Kto powinien się wystrzegać gorących kąpieli?

Article Read Duration 2 min. czas czytania

Gorąca kąpiel w wannie jest tym, na co większość z nas czeka cały dzień - przynosi ona ulgę ciału, gdy czujemy się zmęczeni, a ponadto jest to niezawodny sposób na wieczorny relaks i rozgrzanie się w zimowy i mroźny dzień. Prawda jest jednak taka, że gorące kąpiele mogą być szkodliwe dla organizmu - w tym kondycji naszej skóry, pracy serca czy dla dziecka, jeśli  jesteśmy w ciąży. Jakie skutki może mieć kąpiel w gorącej wodzie? Podpowiadamy, kiedy szczególnie należy jej unikać!

Gorąca kąpiel w ciąży i podczas menstruacji

Gorąca kąpiel, to znaczy kąpiel w wodzie przekraczającej 37 st. C, powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, m.in. wewnątrz klatki piersiowej i brzucha, co może doprowadzić do zaburzeń w przepływie krwi przez łożysko i niedotlenienia dziecka. Wysoka temperatura wody do kąpieli podnosi też ciśnienie krwi, co może spowodować odklejenie się łożyska, poronienie, przedwczesny poród czy krwotok. W związku z tym, że gorąca woda osłabia organizm, nie jest również zalecana kobietom podczas menstruacji, szczególnie podczas pierwszych dni, gdyż może to zwiększyć obfitość krwawienia.

Gorąca kąpiel szkodzi sercu

Wysoka temperatura wody do kąpieli może też niekorzystnie wpłynąć na stan naszego serca. Jeśli temperatura naszego ciała zwiększy się przynajmniej o 1℃, spowoduje to przyspieszenie akcji serca nawet o 20 uderzeń na minutę, co z kolei obniży zawartość tlenu w krwi tętniczej i przyspieszy nasz oddech, co może doprowadzić do zawrotów głowy lub nawet utraty przytomności. Gorąca kąpiel nie jest w szczególności wskazana przy problemach z nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami w krzepliwości krwi i przy różnych chorobach serca. Nie powinny z niej również korzystać osoby, które mają do czynienia z zatorowo-zakrzepowym zapaleniem naczyń, cukrzycą czy nadczynnością tarczycy.

Gorąca kąpiel a przesuszanie się skóry

Gorące kąpiele mogą też wpłynąć na pogorszenie się stanu naszej skóry. Na skutek wysokiej temperatury wody skóra bardzo łatwo ulega przesuszeniu i podrażnieniu, w efekcie czego łuszczy się, staje się zaczerwieniona i podrażniona, a także zaczyna swędzieć. Ponadto gorzej radzi sobie ze zwalczaniem różnorodnych infekcji bakteryjnych. Gorąca kąpiel lub gorący prysznic zmywają ze skóry lipidy, a tym samym prowadzą do osłabienia warstwy hydrolipidowej, której zadaniem jest ochrona głębszych warstw naskórka oraz skóry właściwej przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Kąpiel w wysokiej temperaturze wody może dodatkowo pogorszyć
stan odwodnionej skóry, jeśli stosujemy przy niej nieodpowiednie kosmetyki - to znaczy takie, które zawierają drażniące i wysuszające ciało składniki, np. alkohol, mydło, detergenty czy parabeny. Jeśli lubimy ciepłe kąpiele w wannie, zadbajmy o uzupełnienie poziomu lipidów w skórze przy pomocy natłuszczających preparatów, np. oliwki myjącej Lipikar La Roche-Posay. Warto zaznaczyć, że jest to produkt, który mogą stosować zarówno dorośli, jak dzieci - pamiętajmy bowiem o tym, że bariera ochronna skóry u dzieci do 3 roku życia jest słabo wykształcona i całkowicie bezbronna wobec działania czynników zewnętrznych, dlatego w tym przypadku należy szczególnie zadbać o jej wzmacnianie przy pomocy odpowiednich kosmetyków, a także unikania gorących kąpieli.

Gorąca woda szkodzi skórze głowy

Gorąca woda to czynnik, który równie niekorzystnie może wpłynąć na kondycję naszych włosów i skóry głowy - szczególnie, jeśli posiada ona skłonności do nadwrażliwości lub nadmiernego przetłuszczania. Wysoka temperatura wody przy myciu głowy może dodatkowo podrażnić skłonną do zaczerwienień skórę głowy, a w przypadku tendencji do przetłuszczania może pobudzić do pracy gruczoły łojowe i zwiększyć ilość produkowanego przez nie sebum. Woda powinna być dostatecznie ciepła, by była w stanie usunąć zalegający na skórze i włosach łój oraz inne zanieczyszczenia, ale nie gorąca, bowiem w ten sposób możemy tylko pogorszyć kondycję włosów i skóry. Należy też pamiętać o używaniu szamponu do włosów przetłuszczających się, którego skład dodatkowo nie podrażni skóry głowy.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.