Atopowe zapalenie skóry twarzy – pielęgnacja cery atopowej

Article Read Duration 8 min. czas czytania

Atopowe zapalenie skóry to z pewnością pojęcie, które znane jest wielu osobom, nawet tym, które osobiście nie doświadczyły jego objawów. Wiąże się to z faktem, że rośnie nasza świadomość na temat tego schorzenia, co wiąże się poniekąd z tym, że coraz większa jest także liczba zachorowań. AZS jest niezwykle powszechnie spotykane, a na dodatek ma charakter przewlekły, co oznacza, że niemożliwe jest trwałe wyciszenie jego objawów. Dużą rolę w redukowaniu symptomów odgrywa z pewnością właściwa pielęgnacja. Jak dobrać kosmetyki, kiedy dotknęło nas atopowe zapalenie skóry twarzy?

Atopowe zapalenie skóry – przyjrzyjmy mu się bliżej

W ostatnim czasie atopowe zapalenie skóry zyskało miano choroby cywilizacyjnej, co jest spowodowane coraz większą liczbą odnotowanych przypadków. Według statystyki z objawami tej choroby mierzy się co najmniej ok. 1,5% populacji osób dorosłych i nawet do 10% dzieci. Niestety to wśród najmłodszych najczęściej rozpoznaje się to schorzenie, wobec czego AZS na twarzy u niemowlaka jest dość częstym zjawiskiem.

Ale czym właściwie jest AZS? To przypadłość o podłożu alergicznym, u której podstaw leży niewłaściwa odpowiedź naszego organizmu na czynniki zewnętrzne, zwane też po prostu alergenami. W wyniku styczności z nimi – nawet jeżeli jest ona niewielka – w ciele następuje gwałtowny wzrost przeciwciał IgE, których zadaniem jest zwalczenie „intruza”. Skutkiem tego na skórze pojawiają się liczne symptomy, które bywają bardzo uciążliwe w codziennym życiu. Atopowe zapalenie skóry jest nie tylko uporczywą dolegliwością pod względem fizycznym, ponieważ z równą siłą oddziałuje również na zdrowie psychiczne, wywołując ogólny dyskomfort, pogorszenie samopoczucia, a nierzadko i poważne kompleksy.

Niestety trzeba zaznaczyć, że ze względu na przewlekły przebieg atopowe zapalenie skóry nie jest chorobą, którą można wyleczyć całkowicie. Możemy wyróżnić dwa jej stadia: momenty, kiedy objawy ulegają zaostrzeniu, oraz te okresy, kiedy ulegają one niemal całkowitemu wyciszeniu. Leczenie opiera się zatem na minimalizowaniu dyskomfortu i zapobieganiu występowania reakcji alergicznych.

Dołącz do programu Rodziny Lipikar - La Roche-Posay

 

Przyczyny AZS

To, co w dużej mierze utrudnia walkę z atopowym zapaleniem skóry, to przede wszystkim fakt, że wciąż nie odkryto, co jest konkretną przyczyną tego schorzenia. Z pewnością dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne, ponieważ, jak wykazały liczne badania, prawdopodobieństwo zachorowania u dziecka gwałtownie wzrasta, jeżeli chociaż jedno z rodziców zmaga się z tym schorzeniem. Oprócz tego zwiększone ryzyko zauważa się u osób zamieszkujących duże aglomeracje miejskie, jako że w takich miejscach poziom zanieczyszczeń powietrza jest znacznie większy, wobec czego ekspozycja na nie jest bardziej intensywna.

Co wpływa na zaostrzenie objawów AZS?
• częsty i silny stres;
• wahania temperatury;
• inne warunki atmosferyczne, takie jak mocne nasłonecznienie, wiatr, mróz;
• alergeny pokarmowe – do najczęściej uczulających zaliczamy mleko, jaja oraz orzechy;
• kontakt z substancjami drażniącymi – obecnymi zarówno w niektórych kosmetykach, jak i w środkach czystości;
• roztocza.

Dodatkowo, w przypadku niemowląt, coraz częściej mówi się o tym, że do AZS może prowadzić przesadna higiena. Jeśli maluch jest wychowywany w środowisku, z którego za wszelką cenę eliminuje się każdy alergen, jego układ immunologiczny nie jest w stanie prawidłowo się rozwinąć i wzmocnić, wobec czego gwałtownie reaguje na każdą ingerencję z zewnątrz. W związku z tym, jeżeli dostrzegamy AZS na twarzy u dziecka, nie należy od razu nadmiernie panikować – przede wszystkim należy skontaktować się z lekarzem, który doradzi nam, jakie podjąć kolejne kroki.

Skóra atopowa – czym się charakteryzuje?

To, co mimo wszystko możemy zaliczyć do plusów, to fakt, że AZS daje bardzo charakterystyczne objawy, w związku z tym dość trudno je przeoczyć. Oczywiście atopowe zapalenie skóry bywa mylone z innymi schorzeniami, takimi jak chociażby łuszczyca czy łojotokowe zapalenie skóry, jednak dokładne poznanie przebiegu choroby może nam znacząco ułatwić rozpoznanie. Oprócz tego pamiętajmy, że to specjalista stawia ostateczną diagnozę. Dlatego też nie warto wyciągać pochopnych wniosków.

Przede wszystkim skóra atopowa wyróżnia się bardzo silnym przesuszeniem, co nierzadko prowadzi do jej łuszczenia. Często jest również obecne zaczerwienienie, któremu dodatkowo towarzyszy nadmierna szorstkość. To, co najbardziej doskwiera wielu pacjentom, to uporczywy świąd, który nasila się szczególnie wieczorami i w nocy, wpływając bezpośrednio na jakość snu chorego. Co więcej, swędzenie niestety prowokuje drapanie, co z kolei może prowadzić do poważnych uszkodzeń naskórka i powstawania silniejszych podrażnień. Można zatem powiedzieć, że sami zataczamy koło, nie mogąc sobie poradzić z dyskomfortem.

Co więcej, atopowemu zapaleniu skóry często towarzyszą też grudki, krostki, sączące się pęcherze, a także nadżerki i przeczosy. Niedoskonałości tego typu często są rozległe, na dodatek mogą ulegać procesowi lichenizacji, który polega m.in. na znacznym pogrubieniu naskórka. Skóra w takich miejscach wyraźnie różni się od zdrowych fragmentów.

 

Objawy AZS a wiek chorego

Objawy AZS a wiek chorego - infografika | La Roche-Posay

Godnym odnotowania jest fakt, że w zależności od tego, w jakim wieku jest pacjent, zmiany skórne towarzyszące AZS mogą być zlokalizowane w nieco innych miejscach na ciele. Przedstawia się to w sposób następujący:
• u niemowląt do 2. roku życia zmiany są najczęściej zlokalizowane na twarzy, na tułowiu, a czasem też na ramionach i nogach;
• u dzieci między 3. a 11. rokiem życia objawy atopowego zapalenia skóry są najbardziej zauważalne na zgięciach kończyn (nadgarstki, łokcie, kolana);
• u nastolatków i dorosłych dostrzega się zmiany atopowe na twarzy, na górnych częściach ramion i pleców, a do tego na wierzchach dłoni i stóp.

Atopowe zapalenie skóry na twarzy

Skóra atopowa na twarzy jest o tyle uciążliwa, że nawet w chłodniejsze dni nie sposób ją zakryć, co z kolei prowadzi do kompleksów, a nierzadko nawet do stanów depresyjnych. Na skutek choroby twarz jest zaczerwieniona i przesuszona, łuszczy się i łatwo ulega stanom zapalnym, które mogą powodować ból. I tutaj odczuwalne jest silne swędzenie. Zdarza się też miejscowa opuchlizna, a nawet lekkie krwawienie z uszkodzonych fragmentów skóry. W wielu przypadkach mamy do czynienia z AZS na policzkach, choć równie często zmiany są zlokalizowane na linii włosów.

Nawet jeżeli uda nam się w dużej mierze poradzić sobie z atopowym zapaleniem twarzy, nie oznacza to, że nasza cera natychmiast powróci do zdrowego wyglądu. Również w fazach remisji atopia na twarzy powoduje, że skóra jest nierównomierna, przesuszona i szorstka. Ponieważ wykazuje skłonności do podrażnień, często pęka, czasem do tego stopnia, że może pojawić się krew. Trudno zatem w takich przypadkach mówić o prawdziwym komforcie i poprawie samopoczucia, nie wspominając już o momentach, w których chcielibyśmy nałożyć makijaż i nieco zatuszować objawy. Ze względu na łuszczenie i suchość kosmetyki kolorowe mogą nie prezentować się zbyt estetycznie, gorzej będzie też z ich trwałością. Poza tym, jeśli nie zostaną odpowiednio dobrane, mogą jedynie zaostrzyć symptomy, zamiast faktycznie pomóc nam je zwalczyć.

Zastanawiasz się, czy doskwiera Ci atopowe zapalenie skóry twarzy? Zdjęcia dostępne w internecie mogą stanowić dla Ciebie cenne źródło informacji. Porównując je ze zmianami, które dostrzegasz na własnej cerze, prawdopodobnie uda Ci się trafnie rozpoznać chorobę. Niemniej w takich sytuacjach zawsze warto zgłosić się do dermatologa, szczególnie jeśli dotychczas nie mieliśmy doświadczenia z AZS, w związku z czym nie wiemy, jak postępować ani z czym dokładnie wiąże się to schorzenie. Atopowe zapalenie skóry twarzy u dorosłych, ale też u dzieci może mieć różnoraki charakter, a co za tym idzie, porada specjalisty będzie tutaj nieoceniona.

 

Atopowa skóra twarzy – jak sobie z nią poradzić?

Oczywiście warto tutaj zwrócić uwagę na leczenie farmakologiczne, jakie zwykle jest proponowane w przypadku atopowego zapalenia skóry. Twarz jest dla nas newralgicznym punktem, gdzie objawy mogą być szczególnie trudne do usunięcia. Jeśli zatem lekarz uzna, że inne sposoby zawiodły, z pewnością przepisze nam odpowiednie środki. Należą do nich przede wszystkim glikokortykosteroidy, antybiotyki, a do tego leki przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe, które mogą mieć postać np. maści i żeli. Dodatkowo zdarza się, że zalecana jest tzw. fototerapia, czyli zabieg polegający na naświetlaniu promieniowaniem UVA i UVB. Tę metodę wykorzystuje się jednak wyłącznie wtedy, gdy AZS jest bardzo nasilone.

Choć farmakologia bywa bardzo skuteczna w zakresie leczenia atopowego zapalenia skóry, nie zapominajmy, że dużą rolę odgrywają także nasze codzienne nawyki. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj dieta. Powinniśmy w miarę możliwości unikać spożywania uczulających produktów. Ważne jest, by pić odpowiednią ilość wody dziennie, co pozwoli nawilżyć skórę od środka, a do tego zadbać o to, by w naszym jadłospisie nie zabrakło ważnych witamin i minerałów, szczególnie witaminy D oraz E.

Atopowe zapalenie skóry na policzkach i innych partiach twarzy z pewnością wymaga delikatnego postępowania, które ma za zadanie maksymalnie zredukować kontakt z substancjami potencjalnie drażniącymi. Dlatego trzeba pamiętać, żeby regularnie prać pościel i ręczniki, na dodatek w łagodnych środkach piorących. Bezwzględnie trzeba mieć też pod ręką wszelkie kosmetyki ochronne, które pozwolą ograniczyć wpływ słońca, wiatru czy mrozu.

No właśnie – kosmetyki. Z pewnością każdy się zgodzi, że to pielęgnacja jest bardzo istotna w przypadku AZS. Twarz potrzebuje na dodatek szczególnej troski, jako że skóra w tym obrębie naszego ciała jest z natury cieńsza i delikatniejsza.

Atopowe zapalenie skóry – pielęgnacja twarzy

Na początku warto podkreślić, czego nie lubi skóra atopowa. Twarz z całą pewnością nie powinna być poddawana agresywnym zabiegom myjącym. Dlatego też, jeśli wybieramy produkty do codziennego oczyszczania, unikajmy takich, które w swoim składzie zawierają silne detergenty. Niewskazane jest również peelingowanie, a już zwłaszcza z wykorzystaniem formuł zawierających ostre drobinki, które mogą poważnie uszkodzić już i tak nadwyrężony naskórek.

Co jest natomiast konieczne, kiedy w grę wchodzi atopowa cera? Nawilżanie i natłuszczanie. To absolutne podstawy, ponieważ tylko w ten sposób będziemy w stanie wzmocnić naturalną barierę hydrolipidową skóry twarzy, wspomóc jej regenerację, a do tego zredukować szorstkość i suchość. Na szczególną uwagę zasługują tutaj emolienty, które są wyjątkowymi substancjami. Otulają one skórę ochronnym płaszczem, dzięki czemu zabezpieczają ją przed wpływem czynników zewnętrznych i utratą wody. Pamiętając o regularnym nawilżaniu, będziemy w stanie nie tylko zmniejszyć zaczerwienienie i nierówności skóry, ale też zminimalizować uciążliwy świąd. Dlatego też po kosmetyki nawilżające i natłuszczające warto sięgać nawet kilka razy w ciągu dnia, co z pewnością pozwoli nam odzyskać komfort.

Lipikar Żel myjący - packshot | La Roche-Posay

Pielęgnacja skóry atopowej powinna rozpocząć się od łagodnego oczyszczania. Istotne jest, by regularnie usuwać z powierzchni skóry bakterie i zanieczyszczenia, które mogą bezpośrednio przyczyniać się do zaostrzenia zmian. Jednocześnie warto pamiętać, by w tym celu korzystać z kosmetyków bezpiecznych. Sprawdzi się tutaj m.in. produkt od La Roche-Posay Lipikar żel myjący, przeznaczony do oczyszczania zarówno twarzy, jak i całego ciała. Jest od przeznaczony dla niemowląt, dzieci i dorosłych. Jego formuła została wzbogacona o niacynamid oraz olej z masłosza, co sprawia, że skóra zostaje delikatnie oczyszczona, a do tego odżywiona i ukojona.

Lipikar Syndet AP+ - packshot | La Roche-Posay

Równie skuteczną alternatywą będzie krem myjący do skóry wrażliwej Lipikar Syndet AP+ - ultradelikatny, bezzapachowy krem myjący. W jego składzie również znalazł się kojący niacynamid, a do tego odżywcze masło shea i przynosząca vulgę woda termalna La Roche-Posay. Dodatkowo nie zabrakło tu Aqua Posae Filiformis, ekskluzywnego składnika aktywnego. Lipikar Syndet AP+ znakomicie nawilża, łagodzi podrażnienia i redukuje uczucie swędzenia.

Lipikar Baume Ap+M - packshot | La Roche-Posay

No dobrze, a co po wyjściu z wanny czy spod prysznica? Tutaj do akcji może wkroczyć Lipikar Baume AP+M balsam do bardzo suchej skóry. Będzie on znakomitym uzupełnieniem wymienionych wcześniej produktów, ponieważ jego formuła również opiera się na niacynamidzie, maśle shea, Aqua Posae Filiformis oraz wodzie termalnej La Roche-Posay. Balsam bardzo szybko się wchłania, nie pozostawiając po sobie tłustej warstwy. Przede wszystkim jednak przynosi ulgę, przeciwdziałając swędzeniu i nawrotom atopii, a ponadto przywracając równowagę mikrobiomu skóry.

 

Cera atopowa – porady pielęgnacyjne

Dobór właściwych kosmetyków to bez wątpienia klucz do utrzymania zdrowej skóry, która nawet w przypadku AZS może wyglądać zdrowo i pięknie. Poniżej przedstawiamy dodatkowe wskazówki pielęgnacyjne, które pozwolą jeszcze lepiej zatroszczyć się o cerę atopową.

• Kosmetyki do pielęgnacji skóry atopowej najlepiej trzymać w lodówce – niska temperatura kremu lub mleczka przyniesie dodatkową ulgę w przypadku silnego swędzenia.
• W nocy należy zadbać o nieco chłodniejszą temperaturę powietrza w pomieszczeniu, która ograniczy pocenie, a tym samym zmniejszy ryzyko swędzenia i podrażnienia skóry.
• Przy AZS makijaż nie stanowi przeciwwskazania, aczkolwiek należy zadbać o to, by stosowane kosmetyki do makijażu były dostosowane do potrzeb skóry wrażliwej, np. podkład do twarzy La Roche-Posay Toleriane Teint.
• W przypadku gdy bardzo dokucza nam swędzenie skóry, lepszym wyjściem będzie jej delikatne oklepywanie niż drapanie – w ten sposób przyniesiemy skórze ulgę, ale nie narazimy jej na niepotrzebne uszkodzenia.
• Po umyciu twarzy należy ją delikatnie osuszyć poprzez przyłożenie do niej miękkiego ręcznika – zdecydowanie nie należy intensywnie pocierać nim o skórę. Trzeba też unikać podrażnień mechanicznych wywoływanych np. przez szorstkie gąbki do mycia.

Pielęgnacja skóry atopowej na twarzy – podsumowanie

Atopowe zapalenie skóry twarzy niestety wiąże się z wieloma dolegliwościami, które, ze względu na przewlekłość choroby i jej tendencje do nawracania, pozostaną z nami przez całe życie. Nie oznacza to jednak, że nie możemy się z nimi zaprzyjaźnić poprzez sprawienie, że nasza cera atopowa będzie mniej szorstka i przesuszona. Warto pozostawać pod stałą opieką dermatologa, a do tego jak najszybciej wprowadzić istotne zmiany w codziennym życiu, które dotyczą także pielęgnacji. Sięgajmy po sprawdzone i łagodne kosmetyki, które będą skórę nawilżać i natłuszczać, co przyspieszy procesy regeneracyjne, a do tego wzmocni naturalną barierę ochronną.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

 

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.