Świerzbiączka letnia − niezwykle często spotykana alergia słoneczna

Article Read Duration 6 min. czas czytania

Świerzbiączka letnia to jedno z często spotykanych schorzeń skórnych. Dawniej była klasyfikowana jako jedna z odmian atopowego zapalenia skóry, jednak obecnie wiemy, że świerzbiączka letnia nie musi wskazywać na problemy z egzemą. Chociaż to schorzenie nie jest niebezpieczne dla zdrowia, to jego objawy na pewno nie należą do przyjemnych i mogą skutecznie uprzykrzyć życie każdemu, kogo dotknie. Co to jest świerzbiączka letnia? Jakie wywołuje objawy? Na te pytania odpowiemy już za chwilę, więc zapraszamy do czytania!

Świerzbiączka letnia – informacje ogólne

Świerzbiączka letnia jest schorzeniem skórnym o podłożu alergicznym. Dzisiaj zajmiemy się głównie świerzbiączką letnią, jednak ta choroba może występować w wielu różnych odmianach, które powodują różne czynniki. Jako świerzbiączkę określamy ogólną grupę dermatoz (czyli chorobowych zmian skórnych), które cechują się podobnymi objawami.

Świerzbiączka letnia – objawy tej choroby pojawiają się zazwyczaj wiosną i latem, skąd zresztą wynika jej nazwa. Odpowiedzialne są za nią promienie słoneczne, konkretnie UVB i UVA. Do jej objawów można zaliczyć przede wszystkim różne zmiany dermatologiczne, przyjmujące najczęściej postać grudek czy wyprysków. Ich pojawianiu towarzyszy uporczywe uczucie swędzenia – właśnie z tego powodu objawy świerzbiączki mogą być bardzo niekomfortowe dla każdej osoby, która zostanie przez nie dotknięta.

Tymi osobami zazwyczaj są kobiety pomiędzy 15. a 35. rokiem życia. U mężczyzn również może pojawić się świerzbiączka letnia, jednak statystycznie dzieje się to rzadziej. Świerzbiączka letnia – czym leczyć? Podstawą przy pojawieniu się świerzbiączki jest leczenie objawowe, odpowiednia pielęgnacja skóry i eliminacja drażniących ją czynników.

Świerzbiączka – jakie są rodzaje tej choroby i czym się charakteryzują?

Tak jak wspominaliśmy przed chwilą, świerzbiączka to słowo określające grupę schorzeń, które dają podobne objawy dermatologiczne. Warto w tym momencie wyszczególnić różne rodzaje świerzbiączki, żeby każda osoba dotknięta tym schorzeniem mogła odpowiednio je rozpoznać. Jakie są rodzaje świerzbiączki i jakie dają objawy?

  • Świerzbiączka guzkowa – to najczęściej spotykany rodzaj świerzbiączki. Charakteryzuje się pojawianiem się na skórze grudek, wyprysków i przebarwień. Stosunkowo łatwo można je rozpoznać, gdyż ich kształt jest zazwyczaj regularny i symetryczny oraz w ich okolicach może dojść do przebarwień skórnych. Świerzbiączka guzkowa może być wtórnym powikłaniem po innej chorobie wywołującej uczucie swędzenia, takiej jak chociażby atopowe zapalenie skóry. W tym wypadku za zmiany dermatologiczne odpowiada często sam dotknięty tym schorzeniem. Po wystąpieniu świądu drapie on swoją skórę, która w efekcie zaczyna być coraz bardziej podrażniona. Świerzbiączka guzkowa jest niestety chorobą przewlekłą – tym samym jej całkowite pozbycie się może nie być możliwe, a choremu zostaje jedynie leczenie objawowe, służące zwiększeniu komfortu życia.
  • Świerzbiączka kobiet ciężarnych – ten rodzaj świerzbiączki pojawia się u kobiet w ciąży. Najczęściej zmiany skórne obserwuje się od 20. do 34. tygodnia ciąży. Jej inna nazwa to świerzbiączka Besniera. Jej występowaniu także towarzyszą zmiany skórne takie jak wypryski i grudki, jednak przeważnie ustępują one samoistnie po porodzie. Podobnie jak inne rodzaje świerzbiączki, świerzbiączka ciężarnych nie stanowi zagrożenia dla życia matki i dziecka, jednak jej objawy mogą być męczące i nieprzyjemne.
  • Świerzbiączka letnia – czyli nasz dzisiejszy temat przewodni. Co to jest świerzbiączka letnia? Ten rodzaj świerzbiączki charakteryzuje się podobnymi objawami na powierzchni skóry co inne rodzaje tej choroby, jednak w jej wypadku można wyszczególnić jeden, szczególnie odpowiedzialny za nie czynnik, czyli słońce. Promieniowanie UVA i UVB może być szkodliwe dla każdej skóry, jednak w przypadku większości osób potrzebna jest dłuższa ekspozycja na działanie słońca, żeby odczuć jego negatywne efekty. W przypadku osób z predyspozycjami wystarczy zaledwie kilkanaście minut na słońcu, by pojawiła się świerzbiączka letnia.

Świerzbiączka letnia – objawy

To, czy zmagamy się ze świerzbiączką letnią, czy może innym rodzajem świerzbiączki, najłatwiej będzie poznać po okolicznościach, w jakich pojawia się świąd. Jeśli swędzenie towarzyszy nam często i bez wyraźnej przyczyny, może to wskazywać na świerzbiączkę guzkową. Jeśli natomiast zmiany skórne pojawiają się po kontakcie ciała z promieniami słonecznymi, najprawdopodobniej będzie wskazywało to na świerzbiączkę letnią.

Jakie dokładne objawy daje świerzbiączka letnia? Jak wygląda? Można ją poznać po twardych, kopułowatych, swędzących grudkach pojawiających się na tych obszarach skóry, które były narażone na ekspozycję na słońce. Bardzo często towarzyszą im także skórne przebarwienia, zrogowacenia czy łuszczenie się naskórka.

Świerzbiączka letnia – objawy schorzenia są wyjątkowo uciążliwe ze względu na towarzyszący im świąd. Jest on o tyle problematyczny, że drapanie newralgicznych fragmentów skóry może się okazać źródłem potencjalnego zaognienia choroby. Im więcej będziemy się drapać, tym bardziej rośnie prawdopodobieństwo, że zmiany skórne przyjmą bardziej zjadliwą i kłopotliwą formę, a przebarwionych i złuszczających się fragmentów naskórka będzie jeszcze więcej.

Świerzbiączka letnia – przyczyny jej pojawiania nie są do końca znane. Najprawdopodobniej objawy świerzbiączki pojawiają się wtedy, kiedy nasz układ immunologiczny ma trudności z prawidłowym rozpoznawaniem zagrożeń dla organizmu i reaguje na nie zbyt intensywnie. Właśnie z tego powodu dawniej świerzbiączka była łączona z atopowym zapaleniem skóry. Są to jednak inne schorzenia, gdyż spektrum objawów dawanych przez AZS jest znacznie szersze, nawet jeśli wynika z podobnej przyczyny.

Świerzbiączka letnia – czym leczyć to schorzenie?

Jeśli szukamy odpowiedzi na pytanie, jak leczyć świerzbiączkę letnią, niestety musimy się przygotować na długą i intensywną przeprawę. Świerzbiączka jest chorobą przewlekłą, więc jej pełne wyleczenie może się okazać niemożliwe. W takiej sytuacji choremu pozostanie jedynie leczenie objawowe, które ma na celu podnieść jego komfort życia wraz z chorobą, nie natomiast całkowite pozbycie się schorzenia.

Nie oznacza to jednak, że świerzbiączki letniej nie leczy się w ogóle – na rynku są dostępne preparaty medyczne, które mają za zadanie złagodzić nieprzyjemne objawy towarzyszące temu schorzeniu. Należy także pamiętać o tym, że właściwa pielęgnacja skóry jest kluczem do jej zdrowia i urody, zwłaszcza jeśli zmagamy się z jakimiś problemami skórnymi. Warto również zwrócić uwagę na unikanie czynników drażniących, które prowadzą do zaognienia się objawów choroby.

Jeśli chodzi o leczenie medyczne, najlepszym wyjściem będzie zdanie się na opinię specjalistów. Doświadczony dermatolog z całą pewnością odpowiednio rozpozna towarzyszące nam schorzenie i podejmie właściwe kroki w celu jego złagodzenia. Jeśli świerzbiączka letnia pojawia się u nas często i jest kłopotliwa, nie ma co zwlekać z wizytą u lekarza, który będzie w stanie określić poprawny plan leczenia.

W żadnym wypadku nie oznacza to jednak, że nie możemy zrobić absolutnie nic, aby podnieść swój komfort życia w trakcie letnich miesięcy. Jak prawidłowo powinno się pielęgnować skórę, którą dotknęła świerzbiączka letnia?

świerzbiączka letnia - jak leczyć - infografika | La Roche-Posay

Świerzbiączka letnia – jak wygląda pielęgnacja skóry, która została nią dotknięta?

W przypadku osób dotkniętych przez świerzbiączkę letnią podstawę odpowiedniej pielęgnacji powinien stanowić krem z filtrem przeciwsłonecznym. Z uwagi na fakt, że chorzy na świerzbiączkę letnią reagują na słońce wyjątkowo intensywnie, konieczny jest silny filtr, który będzie w stanie odpowiedzieć woda termalna od La Roche-Posay na potrzeby skóry w tym zakresie.

Jak wybrać właściwy krem z filtrem dla siebie? Pomoże nam w tym wskaźnik SPF, czyli Sun Protection Factor. Jest on znany przez większość osób, jednak jego dokładne przeznaczenie często pozostaje tajemnicą, a jest ono kluczowe w zapewnieniu sobie właściwej ochrony. Liczba występująca po SPF określa czas, o ile krem opóźni objawy działania promieni słonecznych na skórę. Przykładowo – jeśli krem ma wskaźnik SPF15, to informuje nas o tym, że nasza skóra może przebywać na słońcu 15 razy dłużej, niż miałoby to miejsce bez użycia kremu. Jeśli więc objawy świerzbiączki letniej pojawiają się już po 10 minutach ekspozycji na słońce, to krem ze współczynnikiem ochronnym SPF15 wydłuży ten czas do 150 minut.

W przypadku ochrony skóry dotkniętej świerzbiączką letnią można uznać, że im wyższym współczynnikiem SPF będzie cechował się krem, tym lepiej dla naszej skóry. Warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na to – większość kremów ochronnych skupia się na promieniowaniu UVB i to właśnie o ochronie przed nim informuje nas wskaźnik SPF. Warto więc poszukać takiego kremu, który oferuje bardziej kompleksową ochronę.

 

Świerzbiączka letnia i regularna pielęgnacja skóry

Przy świerzbiączce letniej nie możemy zapominać o właściwych kosmetykach i procesach pielęgnacyjnych. Podstawowymi z nich są wszelkiej maści, toniki i kremy oczyszczające, które będą w stanie odpowiednio oczyścić skórę z zabrudzeń i przywrócić jej naturalne pH.

Woda termalna - packshot | La Roche-Posay

Jedną z propozycji produktu do codziennego i regularnego stosowania będzie woda termalna do twarzy w sprayu. Ma ona nie tylko działanie ochronne dla naszej skóry, ale także łagodzące nieprzyjemne objawy świerzbiączki dzięki obecności w jej składzie oligoelementów i selenu.

Toleriane Dermallergo krem - packshot

Warto również zadbać o odpowiednie nawilżenie naszej skóry, gdyż kiedy będzie dotknięta świerzbiączką, najprawdopodobniej zacznie się także przesuszać, co prowadzi do złuszczania się naskórka. W zapobieganiu takim scenariuszom świetnie sprawdzi się Toleriane Dermallergo Krem. Ma on głębokie działanie nawilżające i co ważne dla osób ze świerzbiączką, został przebadany pod kątem alergii, więc z całą pewnością nie przyczyni się do większego zaognienia objawów schorzenia.

Toleriane Dermallergo okolice oczu - packshot

Dobrym pomysłem będzie także zastosowanie kremu w najwrażliwszym miejscu skóry naszej twarzy, czyli pod oczami. Skóra w tych okolicach ma jedynie kilka milimetrów grubości, więc jej poprawne zabezpieczenie i nawilżenie powinno być dla nas priorytetem. Przyda się w tym Toleriane Dermallergo okolice oczu, który idealnie odpowie na potrzeby tych wrażliwych fragmentów skóry.

Świerzbiączka letnia – podsumowanie

Świerzbiączka letnia jest przewlekłą chorobą skóry, towarzyszącą nam po ekspozycji na działanie promieni słonecznych. Przyczyną jej powstawania są najprawdopodobniej zaburzenia w funkcjonowaniu systemu immunologicznego, jednak nie jest to do końca potwierdzone. Osobom z predyspozycjami do świerzbiączki letniej nie trzeba wcale długiego kontaktu z mocnym słońcem – w niektórych przypadkach do powstania objawów może się przyczynić nawet kilkuminutowy spacer w letni dzień.

Z racji na przewlekły charakter choroby leczenie świerzbiączki przeważnie polega na eliminacji nieprzyjemnych objawów schorzenia, takich jak świąd, grudki skórne czy przebarwienia. Podstawą jest tutaj wizyta u dermatologa, który odpowiednio rozpozna chorobę i podejmie właściwe kroki w celu jej eliminacji.

Nie oznacza to jednak, że nie można zrobić nic, co mogłoby zwiększyć nasz komfort życia, kiedy dotknie nas świerzbiączka letnia. Kluczem do poprawnego zabezpieczenia skóry będzie tutaj odpowiedni krem z mocnym filtrem, jednak należy pamiętać także o właściwym nawilżeniu i oczyszczeniu naskórka za pomocą odpowiednich kosmetyków.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

 

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.