i popękana skóra między palcami rąk może być uwarunkowana wieloma różnorodnymi czynnikami, które w większości przypadków można wyeliminować i cieszyć się zadbanymi dłońmi. W niektórych jednak sytuacjach swędzenie dłoni, czerwone dłonie czy pękająca skóra między palcami u nóg bądź rąk może być objawem choroby. Dowiedz się więcej na ten temat z lektury poniższego artykułu!


Świąd dłoni, sucha skóra między palcami – skąd biorą się te problemy?

Rany między palcami u rąk czy pękająca skóra między palcami u nóg przeważnie nie pojawiają się od razu. Zazwyczaj te niezbyt estetyczne i bardzo niekomfortowe przypadłości są efektem innych problemów skórnych. Warto nauczyć się je skutecznie rozpoznawać, gdyż tylko w ten sposób będziemy mogli skutecznie i długotrwale poradzić sobie z ranami między palcami. Zazwyczaj poprzedzają je mniejsze dolegliwości, takie jak swędzenie między palcami u rąk lub swędzenie dłoni od wewnątrz. Absolutnie nie należy lekceważyć tych symptomów, ponieważ jeśli zadziałamy odpowiednio wcześnie, wyeliminujemy część ryzyka związanego z popękaną skórą między palcami.


Jakie są zatem symptomy tego, że za jakiś czas skóra może pękać? Na samym początku dłonie stają się suche, a mimo ich regularnego nawilżania oraz stosowania dobrej jakości kremów skóra nadal jest wysuszona. Problem suchości najbardziej doskwiera między palcami, a znaczne przesuszenie tych miejsc wpływa na swędzenie, a następnie złuszczanie skóry i bolesne nadżerki między palcami.


Czasami problem związany z ranami między palcami jest typowo kosmetyczną sprawą i wymaga od nas większego przyłożenia się do pielęgnacji. W innych sytuacjach problem może mieć charakter sezonowy i powodują go siarczyste mrozy czy upały. Kiedy jednak swędzenie między palcami dłoni i pęknięcia między palcami u nóg zaczną występować u nas nagminnie, odpowiedzialna za taki stan rzeczy może okazać się jakaś poważniejsza choroba skórna.

Popękana skóra między palcami, swędzenie dłoni – czy mamy tu do czynienia z chorobą?

Sucha skóra między palcami dłoni i nóg, a następnie pęknięcia i rany między palcami mogą być oznaką zwykłej alergii. Alergię skórną można dodatkowo rozpoznać po świądzie skóry oraz zaczerwienieniach. Może ona pojawić się na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji dłoni, stosowania niewłaściwych kosmetyków lub być spowodowana kontaktem skóry z drażniącymi detergentami, środkami oczyszczającymi bądź twardą wodą. Alergie skórne pojawiają się z powodu wzmożonej wrażliwości na szkodliwe czynniki, zatem w takim przypadku zaleca się odstawić wszelkie kosmetyki i produkty, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla skóry dłoni oraz zadbać o regularne nawilżenie dłoni. Jeśli takie działanie zawodzi, a problem się pogłębia, należy rozważyć atopowe zapalenie skóry. 

 

Egzema między palcami dłoni – czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry może być jednym z czynników odpowiedzialnych za problemy takie jak łuszcząca się skóra między palcami czy pękająca skóra pod palcami u nóg. O ile w wypadku alergii wystarczy zmienić nasz sposób pielęgnacji skóry i wyeliminować czynnik, na który negatywnie reaguje nasza skóra, tak w przypadku AZS sprawa nie jest taka prosta. Atopowe zapalenie skóry, zwane też egzemą, to poważna i przewlekła choroba skórna. Oznacza to, że niezależnie od sposobu pielęgnacji, AZS zostanie z nami do końca życia, natomiast leczenie będzie miało charakter jedynie objawowy.

Za atopowe zapalenie skóry najczęściej odpowiada genetyka. Jeśli przynajmniej jedno z rodziców cierpi na AZS, szanse na to, że ich dziecko uniknie tego typu problemów, są raczej znikome. Najczęstsze objawy AZS to właśnie rany między palcami u nóg czy swędzenie rąk, ale AZS atakuje całe nasze ciało – charakterystyczne zmiany dotkną między innymi dekolt, szyję czy twarz.


Atopowe zapalenie skóry to nic innego jak nadmierna reakcja skóry na bodźce. Oznacza to, że podobnie jak w przypadku alergii konieczne będzie wyeliminowanie drażniących czynników, z tą różnicą, że najlepiej będzie przeprowadzić selekcję przy pomocy doświadczonego dermatologa. 


Inną jednostką chorobową, której należy się przyjrzeć, jeśli często zdarza nam się pękająca skóra między palcami i swędzenie rąk, może być grzybica. Na naszym ciele naturalnie żyją różne drobnoustroje jak grzyby czy bakterie, jednak żyjemy z nimi w pewnej symbiozie. Jeśli jednak warunki na naszej skórze zostaną zaburzone, efektem może być pojawienie się okazji dla grzybów i bakterii do nadmiernego rozmnażania.


Grzyby najlepiej radzą sobie w ciepłym i wilgotnym środowisku, więc ryzyko wystąpienia u nas grzybicy rośnie, jeśli cierpimy na nadmierną potliwość, cukrzycę lub po prostu uprawiamy dużo sportu. Leczenie grzybicy zazwyczaj nie jest zbyt skomplikowane, gdyż ogranicza się jedynie do aplikacji odpowiedniej maści w newralgiczne miejsce, jednak musimy uzbroić się w cierpliwość. O ile leczenie grzybicy nie jest trudne, to może się okazać długotrwałe, gdyż ta choroba ma tendencję do nawracania. Podobnie jak w przypadku atopowego zapalenia skóry, lepiej będzie powierzyć problem doświadczonemu lekarzowi, który będzie w stanie odpowiednio go zdiagnozować i podjąć właściwy proces leczenia.

Sucha skóra między palcami – czy można temu jakoś zaradzić?

Jeśli pęknięcia między palcami nie mają podłoża chorobowego, można im skutecznie zapobiec, stosując właściwą pielęgnację. Podstawą tego procesu będzie dbałość o odpowiednie nawilżenie naszych dłoni. Musimy zawsze pamiętać o tym, że nadmiernie sucha i szorstka skóra może stanowić podłoże do pojawiania się dalszych problemów. Konieczne może okazać się także ograniczenie kontaktu z czynnikami, które narażają naszą skórę na nadmierne wysuszenie i pękanie.


Jednym z czynników jest nadmierne mycie dłoni. Należy pamiętać, że im częściej nasze dłonie będą myte, tym bardziej rośnie prawdopodobieństwo ich wysuszenia. Wynika to z bardzo prostej przyczyny – używane przez nas mydło ma inny współczynnik pH niż skóra. W efekcie, używając mydła, podrażniamy warstwę hydrolipidową, czyli naturalny płaszcz ochronny skóry. Sama woda także nie jest tutaj bez znaczenia, gdyż może prowadzić do uszkodzeń w hydrolipidowej warstwie naskórka.


Inne rzeczy, które mogą być odpowiedzialne za swędzenie rąk, schodzącą skórę między palcami u nóg i rany między palcami, to warunki atmosferyczne. Najbardziej niebezpieczny w tym kontekście jest mocny mróz, gdyż dotknięta nim skóra ma znacznie większe tendencje do przesuszania. 

Nie zapominajmy także o alkoholu, który w dobie pandemii często towarzyszy nam w formie rozmaitych odkażalników do rąk. Skutecznie pozbywa się on wirusów i bakterii z powierzchni naszego ciała, ale jednocześnie bardzo wysusza skórę i naraża ją na uszkodzenia.


Oczywiście ciężko mówić o całkowitym zaprzestaniu mycia rąk lub unikaniu mrozu w naszym klimacie, jednak warto jest wiedzieć, jak te czynniki wpływają na skórę i odpowiednio temu przeciwdziałać. Jednym z najlepszych rozwiązań może się okazać klasyczny krem do rąk, który musi być dobrany w taki sposób, żeby jednocześnie nawilżał i regenerował naszą skórę, a do tego zostawiał na niej warstwę ochronną, która pomoże w regeneracji  naturalnej warstwy hydrolipidowej.

Co pomoże na suchą skórę między palcami? Poznaj kosmetyki La Roche-Posay

Między palcami u nóg schodzi skóra – jakie kosmetyki nam się przydadzą?

Warto zaopatrzyć się w dobry krem do rąk, wybierając taki, który dogłębnie nawilży i odżywi skórę. Z czasem, gdy wchodzimy w okres dojrzałości, warto sięgnąć po przeciwzmarszczkowy krem do rąk. Tego typu produkty również można znaleźć w sklepach kosmetycznych, drogeriach czy aptekach. Skóra na dłoniach jest bardzo delikatna i podobnie jak skóra na twarzy szybko ujawnia postępujący proces starzenia się. Wiele osób, zauważając zmarszczki i drobne bruzdy na dłoniach, mylnie twierdzi, że są to pęknięcia. Należy rozgraniczyć te dwie skórne zmiany i uświadomić sobie, że zmarszczki pojawiają się na grzbiecie dłoni, a pęknięcia, o których jest mowa w tym artykule, dotyczą skóry między palcami.

Lipikar Baume Ap+M - packshot | La Roche-Posay

 
Zaleca się również postawić na delikatne, hipoalergiczne kosmetyki do skóry wrażliwej. Bardzo cenne jest regularne nawilżanie skóry specjalnymi produktami. Do codziennej pielęgnacji możesz włączyć np. Balsam do ciała Lipikar La Roche-Posay, które jest dedykowane do wrażliwej skóry, natychmiastowo koi, łagodzi podrażnienia, dogłębnie nawilża i zapobiega ponownemu pękaniu skóry między palcami.

Lipikar Xerand - packshot | La Roche-Posay

 
Innym pomocnym sojusznikiem, który jest w stanie zredukować szanse na rany między palcami, jest krem ochronny Lipikar Xerand od La Roche-Posay. Nie tylko skutecznie nawilża on skórę, wykorzystując do tego składniki silnie nawilżające jak gliceryna czy masło shea, ale przede wszystkim zostawia na naszych dłoniach film ochronny. Takie działanie wesprze naszą warstwę hydrolipidową i pomoże się jej odbudować.

Cicaplast mains - packshot | La Roche-Posay

 
Jeśli nasze dłonie są bardziej delikatne i wymagają specjalnej troski, lepszym wyjściem może być zastosowanie kremu regenerującego Cicaplast Mains La Roche-Posay. Dzięki obecności w składzie gliceryny może się on pochwalić podobnymi właściwościami nawilżającymi co Lipikar Xerand, ale jednocześnie kładzie on większy nacisk na regenerację naszych dłoni i łagodzenie podrażnień. Jeśli więc nasza skóra jest podrażniona przez jakiś czynnik, który mógłby prowadzić do pękania skóry, krem Cicaplast znacznie zmniejszy to ryzyko.

Co istotne, gdy pękająca skóra między palcami u rąk nie jest problemem natury estetycznej, należy postępować z nią nieco inaczej. Pierwszym znakiem świadczącym, że pękanie skóry między palcami dłoni ma chorobowe podłoże, powinna być niemożność zredukowania schorzenia zwykłym kremem nawilżającym. Wówczas warto rozważyć, czy pęknięcia nie są problemem samym w sobie, ale objawem innego schorzenia, chociażby grzybicy lub AZS, które były wcześniej opisywane.

Pękająca skóra między palcami – podsumowanie

Za pękanie skóry między palcami u nóg i rany między palcami u rąk najczęściej odpowiada po prostu przesuszona i nieodpowiednio wypielęgnowana skóra. Pierwszym symptomem tego zjawiska może być swędzenie dłoni, czerwone dłonie od zewnątrz czy wysypka między palcami. Warto zareagować już w tym momencie, ograniczając kontakt naszej skóry z mrozem, alkoholem czy mydłem, które mogą odpowiadać za szybsze przesuszanie się naszych dłoni i stóp.

Następnie warto sięgnąć po delikatne, naturalne kosmetyki nawilżające, które będą w stanie dostarczyć naszej skórze niezbędne nawilżenie i ochronę. Podstawowym z nich jest klasyczny krem do rąk, ale w niektórych sytuacjach warto postawić na intensywne serum nawilżające i krem przeciwzmarszczkowy.

Jeśli jednak opisane wyżej sposoby nie pomogą, może czekać nas wizyta u specjalisty. Sucha skóra między palcami rąk czy sucha skóra między palcami u nóg może wskazywać na poważniejsze problemy skórne, jak AZS lub grzybica. W ich rozpoznaniu i leczeniu może nam pomóc odpowiedni lekarz.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

 

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.