Jakie są przyczyny przebarwień pod oczami?

Article Read Duration 3 min. czas czytania

Sińce pod oczami to problem, który może pojawić po nieprzespanej nocy lub towarzyszyć nam praktycznie od zawsze. Jakie są przyczyny przebarwień pod oczami? I w jaki sposób możemy je zniwelować?

Kilka słów o budowie skóry wokół oczu

Skóra wokół oczu to wyjątkowo delikatne i wrażliwe miejsce na naszym ciele - w porównaniu do innych fragmentów naszego ciała, skóra wokół oczu jest o wiele cieńsza, posiada bardzo małą ilość komórek tłuszczowych i charakteryzuje się całkowitym brakiem gruczołów łojowych. To sprawia, że jest szczególnie narażona na powstawanie zmarszczek, sińców oraz obrzęków.

 

Siniaki i worki pod oczami - przyczyny

Przebarwienia pod oczami, powszechnie określane jako sińce lub cienie, najczęściej przybierają kolor brązowy, szary, żółty oraz sino-fioletowy. Mogą one pojawić się w wyniku nieprzespanej nocy, zmęczenia lub stresu, ale w takim przypadku jest to problem jedynie przejściowy i kondycja skóry pod oczami jest w stanie wrócić do normy po dostarczeniu organizmowi odpowiedniej dawki odpoczynku. Cienie pod oczami stanowią jednak bardzo często efekt naszych predyspozycji genetycznych. Jeżeli oczy są głęboko osadzone, barwnik w skórze skupia się na mniejszej powierzchni, jest wtedy bardziej widoczny i wywołuje problem przebarwień. Z tego też względu nierzadko możemy zaobserwować podkrążone oczy również u dzieci.

Cienie pod oczami, które są wynikiem naszego typu urody, to jedynie defekt kosmetyczny, który nie powinien budzić niepokoju. Trzeba jednak pamiętać o tym, że przebarwienia i obrzęki pod oczami mogą również stanowić objaw pewnych chorób lub zaburzeń w pracy nerek, wątroby, tarczycy czy nieprawidłowej gospodarki hormonalnej. Sińce pod oczami mogą zostać wywołane przez alergię lub stanowić efekt uboczny przyjmowanych przez nas leków. W takich przypadkach najlepiej jednak skonsultować ze specjalistą, który pomoże nam skutecznie uporać się ze wszystkimi naszymi dolegliwościami.

 

Cienie pod oczami jako efekt procesu starzenia się

Sińce pod oczami nie pojawiają się jedynie u osób, którym towarzyszy ciągłe zmęczenie oraz pogorszenie się stanu zdrowia. To również jeden z charakterystycznych efektów procesu starzenia się skóry wokół oczu, która wraz z wiekiem staje się coraz cieńsza, a przez to znajdujące się pod nią naczynia krwionośne są bardziej widoczne i tworzą właśnie efekt cieni pod oczami. Towarzyszące cieniom obrzęki to natomiast wynik pogorszenia się odpływu chłonki z tego obszaru skóry , co wiąże się ze spadkiem napięcia mięśnia okrężnego oka oraz osłabieniem tkanek wokół niego. Cieniom i obrzękom pod oczami nie sprzyja w tej sytuacji dodatkowo palenie papierosów, a także spożywanie w nadmiarze alkoholu oraz kofeiny.

 

Jak walczyć z przebarwieniami pod oczami na skórze dojrzałej?

Jeżeli nasze przebarwienia pod oczami są efektem starzenia się skóry, musimy przede wszystkim zapewnić skórze wokół oczu odpowiednią pielęgnację. Najlepiej wyposażyć się w krem przeciwzmarszczkowy pod oczy, którego odpowiednio dobrane składniki poprawią elastyczność skóry, a przy tym zredukują cienie i obrzęki pod oczami. Takim działaniem charakteryzuje się m. in. Substiane [+] odbudowujący krem przeciwzmarszczkowy pod oczy od marki La Roche-Posay, który dociera do głębokich struktur skóry i pobudza jej procesy regeneracji i odbudowy. Bardzo ważny jest w tym przypadku również sposób aplikacji kremu, który powinien odbywać się poprzez wykonywanie na skórze delikatnego masażu, pobudzającego jej mikrokrążenie. Nie możemy też zapominać o wykonywaniu dokładnego i codziennego demakijażu oczu, bowiem pozostawione na skórze wokół oczu resztki makijażu mają bardzo niekorzystny wpływ na jej ogólną kondycję.

 

Sińce i worki pod oczami - ukryj je pod makijażem!

Całkowita likwidacja cieni i obrzęków pod oczami niestety nie zawsze jest możliwa, dlatego panie, które mają z nimi do czynienia, powinny również nauczyć się umiejętnie tuszować je pod makijażem. Przy sińcach pod oczami niezbędny okaże się odpowiednio dobrany korektor pod oczy o właściwościach mocno kryjących, zaś uwagę od podkrążonych oczu doskonale odwróci aplikacja rozświetlacza lub bardzo jasnego korektora w ich wewnętrznych kącikach. Przebarwienia pod oczami najlepiej przykryją korektory o odcieniu żółtym, beżowym lub morelowym.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.