Jakie pokarmy wywołują trądzik? … i czy lekarstwo na niego możesz znaleźć na własnym talerzu?

Article Read Duration 3 min. czas czytania

Nabiał może wywoływać trądzik

PRAWDA
Różne badania dają różne wyniki, ale istnieją dowody wskazujące, że duże spożycie nabiału może wywoływać trądzik. Lekarze nie są pewni, dlaczego tak się dzieje – według roboczej hipotezy, winowajcą mogą być hormony zawarte w mleku. Postaraj się ograniczyć spożycie nabiału (bez popadania w przesadę) i sprawdź, jak wpłynie to na twoją cerę. Pamiętaj też - koktajle białkowe na bazie serwatki są jak mocno stężone mleko! Unikaj ich, jeżeli masz problemy z wypryskami.

 

Czekolada powoduje wypryski

FAŁSZ
Każdy z nas jest inny, więc jeżeli odkryjesz, że u ciebie czekolada wywołuje problemy z cerą, postaraj się jej unikać. Nie ma jednak dowodów potwierdzających wpływ czekolady na trądzik. A gorzka czekolada zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy, które znakomicie wpływają na skórę!

 

Słodycze i ciastka mogą wywołać wypryski

PRAWDA
Ostatnie badania wykazały, że pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym – powodujące wzrost poziomu cukru we krwi – mogą zaostrzać trądzik. Wiemy, że łatwiej to powiedzieć, niż zrobić, ale dla dobra skóry wybieraj pokarmy bogate w błonnik, takie jak produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe zamiast cukrów prostych i białej mąki.

 

Picie dużej ilości wody wypłukuje trądzik

FAŁSZ
Odpowiednie nawilżenie ma istotne znaczenie dla zdrowia i skóra nie jest tu wyjątkiem, ale dodatkowe porcje wody nie oczyszczą porów (szkoda, że to nie aż takie proste!)

 

Tłuszcze rybne korzystnie wpływają na cerę

PRAWDA
Tłuste ryby są bogate w kwasy tłuszczowe omega 3, które pomagają zwalczać stany zapalne we wszystkich układach organizmu, w tym w naszym największym organie – skórze. Postaraj się kilka razy w tygodniu jeść porcję łososia lub tuńczyka. Jeżeli nie znosisz ryb, znakomitym źródłem kwasów omega 3 są także orzechy włoskie.

 

Suplementy z witaminami i minerałami pomagają w większości przypadków trądziku

FAŁSZ
Główne przyczyny trądziku są związane z hormonami, nie z niedoborem witamin i minerałów. Jednak zrównoważona dieta na trądzik, z dużą ilością owoców i warzyw, pomaga dostarczyć skórze niezbędnych składników odżywczych, których potrzebuje podczas gojenia wyprysków. Warto kierować się zasadą „tęcza na talerzu” – kolorowe owoce i warzywa są pełne naturalnych przeciwutleniaczy, które pomagają w zwalczaniu stanów zapalnych.

 

Tłuste pokarmy, jak pizza i frytki, dostarczają paliwa trądzikowi.

FAŁSZ
Rozpowszechniony mit na temat trądziku głosi, że im więcej tłuszczu na talerzu, tym więcej jest go w porach – ale nie istnieje taki bezpośredni związek. Dieta bogata w tłuszcze nasycone może jednak sprzyjać powstawaniu mikro-stanów zapalnych we wszystkich organach ciała, w tym w skórze. Krótko mówiąc: pizza i frytki nie wywołują trądziku, ale dla zdrowia najlepiej jest zachować umiar.

 

Alkohol może powodować wypryski

FAŁSZ
Nie ma przekonujących dowodów na jakikolwiek wpływ alkoholu na trądzik. Wiadomo jednak, że zwiększa on zaczerwienienie twarzy, rozszerzając naczynia krwionośne w skórze, a także sprzyja odwodnieniu – należy zatem pić z umiarem.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.