Mycie włosów - czyli jak dbać o skórę z łuszczycą?

Article Read Duration 2 min. czas czytania

Łuszczyca skóry głowy to problem tysięcy Polaków. Niestety jest to choroba nieuleczalna o nawrotowym charakterze. Na szczęście można skutecznie neutralizować jej niekomfortowe i nieestetyczne objawy. Wystarczy odpowiednia codzienna pielęgnacja oraz oczywiście skuteczny szampon do włosów przeciw łuszczycy!

Czym jest łuszczyca skóry głowy?

Łuszczyca (psoriasis) jest to choroba skóry, na którą do dziś niestety nie wynaleziono skutecznego leku. Jednak mimo tego, że to schorzenie jest nieuleczalne, jego przebieg ma zmienny charakter. Specyfiką łuszczycy jest właśnie to, że jej symptomy po nasileniu mogą przeminąć na długi czas. A kiedy się nasilają, można je skutecznie minimalizować stosując odpowiednie szampony do włosów przeciw łuszczycy.

Jakie są objawy łuszczycy skóry głowy?

Chociaż łuszczyca nie szczędzi nikogo i może pojawić się w zasadzie w każdym wieku, najczęściej dotyka albo młodych dorosłych, albo tych po 50-tce. Ponieważ łuszczyca głowy pojawia się na skutek zaburzenia pracy rogowacenia naskórka, w efekcie którego jego komórki (keratynocyty) zaczynają zbyt szybko przyrastać, jej fundamentalnym objawem są srebrne bądź białawe łuski ogniskujące miejscowo na głowie. Takie zmienione chorobowo miejsce bardzo często objęte jest stanem zapalnym, który dodatkowo wywołuje uczucie swędzenia.

Skąd bierze się łuszczyca, co ją wywołuje?

Psoriasis jest chorobą skóry głowy uwarunkowaną genetycznie. Naukowcy nie odkryli dotychczas sposobu jej dziedziczenia, zatem nie wiadomo dokładnie, jaki defekt w genotypie za jej wywołanie odpowiada, a co za tym idzie, jak ją leczyć. Wiadomo natomiast, że prawdopodobieństwo wystąpienia łuszczycy wzrasta w rodzinach, której członkowie nawet do trzeciego pokolenia wstecz z nią się borykali. Łuszczyca może być nieaktywna przez wiele lat i pojawić się nagle, na przykład po trudnej infekcji znacznie obciążającej układ immunologiczny.

Jak wygląda leczenie łuszczycy?

Jak już zostało wspomniane, na łuszczycę nie wynaleziono jeszcze lekarstwa. Jest zatem to choroba, której leczenie polega wyłącznie na eliminacji objawów. Skóra z łuszczycą wymaga natomiast nieustannej, właściwej pielęgnacji wykorzystującej stosowanie specjalistycznych preparatów i szamponów do włosów przeciw łuszczycy. Ponadto dermatolodzy bardzo często stosują w kuracji antyłuszczycowej leki immunosupresyjne, które mają wstrzymywać przyspieszoną pracę gruczołów łojowych, a tym samym zmniejszyć liczbę nawarstwiających się keratynocytów. W trudnej walce z łuszczycą skóry głowy bardzo pomocne jest także promieniowanie ultrafioletowe, dlatego też pacjenci bardzo często kierowani są na specjalistyczne naświetlanie i zaleca się im słoneczne wakacje.

Jak należy pielęgnować skórę z łuszczycą, czy szampon do włosów przeciw łuszczycy wystarczy?

Pielęgnacja skóry z łuszczycą to przede wszystkim konsekwentne, cierpliwe wykonywanie codziennych rytuałów. Pierwszym z nich jest mycie głowy specjalnym szamponem do włosów przeciw łuszczycy. Specjalny, czyli takim, który będzie miał delikatny skład (por. Kerium Szampon La Roche-Posay) wolny od konserwantów, parabenów, sztucznych aromatów i barwników uchodzących jak wiadomo za substancje silnie drażniące wrażliwą skórę. Ponadto skuteczny szampon na łuszczycę skóry głowy to taki, który wzbogacają:
  • ekstrakty roślinne np. z dziegciu brzozowego - znanego ze swoich właściwości odkażających, złuszczających oraz przeciwzapalnych,
  • środki keratolityczne, jak np.oleje lniany, rycynowy, rzepakowy, migdałowy, kwasy: octowy, salicylowy, cytrynowy - są to substancje zmiękczające i rozpulchniające naskórek, dzięki którym proces rogowacenia normalizuje się.
Kolejne kroki w pielęgnacyjnej walce z objawami łuszczycy skóry głowy to:
  • używanie szczotki z naturalnego włosia,
  • zaprzestanie inwazyjnego modelowania włosów,
  • wykonywanie maseczek z ziół i roślin o działaniu keratolitycznym.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.