Czym jest rumień guzowaty? Jakie są jego objawy? Jak wygląda leczenie?

Article Read Duration 2 min. czas czytania

Rumień guzowaty, jak sama nazwa wskazuje, objawia się dużymi czerwonymi guzkami, umiejscowionymi pod powierzchnią skóry. Przyczyny tego schorzenia mogą być różne - od pasożytniczego zainfekowania organizmu do efektów ubocznych stosowania niektórych leków - dlatego  to właśnie od nich zależy rodzaj terapii. Dowiedz się, czym objawia się rumień guzowaty i na czym polega jego leczenie!

Czym jest rumień guzowaty i jak wygląda?

Rumień guzowaty jest specyficzną chorobą skóry, którą bezpośrednio wywołuje stan zapalny. Zmiany skórne towarzyszące temu schorzeniu to przede wszystkim duże czerwone guzy występujące w tkance tłuszczowej skóry. Te zaczerwienione guzy najczęściej stają się bolączką kobiet, ponieważ naukowcy nie wykluczają, że w ich powstawaniu biorą udział hormony.

Jakie są przyczyny rumienia guzowatego?

Pojawienie się na skórze rumienia guzowatego może mieć podłoże wieloczynnikowe. Za główne przyczyny tego schorzenia uznaje się:

  • zakażenia wirusowe - szczególnie cytomegalia, HIV i zapalenie wątroby typy B,
  • zakażenia bakteryjne - za rumień guzowaty u dzieci odpowiada najczęściej paciorkowiec,
    infekcje pasożytnicze,
  • zaburzenia hormonalne - przede wszystkim te występujące na przełomie II i III trymestru ciąży, będące wynikiem stresu oraz przemęczenia,
  • przyjmowanie niektórych leków: antykoncepcyjnych, przeciwbólowych, przeciwgorączkowych oraz antybiotyków (gł. penicyliny),
  • choroby tkanki łącznej, sarkoidozę, przewlekłe stany zapalne jelit.

Jakie rumień guzowaty ma objawy?

Objawy rumienia guzowatego dość łatwo pomylić z coraz powszechniej występującą jelitówką, albo zwyczajnym przeziębieniem. Bowiem w początkowym stadium choroby pojawiają się: rozwolnienie, osłabienie, nudności i gorączka. Czasami towarzyszy temu kaszel, chrypka, ból mięśni i stawów. Kolejny etap to już wystąpienie zmian skórnych, jakimi są podskórne guzki pojawiające się zwłaszcza na udach, ale także i innych miejscach na ciele. Z biegiem czasu zaczynają one zmieniać swoją barwę - zaczerwienienie przechodzi w kolor brunatny, a w ostatniej fazie przybierają brązowy odcień. Dlatego też rumień guzowaty wyglądem może przypominać siniaki. Zresztą podobieństwo jest nie tylko w kolorze - taki rumień również sprawia ból, a także samoistnie znika, nie pozostawiając po sobie żadnych śladów ani blizn. Różnica jest natomiast taka, że siniaki nie wywołują dolegliwości ogólnoustrojowych i nie grożą ponownym samoistnym wystąpieniem.

Jak wygląda leczenie rumienia guzowatego?

Jak już zostało wspomniane, leczenie tego typu zmian skórnych ściśle uzależnione jest od przyczyny ich wystąpienia. Inaczej będzie wyglądała kuracja przy infekcji pasożytniczej, a inaczej przy rumieniu guzowatym, będącym efektem ubocznym stosowanych lekarstw. Niezależnie jednak od tego, zawsze przy pojawieniu się tego typu podskórnych guzków należy skonsultować się z dermatologiem. Bardzo często w kuracji zalecane jest stosowanie okładów z maści ichtiolowej i mentolowej. Zazwyczaj ulgę powinno także przynieść odpoczywanie z nogami uniesionymi do góry, co usprawnia przepływ krwi i może zminimalizować uczucie bólu. Niekiedy zostaje zalecone także leczenie domowe rumienia guzowatego polegające na stosowaniu środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych oraz aplikacji na wysuszoną skórę specjalnych preparatów uzupełniających poziom lipidów, jak np. Lipikar Balsam AP+M. Terapia jest czasochłonna i może trwać nawet do 8 tygodni, a schorzenie może mieć charakter nawrotowy. Dlatego też nawet po ustąpieniu objawów warto zostać pod opieką specjalisty.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

 

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.