Przebarwienia pod oczami – jak pozbyć się cieni pod oczami?

Article Read Duration 8 min. czas czytania

Problem przebarwień i cieni pod oczami jest dużo bardziej powszechny, niż by się nam wydawało. Co więcej – może dotyczyć osób w każdym wieku. Zanim wprowadzimy odpowiednią pielęgnację, warto przyjrzeć się problemowi i poznać jego możliwe przyczyny. Worki pod oczami mogą być naturalnym zjawiskiem po nieprzespanej nocy, ale i objawem różnych schorzeń czy po prostu cechą wyglądu, charakterystyczną dla danej osoby. W poniższym artykule dowiemy się, jakie mogą być przyczyny cieni pod oczami oraz jak możemy się ich pozbyć.

Worki pod oczami a kondycja skóry

Jak już wspomnieliśmy, sińce pod oczami mogą być całkowicie naturalnym problemem, wynikającym z nieprzespanej nocy. Zanim jednak poznamy dokładne przyczyny występowania tego problemu, warto wiedzieć, dlaczego właśnie ta okolica ciała jest bardziej niż inne narażona na powstawanie sińców i cieni.

Skóra wokół oczu to jeden z najbardziej newralgicznych punktów na naszym ciele. Jest ona bardzo cienka i delikatna, przez co dużo bardziej podatna na podrażnienia, sińce, opuchliznę, zmarszczki mimiczne czy przebarwienia. Nieodpowiednia pielęgnacja, nieprawidłowy demakijaż oczu czy zwykłe potarcie okolic oczu może skutkować przesuszeniem i podrażnieniem skóry. Warto wiedzieć, że miejscami grubość skóry w tym obszarze nie przekracza pół milimetra. Jednak jej wrażliwość wynika także z innych czynników, takich jak chociażby niedostateczna ilość gruczołów łojowych, która wpływa na mniejsze nawodnienie i odżywienie skóry w tym miejscu w porównaniu z innymi fragmentami twarzy.

Ciekawostką jest fakt, że podczas gdy na skórze twarzy na jednym centymetrze kwadratowym jest ok. 800 gruczołów łojowych, to wokół oczu znajduje się ich zaledwie ok. 20. Różnica jest więc ogromna.

Sińce i worki pod oczami - przyczyny i porady La Roche-Posay

Worki i cienie pod oczami – przyczyny

Jeśli chcemy wiedzieć, jakie są przyczyny powstawania cieni i worków pod oczami, na początek powinniśmy umieć rozróżniać te dwa pojęcia.

O ile cienie i sińce pod oczami to jedno i to samo zagadnienie, czym innym są worki pod oczami. W przypadku pierwszego problemu skórnego mamy najczęściej do czynienia z ciemnoszarymi, brązowymi, żółtymi, fioletowymi czy nawet czarnymi obwódkami, które powstają w wyniku prześwitywania przez skórę naczyń krwionośnych.  Worki to z kolei opuchlizna pod oczami, która powstaje w wyniku zatrzymania się wody w organizmie oraz zmniejszenia elastyczności skóry.

Jeśli chodzi o sińce pod oczami, przyczyny mogą być różne. Powstają one często jako efekt braku snu, nerwowości, zmęczenia organizmu, niewłaściwej diety czy też różnych schorzeń. Mogą one być też całkowicie naturalne u osób, które genetycznie mają cieńszą i delikatniejszą skórę. Czasami więc obserwujemy fioletowe cienie pod oczami również u dzieci. W przypadku, gdy przyczyna leży po stronie niewyspania czy braku odpoczynku, będzie to jedynie przejściowy problem. Przebarwienia pod oczami mogą być też jednak efektem hiperpigmentacji skóry 
(barwnikowe cienie pod oczami), o czym powiemy nieco później. Na problemy skórne wokół oczu wpływać mogą również czynniki zewnętrzne. Tak delikatna i cienka skóra jest bardziej podatna na podrażnienie spowodowane upałami czy mrozami. Również zanieczyszczenia w powietrzu mogą powodować żółte sińce pod oczami.

W końcu ciemne plamy pod oczami mogą być po prostu efektem starzenia się skóry, która z wiekiem staje się jeszcze bardziej cienka i podatna na działanie czynników zewnętrznych.

Jeśli chodzi o worki pod oczami, przyczyny mogą być dużo bardziej poważne. Często bowiem zwiastują one choroby nerek, serca czy tarczycy. Czasami są też efektem nieprawidłowej gospodarki hormonalnej. Mogą być również oznaką niedoboru witaminy K i żelaza, a także nadmiaru produktów wysokoprzetworzonych i soli w diecie, które prowadzą do zatrzymywania wody w organizmie.

Jeśli chodzi o przyczynę worków pod oczami związaną ze starzeniem się skóry, to będziemy mieć tu na myśli przede wszystkim pogorszenie się odpływu chłonki z obszaru wokół oczu. Wpływa na to spadek napięcia mięśnia okrężnego oka oraz osłabienie otaczających go tkanek.

Jeśli mimo odpowiedniego nawilżenia skóry i wystarczającej ilości snu sińce pod oczami nie znikają, problem może być poważniejszy. Zanim więc wprowadzimy specjalną pielęgnację, warto skonsultować się z lekarzem i wykonać morfologię, by poznać przyczynę problemu.

Uśmiechająca się kobieta z promienną skórą twarzy

Plamy i przebarwienia pod oczami a nadmiar melaniny

Jak już wspomnieliśmy w poprzedniej części artykułu, plamy pod oczami mogą być też efektem hiperpigmentacji. Może ona mieć różne przyczyny. Z jednej strony mają na to wpływ predyspozycje genetyczne. Gdy oczy są głębiej osadzone, barwnik w skórze skupiony jest na mniejszym fragmencie skóry, przez co jest bardziej widoczny, co objawia się przebarwieniami.

Jednak duży wpływ na brązowe czy czerwone plamki pod oczami ma przede wszystkim promieniowanie UV przy jednoczesnym braku ochrony przeciwsłonecznej. Bardzo często stosujemy kremy z filtrem, jednak zapominamy o posmarowaniu nimi również okolic oczu. Nadmierna ekspozycja na słońce powoduje intensywną produkcję oraz zwiększoną ilość melanocytów i melaniny w naskórku. Skutkuje to rozwojem plam barwnikowych w postaci piegów czy plam soczewicowatych, które mogą mieć barwę od jasnożółtej po ciemnobrązową.

Jak pozbyć się worków pod oczami?

Na początek warto wykluczyć wszystkie medyczne przyczyny, które mogą powodować sińce czy opuchnięcia pod oczami. Jeśli okaże się, że cienie czy worki są efektem choroby czy alergii, lekarz powinien wprowadzić odpowiednie leczenie. A jak pozbyć się cieni pod oczami, które są efektem złej diety, braku snu czy przemęczenia? Przede wszystkim zalecana jest większa ilość snu i wypoczynku. Dorosły człowiek powinien przesypiać w ciągu doby od 7 do 9 godzin. W następnej kolejności zadbajmy o odpowiednią dietę – bogatą w witaminy i inne składniki odżywcze. Unikajmy nadmiaru soli oraz przetworzonych produktów, które mogą przyczyniać się do zatrzymywania wody w organizmie. A jak już jesteśmy przy wodzie – pijmy jej odpowiednią ilość, dostosowaną do prowadzonego trybu życia. Zaleca się spożywać minimum 2 litry. Jeśli nie lubimy jej smaku, możemy dodać do niej odrobinę cytryny czy miodu. Pamiętajmy też – zwłaszcza latem – o stosowaniu odpowiednich kremów z filtrem UV.
Oczywiście nie zapominajmy również o prawidłowej pielęgnacji. Do niej zalicza się także odpowiedni demakijaż oczu i twarzy. Nie pomijajmy tego etapu wieczorem, przed pójściem spać. Unikajmy też silnego tarcia oczu przy zmywaniu tuszu czy cieni. Dzięki temu zminimalizujemy widoczność cieni i worków, ale również drobnych zmarszczek. Jeśli chodzi o pielęgnację, przede wszystkim sięgnijmy po kosmetyki nawilżające i rozświetlające, które nie tylko nawilżą, lecz także zregenerują delikatny naskórek wokół oczu. Na opuchliznę pod okiem warto zastosować produkty o działaniu kojącym, minimalizującym efekt opuchnięcia oraz wyrównujący poziom nawilżenia skóry.

Bardzo często polecane są kremy zawierające wyciągi roślinne z arniki, kwiatów i nasion kasztanowca, miłorzębu japońskiego czy nagietka. Jak się pozbyć worków pod oczami w szybki sposób, gdy np. wybieramy się na randkę po nieprzespanej nocy? Tutaj świetnie sprawdzą się okłady z czarnej herbaty. Zawarte w niej garbniki mają działanie ściągające i łagodzące, a kofeina skutecznie napina skórę, zmniejszając tym samym opuchliznę. Ponadto warto też wykorzystać okłady z plastrów ogórka czy kompresy chłodzące.

Przebarwienia pod oczami – składniki aktywne

Jak się pozbyć cieni pod oczami za pomocą kosmetyków? Przede wszystkim skupmy się na produktach o silnym działaniu nawilżającym i regenerującym. Warto szukać kremów wzbogaconych o składniki aktywne, takie jak kwas hialuronowy czy peptydy. Kwas hialuronowy ma silne właściwości nawilżające i regenerujące. Ponadto poprawia elastyczność skóry, dzięki czemu pomaga niwelować nie tylko worki, lecz także zmarszczki w okolicach oczu.

Z kolei peptydy  wzmacniają delikatną skórę wokół oczu, ale też mogą zwiększać produkcję kolagenu, wpływając na redukcję cieni pod oczami. Najlepszy krem na cienie pod oczy powinien zawierać również kofeinę, która ma działanie pobudzające, dzięki czemu przyczynia się do zmniejszenia worków pod oczami. Na opuchliznę czy sińce sprawdzą się też składniki o działaniu delikatnie złuszczającym, takie jak np. LHA, czyli pochodna kwasu salicylowego.

A jak radzić sobie z brzydkimi przebarwieniami pod oczami, wywołanymi hiperpigmentacją? W tej roli sprawdzi się niacynamid oraz Melasyl™. Niacynamid, czyli witamina B3, wzmacnia barierę ochronną skóry i zmniejsza przebarwienia. Ma właściwości silnie antyoksydacyjne. Melasyl™ to z kolei przełomowy składnik, który skutecznie pomaga walczyć z przebarwieniami poprzez przechwytywanie nadmiaru melaniny w skórze.

Wśród składników aktywnych, które wspierają redukcję cieni pod oczami, warto też szukać takich o działaniu rozjaśniającym i rozświetlającym. Tu na uwagę zasługuje m.in. wyciąg z lukrecji, który ma działanie rozświetlające i wygładzające.

Krem pod oczy na cienie i przebarwienia

Codzienna pielęgnacja jest istotnym elementem w walce z przebarwieniami, workami i sińcami pod oczami.

Krem na cienie pod oczami Pure Vitamin C

Wśród kosmetyków o działaniu rozjaśniającym warto sięgać po te, które wzbogacone zostały witaminą C. Taki jest właśnie krem na cienie pod oczami Pure Vitamin C, który nawilża i rozświetla skórę, a także redukuje zmarszczki.

Krem pod oczy na cienie Redermic Retinol

Kolejną propozycją, jeśli chodzi o krem na cienie pod oczami, jest Redermic Retinol, czyli przeciwzmarszkowa kuracja nawilżająca, polecana przede wszystkim do skóry z głębokimi zmarszczkami. Formuła oparta na retinolu i kofeinie redukuje cienie oraz oznaki fotostarzenia. Warto jednak pamiętać, że osoby z wyjątkowo wrażliwą skórą powinny stopniowo wprowadzać retinol do codziennej pielęgnacji.

Warto pamiętać, że oprócz samego kremu pod oczy na cienie i przebarwienia istotny będzie również sposób aplikacji kosmetyku. Aby pobudzić mikrokrążenie skóry, podczas nakładania kremu wykonujemy delikatny masaż.

Serum na cienie i przebarwienia pod oczami

Serum Mela B3

Jeśli szukamy kosmetyków o bogatych właściwościach lub po prostu potrzebujemy czegoś do stosowania pod krem, warto sięgnąć po produkt o szerokim spektrum działania. Serum na przebarwienia pod oczami Mela B3 to formuła oparta na składnikach takich, jak Melasyl™, niacynamid, kwas hialuronowy czy palmitynian retinylu, która nie tylko redukuje przebarwienia, ale też wyrównuje koloryt skóry i pomaga odbudować prawidłową barierę hydrolipidową.

Krem na worki pod oczami

Krem na worki pod oczami Hyalu B5 z kwasem hialuronowym

Sięgając po kosmetyki na worki pod oczami, szukajmy przede wszystkim tych o działaniu nawilżającym, przeciwzmarszczkowym oraz rozświetlającym. Jeśli nasze worki czy cienie pod oczami to efekt starzenia się skóry, krem pod oczy Hyalu B5 z kwasem hialuronowym jest jednym z tych produktów, których nie powinno zabraknąć w naszej kosmetyczce. Jest to dobry krem na worki pod oczami, który ma działanie przeciwzmarszczkowe, ujędrniające i regenerujące.

Serum pod oczy przeciwzmarszczkowe Hyalu B5

Osobom poszukującym intensywnego nawilżenia delikatnej skóry wokół oczu polecamy również Serum pod oczy Hyalu B5. Kosmetyk zmniejsza cienie wokół oczu, przywraca skórze blask, nawilża i ujędrnia. Przy regularnym stosowaniu kontur oka wygląda na zrewitalizowany, a skóra wokół oczu na bardziej jędrną. Serum zostało wyposażone w innowacyjny aplikator w formie chłodzącego rollera, który zwiększa skuteczność działania produktu. W jego składzie znajdziesz kwas hialuronowy, pantenol oraz 10% kompleks zawierający kofeinę, niacynamid, które koją skórę i korygują cienie wokół oczu.

Korygujący krem na przebarwienia pod oczami Mela B3 z SPF 30

Zarówno wiosną, jak i latem warto sięgnąć także po kosmetyki, które prócz nawilżenia zapewnią także ochronę delikatnej skóry wokół oczu przed promieniowaniem UV. Tutaj polecamy przede wszystkim korygujący krem na przebarwienia pod oczami Mela B3 z SPF 30, który nie tylko zapobiega powstawaniu przebarwień, ale też chroni przed promieniowaniem UVA+UVB.

Przebarwienia i worki pod oczami – podsumowanie

Worki pod oczami to dość częsty problem skórny, który dotyczy wielu osób. Na szczęście w większości przypadków jest on efektem niewystarczającej ilości snu, złej diety czy po prostu genetyki. Wówczas podstawą jest odpoczynek, odpowiednia dieta i nawadnianie. W walce z cieniami i workami pod oczami sprawdzą się również odpowiednie kosmetyki o działaniu nawilżającym, złuszczającym oraz rozświetlającym.

Warto jednak pamiętać, że czasami worki pod oczami mogą być skutkiem poważniejszych schorzeń, dlatego jeśli sińce utrzymują się już dłuższy czas, nie czekajmy i skonsultuj się z lekarzem, który ustali przyczynę problemu i dobierze odpowiednie leczenie.

Bibliografia:

  1. Woźniak J, Worki pod oczami - skąd się biorą i jak je usunąć, https://www.medme.pl/artykuly/worki-pod-oczami-przyczyny-i-usuwanie-jak-sie-pozbyc,73698.html, [dostęp: 03.04.2024].
  2. https://www.laroche-posay.pl/article/jakie-sa-przyczyny-przebarwien-pod-oczami, [dostęp: 03.04.2024].
  3. Suligowska I., Pielęgnowanie oczu i ich oprawy, Radom 2006, https://www.publicznastoraciaz.pl/wp-content/uploads/2020/03/6-160809131649.pdf , [dostęp: 03.04.2024].
  4. https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74392,zaburzenia-barwnikowe, [dostęp: 03.04.2024].
  5. https://www.vichy.pl/blog/worki-pod-oczami-oraz-metody-jak-sie-ich-pozbyc/vmag83910.aspx , [dostęp: 03.04.2024].

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.