Trądzik na plecach – przyczyny i leczenie

Article Read Duration 8 min. czas czytania

Trądzik to choroba, z którą borykają się nie tylko nastolatkowie, ale również osoby dojrzałe. Choć kojarzy się głównie z dermatozą występującą w obrębie twarzy, zmiany skórne mogą pojawić się również w takich miejscach jak dekolt, szyja czy plecy, co łatwo staje się powodem do wstydu i mniejszej pewności siebie. Trądzik na plecach wywołuje długotrwały psychiczny i fizyczny dyskomfort, w tym ból czy swędzenie. Pragniesz cieszyć się piękną skórą i pozwolić sobie na letni top odkrywający ramiona i plecy, nie martwiąc się o zaczerwienione wypryski na plecach? Poznaj przyczyny i objawy tej choroby i dowiedz się, jak pozbyć się trądziku na plecach dzięki sprawdzonym i skutecznym sposobom leczenia.

Trądzik na plecach – jak go rozpoznać?

Męczy Cię swędząca i piekąca skóra przy trądziku, a plecy pełne są bolesnych, zaczerwienionych krost? Trądzik pospolity to jedna z najczęstszych chorób skóry, która charakteryzuje się występowaniem wykwitów zapalnych. Powstają one wtedy, gdy zbyt duża ilość produkowanego przez skórę sebum (łoju) blokuje gruczoły potowe, przez co dochodzi do utworzenia się tak zwanego czopu rogowego. Poprzez zablokowanie ujścia mieszka włosowego dochodzi do nagromadzenia łoju i mnożenia się bakterii. Tak właśnie powstaje trądzik, czyli stan zapalny przyjmujący postać bolących, napuchniętych krostek zwanych potocznie pryszczami lub wypryskami. Zmagasz się z trądzikiem na plecach? Leczenie będzie czasochłonne i skomplikowane, dlatego uzbrój się w cierpliwość i bądź konsekwentny, a z pewnością za jakiś czas będziesz cieszyć się piękną i gładką skórą pleców.

Trądzik może pojawić się na twarzy, w obrębie szyi i dekoltu oraz na plecach – w ostatnim przypadku obszarem dotkniętym chorobą zazwyczaj jest górna część pleców oraz kark, na co wpływ ma występowanie w tym miejscu zwiększonej ilości gruczołów łojowych odpowiedzialnych za stan zapalny skóry. Ze względu na dużą ilość zgromadzonego tam łoju, a także grubszą skórę najczęściej choroba przyjmuje postać niezwykle uciążliwego i bolesnego typu trądziku – plecy osoby chorej pełne są ropnych i napuchniętych krost, które wyglądem często przypominają cysty, a których usunięcie często jest możliwe tylko dzięki odpowiedniemu leczeniu. Zmiany trądzikowe na plecach mogą przyjmować również postać grudek, guzków i ropnych nacieków, przy czym każda z tych postaci jest bolesna i trudna do pozbycia się. 

Warto pamiętać o tym, że zmiany trądzikowe mogą być także objawem alergii bądź chwilową reakcją organizmu. Męczą Cię wypryski na plecach? Przyczyn warto szukać u specjalisty, dlatego w przypadku pojawienia się jakichkolwiek zapalnych stanów skórnych warto zasięgnąć porady dermatologa i upewnić się, że mamy do czynienia z trądzikiem na plecach.

 

Trądzik na plecach a trądzik na twarzy

Choć przyczyny trądziku na plecach i trądziku na twarzy zazwyczaj są podobne, a ich postać może różnić się tylko w niewielkim stopniu, sposoby leczenia obu schorzeń są zupełnie inne. Skóra pleców – w przeciwieństwie do skóry twarzy czy szyi – zwykle zasłonięta jest warstwami odzieży, przez co nie oddycha. Ponadto jej pielęgnacja przysparza trudności ze względu na ciężki dostęp do tej części ciała. 

Trądzik występujący w obrębie twarzy i szyi będzie wymagał zgoła innego sposobu pielęgnacji niż skóra pleców. W przypadku trądzikowych wyprysków na plecach należy podjąć wielotorowe działania, wśród których znajdą się na przykład noszenie przewiewnej, naturalnej odzieży, prawidłowa pielęgnacja skóry czy odpowiednia dieta. Kompleksowe podejście do problemu, jakim są zmiany trądzikowe na plecach, pozwoli na skutecznie wyeliminowanie go i zapobiegnięcie nawrotów choroby. 

Jakie są przyczyny i rodzaje trądziku na plecach, jak się go pozbyć i dlaczego odpowiednia pielęgnacja jest bardzo ważna? O tym poniżej.

Trądzik na plecach – przyczyny

Główną przyczyną trądziku na plecach jest nadprodukcja sebum i zablokowanie mieszka włosowego, jednak może to być również reakcja immunologiczna organizmu czy efekt działania bakterii Propionibacterium acnes. Niezależnie od tego, które zjawisko wywołało trądzikowe zmiany, istnieje szereg czynników, które znacząco wpływają na stan naszej skóry.

Co wpływa na trądzik na plecach? Przyczyny mogą być bardzo różne, a są to między innymi:
• zmiany hormonalne,
nieprawidłowa dieta – spożywanie między innymi produktów tłustych lub o wysokim indeksie glikemicznym,
• stres, który podnosi poziom kortyzolu we krwi,
• nadpotliwość,
niewłaściwa pielęgnacja skóry – użycie kosmetyków powodujących rozwój stanów zapalnych,
• efekt uboczny działania niektórych leków – między innymi znajdą się tu steroidy anaboliczne, leki uspokajające, antyalergiczne czy przeciwpadaczkowe,
• czynniki i uwarunkowania genetyczne,
• przerost gruczołów łojowych,
• zakażenia bakteryjne oraz niewłaściwe rogowacenia mieszków,
• zaniedbanie higieny,
• nałogi,
• zanieczyszczenie środowiska,
• niedobór witamin,
• chroniczne zmęczenie,
• źle dobrana antykoncepcja.

 

Trądzik na plecach u nastolatków i dorosłych

Niezwykle istotnym elementem w rozpoznaniu, z jakim rodzajem trądziku mamy do czynienia, jest określenie wieku osoby borykającej się z tą chorobą. Choć trądzik stał się jedną z najczęściej występujących chorób, które określa się także mianem chorób cywilizacyjnych, trądzik pospolity dzieli się na trądzik młodzieńczy oraz trądzik dorosłych. Trądzik młodzieńczy – jak wskazuje nazwa – dotyczy około 80% osób między 11. a 25. rokiem życia, przy czym niektóre źródła klasyfikują do tej grupy również osoby w wieku 26-30 lat. Warto zaznaczyć, że trądzik na plecach u nastolatków i osób młodych, czyli trądzik młodzieńczy, wynika przede wszystkim ze zmian hormonalnych związanych z dojrzewaniem. Ze względu na intensywne wydzielanie hormonów, a więc intensywną pracę gruczołów łojowych, pory skóry zamykają się, gromadząc w sobie bakterie i powodując stany zapalne. Warto pamiętać o tym, że trądzik młodzieńczy zazwyczaj ustępuje sam wraz z zakończeniem okresu dojrzewania, nie pozostawiając blizn.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku trądziku u dorosłych, który występuje u co czwartej osoby dorosłej. Często przyjmuje on postać choroby przewlekłej, która wymaga czasochłonnego i dostosowanego do problemów danej osoby leczenia oraz utrzymania stałego kontaktu z dermatologiem. Zmiany hormonalne powodujące trądzik dojrzały wynikają z innych czynników u kobiet, innych zaś u mężczyzn. Trądzik na plecach u mężczyzn może być spowodowany nadmierną produkcją androgenów, czyli hormonów, które odpowiadają za prawidłowy rozwój męskich cech płciowych. U kobiet natomiast wypryski na plecach będą wynikać z trzech przyczyn – pierwszą będą zaburzenia hormonalne spowodowane zespołem policystycznych jajników (PCOS), nadmiarem testosteronu i hormonów androgenowych, drugą natomiast będzie wynikająca z cyklu miesiączkowego tymczasowa nadprodukcja progesteronu. Trzecim przypadkiem będzie trądzik na plecach w ciąży – organizm kobiety ciężarnej przechodzi prawdziwą hormonalną burzę, której efektem mogą być również zmiany trądzikowe na całym ciele, w tym trądzik na plecach.

Trądzik dorosłych może jednak wynikać z przyczyn niezwiązanych z hormonami, wśród których znajdą się wymienione wcześniej czynniki, czyli między innymi: stres, nałogi, zła dieta czy zanieczyszczenie powietrza. 

Jak pozbyć się trądziku na plecach?

Wyleczenie trądziku na plecach to długotrwały proces, który wymaga wiedzy, konsekwencji oraz ścisłej współpracy z lekarzem, który w profesjonalny i bezpieczny sposób poprowadzi proces leczenia choroby. Nie da się ukryć, że leczenie trwa długo, a oczekiwane efekty mogą pojawić się po kilku czy – w przypadku bardzo ciężkiej postaci choroby – nawet kilkunastu miesiącach. Aby pozbyć się tego dokuczliwego i przykrego problemu oraz zapobiec nawrotom choroby, w tym jej następstwom, czyli bliznom, warto uzbroić się w cierpliwość. Jak wyleczyć trądzik na plecach? 
Nasza skóra odzwierciedla stan naszego organizmu, a sposobów na trądzik na plecach jest bardzo wiele. Co należy zrobić z trądzikiem na plecach?:
• zadbać o właściwą pielęgnację skóry,
• nawadniać organizm,
• dbać o zbilansowaną, zdrową dietę,
• wprowadzić aktywność fizyczną, która pobudza krążenie i sprzyja dotlenieniu organizmu,
• ograniczyć czynniki stresogenne,
• dbać o regularny sen, który powinien wynosić 7-8 godzin,
• porzucić nałogi,
• często prać ręcznik,
• zadbać o odpowiednią suplementację ze szczególnym uwzględnieniem cynku i selenu,
• nosić luźną odzież z naturalnych, przewiewnych materiałów,
• unikać ekspozycji na słońce,
• unikać mechanicznego usuwania wyprysków na plecach.

Jak usunąć trądzik z pleców? Warto pamiętać o tym, że organizm człowieka to mechanizm, w którym każdy proces jest niejako ze sobą związany, toteż trzeba zadbać o zdrowie holistycznie – na poziomie ciała i psychiki. 

 

Trądzik na plecach – leczenie

Wyeliminowanie wyżej wymienionych czynników, które mogą znacząco przyczynić się do powstawania trądziku na plecach, czasami nie jest wystarczające do tego, aby cieszyć się gładką skórą. W takim wypadku należy rozpocząć leczenie farmakologiczne, które nie tylko pomoże w zniwelowaniu bądź usunięciu powstałych zmian, ale także pozwoli zapobiec bliznom i śladom po trądziku. Wizyta u specjalisty to gwarancja dostosowania odpowiednich leków do trądzikowych zmian na plecach. 

Jak leczyć trądzik na plecach? Wśród najczęściej stosowanych leków na tę przypadłość wyróżnia się:
• antybiotyki doustne – tetracyklina, erytromycyna oraz doksycyklina, które stosowane są przy leczeniu ciężkiej postaci trądziku,
• antybiotyki do stosowania miejscowego na zmiany trądzikowe,
• pochodne witaminy A, czyli inaczej retinoidy – stosowane doustnie lub w postaci maści bądź kremów,
• środki antykoncepcyjne – eliminują produkcję androgenów w jajnikach, stosuje się je u kobiet pełnoletnich.

Chcesz pozbyć się trądziku na plecach? Leczenie i stałe konsultacje dermatologiczne pomogą Ci wyeliminować bolesne zmiany skórne i cieszyć się gładkimi plecami.

Wypryski na plecach a zmiana stylu życia

Leczenie trądziku na plecach wymaga zdrowego trybu życia, na który składa się odpowiednia dieta, regularny sen, aktywność fizyczna, a także eliminacja stresu. Jaka powinna być dieta osoby borykającej się z wypryskami na plecach? Należy ograniczyć bądź wyeliminować z jadłospisu takie produkty jak:
• białe pieczywo,
• słodkie napoje,
• cukier,
• wysokoprzetworzona żywność,
• nabiał ze szczególnym uwzględnieniem mleka,
• produkty tłuste ze szczególnym uwzględnieniem tłustych mięs,
• produkty o wysokim indeksie glikemicznym (np. gotowane ziemniaki, arbuz, płatki kukurydziane, piwo, daktyle, miód).

Odpowiednio zbilansowana dieta może pomóc w ograniczeniu zmian hormonalnych w organizmie, które powoduje na przykład nadmierne spożycie cukru. Dieta o niskim indeksie glikemicznym zapobiega nadprodukcji sebum, czego efektem jest powstawanie bądź namnażanie się stanów zapalnych w trądziku.  

Nie tylko jedzenie odpowiednich produktów czy nawadnianie organizmu ma znaczący wpływ na leczenie trądziku na plecach – jak leczyć tę chorobę innymi sposobami? Warto wprowadzić suplementację selenem i cynkiem. Cynk reguluje działanie bakterii Propionibacterium acnes, co przyczynia się do zahamowania namnażania się bakterii powodujących trądzik pospolity. Selen natomiast powoduje zmniejszenie stanów zapalnych, dlatego często stosuje się go w terapiach przeciwtrądzikowych.

Co jeszcze sprawi, że leczenie trądziku na plecach będzie skuteczne, a jego efekty długotrwałe? Pamiętajmy o tym, aby każdego dnia poświęcić trochę czasu na spacer, gimnastykę lub inną formę sportu, dzięki czemu organizm będzie dotleniony i zdrowszy. Ponadto warto zrezygnować z obcisłej i syntetycznej odzieży, która sprawia, że skóra pleców jest niedotleniona, co również powoduje namnażanie się stanów zapalnych i pojawiania nowych krostek. Co na trądzik na plecach poza powyższym sprawdzi się w trakcie leczenia? Regularny sen – warto zadbać o to, aby nie kłaść się spać zbyt późno oraz, aby przesypiać odpowiednią ilość godzin. Dobrze również unikać sytuacji, które wywołują silny stres.

 

Trądzik na plecach - pielęgnacja

Odpowiednia i dostosowana do potrzeb trądzikowej skóry pielęgnacja to podstawa do tego, aby cieszyć się zdrową i czystą skórą pleców. Jak zwalczyć trądzik na plecach i jakich kosmetyków używać, aby pozbyć się bolesnych, ropnych krost i wyprysków? Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w dermokosmetyki, czyli kosmetyki przeznaczone do stosowania na trądzik na plecach. Tego typu kosmetyki posiadają liczne atesty, a w ich składzie nie znajdziemy sztucznych barwników czy substancji, które wywołują stany zapalne skóry. Co więcej, dermokosmetyki nie uczulają i nie podrażniają skóry, dlatego można je stosować również w trakcie leczenia dermatologicznego. 

Kosmetyki stosowane przy leczeniu trądziku na plecach powinny oczyszczać pory i usuwać drobnoustroje, pozostawiając skórę odświeżoną i czystą. Częstym składnikiem kosmetyków przeciwtrądzikowych jest kwas salicylowy, który skutecznie nawilża (kremy), usuwa martwe komórki skóry i rozpuszcza nadmiar sebum (żele i pianki), jak również składniki antybakteryjne, takie jak siarczan cynku czy nadtlenek benzoilu. Bardzo ważne jest, aby stosować kosmetyki niezatykające porów, czyli kosmetyki niekomedogenne.

Ważne w pielęgnacji skóry pleców ze zmianami trądzikowymi jest dokładne i delikatne oczyszczanie, które nie wysusza i nie podrażnia skóry. Stosowanie mocnych detergentów narusza barierę hydrolipidową, co może prowadzić do przesuszenia skóry i nadmiernego wydzielania sebum, jak również do wolnej regeneracji naskórka. Równie istotnym jest, aby nie stosować zbyt wielu produktów przeciwtrądzikowych – może to doprowadzić do nasilenia stanów zapalnych skóry.

Effaclar żel oczyszczający - packshot

Jak usunąć trądzik z pleców i co stosować podczas codziennej pielęgnacji? Warto zaopatrzyć się w dobry żel do mycia, który dokładnie oczyści skórę z zanieczyszczeń i bakterii. Doskonale sprawdzi się Effaclar żel oczyszczający dla skóry skłonnej do trądziku. Dzięki delikatnym substancjom myjącym żel dogłębnie oczyszcza skórę, usuwając zanieczyszczenia i nadmiar sebum bez ryzyka przesuszenia naskórka. Stosowanie żelu La Roche-Posay sprawi, że zaskórniki będą mniej widoczne, a skóra przestanie się błyszczeć. To świetne rozwiązanie dla codziennej higieny pleców z trądzikiem – kosmetyk załagodzi stany zapalne i zapobiegnie powstawaniu nowych wyprysków na plecach, a skóra będzie oczyszczona i odświeżona.

Effaclar Ultra skoncentrowane serum - packshot | La Roche-Posay

Oczyszczanie to jednak nie wszystko. Trądzik na plecach to ryzyko powstawania blizn i przebarwień, dlatego zaleca się stosowanie kosmetyków eliminujących stany zapalne, a także niwelujących powstałe plamy i blizny. Przykładowo można skorzystać z Serum Effaclar, które dzięki obecności peelingujących kwasów i niacynamidu zwalcza zaskórniki, pryszcze i przebarwienia. Dzięki stosowaniu serum La Roche-Posay skóra pleców będzie oczyszczona, pory odblokowane, a przebarwienia i niedoskonałości będą mniej widoczne.

Toleriane Sensitive Riche - packshot | La Roche-Posay

Warto pamiętać o tym, że skóra trądzikowa na plecach może łatwo ulegać przesuszeniom, a także być podatną na podrażnienia. Dlatego też bardzo ważne jest jej regularne nawilżanie i odżywianie. W tym celu można sięgnąć po Krem do skóry suchej i wrażliwej Toleriane
Sensitive Riche
. Za sprawą takich składników, jak masło shea, gliceryna i woda termalna La Roche-Posay dogłębnie nawilża skórę, wzmacnia jej barierę ochronną, a przy tym redukuje dyskomfort. Dzięki temu skóra pozostanie nawilżona, a do tego ukojona.

 

Trądzik na plecach – domowe sposoby

Pielęgnacja, którą stosujemy w domu ma niebagatelne znaczenie dla naszej skóry. W przypadku trądziku na plecach stosowanie źle dobranych kosmetyków może doprowadzić do namnażania wyprysków na plecach oraz pogorszenia stanu zapalnego skóry, a mechaniczne oczyszczanie oraz wyciskanie i rozdrapywanie to niemal pewna droga do pojawienia się blizn. Jakie są domowe sposoby na trądzik na plecach? Do polecanych metod pielęgnacyjnych zalicza się:
poranne i wieczorne mycie pleców przy użyciu specjalnej szczotki, która umożliwia dokładne oczyszczenie skóry z bakterii i zanieczyszczeń,
stosowanie czosnku, który ma właściwości bakteriobójcze – należy zgnieść ząbek i nałożyć go miejscowo na skórę, a po 10 minutach zmyć go i wytrzeć plecy ręcznikiem,
stosowanie kąpieli ziołowych – należy wlać do wody napary z bratka, rumianku lub szałwii, co pozwoli odkazić skórę na plecach.

Odpowiednia pielęgnacja domowa to jednak nie tylko czynności, które pomagają zwalczyć bolące zmiany trądzikowe na plecach. Równie istotne są czynności, których należy się wystrzegać, a które nie tylko wzmagają postęp choroby, ale często również doprowadzają do powstania blizn i znamion. Jak pozbyć się trądziku na plecach raz na zawsze i czego należy unikać? Przede wszystkim trzeba wystrzegać się wyciskania i rozdrapywania pryszczy. Niewskazane jest stosowanie mydeł zasadowych i toników z alkoholem, które wysuszają skórę, przez co powodują nadprodukcję łoju i pojawienie się nowych wyprysków na plecach. 

Podsumowanie

Trądzik na plecach to schorzenie, które wymaga wielopłaszczyznowego działania, gdzie pierwszym krokiem powinna być wizyta u specjalisty i ustalenie, czy i jakie leczenie farmakologiczne będzie wskazane w wyeliminowaniu choroby. W zrozumieniu, jakie są przyczyny wyprysków na plecach, potrzebna jest nie tylko konsultacja z dermatologiem, ale także ocena, czy jest to trądzik młodzieńczy czy dojrzały, a także wyeliminowanie czynników, które powodują zmiany trądzikowe, ale nie dotyczą chorującej osoby. Po dogłębnej analizie czynników, które mogły wpłynąć na pojawienie się zmian trądzikowych na plecach i ustaleniu z lekarzem leczenia, należy zastosować odpowiednią pielęgnację, wyeliminować z diety szkodliwe produkty, zrezygnować z nałogów, jak również pamiętać o tym, żeby nosić naturalną, przewiewną odzież. Ponadto warto wprowadzić do codzienności działania, które wnosią spokój i pozytywnie wpłyną na nasz organizm, bowiem – jak mówi stare polskie przysłowie – w zdrowym ciele zdrowy duch!

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
O TYM, CZYM JEST TRĄDZIK

placeholder Dieta na trądzik – co jeść, a czego unikać?
SPRAWDŹ TO
placeholder Pryszcze: wyciskać czy nie wyciskać?
SPRAWDŹ TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.