Czy świąd i łupież mogą być przyczyną wypadających włosów?

Article Read Duration 3 min. czas czytania

Osoby borykające się z problemem wypadających włosów nie muszą czuć się osamotnione - dziś doświadcza go coraz większy odsetek społeczeństwa. Ale czym w zasadzie nadmierne wypadanie włosów jest spowodowane? I czy łupież, swędzenie skóry głowy i wypadanie włosów mają coś ze sobą wspólnego?

Przyczyny problemu z wypadaniem włosów

Z problemem nadmiernie wypadających włosów, czyli po prostu łysieniem, spotyka się dziś coraz więcej osób. Są to w niemal równym stopniu i kobiety, i mężczyźni. W trychologii odnajduje się bardzo wiele przyczyn takiego stanu rzeczy. Czasami sami je dostrzegamy i stosunkowo łatwo możemy wyeliminować, a czasami źródło łysienia jest tak enigmatyczne (a jego objawy tak niepokojące), że niezbędna okazuje się pomoc specjalisty.

Zwiększone wypadanie włosów jest problemem nie tylko estetycznym, ale i zdrowotnym. Często oddziałuje również na naszą sferę psychiczną - powoduje obniżenie poczucia atrakcyjności, wzbudza poczucie wstydu, a niejednokrotnie wiąże się z alienacją społeczną i depresją. Dlatego też znalezienie przyczyny wypadających włosów powinno nastąpić jak najszybciej, aby jak najszybciej rozpocząć kurację, pozwalającą na odzyskanie zdrowej kondycji włosów.

Do przyczyn wypadania włosów i łysienia zaliczamy:

 • uwarunkowania genetyczne,
 • braki w diecie,
 • zatrucie,
 • alergie i nietolerancje pokarmowe,
 • zaburzenia hormonalne,
 • zmiany związane z wiekiem (np. łysienie fizjologiczne),
 • zbyt intensywne odchudzanie się,
 • zażywanie niektórych leków,
 • radio- i chemioterapię,
 • silny stres,
 • nieprawidłową pielęgnację,
 • niezdrowy tryb życia,
 • choroby ogólnoustrojowe,
 • i inne.

Jak widać lista jest długa, a to tylko przykładowe bodźce negatywnie wpływające na kondycję włosa. Jednak nie wspomnieliśmy tu o jeszcze jednej, aczkolwiek bardzo ważnej kwestii. Otóż nadmiernie wypadające włosy bardzo często są symptomem chorób skóry głowy - zwykle właśnie łupieżu (suchego lub mokrego).

Swędzenie skóry głowy i łupież a wypadanie włosów

Z łupieżem miała do czynienia chyba większość z nas. Nawet jeśli nie sami go doświadczyliśmy, to na pewno walczył z nim ktoś z naszego otoczenia - co najlepiej obrazuje jak powszechne jest to zjawisko. Ale zastanówmy się czym łupież właściwie jest?  Otóż jest to choroba skóry głowy. Tak, to choroba skóry głowy, która w zaawansowanym stadium może prowadzić do poważnych konsekwencji - w tym właśnie patologicznego wypadania włosów. Łupież pojawia się, kiedy za sprawą drożdżaków martwy naskórek w nadmierny sposób zaczyna się łuszczyć. Gdy jest go za dużo, w końcu obsypuje małymi łuskami poły naszych marynarek. Jednak warto rozróżnić łupież suchy od mokrego (tłustego). Ten pierwszy stanowi mniejszy problem i rzadko wiąże się z wypadającymi włosami. Jest on zazwyczaj mankamentem estetycznym, którego łatwo się pozbyć dzięki ogólnie dostępnym preparatom kosmetycznym. Z kolei ten drugi, łupież mokry, wiąże się z poważniejszymi powikłaniami. Lepkie żółtawe płaty naskórka wywołane nadczynnością gruczołów łojowych przeradzają się w stan zapalny, którego symptomami jest zaczerwienienie, świąd skóry głowy i wypadanie włosów.

Jak widać łupież, swędząca skóra głowy i wypadanie włosów są powiązane. Nie powinniśmy tego lekceważyć! Warto jeszcze raz podkreślić: nieleczona choroba skóry głowy przynosi opłakane skutki.

Leczenie łupieżu i pielęgnacja wypadających włosów

Wiedząc już, że łupież, swędzenie głowy i wypadanie włosów są ze sobą ściśle powiązane i oznaczają problem zdrowotny, warto dowiedzieć się nieco więcej o jego leczeniu. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że ów objawy nie mogą być bagatelizowane i powinny zostać pokazane lekarzowi. Leczenie łupieżu tłustego jest dość trudne, wymaga systematyczności, cierpliwości i wytrwałości w stosowaniu zaleconych preparatów. Ponadto oczekiwanie na odrost utraconych włosów może nieznośnie przedłużać się w czasie. Oczywiście na rynku dostępnych jest wiele dobrych produktów wspomagających tę kurację. Na przykład Kerium od La Roche Posay, który dzięki zawartości Aminexilu - substancji mocującej korzeń włosa w skórze głowy oraz Madekasozydowi - redukującemu mikropodrażnienia drażniące cebulkę włosa, hamuje problem z wypadaniem włosów, wzmacnia je i sprawia, że stają się bardziej odporne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Można więc stosunkowo łatwo wspomagać leczenie farmakologiczne i nieco przyspieszyć jego efekty.

Na zakończenie zaznaczymy jeszcze, że nieoceniony wpływ na powrót włosów do zdrowej formy ma także ich codzienna pielęgnacja. Zresztą prawidłowa higiena jest ważna nie tylko w przypadku utraty włosów, ale także wówczas, kiedy nie ma z nimi kłopotów. Ograniczenie intensywnych czynności stylizacyjnych, stosowanie właściwych kosmetyków, dokładne spłukiwanie piany podczas mycia głowy, unikanie nawiewów gorącym powietrzem, ochrona przeciwsłoneczna to podstawy dbania o włosy.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
O TYM, CZYM JEST PIELĘGNACJA SKÓRY GŁOWY

placeholder Mycie włosów - czyli jak dbać o skórę z łuszczycą?
SPRAWDŹ TO
placeholder Co jeść, gdy włosy wypadają?  
SPRAWDŹ TO
placeholder 5 sprawdzonych sposobów na wypadanie włosów 
SPRAWDŹ TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.