EGZEMA U NIEMOWLĄT I DZIECI

Ponieważ egzema występuje raczej u niemowląt i małych dzieci — powodując często duże problemy — ważne jest, aby rodzice poznali proste czynności, jakie mogą pomóc im cieszyć się szczęśliwszymi dniami i spokojniejszymi nocami dla całej rodziny.

TWOJE PYTANIA
NASZE ODPOWIEDZI

1 quote-marks

Jakie są przyczyny atopii u dzieci?

Atopia to choroba dziedziczna, która dotyka zazwyczaj całą rodzinę. Skóra nie produkuje odpowiednich ilości ochronnego sebum, jest bardziej podattna na działanie alergenów i środków podrażniących. Zaczyna tracić wodę, staje się sucha , swędząc: zwłaszcza na twarzy i w okolicach stawów. U dzieci atopia ustępuje, gdy osiągają wiek szkolny, w niektórych przypadkach utrzymue się aż do wieku dorosłego.

Czy to było pomocne?

1 quote-marks

Czy atopia powoduje swędzenie?

Swędzenie to jedna z głównych cech atopii. Powierzchniowa bariera skóry jest uszkodzona, dlatego alergeny i czynniki podrażniające mogą wnikać głęboko, powodując stan zapalny i uwalnianie powodującej świędzenie histaminy. Suchą, swędzącą atopię można pielęgnować przy pomocy substytutów dla mydła w kostce oraz poprzez stosowanie 2x dziennie emolientów, przywracających równowagę mikrobiomu skóry.

Czy to było pomocne?

1 quote-marks

Czy atopią można się zarazić?

Atopia nie jest zaraźliwa i nie rozprzestrzenia się między ludźmi. Rozwija się w określonych okolicach ciała. U niemowląt występuje zwykle na policzkach i podbródku, natomiast u starszych dzieci często pojawia się w fałdach skóry na karku, łokciach i kolanach. Dzieci powinny nauczyć się, jak unikać drapania zmian spowodowanych atopią, ponieważ mogą się one powiększyć i objąć inne okolice skóry.

Czy to było pomocne?

1 quote-marks

Jak wygląda atopia?

U niemowląt atopia powoduje powstawanie szorstkich, złuszczonych i zaczerwienionych miejsc, m. in. na policzkach i podbródku. U starszych dzieci i dorosłych miejsca te tworzą się na karku i w fałdach skórnych, na łokciach i za kolanami. Atopii mogą towarzyszyć zadrapania i krwawienie. W niektórych przypadkach tworzą się ropiejące pęcherze. Z czasem skóra staje się grubsza i bardziej szorstka.

Czy to było pomocne?

1 quote-marks

Czy egzemą można się zarazić?

Nie! Egzema to choroba atopowa (alergiczna), która jest dziedziczna i występuje głównie u niemowląt i dzieci. Egzemą nie można się zarazić.

Czy to było pomocne?

PRAWDA
CZY FAŁSZ?

ZAOSTRZENIA EGZEMY MOGĄ
ZOSTAĆ WYWOŁANE PRZEZ STRES.

PRAWDA Ikona informująca, że odpowiedź na stronie La Roche-Posay jest poprawna

Nie możemy wyjaśnić dlaczego, ale eksperci potwierdzili, że emocje, szok i stres mogą odgrywać istotną rolę w wyzwalaniu zaostrzeń egzemy. Jednakże wiadomo również, że atopowe zapalenie skóry jest chorobą genetyczną. Jeśli w Twoim przypadku czynnikiem wyzwalającym jest stres, zainteresuj się technikami zarządzania stresem, takimi jak mindfulness.
Dowiedz się więcej

CZY DIETA
MOŻE NASILAĆ EGZEMĘ?

PRAWDA Ikona informująca, że odpowiedź na stronie La Roche-Posay jest poprawna

Niektóre pokarmy mogą działać jak czynniki wyzwalające egzemę i powodować nawroty. Jeśli sądzisz, że pokarm może być czynnikiem zaostrzającym egzemę u Ciebie lub Twojego dziecka, umów się z lekarzem, który może zlecić badania krwi i testy skórne, aby ustalić, czy masz uczulenie na różne pokarmy (zazwyczaj podejrzewa się orzechy ziemne, soję, pszenicę, ryby i jaja).
Dowiedz się więcej

ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY
ZNIKA Z UPŁYWEM CZASU.

PRAWDA Ikona informująca, że odpowiedź na stronie La Roche-Posay jest poprawna

W zależności od dziecka atopowe zapalenie skóry może utrzymywać się od kilku miesięcy do kilku lat. Połowa dzieci z egzemą w okresie niemowlęcym ulega wyleczeniu przed ukończeniem 5 lat. W niektórych przypadkach egzema utrzymuje się w dorosłości, ale nie można tego przewidzieć. Nie ma ostatecznego leku na egzemę, który zapewniałby wyleczenie, ale chorobę można kontrolować dzięki właściwemu leczeniu.
Dowiedz się więcej

ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY
MOŻE BYĆ ZAKAŹNE.

FAŁSZ Ikona informująca, że odpowiedź na stronie La Roche-Posay nie jest poprawna

Atopowe zapalenie skóry lub egzema to choroba genetyczna, która w żaden sposób nie jest zakaźna. Leczenie objawów atopowego zapalenia jest oparte na substytutach mydła - syndetach, emolientach i kortykosteroidach do stosowania miejscowego.
Dowiedz się więcej

EGZEMA

W dedykowanym poniżej artykule przedstawimy kompletną rutynę pielęgnacji atopowej skóry noworodków skłonnej do egzemy przy użyciu wyjątkowo delikatnych, nawilżających i kojących produktów. Dowiesz się także, jak ogólnie radzić sobie z rumieniem okolicy okołopieluszkowej i podrażnioną skórą dziecka.

Znajdziesz tu również artykuły pełne cennych wskazówek dla Twojego dziecka ze skłonnością do egzemy, aby zapewnić mu poczucie większej kontroli. Zebraliśmy również wskazówki ekspertów i rekomendacje dotyczące produktów — od sposobów na pozbycie się swędzenia jako czynnika rozpraszającego w szkole, po środki profilaktyczne, jakie należy podjąć podczas aktywności sportowej lub w wysokiej temperaturze otoczenia, aby utrzymać atopową skórę dziecka ze skłonnością do egzemy w strefie komfortu.

IDEALNE DOPASOWANIE
DLA TWOJEJ SKÓRY

ZWYCIĘSKIE TRIO
GAMY LIPIKAR

LIPIKAR to wiodąca, europejska gama kosmetyków do pielęgnacji ciała i higieny, obejmująca produkty dla całej rodziny, od noworodków po seniorów. Stosując Lipikar Balsam AP+M, Lipikar Syndet AP+, zapewnisz optymalną pielęgnację skóry, która ukoi, zregeneruje i ochroni jej barierę lipidową.
SKÓRA ZE SKŁONNOŚCIĄ DO ATOPII
Lipikar SYNDET AP+ to krem myjący do pielęgnacji noworodków, niemowląt, d...
SPRAWDŹ
Nowy LIPIKAR Baume AP+M przywraca równowagę mikrobiomu skóry. Naty...
SPRAWDŹ
Na zdjęciu widoczny jest znak zapytania La Roche-Posay

Czy wiesz
o tym?

Loreal.Foundation.FieldTypes.Extensions.CropImage?.Alt

1 na 5 dzieci ma egzemę. W 80% przypadków choroba ustępuje samoistnie przed osiągnięciem dorosłości.

Źródło: CHU Nantes, unité de cancérologie dermatologie spécialisation dermatite atopique, kwiecień 2015 r.  

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne.

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.

DRODZY
CZYTELNICY

Informacje wyświetlone tutaj są przeznaczone wyłącznie do ogólnych celów edukacyjnych i nie powinny, w żadnym przypadku, zastępować profesjonalnej porady medycznej. W przypadku wszelkich pytań należy zawsze zasięgnąć porady wykwalifikowanego personelu medycznego.