Jakie mogą być przyczyny swędzenia twarzy? Sprawdź co podrażnia Twoją skórę!

Article Read Duration 2 min. czas czytania

Nie tylko posiadacze skóry wrażliwej i alergicznej borykają się z takim problemem, jak swędzenie twarzy. Świąd skóry może mieć wiele różnych przyczyn, od przesuszenia po reakcje uczuleniowe. Warto zapoznać się z najczęstszymi powodami występowania podrażnień skóry i dowiedzieć się, jak zwalczyć swędzenie i rumień skóry twarzy. Czy wystarczy ograniczyć działania drażniącego czynnika, czy może należy zastosować specjalne preparaty o działaniu łagodzącym? Poznaj najczęściej występujące przyczyny swędzenia skóry i dowiedz się, jak z nimi walczyć. Zapoznaj się z zasadami pielęgnacji podrażnionej skóry i pozbądź się dyskomfortu już dziś!

5 przyczyn swędzenia twarzy

Podrażnienia skóry i świąd mogą wystąpić z powodu przeróżnych przyczyn. Najpopularniejsze z nich to:
* odwodnienie skóry - kiedy towarzyszy ci uczucie napięcia skóry i szorstkości, widzisz powierzchowne złuszczanie i odczuwasz swędzenie policzków i czoła to może być znak, że poziom nawilżenia twojej skóry jest za niski i prawdopodobnie doszło do naruszenia warstwy hydrolipidowej (np. w wyniku stosowania zbyt agresywnego środka do mycia twarzy),
* reakcja alergiczna - pokrzywka, ale też świąd skóry bez towarzyszących zmian skórnych mogą świadczyć o uczuleniu (np. na składnik kosmetyku, proszku do prania czy konkretny produkt spożywczy),
* uszkodzenie bariery naskórkowej - mechaniczne lub chemiczne, może wystąpić na skutek zbyt intensywnego złuszczania (np. po zastosowaniu zbyt mocnego peelingu) lub intensywnego pocierania twarzy szorstkim przedmiotem (nieodpowiedni ręcznik, szczoteczka czy myjka do twarzy),
* niekorzystne warunki atmosferyczne - narażenie skóry na działanie czynników takich jak wiatr, mróz czy światło słoneczne może spowodować swędzenie twarzy i rumień,
* używanie niewłaściwych preparatów do pielęgnacji - mycie twarzy zbyt agresywnym żelem albo zwykłym mydłem, stosowanie nieodpowiedniego kremu, te działania mogą wywołać podrażnienia skóry nie tylko o podłożu alergicznym, ale też po prostu naruszyć barierę ochronną naszej skóry i spowodować świąd skóry.

 

Jak zwalczyć podrażnienia skóry?

Warto zdać sobie sprawę, że nawet najlepsze kosmetyki łagodzące podrażnienia nie pomogą, dopóki nie ustalimy przyczyny swędzenia skóry. Kiedy już ustalimy, co wywołuje problem - należy ograniczyć szkodliwy czynnik i przystąpić do regeneracji skóry. Pomogą nam w tym specjalne preparaty, takie jak na przykład mydło przetłuszczone, które oczyści skórę i pomoże przywrócić jej odpowiedni poziom nawodnienia. Koniecznie zastosujmy też krem nawilżający, który pomoże zwalczyć swędzenie skóry i zadba o odbudowę bariery hydrolipidowej. Dobrym wyborem będzie preparat o przedłużonym działaniu, taki jak np. Toleriane Ultra La Roche-Posay, który nawadnia skórę i utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia przez cały dzień. Nie należy przesadzać z ilością kosmetyków, szczególnie jeśli nie jesteśmy pewni czy któryś produkt nie jest sprawcą naszych problemów. Dajmy skórze odpocząć i po umyciu zastosujmy preparat o działaniu kojącym, np. wodę termalną w sprayu czy delikatną mgiełkę do twarzy. Chwila wytchnienia sprawi, że cera nie będzie przeciążona zbyt dużą ilością kosmetyków i lepiej przyjmie substancje odżywcze z preparatów, które zaaplikujemy.


Pomimo tego, że przyczyny świądu skóry są różne, warto jak najszybciej spróbować załagodzić podrażnienia skóry. Im szybciej zadbamy o skórę i zastosujemy preparaty o działaniu łagodzącym, tym szybciej pozbędziemy się dyskomfortu i uczucia swędzenia. Warto najpierw ustalić przyczynę świądu skóry, bo nawet najlepsze kosmetyki nie ukoją naszej skóry, jeśli nadal będzie na nią oddziaływał drażniący bodziec. Ograniczenie ekspozycji na szkodliwy czynnik i właściwa pielęgnacja to klucz do złagodzenia podrażnień i zwalczenia świądu. Postaw na sprawdzone dermokosmetyki i pozbądź się swędzenia już dziś! Nie zwlekaj, skóra bez podrażnień jest na wyciągnięcie ręki!

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.