Jakie są przyczyny przebarwień pod oczami?

Article Read Duration 7 min. czas czytania

Worki pod oczami i cienie pod oczami to bardzo często spotykany problem z cerą. Powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że kiedy pojawią się u nas worki pod oczami, przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być przeróżne. Sińce wokół oczu mogą się u nas pojawić w wyniku nieprzespanej nocy czy ogólnego przemęczenia, być po prostu cechą naszego wyglądu lub wskazywać na poważne problemy zdrowotne, takie jak anemia. Warto więc im się nieco przyjrzeć i odpowiedzieć na pytanie, jak zlikwidować worki pod oczami. Serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu!

„Podkowy” pod oczami, czyli wynik niezwykle delikatnej skóry

Jak zaznaczyliśmy na wstępie, siniaki pod oczami czy opuchlizna pod okiem mogą mieć różnorakie podłoże. Fioletowe cienie pod oczami mogą się u nas pojawić w wyniku różnorodnych czynników zewnętrznych, od tak prozaicznych jak niewyspanie, aż do poważnych jednostek chorobowych. Zaznaczmy tutaj jednak, że plamy pod oczami mogą być po prostu jedną z cech naszego wyglądu. Wynika to z newralgicznego miejsca, w którym się pojawiają.

Skóra wokół oczu to wyjątkowo delikatne i wrażliwe miejsce na naszym ciele. Jeśli chcielibyśmy ją porównać do innych fragmentów naszej skóry, musimy zauważyć, że jest ona wyraźnie cieńsza i właśnie to staje się główną przyczyną naszych problemów. W niektórych punktach grubość skóry pod oczami nie przekracza pół milimetra. Jeśli dołożymy do tego także inne jej cechy, jak wyjątkowo mała ilość gruczołów łojowych, które dają naturalne nawodnienie i odżywienie innym fragmentom skóry, to otrzymamy odpowiedź na pytanie, dlaczego podpuchnięte oczy, worki pod oczami pojawiają się właśnie w tym miejscu.

Brązowe plamy pod oczami i czerwone cienie pod oczami nie są jedynymi problemami, jakie mogą trapić naszą skórę wokół oczu. Wszystkie jej cechy sprawiają, że jest ona szczególnie narażona na powstawanie zmarszczek, głównie mimicznych, czyli takich, które wynikają z ruchów mięśni naszej twarzy. Skóra pod oczami jest na nie szczególnie podatna, gdyż ze względu na swoją niewielką grubość może zostać łatwo zniekształcona.

Sińce wokół oczu, sińce pod oczami – przyczyny

Sińce wokół oczu - przyczyny - infografika | La Roche-Posay

Przebarwienia pod oczami, powszechnie określane jako worki pod oczami czy sine oczy, najczęściej przybierają kolor brązowy, szary, żółty oraz sino-fioletowy. Mogą one pojawić się w wyniku nieprzespanej nocy, zmęczenia lub stresu, ale w takim przypadku jest to problem jedynie przejściowy i kondycja skóry pod oczami jest w stanie wrócić do normy po dostarczeniu organizmowi odpowiedniej dawki odpoczynku. Jeśli jednak nieprzespane noce i dni pełne stresu zdarzają nam się regularnie, konieczne może być właściwe nawilżenie i odżywienie skóry. Nie warto tego lekceważyć, gdyż, jak wiemy z poprzedniego akapitu, cienka skóra jest bardzo narażona na siniaki pod oczami i zmarszczki.

Plamy pod oczami stanowią jednak bardzo często efekt naszych predyspozycji genetycznych. Jeżeli oczy są głęboko osadzone, barwnik w skórze skupia się na mniejszej powierzchni, a co za tym idzie jest wtedy bardziej widoczny, a taki stan rzeczy może wywołać problem w postaci przebarwień. Fioletowe pod oczami jest w tym wypadku spowodowane także krążeniem krwi i limfy w naszym organizmie, które również jest bardziej widoczne ze względu na cieńszą skórę. Z tego też względu nierzadko możemy zaobserwować zaczerwienienia pod oczami lub żółte oczy również u dzieci.

Worki pod oczami i plamy pod oczami to czasami też efekt czynników atmosferycznych. Z uwagi na fakt, że skóra wokół oczu nie posiada zbyt wielkiej ilości gruczołów łojowych i jest niezwykle cienka, trudne będzie dla niej utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia. Czynniki takie jak upały czy siarczyste mrozy są w stanie znacząco nadszarpnąć jej kondycję. Podobnie wygląda kwestia zanieczyszczeń, które niestety są obecne w powietrzu, którym oddychamy. Kurz, pył, smog – to wszystko to potencjalne powody, dlaczego pojawiają się u nas żółte cienie pod oczami.

Cienie pod oczami, które są wynikiem naszego typu urody lub przemęczenia, to jedynie niewielki defekt kosmetyczny, który nie powinien budzić niepokoju. Trzeba jednak pamiętać o tym, że przebarwienia pod oczami mogą również wskazywać na znacznie poważniejsze choroby zdrowotne. Jeśli niezależnie od tego, jak długo śpisz czy jak mocno nawilżasz worki pod oczami, a nie chcą one zniknąć, warto się nad tym bardziej pochylić. Trwały siniec pod okiem może stanowić objaw pewnych chorób lub zaburzeń w pracy nerek, wątroby, tarczycy czy nieprawidłowej gospodarki hormonalnej. Sińce pod oczami mogą zostać wywołane także przez alergię lub stanowić efekt uboczny przyjmowanych przez nas leków.

W takich sytuacjach nie warto jest próbować stawiać samodzielnej diagnozy. Najlepiej będzie udać się do lekarza, który będzie w stanie udzielić nam odpowiedzi na pytanie, dlaczego sine worki pod oczami nie chcą zniknąć z naszej twarzy. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza rodzinnego i morfologia – na jej podstawie możemy dowiedzieć się, jakie są przyczyny naszego problemu i w jaki sposób możemy z nim wygrać.


Zasinienia pod oczami jako efekt starzenia się

Jest jeszcze jedna przyczyna powstawania worków pod oczami i warto poświęcić jej cały osobny akapit, zanim przejdziemy do kwestii, jak zlikwidować worki pod oczami. Otóż sińce pod oczami nie pojawiają się jedynie u osób, którym towarzyszy ciągłe zmęczenie oraz pogorszenie się stanu zdrowia. To również jeden z charakterystycznych efektów procesu starzenia się skóry wokół oczu, która wraz z wiekiem staje się coraz cieńsza, a przez to znajdujące się pod nią naczynia krwionośne są bardziej widoczne i tworzą  efekt cieni pod oczami. Towarzyszące cieniom obrzęki to natomiast wynik pogorszenia się odpływu chłonki z tego obszaru skóry, co wiąże się ze spadkiem napięcia mięśnia okrężnego oka oraz osłabieniem tkanek wokół niego. Cieniom i obrzękom pod oczami nie sprzyja w tej sytuacji dodatkowo palenie papierosów, a także spożywanie w nadmiarze alkoholu oraz kofeiny.

Hyalu B5 eyes - packshot | La Roche-Posay

O ile starzenie się jest procesem, który czeka nas wszystkich i niewiele możemy zrobić, by go zatrzymać, nie oznacza to, że nie możemy spróbować go spowolnić. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie dobry krem pod oczy przeciwzmarszczkowy Hyalu B5. Zawarte w nim witamina B5 i kwas hialuronowy znacząco odżywią wrażliwą skórę pod oczami i odbudują naszą naturalną barierę ochronną w tych okolicach.

Jak pozbyć się cieni pod oczami?

Żeby odpowiedzieć na pytanie, jak pozbyć się cieni pod oczami, powinniśmy przede wszystkim poznać ich przyczynę. Worki pod oczami mogą u nas wystąpić z różnych powodów, jednak jeśli plamy pod oczami są wynikiem jakiejś jednostki chorobowej, konieczne będzie, o ile to możliwe, pozbycie się jej, gdyż wtedy cienie pod oczami są jedynie objawem, nie zaś problemem samym w sobie. Jednakże, jeśli sine pod oczami towarzyszy nam od zawsze lub jest przyczyną starzenia się czy niewyspania, odpowiednie zabiegi i procesy pielęgnacyjne mogą okazać się niezwykle pomocne.


Sine worki pod oczami – pielęgnacja

Hyalu B5 krem - packshot

Jeżeli nasze przebarwienia pod oczami są efektem starzenia się skóry lub czynników środowiskowych, musimy przede wszystkim zapewnić skórze wokół oczu odpowiednią pielęgnację, odżywienie i nawilżenie. Najlepiej wyposażyć się w krem przeciwzmarszczkowy którego odpowiednio dobrane składniki poprawią elastyczność skóry, a przy tym zredukują cienie i obrzęki pod oczami. Takim działaniem charakteryzuje się m.in. Hyalu B5 krem, który dociera do głębokich struktur skóry, pobudzając jej procesy regeneracji i odbudowy. Kosmetyk skutecznie wygładza zmarszczki i linie, regeneruje i poprawia jędrność skóry, a także długotrwale nawilża i odżywia, dzięki obecności dwóch rodzajów kwasu hialuronowego, masła shea oraz kojącego pantenolu.

Bardzo ważny jest w tym przypadku również sposób aplikacji kremu, który powinien odbywać się poprzez wykonywanie na skórze delikatnego masażu. Masowanie naszej skóry to zdecydowanie jeden z najlepszych sposobów na to, by pobudzić jej mikrokrążenie, tym samym usuwając nadmiar krwi i limfy z tego obszaru. Wiemy już, że nagromadzenie płynów ustrojowych jest dobrze widoczne przez cienką skórę wokół oczu i może być powodem, przez który występują u nas fioletowe cienie pod oczami. Warto więc postawić na masaż nie tylko wtedy, kiedy będziemy aplikować na twarz odpowiedni krem, ale także jako osobny zabieg. Można w tym celu skorzystać z kostek lodu, których niska temperatura bardzo dobrze koi i poprawia sprężystość skóry.

Jeśli naszym problemem są worki pod oczami, nie możemy zapominać także o codziennym demakijażu. Po skończonym dniu dobrze jest zmyć z naszej twarzy wszystkie resztki kosmetyków i dać naszej skórze odpocząć. Możemy także sięgnąć po oczyszczające peelingi, pamiętajmy jednak o dwóch rzeczach. Po pierwsze nie przesadzajmy z ilością takich zabiegów, gdyż może dać to efekt odwrotny od oczekiwanego oraz wywołać podrażnienia czy nawet uszkodzić delikatną skórę wokół oczu. Po drugie lepsze do tego celu będą peelingi enzymatyczne, przeznaczone dla delikatnej skóry. Peelingi mechaniczne są świetnymi produktami, ale niezwykle delikatna skóra w okolicy oczu jest na nie zdecydowanie zbyt wrażliwa.


Worki pod oczami – jak usnąć? Zmiana diety i odpowiednie nawodnienie

Powinniśmy pamiętać, że brązowe plamy pod oczami mogą być także efektem naszego stylu życia. Zła dieta i nieodpowiednia ilość przyjmowanych płynów ma wpływ na cały nasz organizm, więc także na kwestię przebarwień pod oczami. Zwłaszcza to drugie jest tutaj kluczowe, jeśli zależy nam na odświeżeniu swojego spojrzenia.

Skórze wokół oczu jest niezwykle trudno utrzymać swoje naturalne nawilżenie, więc z całą pewnością nie zaszkodzi jej woda. Warto postawić na regularne picie wody w ilości co najmniej dwóch litrów dziennie. Pamiętajmy o tym, by zwiększyć tę ilość w chwilach wysokich temperatur lub wzmożonego wysiłku fizycznego.


Siniaki pod oczami a słońce i mróz

Kolejną ważną kwestią jest zabezpieczenie się przed ciężkimi warunkami atmosferycznymi, takimi jak mróz lub upały. Oba te czynniki są w stanie bardzo mocno nadszarpnąć kondycję naszej wrażliwej skóry pod oczami. Najlepiej byłoby w tym kontekście unikać skrajnych warunków pogodowych i nie wystawiać się na największe upały i najzimniejsze mrozy, jednak raczej wszyscy wiemy o tym, że w polskich warunkach mogłoby to być dosyć problematyczne.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by się jednak przed nimi nieco zabezpieczyć, tym samym redukując ryzyko wpływające na pojawienie się worków pod oczami. Najlepiej zrobić to na dwa sposoby, z czego pierwszy polega na osłonięciu naszej skóry pod oczami. W lato można w tym celu użyć okularów słonecznych czy nakryć głowy z dużym rondem. Zimą natomiast można postawić na okrywanie twarzy przed mroźnym wiatrem za pomocą szalika.

Cicaplast Baume B5 SPF50 - packshot | La Roche-Posay

Drugi sposób to odpowiedni produkt kosmetyczny, który wytworzy na naszej skórze barierę ochronną. Może być to chociażby kojący balsam Cicaplast Baume B5 SPF50 od marki La Roche-Posay. Ze względu na filtr przeciwsłoneczny będzie on doskonały na lato, ale nada się także na zimę ze względu na obecność w swoim składzie regenerującego pantenolu.

 

Sine worki pod oczami – ukryj je pod makijażem!

Całkowita likwidacja cieni i obrzęków pod oczami niestety nie zawsze jest możliwa, dlatego panie, które mają z nimi do czynienia, mogą również nauczyć się umiejętnie tuszować je pod makijażem. Kiedy dotkną je ciemne cienie pod oczami, niezbędny okaże się odpowiednio dobrany korektor pod oczy o właściwościach mocno kryjących. Pozwoli on w prosty sposób ukryć ten defekt i sprawić, że skóra pod oczami nie będzie odbiegała swoim kolorytem od reszty twarzy.

Żeby dodatkowo wzmocnić ten efekt, przyda się aplikacja rozświetlacza lub bardzo jasnego korektora w wewnętrznych kącikach oczu. Odwróci to uwagę od sińców i dodatkowo wyrówna kolor cery. Przebarwienia pod oczami najlepiej przykryją korektory o odcieniu żółtym, beżowym lub morelowym, jednak powinny one zostać dobrane względem karnacji.

Jak zlikwidować worki pod oczami? Podsumowanie

Worki pod oczami i żółte oczy to najczęściej niewielki defekt wizualny, który nie jest niebezpieczny dla naszego zdrowia. Pamiętajmy jednak o tym, że plamy pod oczami mogą być także efektem wielu chorób i nie powinny być przez nas lekceważone, ale jeśli są one jedynie efektem przemęczenia czy naszą naturalną cechą wyglądu, nie musimy mieć powodów do obaw.

Nie oznacza to, że nie można spróbować się ich pozbyć. Co na worki pod oczami? Przede wszystkim kremy przeciwzmarszczkowe z dodatkowymi właściwościami regenerującymi i nawilżającymi. Nawet jeśli obecnie starzenie się skóry nie jest dla nas problemem, ciemne plamy pod oczami mogą być wstępem do pojawiania się zmarszczek. Warto zaradzić temu wcześniej, sięgając po odpowiednie kosmetyki.
Kiedy zastanawiamy się, jak zlikwidować worki pod oczami, nie możemy lekceważyć także innych potencjalnych czynników, które sprzyjają ich powstawaniu, takich jak nasza dieta, nawodnienie i procesy pielęgnacyjne. Jeśli chcemy, by worki pod oczami nigdy już do nas nie wróciły, warto postawić na masaże, regularne oczyszczanie twarzy i właściwe nawodnienie oraz sen.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.