Jakie mogą być przyczyny swędzenia twarzy? Sprawdź co podrażnia Twoją skórę!

Article Read Duration 5 min. czas czytania

Swędzenie nosa, swędzenie rąk, nagły obrzęk twarzy i towarzyszący mu silny świąd skóry – to wszystko to nieprzyjemne dolegliwości, które mogą w znaczący sposób wpłynąć na nasze samopoczucie i ogólny komfort życia. Chociaż powracające swędzenie twarzy czy swędzenie szyi rzadko bywa niebezpieczne dla zdrowia, to łatwo sobie wyobrazić, z jak wielkim dyskomfortem muszą mierzyć się osoby, u których zdarza się nagminnie. Czy da się coś na to zaradzić? Oczywiście! Przyjrzyjmy się więc problemowi świądu, dowiedzmy się, co może go powodować i jak skutecznie z nim walczyć.

Swędzenie nosa, swędzenie twarzy, swędzenie szyi – co może powodować świąd?

Świąd skóry może mieć wiele różnych przyczyn, od przesuszenia po reakcje uczuleniowe. Warto zapoznać się z najczęstszymi powodami występowania podrażnień skóry i dowiedzieć się, jak zwalczyć swędzenie brody, swędzenie ust i ogólne swędzenie skóry twarzy. Chociaż wydaje się to dosyć błahym problemem, nie powinno się go lekceważyć. Za każdym razem, kiedy nasza skóra zacznie swędzieć, ma ku temu powód. Może on być mniejszy lub większy, ale zawsze występuje. Pamiętajmy też o tym, że takie niepozorne objawy jak swędząca twarz czy swędzenie dłoni bez wysypki to nie tylko źródło potencjalnego dyskomfortu, ale także możliwy symptom jakichś chorób skórnych. Niestety za swędzenie skóry twarzy mogą odpowiadać przewlekłe jednostki chorobowe, takie jak chociażby AZS, czyli atopowe zapalenie skóry.

Zaczerwienienie i swędzenie skóry twarzy zazwyczaj leczy się poprzez wyeliminowanie bądź ograniczenie czynników, które przyczyniają się do występowania tego zjawiska. Czasami może być to szczególnie uciążliwe lub nawet niemożliwe, kiedy mówimy o takich kwestiach jak warunki atmosferyczne, słońce czy mrozy. W takich sytuacjach z pomocą przyjdzie nam właściwa pielęgnacja i kosmetyki. Jeśli jednak przyczyną świądu jest jakaś przewlekła choroba, taka jak AZS, leczenie przyjmie raczej charakter objawowy, czyli skupiający się na zminimalizowaniu wpływu dolegliwości na życie chorego.

Jak widać, nawet takie błahe i prozaiczne rzeczy jak swędzenie brwi czy swędzenie podbródka mogą wskazywać na poważniejsze problemy. Mogą, ale nie muszą – przeważnie przyczyna, która je wywołuje jest stosunkowo prosta do eliminacji lub jej ograniczenia. Zastanówmy się więc, jakie są najpopularniejsze powody, przez które dotyka nas silny świąd skóry lub świąd twarzy.

Dlaczego swędzi mnie skóra? Pięć powodów, które odpowiadają za swędzenie twarzy

5 powodów, które odpowiadają za swędzenie twarzy - infografika

Tak jak było już zaznaczone, podrażnienia skóry i świąd mogą wystąpić z powodu przeróżnych przyczyn. Dodatkowo szczególnie trudno jest jakieś wyszczególnić, gdyż chociażby swędzenie skóry w nocy może oznaczać coś innego niż pieczenie prawego ucha czy swędzenie ucha w środku. Zanim jednak do tego przejdziemy, postarajmy się wymienić najpopularniejsze i najbardziej ogólne powody, przez które może u nas wystąpić swędzenie skóry twarzy. Są to:

  1. odwodnienie skóry – kiedy towarzyszy Ci uczucie napięcia skóry i szorstkości, widzisz powierzchowne złuszczanie i odczuwasz swędzenie policzków i czoła, to może być to znak, że poziom nawilżenia Twojej skóry jest za niski i prawdopodobnie doszło do naruszenia warstwy hydrolipidowej. Czym ona jest? W najprostszych słowach: warstwa hydrolipidowa jest naszą naturalną powłoką ochronną, która zapobiega uszkodzeniom i podrażnieniom skóry. Jest ona warstwą tłuszczy (lipidów) oraz wody i tworzy na naszym naskórku film. Oznacza to, że jej przerwanie nie tylko naraża naszą skórę na podrażnienia i świąd, ale także w jego wyniku skóra zacznie wytracać swoje naturalne nawilżenie i w efekcie się wysuszy. Zaczerwienienie i swędzenie skóry twarzy może być tego efektem;
  2. reakcja alergiczna – pokrzywka, ale też świąd skóry bez towarzyszących mu zmian skórnych mogą świadczyć o uczuleniu. Problemem w tym zakresie może być właściwe zdefiniowanie alergenu, który wywołuje u nas reakcję skórną. Może to być jakiś składnik pokarmowy, którego nie tolerujemy, niewłaściwy kosmetyk czy nawet płyn do płukania tkanin. Jeśli chociażby dolega Ci swędzenie skóry pleców wieczorem, to jego miejscowy charakter i czasowy zakres występowania mogą wskazać na problemy właśnie z płynem do płukania pościeli lub odzieży, którą zakładamy na noc. Podobnie, jeśli swędzenie nosa dotknie nas po posiłku, to będziemy wiedzieć, że przyczyn tego stanu rzeczy należy szukać wśród składników, których użyliśmy do ugotowania potrawy;
  3. uszkodzenie bariery naskórkowej – mechaniczne lub chemiczne. Poniekąd poruszaliśmy ten temat w pierwszym punkcie, ale tam przerwanie warstwy hydrolipidowej było związane z odwodnieniem. Uszkodzenie bariery naskórkowej ma zazwyczaj charakter mechaniczny. Oznacza to, że odpowiadają za nie czynniki fizyczne, takie jak zbyt mocne pocieranie skóry szczotką do mycia lub gąbką. Nie oznacza to, że uszkodzenie warstwy lipidowej nie może wynikać z działania chemii. Używanie mocnych peelingów enzymatycznych również może się do tego przyczynić;
  4. niekorzystne warunki atmosferyczne – narażenie skóry na działanie czynników takich jak wiatr, mróz czy światło słoneczne może spowodować swędzenie twarzy czy swędzenie dłoni bez wysypki. Jest to jeden z trudniejszych punktów, jeśli chodzi o ich eliminację. O ile płyn do tkanin, mydło czy nawet dietę można zmienić, to wpłynięcie na brak słońca czy mrozu jest niemożliwe. Pozostaje nam więc zabezpieczanie skóry za pomocą kremów i odzieży, ale do tego przejdziemy nieco później;
  5. używanie niewłaściwych preparatów do pielęgnacji – mycie twarzy zbyt agresywnym żelem albo zwykłym mydłem, stosowanie nieodpowiedniego kremu: to jedne z najczęstszych przyczyn, które powodują świąd twarzy. Zawsze pamiętajmy o tym, że każdy kosmetyk ma swój czas i miejsce. Mocny detergent bogaty w SLS i SLES może pomóc nam dokładnie wyczyścić naszą skórę, ale nadużywany może prowadzić do podrażnień i świądu.

 

Swędzenie skóry a AZS – czy jest się o co martwić?

Co oznacza swędzenie skóry? Bardzo często nic złego i nie ma w tym zakresie powodów do obaw. Jednakże, należy być czujnym, ponieważ swędzenie twarzy to potencjalna wskazówka, że to, z czym się mierzymy, to właśnie AZS. Oczywiście właściwe rozeznanie i diagnozę choroby warto zostawić doświadczonemu lekarzowi. Nie zaszkodzi jednak przyjrzeć się pokrótce objawom AZS i odpowiedzieć na pytanie, czy to właśnie ono jest odpowiedzialne za nasz problem.

Swędząca skóra twarzy może wskazywać na atopowe zapalenie skóry, gdyż jego najbardziej charakterystycznym i najczęściej występującym objawem jest właśnie świąd. Uciążliwe swędzenie towarzyszy osobom z AZS bardzo często i ma nawrotowy przebieg. Podstawowym czynnikiem, który wpływa na możliwość wystąpienia atopii, jest obciążenie genetyczne. Niestety nauka nie pozostawia złudzeń na tym polu – jeśli AZS wystąpiło chociaż u jednego z rodziców, szansa na pojawienie się choroby u dziecka jest znacznie większa.

AZS charakteryzuje się właśnie swędzącą skórą, jednak pamiętajmy o tym, że nie każdy świąd to od razu AZS. Ta choroba ma charakterystyczny przebieg i najczęściej objawia się już w wieku niemowlęcym. Jeśli jesteśmy starsi i nie napotkaliśmy w swoim życiu wielu objawów AZS, to raczej nie ma żadnego powodu do zmartwień. Jeśli natomiast silny świąd skóry towarzyszy nam od dawna, warto udać się do doświadczonego dermatologa w celu diagnozy.

Swędzenie nosa, swędzenie twarzy, swędzenie szyi – jak z nimi walczyć?

Walka ze swędzeniem skóry odbywa się głównie poprzez eliminację czynników zewnętrznych, które do niego prowadzą. Warto zdać sobie sprawę, że nawet najlepsze kosmetyki łagodzące podrażnienia nie pomogą, dopóki nie ustalimy przyczyny swędzenia skóry, gdyż bez jej eliminacji będziemy ciągle zaogniać problem. 

Na samym początku ważna jest po prostu obserwacja. Przyjrzyjmy się dokładnie, w jakich okolicznościach pojawia się u nas swędzenie szyi czy swędzenie twarzy. Jeśli towarzyszy nam w trakcie jakichś czynności, musimy wziąć pod uwagę wszystkie ewentualne alergeny, jakimi się otaczamy i spróbować wyszczególnić, który z nich odpowiada za nasz problem. W tym celu możemy zrobić także testy uczuleniowe, co będzie znacznie prostsze i szybsze, jednak w tym celu konieczna będzie wizyta u lekarza.

Toleriane Dermallergo krem - packshot

Kiedy już ustalimy, co wywołuje problem – należy ograniczyć szkodliwy czynnik i przystąpić do regeneracji skóry. Pomogą nam w tym specjalne preparaty, takie jak na przykład mydło przetłuszczone, które oczyści skórę i pomoże przywrócić jej odpowiedni poziom nawodnienia. Koniecznie zastosujmy też krem nawilżający, który pomoże zwalczyć swędzenie skóry i zadba o odbudowę bariery hydrolipidowej. Dobrym wyborem będzie preparat o przedłużonym działaniu, taki jak np. Toleriane Dermallergo krem, który zapewnia 48-godzin intensywnego nawilżenia i redukuje uczucie dyskomfortu.

Woda termalna - packshot | La Roche-Posay

Pamiętajmy także o tym, że nie należy przesadzać z ilością kosmetyków, szczególnie jeśli nie jesteśmy pewni, czy któryś produkt nie jest sprawcą naszych problemów. Nieustanne narażanie skóry na kontakt ze środkami myjącymi czy złuszczającymi może w ostatecznym rozrachunku dać nam inny efekt niż ten, który zakładamy. Dajmy skórze odpocząć i po umyciu zastosujmy preparat o działaniu kojącym, np. wodę termalną do twarzy w sprayu. Przygotuje ona cerę na dalsze zabiegi pielęgnacyjne, a przy tym zmniejszy dyskomfort, redukując podrażnienia.

Anthelios mgiełka spf 50 - packshot | La Roche-Posay

Sięgnąć można również po Anthelios mgiełkę spf 50. Zapewni ona niezbędną ochronę przed promieniowaniem UV, o czym warto pamiętać na co dzień. Jej bardzo lekka, niewidoczna formuła szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustej warstwy. Mgiełkę można w razie potrzeby reaplikować, by utrzymać ochronę i dodatkowo odświeżyć skórę. Produkt zawiera łagodzącą wodę termalną La Roche-Posay i jest bogaty w antyoksydanty. Jest niekomedogenny oraz bezpieczny nawet w przypadku skóry wrażliwej i skłonnej do alergii. Ukojona w ten sposób cera będzie dobrze zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi.

 

Swędząca skóra twarzy – na co uważać?

Silny świąd skóry może zostać wywołany przez wiele czynników i na niektóre z nich nie mamy wpływu. Dotyczy to zwłaszcza mrozu, śniegu czy upałów – wszystkie te czynniki mocno nadwyrężają naszą skórę i jeśli mamy do tego predyspozycje, może wystąpić swędzenie nosa czy swędzenie szyi. O ile mrozu czy słońca nie da się uniknąć, to możemy ograniczyć ich destrukcyjny wpływ. Nieoceniony będzie tu krem nawilżający – ten zupełnie podstawowy produkt pielęgnacyjny pozwoli nam na odbudowanie warstwy hydrolipidowej i ochronę skóry. W letnich miesiącach warto postawić na dobry krem z filtrem. 

Poza stosowaniem kremów i preparatów ochronnych, warto pomyśleć o mechanicznym zabezpieczeniu skóry przed upałami i chłodem. W tym celu może nam posłużyć zwykły szalik, bandana, czapka czy opaska. W miarę możliwości nie wystawiajmy żadnych części ciała na skrajne warunki atmosferyczne, gdyż może to spowodować swędzenie twarzy.

Unikajmy również mocnych kosmetyków. Nie chodzi tylko o wspomniane wcześniej SLS lub SLES, ale także o preparaty na bazie alkoholu, jak antyperspiranty czy dezodoranty. Osoby, które mają skłonności do podrażnień skóry, zdecydowanie powinny unikać tych bardziej agresywnych z nich i postawić na kosmetyki z możliwie jak najbardziej naturalnym składem, bez zbyt dużej ilości parabenów. Przydatne mogą być też produkty, które zostały przetestowane pod kątem AZS. Nawet jeśli nie mamy atopowego zapalenia skóry, to użycie takich kosmetyków powinno być w pełni bezpieczne, gdyż są one pozbawione substancji drażniących i wywołujących mocne reakcje skóry.

Swędzenie rąk i swędząca twarz to potencjalne skutki braku odpowiedniego nawodnienia skóry. O ten element naszego życia także warto zadbać, szczególnie jeśli czekają nas letnie miesiące. Powinniśmy pić przynajmniej dwa litry wody dziennie, ponieważ tylko wtedy nasza skóra będzie mogła utrzymać jej odpowiednią ilość w swoim wnętrzu.

Co to znaczy, jak swędzi nos? Podsumowanie

Pomimo tego, że przyczyny świądu skóry są różne, warto jak najszybciej spróbować załagodzić podrażnienia. Im szybciej zadbamy o skórę i zastosujemy preparaty o działaniu łagodzącym, tym szybciej pozbędziemy się dyskomfortu i uczucia swędzenia. Warto najpierw ustalić przyczynę świądu skóry, bo nawet najlepsze kosmetyki nie ukoją jej dolegliwości, jeśli nadal będzie na nią oddziaływał drażniący bodziec. Ograniczenie ekspozycji na szkodliwy czynnik i właściwa pielęgnacja to klucz do złagodzenia podrażnień i zwalczenia świądu.

W tym celu najlepiej jest sięgnąć po sprawdzone kosmetyki, które pomogą nam znacząco zredukować dyskomfort. Jeśli pomimo zmiany rutyny pielęgnacyjnej i unikania potencjalnie szkodliwych czynników nasz problem nie ustąpi, warto skierować się do dermatologa. Pomoże on nam wtedy zdiagnozować przyczynę zauważonych objawów i rozwiązać go specjalistycznymi metodami.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.