Czy pękająca skóra między palcami może być objawem choroby skóry?

Pękająca skóra między palcami jest problemem natury estetycznej oraz zdrowotnej. Sucha i popękana skóra między palcami rąk może być uwarunkowana wieloma różnorodnymi czynnikami, które w większości przypadków można wyeliminować i cieszyć się zadbanymi dłońmi. W niektórych jednak przypadkach, pękająca skóra między palcami może być objawem choroby. Dowiedz się więcej na ten temat!

Pękająca skóra między palcami. Problem zaczyna się od suchych dłoni

W bardzo niewielu przypadkach, problem z pęknięciami między palcami pojawia się pierwszoplanowo. Zazwyczaj jest to kwestia procesu, a rozpoznając jego pierwsze objawy można skutecznie zapobiec pękaniu skóry między palcami. Jakie są zatem symptomy tego, że za jakiś czas, skóra może pękać? Na samym początku dłonie stają się suche, a mimo ich regularnego nawilżania oraz stosowania dobrej jakości kremów, skóra nadal jest wysuszona. Problem suchości najbardziej doskwiera między palcami, a znaczne przesuszenie tych miejsc wpływa na swędzenie, a następnie złuszczanie skóry i nadżerki między palcami.

 

Pękająca skóra między palcami rąk - czy można temu zapobiec?

Jeśli pęknięcia między palcami nie mają podłoża chorobowego, można skutecznie im zapobiec. W tym celu należy regularnie nawilżać dłonie. Warto zaopatrzyć się w dobry krem do rąk, wybierając taki, który dogłębnie nawilży i odżywi skórę. Z czasem, gdy wchodzimy w okres dojrzałości wiekowej, warto sięgnąć po przeciwzmarszczkowy krem do rąk. Tego typu produkty również można znaleźć w sklepach kosmetycznych, drogeriach czy aptekach. Skóra na dłoniach jest bardzo delikatna i podobnie jak skóra na twarzy szybko ujawnia postępujący proces starzenia się. Wiele osób zauważając zmarszczki i drobne bruzdy na dłoniach, mylnie twierdzi, że są to pęknięcia. Należy rozgraniczyć te dwie skórne zmiany i uświadomić sobie, że zmarszczki pojawiają się na grzbiecie dłoni, a pęknięcia o których jest mowa w tym artykule, dotyczą skóry między palcami. Co istotne, gdy pękająca skóra między palcami u rąk nie jest problemem natury estetycznej, należy postępować z nią nieco inaczej. Pierwszym znakiem, świadczącym, że pękanie skóry między palcami dłoni ma chorobowe podłoże, powinna być niemożność zredukowania schorzenia zwykłym kremem nawilżającym. Wówczas warto rozważyć czy pęknięcia nie są problemem samym w sobie, ale objawem innego schorzenia.

 

Popękana skóra między palcami rąk - na jaką chorobę skóry może wskazywać?

Sucha skóra między palcami dłoni, a następnie pęknięcia i rany mogą być oznaką AZS, czyli atopowego zapalenia skóry lub zwykłej alergii. Alergię skórną można dodatkowo rozpoznać po świądzie skóry oraz zaczerwienieniach. Może ona pojawić się na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji dłoni, stosowania niewłaściwych kosmetyków lub być spowodowana kontaktem skóry z drażniącymi detergentami, środkami oczyszczającymi bądź twardą wodą. Alergie skórne pojawiają się z powodu wzmożonej wrażliwości na szkodliwe czynniki, zatem w takim przypadku zaleca się odstawić wszelkie kosmetyki i produkty, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla skóry dłoni oraz zadbać o regularne nawilżenie dłoni. Jeśli takie działanie zawodzi, a problem się pogłębia, należy rozważyć atopowe zapalenie skóry. AZS to choroba skóry, która jest uwarunkowana genetycznie. Jest spowodowana wrażliwością skóry, wynikającą z osłabienia bariery ochronnej skóry w postaci płaszcza hydrolipidowego. Jednym z objawów AZS jest właśnie pękająca skóra między palcami, chociaż dodatkowo takie zmiany mogą pojawić się miejscowo na innych obszarach ciała, np. między palcami nóg, plecach, łokciach, kolanach, dekolcie i twarzy. Wśród innych symptomów AZS wyróżnia się - świąd, wysypkę, zaczerwienienia, suchość, rybią łuskę, rogowacenie naskórka. Nawet jeśli większość z tych objawów, możesz sobie przypisać, nie rezygnuj z wizyty u dermatologa lub innego lekarza, specjalizującego się w chorobach skóry. AZS należy bowiem leczyć według specjalnych zasad i przy pomocy specjalistycznych produktów, a nigdy na własną rękę.

 

Sucha skóra i pękanie między palcami - jak temu zapobiec?

Dobrym sposobem na wysuszoną skórę między palcami i pękanie jej w tym obszarze, jest ograniczenie potencjalnych zagrożeń. Wśród nich znajdują się - twarda woda, drażniące środki, detergenty, kosmetyki i produkty, które mogą uczulać. Zaleca się również postawić na delikatne, hipoalergiczne kosmetyki do skóry wrażliwej. Bardzo cenne jest regularne nawilżanie skóry, specjalnymi produktami. Do codziennej pielęgnacji możesz wcielić np. Mleczko do ciała Lipikar La Roche-Posay, które jest dedykowane do wrażliwej skóry, natychmiastowo koi, łagodzi podrażnienia, dogłębnie nawilża i zapobiega ponownemu pękaniu skóry między palcami.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

 

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.