Przyczyny trądziku zaskórnikowego - jak sobie z nim radzić?

Article Read Duration 3 min. czas czytania

Nieestetyczne czarne kropki na nosie, czole czy brodzie to z pewnością zmora niejednego nastolatka. Ale nie tylko. Jak się okazuje, dziś z trądzikiem walczy wiele osób, także tych, które okres dojrzewania mają już za sobą. Trądzik zaskórnikowy to jedna z łagodnych odmian tej choroby skóry. Mimo to, bagatelizowanie jej może przynieść poważne konsekwencje - na przykład trudne do usunięcia blizny. Poznaj przyczyny trądziku zaskórnikowego i zobacz, jak walczyć z zaskórnikami!

Trądzik zaskórnikowy - charakterystyka

Trądzik zaskórnikowy (acne comedonica) występuje przede wszystkim u osób młodych, u których gospodarka hormonalna dopiero się reguluje. W związku z tym bywa powszechnie nazywany trądzikiem młodzieńczym. Jego głównym symptomem są nieestetyczne czarne kropki (wągry i prosaki) pokrywające czoło, nos i brodę. Te kłopotliwe krosty często wyglądają niejednakowo, bowiem w rozróżnieniu dermatologicznym występuje zarówno trądzik zaskórnikowy zamknięty, jak i otwarty. W pierwszym przypadku, ujścia gruczołów łojowych są niewidoczne, więc skóra wygląda niczym perforowana siateczka. W drugim, mamy już do czynienia z typowymi czarnymi wągrami, powstającymi, gdy ujścia porów przybierają ciemne zabarwienie obleczone upłynnioną keratyną. U większości osób trądzik wiąże się bezpośrednio z nadmierną pracą gruczołów łojowych, czyli tzw. łojotokiem. Dlatego też najczęściej występuje przy skórze tłustej.
Leczenie trądziku zaskórnikowego nie należy do najtrudniejszych, gdyż wągry nie mają charakteru zapalnego. Jednak zbagatelizowanie problemu i zaniedbanie skóry może doprowadzić do naprawdę poważnych zmian chorobowych. Po poznaniu przyczyn trądziku zaskórnikowego i wprowadzeniu odpowiedniej pielęgnacji zaskórniki powinny dość szybko ustąpić bez pozostawiania blizn.

 

Trądzik zaskórnikowy - przyczyny

Wiele badań potwierdza, że podstawową przyczyną trądziku zaskórnikowego jest zablokowanie ujścia gruczołu łojowego. Wpływ na to ma wiele czynników. Ujście porów blokuje się przez łój, bakterie. Nie można także zapominać, że na kondycję skóry mają znaczący wpływ także higiena, sposób odżywiania się i styl życia.

Czynniki sprzyjające powstawaniu zaskórników:

  • HORMONY - w okresie dojrzewania wzrost gruczołów łojowych stymulowany jest głównie przez androgeny (hormon męski, testosteron), a także przez hormony jajników i nadnerczy, co bezpośrednio przekłada się na wytwarzanie większej ilości łoju. Ponadto łojotok można zaobserwować również podczas menopauzy oraz przed miesiączką.
  • ŁOJOTOK - nadmiar łoju oraz złuszczające się komórki nabłonkowe blokują ujście łoju powodując powstanie niewidocznych gołym okiem mikrozaskórników.
  • BAKTERIE - mieszki włosowe są naturalnym siedliskiem wielu bakterii i grzybów. Większość ich jest nieszkodliwa, aczkolwiek zwiększona ilość łoju i zapchanie ujścia poru stwarza idealne warunki do patologicznego rozmnażania się Propionibacterium acnes, która przekształcając się w wolne kwasy tłuszczowe powoduje trądzik zaskórnikowy.

Czynniki zaostrzające występowanie zaskórników:

  • DIETA
  • PALENIE
  • LEKI - m. in. leki przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze, antydepresanty.
  • CZYNNIKI PSYCHICZNE
  • NIEODPOWIEDNIA HIGIENA - codzienna pielęgnacja skóry trądzikowej, więc często tłustej, powinna być dobrana adekwatnie do kondycji tego rodzaju skóry. Pominięcie stosowania kremu nawilżającego powoduje zatykanie porów suchym złuszczającym się naskórkiem.

 

Trądzik zaskórnikowy - leczenie

Jak leczyć trądzik zaskórnikowy? Nie jest to ani zbyt trudne, ani zbyt wymagające. I to zarówno w przypadku trądziku zaskórnikowego zamkniętego, jak i otwartego. Dermatolodzy zazwyczaj do walki z takimi niedoskonałościami skóry proponują leki do stosowania miejscowego takie jak antybiotyki, nadtlenek benzoilu, retinoidy, czy na przykład różnego rodzaju kwasy. Bardzo często zdarza się jednak, że leczenie zaskórników może odbyć się bez farmaceutyków. Właściwie dobrane kosmetyki - kremy nawilżające, żele do oczyszczania twarzy, maseczki i peelingi - wystarczą, aby skutecznie oczyścić ujścia porów. Muszą być to jednak preparaty, które z jednej strony wykazują silne działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, a z drugiej mają delikatną formułę (bez alkoholu, parabenów, etc.), która nadmiernie nie wysuszy skóry. Dobrym przykładem będzie tu dermokosmetyk Effeclar Oczyszczający żel. Jest to preparat seboregulujący o delikatnym składzie, który idealnie nadaje się do zwalczania niedoskonałości skóry tłustej.
Przy trądziku zaskórnikowym nie można także zapominać o odpowiedniej diecie. Wiele badań potwierdza, że produkty nabiałowe są przyczyną zwiększenia się objawów trądzikowych. Menu osób z trądzikiem powinno być zatem pełne produktów bogatych w proteiny i posiadających niski indeks glikemiczny.

Trądzik zaskórnikowy objawiający się nieesteycznymi czarnymi kropkami jest z pewnością dość kłopotliwym problemem. Jednak jego wyleczenie nie jest wcale niemożliwe. Stosowanie odpowiednich preparatów - nie tylko leków, ale przede wszystkim kosmetyków - skutecznie wyeliminuje szpecące skórę wągry.


MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.