Jak powstaje trądzik na plecach?
Trądzik na plecach może pojawiać się zarówno u nastolatków, jak i u dorosłych. Czasem “bacne”, czyli trądzik pojawiający się na obszarze z tyłu ciała, może obejmować też barki czy ramiona. To może być dla Ciebie dużym problemem, bo skóra na plecach jest znacznie trudniejsza w pielęgnacji i higienie. Czy oprócz umiejscowienia, bacne różni się czymś od trądziku pospolitego?
Trądzik na twarzy i trądzik na plecach wyglądają dokładnie tak samo. W ich przebiegu mogą pojawiać się zaskórniki otwarte i zamknięte, krostki, podskórne guzki czy też zmiany ropne naciekowe. Zmiany trądzikowe mogą pozostawiać po sobie przebarwienia czy nawet blizny. Przekonaj się, skąd dokładnie bierze się trądzik na plecach i jak się go skutecznie pozbyć
Trądzik na plecach - przyczyny
Trądzik młodzieńczy na plecach zazwyczaj ma takie same przyczyny jak ten, który pojawia się na twarzy. Zmiany hormonalne u nastolatków związane z dojrzewaniem nasilają wydzielanie sebum. Razem z nagromadzonym naskórkiem zbiera się ono w ujściach mieszków włosowych i je zatyka. To stwarza dobre warunki dla rozwoju bakterii, które wywołują stan zapalny i odpowiadają za powstawanie trądziku.
W dojrzałym wieku trądzik na plecach i klatce piersiowej czy ramionach ma inne przyczyny. Powody trądziku na plecach i ramionach, który pojawia się po trzydziestce czy czterdziestce, również mogą leżeć w zaburzeniach hormonalnych. Taką formę może przyjmować trądzik dorosłych, który towarzyszy PCOS, czyli zespołowi policystycznych jajników czy zaburzeniom hormonów nadnerczy. Czasem może on być też sygnałem niewłaściwej diety lub związanych z nią problemów zdrowotnych.
Trądzik u dorosłych, w tym na plecach może towarzyszyć insulinooporności. Bywa jednak też efektem nadmiernych ilości w diecie cukru, tłuszczów nasyconych czy zbyt dużego spożycia kwasów tłuszczowych typu trans, które występują np. w przetworzonych przekąskach. Czasem wywołuje go zbyt duże spożycie produktów mlecznych, nietolerancje pokarmowe albo ostre potrawy – choć te o wiele częściej nasilają trądzik różowaty niż bacne.
Trądzik na dekolcie, plecach czy barkach może być też spowodowany nieodpowiednią higieną i stosowaniem zbyt agresywnych czy drażniących kosmetyków. Nadmierne wysuszenie skóry, zbyt rzadkie lub zbyt częste złuszczanie jej, kosmetyki na bazie olejów czy składników komedogennych – te wszystkie kosmetyczne grzechy mogą skutkować powstaniem tak zwanych pryszczy na plecach. Jeśli trądzik na plecach i ramionach pojawia się u Ciebie głównie latem, przyczyną może być Twój krem z filtrem. Zamień go na lekki, niekomedogenny kosmetyk ochronny, najlepiej przeznaczony do cery z problemami.
Trądzik na plecach i ramionach może być też bezpośrednim efektem treningów. Zdarza się, że wywołuje go nadmierna i nieprawidłowa reakcja Twojej skóry na pot. Może on powodować na niej podrażnienia i stan zapalny. Po drugie, powstawaniu bacne czasem sprzyja nieodpowiednie ubranie, na przykład wykonane z syntetycznych i nieprzewiewnych materiałów. W połączeniu z wysoką temperaturą i potem może stanowić to mieszankę wybuchową dla skóry, zwłaszcza, jeśli już wcześniej miała skłonność do trądziku. Podobnie zbyt obcisłe ubranie w połączeniu z nadpotliwością, może nasilać podrażnienie oraz stan zapalny skóry.
Krem na trądzik na plecach i właściwa pielęgnacja
Jak pozbyć się trądziku na plecach? Przede wszystkim, warto zadbać o właściwą pielęgnację zawierającą składniki złuszczające, nawilżające oraz wspierające w walce z trądzikiem.
Przy trądziku na plecach bardzo ważne jest też złuszczanie naskórka. Stosuj kosmetyki z kwasami AHA lub kwasem salicylowym. Pamiętaj, że skóra na plecach jest grubsza niż na twarzy czy dekolcie, dlatego nie bój się stosować wyższych stężeń kwasów. Zimą możesz wypróbować też kosmetyki z retinolem. Najlepiej te przeznaczone do ciała.
Dodatkowo włącz do pielęgnacji kosmetyki z cynkiem czy niacynamidem. Klasyczny żel do twarzy na trądzik może być jednak mało wygodnym rozwiązaniem. Dlatego zastąp go sprayem czy płynem na trądzik na plecach albo przynajmniej kosmetykiem przeznaczonym do pielęgnacji ciała. Sprawdzą się o wiele lepiej w przypadku bacne, bo są bardziej wydajne i starczają na dłużej.
Nie zapominaj o nawilżaniu skóry na plecach, bo inaczej możesz pogłębiać jej podrażnienie. Unikaj jednak bardzo tłustych kosmetyków, które mogą zwiększyć ryzyko “zapychania” porów. Zastąp je delikatnymi lotionami lub kremo-żelami, na przykład z kwasem hialuronowym czy pantenolem.
Mocny trądzik na plecach, z głębokimi naciekającymi zmianami, powinien skłonić Cię do wizyty u lekarza. Konieczne może być podanie antybiotyku albo stosowanie innych leków na receptę. Trądzik hormonalny manifestujący się na plecach, któremu towarzyszą inne objawy ze strony organizmu, wymaga za to wizyty u endokrynologa.
Trądzik na plecach - jak zapobiegać jego zaostrzaniu
Jak już wspominaliśmy, plecy to bardzo specyficzna okolica, która wymaga trochę innego podejścia niż trądzik na twarzy. Zaostrzać może go bardzo wiele rzeczy, dlatego sama pielęgnacja nie wystarczy. Co jeszcze możesz zrobić?
- Trądzik na plecach, ramionach i dekolcie mogą zaostrzać sztuczne materiały. Dlatego wszystkie koszulki, bluzy, swetry, bielizna i piżamy powinny być przewiewnych, jak najbardziej naturalnych materiałów, które pochłaniają pot i szybko schną. Dobrze, aby były bezszwowe i tak dopasowane, aby jak najmniej uciskały skórę.
- Po treningach i innych wysiłkach fizycznych staraj się jak najszybciej wziąć prysznic.
- Do prania stosuj też delikatne środki piorące, najlepiej takie przeznaczone dla dzieci albo dla alergików czy osób z bardzo wrażliwą skórą.
- Regularnie zmieniaj ręczniki, poszewki i prześcieradło oraz staraj się, aby były wykonane z materiałów będących jak najbliżej natury.
- Zmiany trądzikowe na plecach wymagają większej uważności z Twojej strony w doborze plecaków czy torebek. Nie mogą one zbyt mocno przylegać do skóry i jej uciskać, bo istnieje duża szansa, że zaostrzą bacne.
- Stosuj delikatne mydło o pH zbliżonym do pH skóry – a najlepiej żel do mycia na trądzik na plecach. Dobrze, aby żel działał łagodząco, ograniczał wydzielanie sebum i łagodził skórę.
Pielęgnacja przy trądziku na plecach
Przy bacne albo bardziej rozległym trądziku na plecach, ramionach i dekolcie, bardzo ważne jest używanie nie tylko odpowiednich, ale też wydajnych kosmetyków, na przykład z linii Effaclar.
Mikrozłuszczający żel do oczyszczania twarzy i ciała Effaclar La Roche-Posay
W przypadku skóry na plecach warto wybrać kosmetyk, który będzie intensywnie oczyszczał z zanieczyszczeń, a także redukował nadmiar sebum. W takiej sytuacji przyda Ci się Mikrozłuszczający żel do oczyszczania twarzy i ciała Effaclar La Roche-Posay. Zawiera on kwas LHA, kwas salicylowy, oraz cynk. Dzięki wysokiemu stężeniu składników aktywnych, Effaclar Micro-Peeling żel podczas mycia intensywnie oczyszcza nawet problematyczną skórę na plecach i ramionach, zapewniając widoczne rezultaty. Pomaga trwale zredukować uciążliwe niedoskonałości2, w tym przebarwienia potrądzikowe. Pozostawia skórę wygładzoną, miękką i odświeżoną.
Krem o potrójnym działaniu Effaclar Duo+M La Roche-Posay
Do pielęgnacji skóry na plecach wypróbuj krem o potrójnym działaniu Effaclar Duo+M La Roche-Posay. Ten kosmetyk posiada potwierdzoną skuteczność nie tylko na twarzy, ale również plecach i dekolcie: 3x mniej wyprysków3. Co więcej, wykazuje potrójne działanie przeciw zaskórnikom i wypryskom, przebarwieniom potrądzikowym oraz nawrotom niedoskonałości. Jego ulepszona formuła zawiera wielokrotnie opatentowany składnik, Phylobiomę, który wspiera mikrobiom skóry. To kosmetyk odpowiedni do skóry skłonnej do trądziku, a także tłustej i mieszanej. Może być stosowany od 10. roku życia.
Podsumowanie
Trądzik na plecach jest bardziej skomplikowany w zwalczaniu, niż ten umiejscowiony na twarzy. Ma także ma bardziej złożone przyczyny. Odkrycie, co powoduje bacne, w połączeniu z prawidłową pielęgnacją, odpowiednim doborem ubrań i prawidłową dietą pomoże Ci pozbyć się trądziku na plecach i cieszyć się gładką skórą.
Tekst został zweryfikowany przez mgr inż. Magdalenę Kaczanowicz.
Za deklaracje marketingowe odpowiada La Roche-Posay.
Mgr inż. Magdalena Kaczanowicz, chemik i technolog kosmetyczny
1 Laetitia Penso, Mathilde Touvier, Mélanie Deschasaux, Fabien Szabo de Edelenyi, Serge Hercberg, Khaled Ezzedine, Emilie Sbidian, Association between adult acne and dietary behaviors: Findings from the NutriNet-Santé prospective cohort study. JAMA Dermatol. 2020;156:854–862, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32520303/
2 Badanie konsumenckie: 52 osoby, 4 tygodnie stosowania.
3 Badanie kliniczne, 70 pacjentów na klatkę piersiową i 82 na plecy, stosowanie dwa razy dziennie przez 42 dni.
Bibliografia:
- Naiem T. Issa, Zoe Draelos, Emil Tanghetti, Leon H. Kircik, Update on Truncal Acne: A Review of Treatments for a Neglected Disease and the Re-Emergence of Tazarotene, jddonline.com/articles/supplement-individual-articles-update-on-truncal-acne-a-review-of-treatments-for-a-neglected-disease-and-the-re-emergence-of-tazarotene-S1545961622SSF3446185X/?_page=4, data wejścia: 23.12.2024
- Fazila Rajab, All You Need to Know About Back Acne, www.dermatologytimes.com/view/all-you-need-to-know-about-back-acne, data wejścia: 23.12.2024
- James Meixiong, Cristina Ricco, Chirag Vasavda, Byron K. Ho, Diet and acne: A systematic review, www.jaadinternational.org/article/S2666-3287(22)00028-1/fulltext, data wejścia: 23.12.2024
- Fatima Ishfaq, Rohan Shah, Shawana Sharif, Nadia Waqas, Marielle Jamgochian, Babar Rao, A Comparison of Microneedling versus Glycolic Acid Chemical Peel for the Treatment of Acne Scarring, jcadonline.com/microneedling-acid-peel-acne-scarring/, data wejścia: 23.12.2024