Przyczyny trądziku zaskórnikowego - jak sobie z nim radzić?

Article Read Duration 7 min. czas czytania

Pojawiające się na nosie nieestetyczne, czarne kropki to coś, z czym zmagają się głównie nastolatkowie. Zmiany tego rodzaju występują również na czole czy brodzie. Ale nie tylko. Jak się okazuje, trądzik zaskórnikowy to problem skórny charakterystyczny dla okresu dojrzewania. Może on być powodem kompleksów, w tym obniżonej samooceny. Jednak jego niepoprawne leczenie lub zaniedbanie leczenia również niesie za sobą poważne konsekwencje – są to między innymi blizny i przebarwienia. Z tego artykułu dowiesz się, jak skutecznie walczyć z zaskórnikami.

Jak wygląda trądzik zaskórnikowy?

Pojedyncza, czarna kropka na nosie zdarza się niezwykle rzadko. Zazwyczaj zaskórników pojawia się na skórze znacznie więcej, co oznacza nic innego, jak zatkane ujścia gruczołów. Trądzik zaskórnikowy, czyli acne comedonica, występuje przede wszystkim u osób młodych, u których gospodarka hormonalna dopiero się reguluje. W związku z tym bywa powszechnie nazywany trądzikiem młodzieńczym. Dla wielu osób jest prawdziwym utrapieniem, ponieważ zmiany zaskórnikowe mogą zmienić się w stany zapalne. Te natomiast są trudne do ukrycia i często rozszerzają się nawet na zdrowe fragmenty twarzy poprzez przenoszenie bakterii.

Głównym symptomem trądziku zaskórnikowego są nieestetyczne, czarne kropki (nazywane też wągrami), pokrywające czoło, nos, a czasami też brodę. Te kłopotliwe krosty mylone są z niedoskonałościami innego pochodzenia, jednak świadomość dotycząca chorób skórnych wzrasta z roku na rok. W rozróżnieniu dermatologicznym występuje zarówno trądzik zaskórnikowy zamknięty, jak i otwarty. 
W pierwszym przypadku ujścia gruczołów łojowych są niewidoczne, więc skóra z daleka nie wygląda na taką, która mogłaby zmagać się z trądzikiem. Zmiany zauważymy jednak, przyglądając się twarzy z bliska lub w momencie, kiedy słońce niefortunnie podkreśli jej nierównomierną fakturę. Ten rodzaj trądziku jest trudniejszy w leczeniu. Dlaczego? Zmiany znajdują się pod skórą, dlatego musimy zadziałać odpowiednimi składnikami aktywnymi, którym uda się do nich przeniknąć.

Trądzik zaskórnikowy otwarty to zmiany łatwe do rozpoznania i jeszcze łatwiejsze w leczeniu. Zmagamy się czarnymi wągrami, powstającymi gdy zatkane ujścia porów mają kontakt z powietrzem. Przybierają ciemne zabarwienie obleczone upłynnioną keratyną. Czarna końcówka to nic innego jak efekt utleniania zalegającej wydzieliny. Zamiast jednak leczyć, lepiej jest zapobiegać takim zmianom. Tylko dlaczego w ogóle powstają na naszej twarzy?

 

Dlaczego na skórze powstają czarne pryszcze? 

U większości osób trądzik wiąże się bezpośrednio z nadmierną pracą gruczołów łojowych, czyli tzw. łojotokiem. Dlatego też zaskórniki najczęściej występują przy skórze tłustej, która ma problem z sebum. Jest go za dużo, a to sprawia, że miesza się on z innymi zanieczyszczeniami, martwym naskórkiem oraz kosmetykami kolorowymi nakładanymi na twarz w czasie dnia. W efekcie powstaje coś, co jest w stanie zaczopować ujścia gruczołów. 

Warto dodać, że leczenie trądziku zaskórnikowego nie należy do najtrudniejszych, gdyż wągry nie mają charakteru zapalnego. Jest to jednak proces nierzadko długotrwały i wymagający od nas systematyczności w prowadzonych działaniach. Nie obędzie się także bez cierpliwości. Jednak zbagatelizowanie problemu i zaniedbanie skóry może doprowadzić do naprawdę poważnych zmian chorobowych, czego lepiej uniknąć. 

Wiele badań potwierdza, że podstawową przyczyną trądziku zaskórnikowego jest zablokowanie ujścia gruczołu łojowego. Wpływ na to ma wiele czynników. Ujście porów blokuje się przez łój, ale też bakterie czy niepoprawnie złuszczany naskórek. Nie można także zapominać, że na kondycję skóry ma wpływ bardzo wiele czynników. Jakich?

 

Czego nie toleruje cera zaskórnikowa?

Nietrudno o znalezienie czynników, których obecność może zaostrzać obecne stany zapalne. Na niektóre z nich mamy realny wpływ, inne są niezależne od nas. Jeżeli zależy nam na tym, aby wyleczyć trądzik zaskórnikowy, bez dwóch zdań powinniśmy unikać pewnych produktów oraz bodźców, które nie wpływają na nas korzystnie. O czym mowa? 
● Dieta ma tutaj kluczowe znaczenie, ponieważ niektóre ze spożywanych produktów nie są dobrze tolerowane przez nasz organizm. Spożywając je, zwiększamy szanse na pojawienie się niedoskonałości albo utrudniamy ich leczenie.
● Palenie również jest jednym z czynników, który warto jak najszybciej wyeliminować. Nikotyna negatywnie oddziałuje na naszą skórę, która staje się poszarzała, matowa i podatna na występowanie różnego rodzaju zmian skórnych.
● Leki przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze czy antydepresanty lub im podobne też są jednym z powodów pogorszenia stanu cery. Należy jednak pamiętać, że takie leczenie jest potrzebne naszemu organizmowi, dlatego nie powinniśmy z niego rezygnować. Co więc zrobić? Skontaktować się z lekarzem i wyraźnie podkreślić, że wraz z przyjmowaniem leków pojawiły się zmiany skórne. Specjalista może poszukać zamienników lub odesłać nas do dermatologa, który znajdzie inne rozwiązanie problemu.
● Czynniki psychiczne, takie jak choćby stres, bardzo często uznawane są za przyczynę powstających niedoskonałości. Mogą one wystąpić niezależnie od naszego wieku, dlatego w miarę możliwości warto szukać pomocy specjalisty (na przykład psychologa) lub próbować samodzielnie ograniczyć ilość stresujących sytuacji.
● Nieodpowiednia higiena, czyli niepoprawna pielęgnacja skóry trądzikowej. Czasami nadmiernie dbamy o stan cery, innym razem zapominamy o tym, jak ważne jest poprawne oczyszczanie. Nie należy też pomijać stosowania kremu nawilżającego, ponieważ nadmierne łuszczenie suchego naskórka także prowadzi do zatykania gruczołów.

Trądzik zaskórnikowy – leczenie

Wiele osób zastanawia się, jak leczyć trądzik zaskórnikowy, aby możliwie szybko zauważyć zadowalające nas rezultaty. Pamiętajmy, że jest to choroba skóry występująca głównie w okresie dojrzewania i w dużej mierze związana z niepoprawnie działającą gospodarką hormonalną. Czasami niedoskonałości znikają same wraz z unormowaniem się wspomnianych już hormonów. Bywa i tak, że ograniczenie stresujących sytuacji czy poprawienie jakości snu również sprawi, że cera będzie miała więcej czasu na regenerację, a przez to poprawi się jej wygląd. Oznacza to, że czasami możemy działać bezpośrednio na pojawiające się zmiany, ale nie zawsze możemy osiągnąć sukces w tym tu i teraz. Potrzeba cierpliwości, a do tego znalezienia źródła problemu. Tylko wtedy efekty będą dla nas zadowalające.

 

Kiedy skontaktować się z dermatologiem?

Gdy problem staje się nieco poważniejszy, to konieczny jest kontakt ze specjalistą. Warto dodać, że taka wizyta jest zawsze dobrym pomysłem, jeżeli tylko zauważymy jakiekolwiek problemy z cerą. W gabinecie uzyskamy podpowiedzi dotyczące codziennej pielęgnacji skóry, ale otrzymamy też diagnozę i właściwą pomoc. Dermatolodzy zazwyczaj do walki z takimi niedoskonałościami skóry proponują leki przeznaczone do stosowania miejscowego, takie jak antybiotyki, nadtlenek benzoilu, retinoidy czy na przykład różnego rodzaju kwasy. 

Możemy też skontaktować się z kosmetyczką i wybrać takie zabiegi, które pomagają w leczeniu obecnych stanów zapalnych i przyspieszają znikanie zaskórników. Wiele metod leczenia można uznać za łatwe i nieszczególnie wymagające. Zarówno na trądzik zaskórnikowy, w którym widoczne są głównie zaskórniki otwarte oraz zamknięte, ale też na inne problemy skórne zadziałać może między innymi właściwą pielęgnacją. 

Trądzik zaskórnikowy - gdzie udać się po pomoc? - infografika | La Roche-Posay

 

Cera zaskórnikowa a wpływ pielęgnacji na skórę

Bardzo często zdarza się i tak, że leczenie zaskórników może odbyć się bez farmaceutyków. Właściwie dobrane kosmetyki, takie jak kremy nawilżające, żele do oczyszczania twarzy, maseczki i peelingi wystarczą, aby skutecznie oczyścić ujścia gruczołów. Muszą być to jednak preparaty, które z jednej strony wykazują silne działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, a z drugiej mają delikatną, niewysuszającą skóry formułę. Właściwie od tego, jak potraktujemy naszą cerę, zależeć będzie, czy pojawią się nowe stany zapalne oraz czy te aktualne będą goiły się szybciej. 

Zwracajmy uwagę przede wszystkim na skład, od którego zależne jest działanie preparatów. Im więcej składników aktywnych doskonale wpływających na leczenie trądziku, tym lepiej. Jednocześnie nie zapominajmy o tym, że skóra trądzikowa potrzebuje też nawilżenia. Nie jest ono zarezerwowane tylko dla cery suchej czy odwodnionej. W naszej podstawowej rutynie nie powinno zabraknąć kremu nawilżającego. 

 

Kosmetyki polecane na trądzik zaskórnikowy

Czasami po prostu zdarzy się tak, że na skórze pojawią się czarne pryszcze i białe, podskórne niedoskonałości. Czy to już trądzik zaskórnikowy? Leczenie choroby, która jeszcze się nie rozwinęła, nie jest przecież potrzebne. Lepiej zacząć od wprowadzenia do pielęgnacji takich kosmetyków, które pomogą nam pozbyć się tych pojedynczych zmian skórnych. Jeżeli to nie pomoże, a zaskórniki nie znikną, to jest to moment, aby udać się do specjalisty. Ale jak możemy samodzielnie udoskonalić naszą pielęgnację?

Effaclar żel oczyszczający - packshot

Dobrym wyborem okaże się Żel oczyszczający do cery trądzikowej Effaclar. Jego formuła jest delikatna dla skóry (z powodzeniem mogą sięgać po niego również cery wrażliwe) i jednocześnie skuteczna. Kosmetyk ten doskonale pozbywa się zanieczyszczeń, nadmiaru sebum i pomaga odblokowywać pory. Co ważne, dba a zachowanie prawidłowego pH skóry. Jego formuła zawiera cynk o właściwościach seboregulujących, a także kojącą i łagodzącą wodę z La Roche-Posay, która pomaga zmniejszyć nadreaktywność skóry. Oprócz tego, w jego nowej formule znalazł się składnik aktywny Phylobioma. To substancja, która wspiera równowagę mikrobiomu skóry. 

Effaclar mikrozłuszczający tonik - packshot | La Roche-Posay

W przypadku, gdy towarzyszy nam między innymi trądzik niezapalny, nasza pielęgnacja powinna być uzupełniona przez kosmetyki o działaniu złuszczającym. Jak najbardziej będą to peelingi, ale nie trzeba się ograniczać wyłącznie do takich preparatów. Effaclar tonik do cery tłustej to odpowiedź marki La Roche-Posay na potrzeby skóry tłustej i z niedoskonałościami. 

Effaclar Duo+M - packshot

Substancją, która doskonale sprawdza się w walce z zaskórnikami zamkniętymi i otwartymi, jest niacynamid. Redukuje nadmiar sebum, a do tego zmniejsza widoczność przebarwień i koi skórę. Ten składnik znajdziemy w kremie na zaskórniki i przebarwienia potrądzikowe Effaclar DUO+M. Dodatkowo formuła produktu została wzbogacona w składnik aktywny Phylobioma, który korzystnie wpływa na równowagę mikrobiomu skóry i przeciwdziała namnażaniu się bakterii odpowiedzialnych za nasilanie objawów trądziku. Effaclar DUO+M to także krem o działaniu nawilżającym, który koi wymagającą skórę. Widoczne efekty stosowania kosmetyku można zauważyć już po 8 godzinach. Może być stosowany zarówno w porannej, jak i wieczornej rutynie pielęgnacyjnej.

Oczywiście nie są to jedyne kosmetyki, które powinniśmy wprowadzić do naszej pielęgnacji, ale warto zacząć przede wszystkim od poprawienia procesu oczyszczania oraz niwelowania niedoskonałości. 

Trądzik niezapalny – o czym jeszcze należy pamiętać?

Przy trądziku zaskórnikowym nie można także zapominać o odpowiedniej diecie, która jest kluczowa dla naszego organizmu. Wiele badań potwierdza, że produkty nabiałowe są przyczyną zwiększenia się objawów trądzikowych. Co więc jeść, aby nie zaszkodzić swojej skórze? Dieta przy trądziku powinna być pełna posiłków bogatych w proteiny i posiadających niski indeks glikemiczny. Lepiej unikać słodyczy czy wysokoprzetworzonych produktów. 

Pamiętajmy także, że niedoskonałości nie powinny być powodem wstydu. Wiele osób stara się zakryć ich obecność przy pomocy mocno kryjących kosmetyków kolorowych. Lekki makijaż i produkty pozbawione składników komedogennych nie będą przeszkodą, natomiast niektóre podkłady również są powodem zatykania gruczołów łojowych. Trądzik niezapalny lepiej toleruje między innymi kosmetyki mineralne oraz te, które przeznaczone są dla osób zmagających się z trądzikiem zaskórnikowym. 

Podsumowując…

Trądzik zaskórnikowy to w szczególności przypadłość występująca u młodych osób, głównie w okresie dojrzewania. Rozpoznać można go po obecności zmian skórnych, takich jak czarne pryszcze oraz niedoskonałości o białym zabarwieniu. Są to tak zwane zaskórniki otwarte oraz zamknięte. Warto dodać, że jeżeli pojawiają się one sporadycznie, to nie należy się nimi nadmiernie przejmować, a jedynie zastosować właściwą pielęgnację, która pomoże uregulować pracę gruczołów łojowych.

Jeżeli jednak problem jest poważniejszy, warto wybrać się do specjalisty, czyli w tym przypadku dermatologa. Może on przepisać nam leki przeznaczone do stosowania miejscowego albo zalecić udanie się na zabiegi, które pomogą nam ograniczyć ilość wydzielanego sebum. Jednak również i w tym przypadku kluczowa będzie pielęgnacja. Jeżeli zostanie źle dobrana, to problem może się zaostrzyć. 
Trądzik zaskórnikowy objawiający się nieestetycznymi czarnymi lub białymi kropkami jest z pewnością dość kłopotliwym problemem. Jednak jego wyleczenie nie jest wcale niemożliwe. Stosowanie odpowiednich preparatów (nie tylko leków), ale przede wszystkim kosmetyków to najskuteczniejsza metoda na pozbycie się niedoskonałości. Nie można też zapominać o cierpliwości.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.