Retinoidy na trądzik - jak działają, kiedy można zauważyć efekty?

Article Read Duration 2 min. czas czytania

Retinoidy to substancje, które w kosmetyce powszechnie wykorzystuje się do walki z procesem starzenia się skóry. To jednak nie koniec ich korzystnych właściwości. Retinoidy bowiem doskonale sprawdzają się również przy leczeniu skóry dotkniętej trądzikiem. Kiedy szczególnie warto stosować retinoidy na trądzik? Podpowiadamy, w jaki sposób powinno wyglądać leczenie trądziku retinoidami!

Retinoidy na trądzik - jak działają retinoidy?

Leczenie trądziku bardzo często odbywa się przy pomocy preparatów, które w swoim składzie zawierają retinoidy. Retinoidy są oparte na retinolu, czyli witaminie A, która posiada wiele korzystnych dla skóry właściwości.

  • Retinoidy regulują procesy odnowy komórek naskórka poprzez złuszczanie warstwy rogowej oraz regenerację komórek w warstwie podstawnej.
  • Substancje te przyspieszają proces gojenia się skóry i zwiększają jej odporność na działanie czynników zewnętrznych np. promieniowania słonecznego.
  • Preparaty oparte na retinolu pozwalają zmniejszyć stan zapalny skóry, poprawić jej elastyczność, zmniejszyć łojotok, zredukować problem trądziku zaskórnikowego, a także usunąć przebarwienia powstałe w wyniku trądziku.

Leczenie trądziku retinoidami - kiedy należy je podjąć?

Trzeba zaznaczyć, że retinoidy to przede wszystkim substancje lecznicze, które zostały stworzone z myślą o leczeniu trądziku zaskórnikowego. Jednak z pozytywnym skutkiem wykorzystuje się je również do leczenia cięższych odmian trądziku np. pospolitego, ropowiczego, grudkowo-krostkowego, a nawet trądziku różowatego. O tym jednak, czy zmiany na naszej skórze mogą zostać poddane kuracji retinoidami, powinien zadecydować dermatolog. Musimy pamiętać o tym, że nieprawidłowe stosowanie retinoidów może wywołać niepożądane skutki uboczne, do których możemy zaliczyć m. in. nadmierne wysuszenie czy podrażnienie skóry. Trądzik jest poważną chorobą skóry, której nie należy leczyć na własną rękę. Leczenie retinoidami może odbywać się doustnie jak również poprzez stosowanie specjalnych maści lub kremu z retinoidami np. odnawiający krem do cery tłustej Effaclar K La Roche-Posay.

 

Kuracja retinoidami - kiedy można zauważyć efekty?

Przy stosowaniu retinoidów na trądzik bardzo ważne jest to, by dostosować odpowiedni rodzaj i stężenie tej substancji do indywidualnych potrzeb naszej skóry. Jest to również jedno z zadań specjalisty, który dodatkowo zadecyduje czy w naszym przypadku sprawdzi się lepiej doustne przyjmowanie retinoidów czy może aplikacja tej substancji na skórę w postaci żelu, kremu lub roztworu. Trzeba też zaznaczyć, że kuracja przy pomocy retinoidów przynosi dobre, ale nie szybkie efekty - potrzeba około 3 miesięcy, by zauważyć poprawę kondycji swojej skóry. Musimy też pamiętać o tym, że przy leczeniu trądziku retinolem w miarę możliwości unikać słońca i zadbać o wysoką ochronę przeciwsłoneczną, nawet gdy nie mamy zamiaru się opalać. Witamina A w połączeniu z promieniowaniem słonecznym może jedynie przyspieszyć pojawienie niepożądanych skutków ubocznych np. w postaci przebarwień. Z tego też powodu najlepszym momentem na rozpoczęcie kuracji z retinoidami jest wczesna wiosna oraz jesień - o tych porach roku mamy do czynienia również z większą wilgotnością powietrza, dzięki której skóra szybciej się regeneruje. Pamiętajmy też o tym, że leczenie trądziku retinolem (retinoidy pierwszej generacji) nie powinno być długotrwałe - jest to najbardziej aktywna forma witaminy A, która może silnie podrażniać i wysuszać skórę, dlatego należy stosować ją z przerwam

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.